θερμοκρασίες και βόμβος τελικού

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Δεν το καταλαβαίνω το πρόβλημα που μου λέτε και γιατί είναι τόση σημαντική η γείωση από τι στιγμή που ο yamaha από κατασκευής δεν έχει
Η γείωση σε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές είναι σημαντική για να συνεχίσεις να υπάρχεις στο υλικό επίπεδο σε περίπτωση διαρροής.
https://el.wikipedia.org/wiki/Γείωση
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Δεν το καταλαβαίνω το πρόβλημα που μου λέτε και γιατί είναι τόση σημαντική η γείωση από τι στιγμή που ο yamaha από κατασκευής δεν έχει
Γιατί ο κατασκευαστής το πρόβλεψε με τον κατάλληλο σχεδιασμό του κυκλώματος τροφοδοσίας
Άλλο προ και άλλο τελικός.Δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες ρεύματος
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Γιατί ο κατασκευαστής το πρόβλεψε με τον κατάλληλο σχεδιασμό του κυκλώματος τροφοδοσίας
Άλλο προ και άλλο τελικός.Δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες ρεύματος
και ποια είναι τελικά η σωστή λύση?
 


Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Έλεγχος του ενισχυτή
Δοκίμασε να τα βάλεις σε άλλη πρίζα;
Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι οι πρίζες καθώς μιλάμε για καινούρια εγκατάσταση με κορυφαία υλικά και θεμελιακή γείωση μετρημένη με ιδικά μηχανήματα.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο προενισχυτής μπορεί σε μερικές υλοποιήσεις να μη παίρνει γείωση απο το δίκτυο επειδή ούτως ή άλλως του τη παρέχει ο τελικός μέσω των Interconnects. Άρα, ένα μηχάνημα μπορεί να μη παίρνει άμεσα τη γείωση, αλλά θα τη πάρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό λοιπόν δεν σημαίνει ότι μπορούν τα μηχανήματα να "ζήσουν" χωρίς γείωση, αλλά ότι μερικά έχουν σχεδιαστεί να τη παίρνουν με άλλο τρόπο, επομένως όπου ζητείται η γείωση μέσω δικτύου, τη παρέχουμε. Βέβαια, έχω πετύχει και τελικό που δεν είχε γείωση ( rotel rb971 ).
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο προενισχυτής μπορεί σε μερικές υλοποιήσεις να μη παίρνει γείωση απο το δίκτυο επειδή ούτως ή άλλως του τη παρέχει ο τελικός μέσω των Interconnects. Άρα, ένα μηχάνημα μπορεί να μη παίρνει άμεσα τη γείωση, αλλά θα τη πάρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό λοιπόν δεν σημαίνει ότι μπορούν τα μηχανήματα να "ζήσουν" χωρίς γείωση, αλλά ότι μερικά έχουν σχεδιαστεί να τη παίρνουν με άλλο τρόπο, επομένως όπου ζητείται η γείωση μέσω δικτύου, τη παρέχουμε. Βέβαια, έχω πετύχει και τελικό που δεν είχε γείωση ( rotel rb971 ).
[DOUBLEPOST=1512733424][/DOUBLEPOST]Ο yamaha μπορεί να παίξει και μόνος του χωρίς να γειώνετε από κάπου. Βάζεις ένα usb και ακούς μουσική. Οπότε δεν έχει πολύ λογική αυτό που αναφέρεις.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Το σωστό θα ήταν να <<σηκωθεί>> η γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης από την γείωση του σήματος.
Έτσι εξαλείφεται ο θόρυβος ενώ ταυτόχρονα εξακολουθείς να έχεις προστασία αφού το σασί είναι γειωμένο.
Αυτό πρακτικά πως επιτυγχάνεται;
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο προενισχυτής μπορεί σε μερικές υλοποιήσεις να μη παίρνει γείωση απο το δίκτυο επειδή ούτως ή άλλως του τη παρέχει ο τελικός μέσω των Interconnects. Άρα, ένα μηχάνημα μπορεί να μη παίρνει άμεσα τη γείωση, αλλά θα τη πάρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό λοιπόν δεν σημαίνει ότι μπορούν τα μηχανήματα να "ζήσουν" χωρίς γείωση, αλλά ότι μερικά έχουν σχεδιαστεί να τη παίρνουν με άλλο τρόπο, επομένως όπου ζητείται η γείωση μέσω δικτύου, τη παρέχουμε. Βέβαια, έχω πετύχει και τελικό που δεν είχε γείωση ( rotel rb971 ).
Παιδιά να μην μπερδευόμαστε.
Αν το προβλέπει ο κατασκευαστής καλώς,εμείς δεν πρέπει να επεμβαίνουμε.
[DOUBLEPOST=1512744098][/DOUBLEPOST]
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο προενισχυτής μπορεί σε μερικές υλοποιήσεις να μη παίρνει γείωση απο το δίκτυο επειδή ούτως ή άλλως του τη παρέχει ο τελικός μέσω των Interconnects. Άρα, ένα μηχάνημα μπορεί να μη παίρνει άμεσα τη γείωση, αλλά θα τη πάρει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Αυτό λοιπόν δεν σημαίνει ότι μπορούν τα μηχανήματα να "ζήσουν" χωρίς γείωση, αλλά ότι μερικά έχουν σχεδιαστεί να τη παίρνουν με άλλο τρόπο, επομένως όπου ζητείται η γείωση μέσω δικτύου, τη παρέχουμε. Βέβαια, έχω πετύχει και τελικό που δεν είχε γείωση ( rotel rb971 ).
Καμμία σχέση με τη γείωση του ρεύματος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Αυτό πρακτικά πως επιτυγχάνεται;
Το πλέον συνηθισμένο είναι μεταξύ της γείωσης της παροχής και της γείωσης του σήματος να υπάρχει μια βατική αντίσταση 10 Ωμ.
Άλλοι κατασκευαστές βάζουν και έναν πυκνωτή 0,1 παράλληλα με την αντίσταση, ενώ η καλύτερη λύση είναι και με γέφυρα παραλληλισμένη όπως δείχνει το σχέδιο παρακάτω.
Ότι η γείωση της εγκατάστασης θα είναι σταθερά συνδεδεμένη επάνω στο μεταλλικό σασί είναι αυτονόητο.
 


Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Αν είδες ποιο πάνω ο leo1964 σου είπε πως δεν παίζουν με τα ρεύματα.
Αν απλά αφαιρέσεις την γείωση, δεν έχεις προστασία από πιθανή διαρροή τάσης δικτύου προς το σασί και δεν θα δουλέψει η προστασία του πίνακα.
Είναι βέβαια μια εντελώς απίθανη περίπτωση και δεν νομίζω να έχει συμβεί ποτέ, ιδίως από τοροειδή μετασχηματιστή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Το σωστό θα ήταν να <<σηκωθεί>> η γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης από την γείωση του σήματος.
Έτσι εξαλείφεται ο θόρυβος ενώ ταυτόχρονα εξακολουθείς να έχεις προστασία αφού το σασί είναι γειωμένο.
Αν το ζητήσω αυτό σε κάποιο ηλεκτρονικό θα ξέρει να το κάνει η χρειάζεται κάποια εξειδίκευση? μιλάω για το τεχνικό της γειτονιάς που φτιάχνει τηλεοράσεις και dvd.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Αν το ζητήσω αυτό σε κάποιο ηλεκτρονικό θα ξέρει να το κάνει η χρειάζεται κάποια εξειδίκευση? μιλάω για το τεχνικό της γειτονιάς που φτιάχνει τηλεοράσεις και dvd.
Ρωτάς εμένα για το τι μπορεί να γνωρίζει κάποιος άλλος.
Ρώτησε καλύτερα τον ίδιο αφού του δείξεις τι θέλεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Αυτή που είναι συνδεδεμένη στη γείωση.
Υπάρχουν περιπτώσεις μεγάλης διαφοράς συνεχούς δυναμικού, DC, στα άκρα της αντίστασης των 10 Ωμ (γείωση σήματος και δικτύου), με αποτέλεσμα αυτή να καταστραφεί.
Μου έχει συμβεί.
Η γέφυρα κάνει σύζευξη DC μεταξύ των δύο σημείων.
Προστατεύει και το κύκλωμα από την περίπτωση εμφάνισης υψηλού ρεύματος στη γη.
Σχεδίασε τις διόδους όπως είναι και θα δεις πως στον ουσία είναι παραλληλισμένες ανά δύο προς κάθε κατεύθυνση.
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Ρωτάς εμένα για το τι μπορεί να γνωρίζει κάποιος άλλος.
Ρώτησε καλύτερα τον ίδιο αφού του δείξεις τι θέλεις.
Προφανώς και δε σε ρωτάω να μου πεις τις γνώσεις του. αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις γνώσεις δεν ξέρω αν είναι και η δουλεία σου, αυτά που μου λες θα τα ξέρει ένας ηλεκτρονικός η τα ξέρει κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο με τα ηχητικά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Προφανώς και δε σε ρωτάω να μου πεις τις γνώσεις του. αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις γνώσεις δεν ξέρω αν είναι και η δουλεία σου, αυτά που μου λες θα τα ξέρει ένας ηλεκτρονικός η τα ξέρει κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο με τα ηχητικά?
Πιστεύω πως είναι κάτι απλό και εύκολο και λογικά θα μπορεί να το κάνει.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
9
Το πλέον συνηθισμένο είναι μεταξύ της γείωσης της παροχής και της γείωσης του σήματος να υπάρχει μια βατική αντίσταση 10 Ωμ.
Άλλοι κατασκευαστές βάζουν και έναν πυκνωτή 0,1 παράλληλα με την αντίσταση, ενώ η καλύτερη λύση είναι και με γέφυρα παραλληλισμένη όπως δείχνει το σχέδιο παρακάτω.
Ότι η γείωση της εγκατάστασης θα είναι σταθερά συνδεδεμένη επάνω στο μεταλλικό σασί είναι αυτονόητο.
Καλησπερα, σκεψτομαι να φτιαξω το κυκλωματακι του σχεδιου, ο 100nf στα ποσα volt να ειναι; Η γεφυρα; volt/ampere?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.580
Μηνύματα
2.864.909
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top