ερωτηση για τοποθετηση κεντρικου


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
στην περιπτωση σου που δεν εχεις δυνατοτητα να φτιαξεις καμπυλη θελει κολπακι ........:biggrin:
........σε τι εντασεις ακους συνηθως ;

Συνήθως μέτριες, πάνω από -20 δεν το έχω πάει ποτέ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Συνήθως μέτριες, πάνω από -20 δεν το έχω πάει ποτέ.
γιατί έχει πρόβλημα ο διακόπτης?
πέφτει παντόφλα?
σου φέρνουν την αστυνομία?
μίλησέ μας λίγο για σένα :biggrin:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
γιατί έχει πρόβλημα ο διακόπτης?
πέφτει παντόφλα?
σου φέρνουν την αστυνομία?
μίλησέ μας λίγο για σένα :biggrin:

Μου αρκεί αυτή η ένταση, επίσης από το -25 (κάπου εκεί) αρχίζουν να ακούγονται τα προβλήματα του χώρου, δεν υπάρχει παντόφλα και είμαι σε μονοκατοικία και δεν ενοχλώ κανέναν.
Δώσε κάποιο tip να ακούγεται καλύτερα ο Ντένονας αν ξέρεις.. :p
Βέβαια, θα πήγαινα σε κάποιον μεγάλο Marantz αλλά προς το παρόν όχι, παρακολουθώ όμως τι αλλάζει κάθε φορά..
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τίποτα, το dynamic volume είναι στο off δεν θυμάμαι κάτι άλλο, αυτό που μου έκανε κακή εντύπωση είναι ότι σε μια ισοστάθμιση που έτρεξα ανέβασε πολύ υψηλές και χαμηλές σε όλα τα κανάλια και μείωσε τις μεσαίες, θα το ξανακάνω όμως γιατί η πλάτη του καθίσματος ήταν λίγα εκατοστά κάτω από το μικρόφωνο.
Όταν μετράμε η πρώτη είναι η κεντρική και οι υπόλοιπες γύρω από αυτήν σε απόσταση 60cm, έτσι δεν είναι;
Μπορούμε να μετρήσουμε χωρίς να υπάρχει θέση παρά μόνο το μικρόφωνο πάνω στο τρίποδο στο ύψος των αυτιών και να το βάλουμε στο σημείο εκείνο και γύρω από αυτό;


Εν τω μεταξύ διαβάζω το manual και τα λέει όλα σχεδόν εκεί μέσα, αν και λίγο μεγάλο πάνω από 200 σελίδες...
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν κοιτάς εδώ, κάτι σαν αυτό, τα είπα στο χτ32

269599_0986cfa5e9cbb4441f9f29bb039be1e8.jpg

Είναι τοίχο ή θέση ακρόασης;

Τα ηχεία είναι τοίχο ή μακρυά από αυτόν;;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Όχι, η θέση απέχει 2 μέτρα από τον πίσω τοίχο, πίσω από την θέση ακρόασης υπάρχει μία βιβλιοθήκη με μία συρταριέρα μικρή και δύο πολυθρόνες, τα μπροστινά απέχουν από τον τοίχο 80cm από τους πλαϊνούς 35cm η απόσταση μεταξύ τους είναι 240cm και τηρείται το ισόπλευρο τρίγωνο, τα δύο περιφερειακά είναι κοντά σε τοίχους και περίπου μισό μέτρο πίσω από τη θέση ακρόασης την κοιτούν και απέχουν 140cm έκαστο από αυτή, το κεντρικό εκεί που πρέπει.
Αα, ποια καμπύλη να προτιμώ;
Την flat η την άλλη;,
Η flat μου φαίνεται λίγο "άδεια" αλλά και πιο ελεγχόμενη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Διάβασα το νήμα του Μάρκου και μου λύθηκαν κάποιες απορίες. ;)
Γενικά, αν δεν έχεις έναν σύγχρονο AV σε περιορίζει πολύ.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ότι βλέπεις σε eq που έχει κάνει, αν τα βάλεις ανάποδα βλέπεις πως παίζει το ηχείο σου χωρίς EQ

Βάλε να δούμε τι έχει κάνει...

Οποία καμπυλη σαρεσει να ακους
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Α ok, και η reference καλά μου ακούγεται αν και οι χαμηλές είναι αρκετά φουσκωμένες.
Δεν είμαι σπίτι και λέω να ξανατρέξω το Audyssey πιο προσεκτικά με πρώτη ευκαιρία και θα ανεβάσω.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
7
Παιδια καλησπερα. εχω b&w 684 μπροστινα,
asw610 subwoofer
b&w htm62 κεντρικο.

Εχω παρατηρησει οτι στους διαλογους οταν το δυναμωνω αρκετα μπουμαρουν καπως τα μπασα στις φωνες. Ολα τα ηχεια τα εχω σε βαση που ειχε η συσκευασια, ομως το κεντρικο δεν ειχε καμια βαση, μονο κατι πλαστικα ποδαρακια ουτε καν μισο χιλιοστο υψος.
Δεν το εχω χωμενο πουθενα,ειναι πανω σε γυαλινο επιπλακι. Μηπως αν του εβαζα κατι απο κατω βοηθουσε ή δεν ειναι εκει το προβλημα λετε?
Μηπως πειραζοντας τα frequencies του κεντρικου απτις ρυθμισεις του ενισχυτη...? ανεβαζοντας ή κατεβαζοντας;

ευχαριστω παιδια

οι φωνες ειναι συνηθως 70-140hz παιξε εκει μεσα με τα crossover και ισως ακομα να χρειαστει να κοψεις καποιες συχνοτητες παραπανω να αφησεις καποιο κενο πχ sub=80 lrc =120
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top