μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι πως το μικρόφωνο αυτό είναι πολύ ακριβότερο από τα ηχεία μου. (βέβαια, δεν είναι δικό μου)

χα, στην έφερα...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι πως το μικρόφωνο αυτό είναι πολύ ακριβότερο από τα ηχεία μου. (βέβαια, δεν είναι δικό μου)

χα, στην έφερα...
Αστο στο καλό! Πάντα μου τη φέρνεις! :120::114::142:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Ναι αλλά ο Jeff Rowland ξαναγυρίζει στο bipolar με input transformer... :126:
Αφού είχε βουήξει ο τόπος ότι έπαιρνε έτοιμες τις πλακέτες των ICE από την B&O (άντε να τις έπαιρνε 150 ευρώ το κομμάτι χονδρική) και ζητούσε κάτι τρελά ποσά για το ζεύγος των τελικών επειδή προσέθετε το input transformer και τη γυαλιστερή πρόσοψη..

Ενώ με την "άμμο" μπορείς να αντιγράφεις ανενόχλητος από datasheet της Toshiba της δεκαετίας του '70.. Κανείς δε θα πάρει χαμπάρι. :126:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.234
Reaction score
27.828
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

και οι μετρήσεις ....συνεχίζονται.
τι να κάνουμε, ο καθένας μας έχει την τρέλα του, άλλος αλλάζει καλώδια, άλλος μετράει και ξαναμετράει...
Ήθελα να ήξερα τι μετράς και ξαναμετράς.
Αφού σύντομα θα αλλάξεις ηχεία και κρος.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

και οι μετρήσεις ....συνεχίζονται.



τι να κάνουμε, ο καθένας μας έχει την τρέλα του, άλλος αλλάζει καλώδια, άλλος μετράει και ξαναμετράει...
Βλεπω οτι ψαχνεσαι γενικα με τα μετρητικα...:112:
Και φυσικα τα θελεις και αξιοπιστα..

Οποτε και το αλλο που χρειαζεσαι για σωστη μετρηση εχει το ιδιο μηκος.:126::138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

άστο το κλάιν-μάιν στην ησυχία του, καλό είναι και το σπάιντερ, μου φτάνει και μου περισσεύει δηλαδή.

αλήθεια, έτσι από περιέργεια δηλαδή, πόσο πάει το μαλλί αυτού του κλάιν?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Μιας και μιλάμε για μετρήσεις και δεδομένου ότι το ανθρώπινο αυτί δεν είναι μικρόφωνο, λαμβάνεται υπ' όψιν η καμπύλη loudness του αυτιού?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

όχι, δεν λαμβάνεται υπόψιν σε αυτές τις μετρήσεις που αφορούν την συμπεριφορά του χώρου, δηλαδή τους χρόνους αντήχησης.

στην ισοστάθμιση χώρου, που είναι "αλλουνού παπά ευαγγέλιο" που λένε, δε λαμβάνεται ουσιαστικά υπόψιν όταν "στήνεται" η ισοστάθμιση σε υψηλή στάθμη (~110db). το "ουσιαστικά" κρύβει μια ομαλή πτώση στα πρίμα, που είναι απολύτως αναγκαία (το έχω αναλύσει επαρκώς παλιότερα).

η καμπύλη ακουστότητας λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν μόνο σε ισοστάθμιση χώρου σε χαμηλές στάθμες ακρόασης, στα ~80db, οπότε και φτιάχνεται άλλη καμπύλη διόρθωσης, σύμφωνα με τα πρότυπα του οργάνου ...ακοής μας, χωρίς αυτό να είναι "απαραίτητο", αλλά σίγουρα είναι "ευχάριστο" στο άκουσμα, καθώς θυμίζει λίγο το κομβίο "loudness" των παιδικών μας χρόνων..
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, είναι πως το μικρόφωνο αυτό είναι πολύ ακριβότερο από τα ηχεία μου. (βέβαια, δεν είναι δικό μου)

χα, στην έφερα...
Τι σύστημα χρησιμοποιείς για την μέτρηση και τι μικρόφωνο ?

Είναι καλιμπραρισμένα ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Τι σύστημα χρησιμοποιείς για την μέτρηση και τι μικρόφωνο ?

Είναι καλιμπραρισμένα ?
φυσικά είναι καλιμπραρισμένα τα μικρόφωνα, και μάλιστα το συγκεκριμένο μικρόφωνο, αν θυμάμαι καλά τι μου είπε δηλαδή, πάει κάθε έτος για καλιμπράρισμα με ιδιαίτερα τσιμπημένο κοστολόγιο (νομίζω 3 χιλιάρικα κόστος καλιμπραρίσματος), αλλά έρχεται με "χαρτιά"... βέβαια μιλάμε για ένα από τα ακριβότερα μετρητικά μικρόφωνα που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στον πλανήτη... (αν όχι το ακριβότερο δηλαδη)

το μικρόφωνο στη συγκεκριμένη φωτό κουμπώνει σε μια κάρτα της ΕΜU αν δε κάνω λάθος (αλλά έχουν χρησιμοποιηθεί κι άλλες κάρτες ή γενικά κι άλλο hardware για αυτή τη δουλειά), ενώ από software χρησιμοποιήθηκαν όλα τα γνωστά, αλλά και αρκετά άγνωστα, που δε συγκράτησα καν το όνομά τους, αλλά ζαλίστηκα όταν έμαθα το κοστολόγιό τους... επειδή ξέρω πως δε ξέρω αρκετά για να ασχοληθώ με αυτό "σπορ", δεν μαθαίνω λεπτομέρειες, το μόνο που κάνω είναι να κοιτάω σα χαζός τα πολύπλοκα αποτελέσματα των μετρήσεων, τα οποία δυστυχώς δε καταλαβαίνω πλήρως (για να πω την πικρή αλήθεια...)

όλος ο παραπάνω εξοπλισμός (software & hardware) ανήκουν σε πολύ φίλο μηχανικό ήχου, τον αγαπητό Παναγιώτη Καραμπατζάκη, όχι σε μένα, τον οποίο μου τον πρότεινε με κλειστά μάτια ο καθηγητής από Κρήτη, σε αλλεπάλληλες τηλεφωνικές συνομιλίες που είχα μαζί του για το θέμα των μετρήσεων, κάτι θα ξέρεις για αυτόν να υποθέσω, καθώς (δικαίως) είναι το μεγαλύτερο "όνομα" στην Ελλάδα...

επίσης, αυτό που έμαθα είναι πως είναι ιδιαίτερα πολύπλοκο, τραγικά χρονοβόρο και πολύ ακριβό το να γίνει πλήρης μέτρηση ενός χώρου, απαιτεί εξαιρετικό εξοπλισμό και πολλά δεδομένα, πολλή δουλειά και επεξεργασία των αποτελεσμάτων σε διάφορα software και διάφορες προσομοιώσεις - αλλά και προσωπική "διαίσθηση" θα έλεγα, για να καταλήξει τελικά σε συγκεκριμένες προτάσεις ηχητικής "φροντίδας" του χώρου, με γνώση του τελικού αποτελέσματος με ιδιαίτερα μεγάλη ακρίβεια.

να συμπληρώσω πως μόνο σε 1 σειρά μετρήσεων (σε 1 "συνεδρία" ας πούμε) έπαιζε διάφορα σήματα το ηχοσύστημα (από τόνους χαμηλών συχνοτήτων, ροζ και άσπρους και ότι τραβάει η ψυχή σου, έως gliding tones κ κάτι περίεργα που ούτε ξέρω τι ήταν, αλλά έβλεπα τα μεγάφωνα να "ζορίζονται" ιδιαίτερα πολύ...) και πραγματοποιήθηκαν μετρήσεις σχεδόν σε κάθε σπιθαμή του χώρου. Σε αυτή τη "συνεδρία" φάνηκε κι η ορθότητα των ρυθμίσεών μου, καθώς το σύστημα έπαιζε όντως "φλατ" (μου το είχε ζητήσει). Σε όλες τις υπόλοιπες σειρές μετρήσεων, ήταν κλειστό το ηχοσύστημα, και παραγόντουσαν κρότοι είτε από πιστόλι, είτε από χτύπημα ξύλων, ή γενικά διάφοροι άλλοι "ήχοι", ενώ οι μετρήσεις ήταν ασταμάτητες και από κάθε σημείο του χώρου, με καταγραφή της θέσης των σημείων μέτρησης... περιττό να πω πως χρειάζεται ωτοασπίδες για αυτή τη δουλειά...:143::135::143::135:


ΥΓ να με συγχωρέσετε για την πιθανή ανακρίβεια κάποιων πραγμάτων που αναφέρω για software & hardware καλιμπραρίσματος, αλλά μια φορά τα συζητήσαμε αυτά, την πρώτη φορά που εμφανίστηκε στο σπίτι μου, κάπου πριν περίπου 3 χρόνια, κι από τότε λίγα θυμάμαι. Συνήθως όταν έκανε "δουλειά", εγώ έπινα μπύρα στο μπαλκόνι, καθώς μέσα ήθελε απόλυτη ησυχία, ούτε τσικ να μη κάνω...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Τη φωνή της γυναίκας σου, όταν βλέπει τετοια πράγματα την καλιμπράρισες? :139:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

:143::135::137::138:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Τη φωνή της γυναίκας σου, όταν βλέπει τετοια πράγματα την καλιμπράρισες?
Την εχει καλιμπραρισμενη εξ απο ανεκαθεν
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

άστο το κλάιν-μάιν στην ησυχία του, καλό είναι και το σπάιντερ, μου φτάνει και μου περισσεύει δηλαδή.

αλήθεια, έτσι από περιέργεια δηλαδή, πόσο πάει το μαλλί αυτού του κλάιν?
Κοντα στις 6+ χηνες Κωστη μου....

Και το 1/10 περιπου μια φορα το χρονο για καλιμπραρισμα...

Η αξιοπιστια μετρησης ηχου-εικονας πληρωνετε Κωστη μου ....

Ειναι δεδομενο,πως ολος ο κοσμος,καπου εχει ιδιαιτερη αδυναμια και σπρωχνη το χρημα του....

Για πες μας τι συμπερασμα εβγαλες με την μετρηση ηχου..
Βαλε και κανενα σχεδιαγραμμα...
Εαν το ευρος συχνοτητων ειναι φλατ σαρεσει αυτο που ακους..:118:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Για πες μας τι συμπερασμα εβγαλες με την μετρηση ηχου..
Βαλε και κανενα σχεδιαγραμμα...
Εαν το ευρος συχνοτητων ειναι φλατ σαρεσει αυτο που ακους..:118:
με τις μετρήσεις του χώρου για τους χρόνους αντήχησης, τα στάσιμα και τους συντονισμούς, έβγαλα 2 συμπεράσματα: 1) ο ηχοαπορροφητικός σοβάς που χρησιμοποίησα έκανε τρελή δουλειά σε μεσαίες και υψηλές συχνότητες, 2) χαμηλομεσαίες και χαμηλές συχνότητες θέλουν πολύ δουλειά και ιδιαίτερες κατασκευές για να έρθουν εκεί που πρέπει. όσο για τα "σχεδιαγράμματα" που πήρα, δε διαβάζονται σχεδόν από κανέναν εδώ μέσα....:138::137: και λογικό, καθώς είναι πολύ εξειδικευμένα και κάθε software έχει το δικό του τρόπο "αποτύπωσης" κάποιων πραγμάτων.

περί της ισοστάθμισης χώρου ακρόασης, έχω γράψει παλιότερα, στο θρεντ με τίτλο to "flat" or not to "flat"?. όρμα!:126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

βέβαια όλα τα παραπάνω ισχύουν για βαρέως τροποποιημένα Magnepan 3,6R, καθώς τα "μαμά" ηχεία είναι ουσιαστικά αδύνατο να παράγουν κάποια πράγματα, καθώς οι περιορισμοί του παθητικού κρος με τις φασικές ασυμφωνίες των μεγαφώνων αλλά κ με τον χρήσιμο συντελεστή απόσβεσης ~7-8 με οποιοδήποτε ενισχυτικό κι αν χρησιμοποιήσεις, δεν επιτρέπουν ουσιαστικά ούτε φλατ απόκριση ούτε ορθή αναπαραγωγή πλήρους φάσματος κρουστικών ήχων, όπως φαίνεται από τα γραφόμενά μου στο περι μαγκ θρεντ, σελίδα 4.

τα παραπάνω επιτυγχάνονται μόνο χωρίς παθητικά φίλτρα και με χρήση τέταρτης τάξης Linkwitz-Riley crossovers -LR4 - δηλαδή με 24 dB/octave κλίσεις αποκοπής, φίλτρα που έχουν συγκεκριμένα σοβαρά πλεονεκτήματα, τα οποία μπορείτε να διαβάσετε στο site του μεσιέ λινκβιτς.... (τα LR φίλτρα είναι ή δεύτερης ή τέταρτης τάξης βασικά.)

δεν είναι άλλωστε "τυχαίο" που και η μέτρικ χαλο προσφέρει με το +DSP πακέτο της ΜΟΝΟ 24 dB/octave Linkwitz-Riley φίλτρο, και μάλιστα με ακρίβεια συχνότητας αποκοπής 0.1 Hz, πράμα που σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως 4 δρόμων στέρεο ψηφιακό κρος (κι ας μη "διαφημίζει" αυτή της τη δυνατότητα).

βάζω ιδέες σε κάποιους κάποιους, ονόματα δε λέμε....:126:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Nασαι καλα γιατρε μου...:126:

Αρκετες σελιδες...θελει διαβασμα.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

βέβαια όλα τα παραπάνω ισχύουν για βαρέως τροποποιημένα Magnepan 3,6R, καθώς τα "μαμά" ηχεία είναι ουσιαστικά αδύνατο να παράγουν κάποια πράγματα, καθώς οι περιορισμοί του παθητικού κρος με τις φασικές ασυμφωνίες των μεγαφώνων αλλά κ με τον χρήσιμο συντελεστή απόσβεσης ~7-8 με οποιοδήποτε ενισχυτικό κι αν χρησιμοποιήσεις, δεν επιτρέπουν ουσιαστικά ούτε φλατ απόκριση ούτε ορθή αναπαραγωγή πλήρους φάσματος κρουστικών ήχων, όπως φαίνεται από τα γραφόμενά μου στο περι μαγκ θρεντ, σελίδα 4.

τα παραπάνω επιτυγχάνονται μόνο χωρίς παθητικά φίλτρα και με χρήση τέταρτης τάξης Linkwitz-Riley crossovers -LR4 - δηλαδή με 24 dB/octave κλίσεις αποκοπής, φίλτρα που έχουν συγκεκριμένα σοβαρά πλεονεκτήματα, τα οποία μπορείτε να διαβάσετε στο site του μεσιέ λινκβιτς.... (τα LR φίλτρα είναι ή δεύτερης ή τέταρτης τάξης βασικά.)

δεν είναι άλλωστε "τυχαίο" που και η μέτρικ χαλο προσφέρει με το +DSP πακέτο της ΜΟΝΟ 24 dB/octave Linkwitz-Riley φίλτρο, και μάλιστα με ακρίβεια συχνότητας αποκοπής 0.1 Hz, πράμα που σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως 4 δρόμων στέρεο ψηφιακό κρος (κι ας μη "διαφημίζει" αυτή της τη δυνατότητα).

βάζω ιδέες σε κάποιους κάποιους, ονόματα δε λέμε....:126:


Κακοχρονο.....ναχεις....ειπα οτι κανω οικονομια!!!!!!!!!:143::143::143:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Κακοχρονο.....ναχεις....ειπα οτι κανω οικονομια!!!!!!!!!
Διακοπτει η γραια την συνουσιαν?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.412
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top