...και το δικό μου (Loggeo)

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αποτι βλεπω πρεπει να τηρηθουν καποιες προδιαγραφες κλησης και λογικο ειναι οσο επιτρεπει η διασπορα τους , αν ειναι ποιο μακρια για να βγει η γωνια θελει κλιση οπως καταλαβαινεις.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
να είχαν ζωγραφίσει σωστά κ τις 45 μοίρες θα ήμουν χαρούμενος.
Μάλλον εννοούν 45 από το οριζόντιο επίπεδο...μάλλον.
δεν ξέρω κατά πόσο είναι σημαντικό το ακριβώς 45 κ αλλάζει αν μετακινηθεί η θέση κ μπλα μπλα μπλα τα γνωστά της τοποθέτησης.
εγώ αυτό που θα έκανα είναι να έχω δυνατότητα ελέγχου της κλίσης φτιάχνοντας κάτι με γυψοσανίδα απλά για περίβλημα με αρκετά μεγάλη σίτα κ από μέσα κάτι σαν vesa Mount για το ηχείο.
δεν βρίσκω καμία φωτογραφία του ηχείου για καλύτερη περιγραφή.

για sub τι budget έχεις στο μυαλό σου??
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
κληση τροχαιας :D κλπ εδω αυτοι εχουν κανει λαθος στο σχημα, μαλλον 145 μοιρες μου δειχνουν αυτες !! πιασε κοκκινο μαζι γραφαμε!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
δυνατος ο loggeo και την εχει σκισει τη γατα!!!!!!! μπραβο ευγε και τα συναφη! αντε να το δουμε και τελειωμενο.

btw τι εκανες με το rack?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.459
για δες εδω βρε loggeo τι συμβαινει στα σπιτικα αλλων φιλων... ;)











και αυτην εδω αξιζει να τη δει και το ετερον ήμισυ,μαζεμενα και κλειστα

 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
δυνατος ο loggeo και την εχει σκισει τη γατα!!!!!!! μπραβο ευγε και τα συναφη! αντε να το δουμε και τελειωμενο.

btw τι εκανες με το rack?
Θα έβαζα φωτογραφίες απ' το rack, αλλά θα κάνω μεγάλες αλλαγές τις επόμενες μέρες. Τα καλώδια τα έχω τακτοποιήσει σε μεγάλο βαθμό.
Θα αφαιρέσω τα ξύλινα και γυάλινα ράφια και θα βάλω αντίστοιχα για rack 19''..Έχω παραγγείλει ράγες, ανεμιστήρες και θερμοστάτη.
Μια εικόνα απ' τα καλώδια:
IMG_1661.JPG
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
να είχαν ζωγραφίσει σωστά κ τις 45 μοίρες θα ήμουν χαρούμενος.
Μάλλον εννοούν 45 από το οριζόντιο επίπεδο...μάλλον.
δεν ξέρω κατά πόσο είναι σημαντικό το ακριβώς 45 κ αλλάζει αν μετακινηθεί η θέση κ μπλα μπλα μπλα τα γνωστά της τοποθέτησης.
εγώ αυτό που θα έκανα είναι να έχω δυνατότητα ελέγχου της κλίσης φτιάχνοντας κάτι με γυψοσανίδα απλά για περίβλημα με αρκετά μεγάλη σίτα κ από μέσα κάτι σαν vesa Mount για το ηχείο.
δεν βρίσκω καμία φωτογραφία του ηχείου για καλύτερη περιγραφή.

για sub τι budget έχεις στο μυαλό σου??
Παίδες , στα του ήχου δεν σκαμπάζω και πολλά, αλλά μήπως έχετε παρεξηγήσει το πως πρέπει να λειτουργούν τα ηχεία που προορίζονται για atmos;
Υποτίθεται ότι αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε είναι το hot spot, την αντίληψη ότι ο ήχος έρχεται από κάποιο συγκεκριμένο σημείο.
Είχα την εντύπωση ότι θέλουμε διασπορά και φυσικά υπάρχει κάποια optimal θέση τοποθέτησης τους (45 μοίρες γωνία κι όχι κλίση με τη θέση ακρόασης).
Βεβαίως, όλα αυτά που λέω μπορεί να είναι και μπούρδες.
Για το sub θα μετρήσω τα κουκιά και θα αποφασίσω. Αν δεν πάω σε dyi λύση, κοιτάζω svs κλειστού τύπου.
[DOUBLEPOST=1452891380][/DOUBLEPOST]
Αίσχος!

Φτηνιάρικα καλώδια...:D
Συνολικά ήταν ακριβά όμως!:D
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
η τοποθέτηση κάθε ηχείου εξαρτάται από τα χαρακτηριστικά της διασποράς τους σε συνδυασμό με τον χώρο.
τα ΟΒΑ αναφέρουν στις οδηγίες τοποθέτησης 45 μοίρες...εγώ κατάλαβα πως αν σηκώσεις το κεφάλι σου 45 μοίρες,να κοιτάς το ηχείο,άρα υπάρχει ένας κύκλος στο ταβάνι που "πρέπει" να μπουν.όσο βγαίνεις εκτός τόσο αυξάνεις κ την κλίση του ηχείου...θεωρητικά κ στο δικό μου μυαλό.
δεν ξέρω πως αποδίδει το atmos,καθώς κ τα ηχεία σχεδιασμένα για atmos :)
μπορεί να ψάχνουμε κ ψύλλους στα άχυρα.
αλλά για την κουβέντα τα λέμε κ για να βάζουμε ψύλλους στα αυτιά του loggeo οτι πάλι θα κάνει μπαλώματα τρύπες κ σκόνες στο ωραίο του σαλόνι :p:p

κ για να πούμε κ τίποτα χρήσιμο κ πρακτικό,
πως να μεγαλώσεις την τρύπα τώρα που δεν έχεις κέντρο χωρίς να χοροπηδάει το ποτηροτρύπανο ξέρεις?(μην γράφω χωρίς λόγο)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Υποτίθεται ότι αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε είναι το hot spot, την αντίληψη ότι ο ήχος έρχεται από κάποιο συγκεκριμένο σημείο.
Είχα την εντύπωση ότι θέλουμε διασπορά και φυσικά υπάρχει κάποια optimal θέση τοποθέτησης τους (45 μοίρες γωνία κι όχι κλίση με τη θέση ακρόασης).
Δεν θέλουμε να το αποφύγουμε, θέλουμε να μπορούμε με triangulation (τριγωνισμό; :O_o: ) να φτιάξουμε objects. Σημεία, όχι γενική κατεύθυνση, απ' τα οποία θα ακούσουμε τον επιθυμητό απο τη μείξη ήχο, όχι π.χ. απο κάπου δεξιά όπως τώρα αλλά ακριβώς εκεί.
Όσο σωστότερα είναι τοποθετημένα τα ηχεία, τόσο ακριβέστερη θα είναι η εντύπωση.

In Dolby Atmos, each sound in a movie scene—a gunshot or a woman’s scream, for instance—can be an object. Filmmakers can precisely specify where those sound objects should originate and how they should move.

http://blog.dolby.com/2014/09/dolby-atmos-object-based-audio-matters/
Τα τοποθετημένα πάνω στα κανονικά ηχεία Atmos που βλέπουν προς το ταβάνι είναι φυσικά ημίμετρο ως προς την ακρίβεια, ο μόνος όμως τρόπος να εφαρμοστεί ευρύτερα η λογική object based.

Μπράβο Γιώργο!
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
κ για να πούμε κ τίποτα χρήσιμο κ πρακτικό,
πως να μεγαλώσεις την τρύπα τώρα που δεν έχεις κέντρο χωρίς να χοροπηδάει το ποτηροτρύπανο ξέρεις?(μην γράφω χωρίς λόγο)
Κανένα πρόβλημα. Δε θα μπει ποτηροτρύπανο. Συνήθως τα in ceiling έρχονται με cutting templates με τις ακριβείς διαστάσεις της τρύπας. Το χρησιμοποιείς για να μαρκάρεις στη γυψοσανίδα που θέλεις να κόψεις. Μετά πριονάκι και βίδωμα το ηχείο...
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
ωραια αντε να το δουμε τελειωμενο και τακτοποιημενο! οσο για το atmos δεν υπαρχει σχετικη εμπειρια απο κανεναν μας οποτε θελει ψαξιμο και αρκετες δοκιμες.

μη ξεχναμε τον σημαντικο παραγοντα χωρο καθως αυτος καθοριζει και πως θα παιξουν οπως επισης μην περιμενεις να τα πετυχεις ολα με την πρωτη. ειναι πρακτικα αδυνατον. το χομπυ μας ειναι πολυδιαστατο και συνθετο μεχρι αηδιας-πονοκεφαλου οταν κατι δε καθεται καλα μερικες φορες

εχεις σκεφτει για room treatment μπασοπαγιδες και τετοια?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
ωραια αντε να το δουμε τελειωμενο και τακτοποιημενο! οσο για το atmos δεν υπαρχει σχετικη εμπειρια απο κανεναν μας οποτε θελει ψαξιμο και αρκετες δοκιμες.

μη ξεχναμε τον σημαντικο παραγοντα χωρο καθως αυτος καθοριζει και πως θα παιξουν οπως επισης μην περιμενεις να τα πετυχεις ολα με την πρωτη. ειναι πρακτικα αδυνατον. το χομπυ μας ειναι πολυδιαστατο και συνθετο μεχρι αηδιας-πονοκεφαλου οταν κατι δε καθεται καλα μερικες φορες

εχεις σκεφτει για room treatment μπασοπαγιδες και τετοια?
Έχεις δίκιο. Αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες που παρουσιάζει ένας τέτοιος χώρος, έχω ψαχτεί για room treatment και γενικά καλούδια που μπορούν να βελτιώσουν την ακουστική εμπειρία.
Είναι σίγουρο ότι δε θα μπορέσω να παρέμβω στο βαθμό που θέλω (με ενδιαφέρει κι η αισθητική του χώρου), αλλά θα κάνω ότι μπορώ.
Μου κέντρισε το ενδιαφέρον η vicoustic. Φτιάχνει μπασοπαγίδες κλπ τα οποία είναι όμορφα και ευπαρουσίαστα!
Επίσης γνωρίζοντας ότι ο χώρος δε θα είναι η χαρά του calibrator έχω ήδη αποκτήσει το anti mode.

IMG_1664.JPG


IMG_1663.JPG


Στο room treatment κάθε συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη. Φαντάζομαι ότι θα χρειαστούν και μετρήσεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.188
Αν αναφέρεστε για αυτό το σχέδιο να ξέρετε ότι είναι (περίπου) σωστό

Screen Shot 2016-01-16 at 17.09.42.jpg
 








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top