μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
λοιπόν, ας ξεκινήσω την παρουσίαση της ηχητικής μου απόδρασης, από το βαρέως τροποποιημένο ηχείο μου (Magnepan 3,6R), και αρχίζω συγκεκριμένα από το ρίμπον του ηχείου μου.

Σύντομη περιγραφή: είναι μακρύ, στέκεται όρθιο, (!!!), κι είναι πολύ πιο ψηλό από ολόκληρο το ηχείο του βλάση, μαζί με τις παλιο-βάσεις του και τις ψευτο-ακίδες του.... :136::135::143:

στις άκρες του, αντί να έχει κλέμες (πφφφφφ) και κοινά καλώδια (πχ σα τα παλιοηχεία του βλάση) έχει ένα πλατύ χάλκινο γκοερτζίζον καλώδιο που γυαλίζει κι αστράφτει, το οποίο έρχεται σε άμεση επαφή με τον αλουμινένιο αγωγό του ρίμπον, πολύ στενή επαφή μετά συσφίξεως κι όχι μετά κολλήσεως, έτσι για να ζηλεύει ο βλάσης δηλαδή, αλλά και για να βελτιώνεται ουσιαστικά ο ήχος, ο οποίος έτσι βελτιώνεται, κι όχι με μπανάνες γυαλιστερές (σαν αυτές του βλάση)...:136:

δηλαδή, είναι σε κάθε άκρη του έτσι:





Το οποίο λοιπόν, έχει ως αποτέλεσμα τα πρίμα να είναι θεσπέσια, κι ας μη παίζει πικάπ, το οποίο πικάπ δηλαδή είναι και λίγο σπαστική ιστορία μεταξύ μας, με ιμάντες και μπερδέματα απίστευτα, που ούτε καν ο κόγιας δεν έχει καταλάβει ακόμα πως στο διάτανο δουλεύει, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του ινκόγκιτό μας:



 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

:135::143::142::622:
Mιλάμε έλιωσααααααα,,,,,
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Το συγκεκριμένο ηχείο έχει από τη μαμά του ένα τμήμα του παθητικού του κρος εξωτερικά, σε ένα τσίγκινο κουτί, το οποίο ούτε θυμάμαι που το έχω πετάξει (μαζί με όλη των εσωτερική "μαμά" καλωδίωση του ηχείου που αποτελείται από γνήσιο καλώδιο από το πορτατίφ της γιαγιάς του παππού γουίνι), ενώ το υπόλοιπο παθητικό κρος βρίσκεται εντός του ηχείου, στη βάση του δηλαδή, το οποίο προφανώς έχω ξηλώσει ολοκληρωτικά, αφήνοντας ένα ψυχολογικό "κενό" στο ηχείο, που δείχνει κάπως έτσι:




βέβαια, αυτά δε τα κάνουν οι φυσιολογικοί άνθρωποι, αλλά πχιός σας είπε αγαπητοί μου συν-βλαμμένοι ότι είμαστε φυσιολογικοί άνθρωποι; πχ εδώ προσπαθώ να μοιάσω στον κόγια, που έχει πλούσιο - φουντωτό μαλλί:


να, αυτά βλέπει ο βλάσης και δικαίως γελάει:


αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της...:143::135::138:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

τες πα, στο ηχείο μπήκαν παντού αυτά τα απαστράπτοντα φλατ χαλκοκαλώδια της αγαπημένης μου γκόερτζ, πιστεύοντας πως θα έχω πιο φλατ ήχο δηλαδή, πράγμα που εν μέρει πέτυχα, αλλά η πορεία ήταν μια τραυματική εμπειρία της παιδικής του ηλικίας για το καημένο το ηχειάκι μου, το οποίο έγινε κάπως έτσι:



καθώς και οι συνδέσεις των καλωδίων των μεγαφώνων της μεμβράνης γίναν κατα τον ίδιο συσφικτικό μετά βιδός τρόπο, κι όχι με τον μπανάλ μπανανο-τρόπο τον του κατά βλάση ευαγγελίου...:143::135::137:



 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

κι επειδή το μένος μου για τις μπανάνες είναι τεράστιο (σε αντίθεση με τον έρωτα που τρέφει ο βλάσης για αυτά τα φρούτα:135:) έφτιαξα μια δική μου πλάτη βυσμάτων στο ηχείο, που διαθέτει μεγάλες συσφικτικές ηλεκτρολογικές κλέμες, από τις οποίες εν αρχή χρησιμοποιούσα ίδιο καλώδιο μέχρι τον ενισχυτή, οπότε φαινόταν τακτοποιημένο κι όμορφο, κάπως έτσι:



αλλά εν συνεχεία αποφάσισα πως το απαστράπτον φλατ καλώδιο δεν ήταν επαρκώς ευλύγιστο κι εύχρηστο σε μικρές αποστάσεις, οπότε κι αντικαταστάθηκε από μπελντενάκι, καθώς κι αυτό καλώδιο του θεού είναι, με τα απαραίτητα ζομπελάκια σε κάθε μεγάφωνο, με πυκνωτές της ΜΙΤ παρακαλώ (τρέμε βλάση με τα παλιο-μούντορφ σου:136:) οπότε έγινε κάπως έτσι:



και στη συνέχεια, το περίπου 17cm μήκους εξωτερικό καλώδιο ηχείων μου καταλήγει στον 4-κάναλο ενισχυτή μου, σε συσφικτικά λεγκράντ βαρέος τύπου:



από τα οποία μπορείτε να διακρίνετε πως εντός του ο ενισχυτής διαθέτει και πάλι αυτό το απαστράπτων φλατ χαλκοκαλώδιο, τι να κάνουμε, κολλήματα είναι αυτά...

Πάντως μπανάνα δεν έχω. Ούτε μία μιλάμε. (σε αντίθεση με το βλάση, που είναι τίγκα στην τσικίτα:143::138:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

με αυτά τα ολίγα, τέλειωσε χονδρικά η περιγραφή του ηχείου, (παραμένει η περιγραφή της νέας βάσης στήριξης του ηχείου στο δάπεδο αλλά και στήριξης του πλαισίου του ηχείου, που την αφήνω για αργότερα) οπότε ώρα για ένα ευχάριστο διάλειμμα (να μη πλήξει ο βλάσης δηλαδή:138:):


και συνεχίζουμε αύριο με τα ενισχυτικά στάδια, που είναι και μέρος της ...βάσης του ηχείου.:126:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

λοιπόν, ας ξεκινήσω την παρουσίαση της ηχητικής μου απόδρασης, από το βαρέως τροποποιημένο ηχείο μου (Magnepan 3,6R), και αρχίζω συγκεκριμένα από το ρίμπον του ηχείου μου.

Σύντομη περιγραφή: είναι μακρύ, στέκεται όρθιο, (!!!), κι είναι πολύ πιο ψηλό από ολόκληρο το ηχείο του βλάση, μαζί με τις παλιο-βάσεις του και τις ψευτο-ακίδες του....

στις άκρες του, αντί να έχει κλέμες (πφφφφφ) και κοινά καλώδια (πχ σα τα παλιοηχεία του βλάση) έχει ένα πλατύ χάλκινο γκοερτζίζον καλώδιο που γυαλίζει κι αστράφτει, το οποίο έρχεται σε άμεση επαφή με τον αλουμινένιο αγωγό του ρίμπον, πολύ στενή επαφή μετά συσφίξεως κι όχι μετά κολλήσεως, έτσι για να ζηλεύει ο βλάσης δηλαδή, αλλά και για να βελτιώνεται ουσιαστικά ο ήχος, ο οποίος έτσι βελτιώνεται, κι όχι με μπανάνες γυαλιστερές (σαν αυτές του βλάση)...

δηλαδή, είναι σε κάθε άκρη του έτσι:





Το οποίο λοιπόν, έχει ως αποτέλεσμα τα πρίμα να είναι θεσπέσια, κι ας μη παίζει πικάπ, το οποίο πικάπ δηλαδή είναι και λίγο σπαστική ιστορία μεταξύ μας, με ιμάντες και μπερδέματα απίστευτα, που ούτε καν ο κόγιας δεν έχει καταλάβει ακόμα πως στο διάτανο δουλεύει, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του ινκόγκιτό μας:



Με πεθανες βρε τσογλανι...γελαω τοσην ωρα σαν παπαρας και με βλεπει ο κοσμος που περναει εξω απο το εργαστηριο και θα λεει...παει αυτος ο φουκαριαρης ...τα επαιξε ..μαι χαρα αντρακλας!!!!



P.S λυσσαξες μωρη μπετουγια με το ΒΛΑΣΗς...παπαπα ..ρεντικωλο των σκυλιωνενε με εκανες ....
Μηπως να σου ριξω ενα BAN να δω αμα δουλευει το κουμπακι που εχω αριστερα?????
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

P.S λυσσαξες μωρη μπετουγια με το ΒΛΑΣΗς...παπαπα ..ρεντικωλο των σκυλιωνενε με εκανες ....
Μηπως να σου ριξω ενα BAN να δω αμα δουλευει το κουμπακι που εχω αριστερα?????
ρε κρελλέ, εγώ δίνω απλόχερα φόρο τιμής στο διαχειριστή της κατηγορίας αφού χρησιμοποιώ 2-3 φορές το "βλάσης" σε κάθε ποστ μου σε αυτή την κατηγορία, κι εσύ μιλάς για μπαν; δηλαδή τι; δε σου φτάνει τόση τζάμπα διαφήμιση; κι άλλες τσοντες θες; τι θες μανάρι μου; ενίσταμαι κύριε πρόεδρε!:143::135:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

με αυτά τα ολίγα, τέλειωσε χονδρικά η περιγραφή του ηχείου, (παραμένει η περιγραφή της νέας βάσης στήριξης του ηχείου στο δάπεδο αλλά και στήριξης του πλαισίου του ηχείου, που την αφήνω για αργότερα) οπότε ώρα για ένα ευχάριστο διάλειμμα (να μη πλήξει ο βλάσης δηλαδή:138:):


και συνεχίζουμε αύριο με τα ενισχυτικά στάδια, που είναι και μέρος της ...βάσης του ηχείου.:126:



ΒΑΝ-ΒΟΟΝ-ΒΙΝ-ΒΑΝ....που θα παει ...θα το παρω το κολλαει.....:138:





Η συγκεκριμενη βαση που εκθετετε στην φωτο κυριε ΕΑΡ μας μηπως ξερετε αν θα μπορουσε καποιος να την δοκιμασει για κανενα διμηνο πριν προβει στην αγορα της....να δουμε δηλαδης αν μου καθετε...ηχητικα βρε παιδι μου!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

καλα συγνωμη......δεν εχεις επιροδιωμενες μπορνες????????????

και παιζουν τα ηχεια καλα?????:143::143::143:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

αμα σου κάτσει αυτή η βάση αγόρι μου, θα το καταλάβω αμέσως. θα βγάλεις στο σφυρί τον κρελ κατ'αρχήν....:143::135::138::137:

όσο για τα ηχεία, όχι φυσικά, δε παίζουν καλά.
να, κάπως έτσι είναι τα χάλια τους (όλη η κλίμακα είναι 15db, κάθε "σκάλα" είναι 2,5db):


για να στο κάνω "λιανά", +- 2,5 db σε όλο το φάσμα, αν και από 110 κύκλους και άνω είναι ...υπεράνω υποψίας (+-1,25db), ενώ το από κάτω, εξ'επίτηδες εφουσκώθει...(φυσικά παίζει με φίλτρο αποκοπής στους 23 κύκλους -48db/oct- στην παραπάνω μέτρηση)
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

αμα σου κάτσει αυτή η βάση αγόρι μου, θα το καταλάβω αμέσως. θα βγάλεις στο σφυρί τον κρελ κατ'αρχήν....

όσο για τα ηχεία όχι, φυσικά, δε παίζουν καλά.
να, κάπως έτσι είναι τα χάλια τους:

Ενισταμαι υψιλοφωνος κυριε.....ειχα διαβασει σε ενα ξενον τευχος οτι αι καλε μπορνε ειναι το 40% του ηχειου......και δω βλεπω οτι το ηχειο συχνοτικα.....κενταει.....αααα κατι γινεται.....βλεπω οτι καποιος μας κοροδευει....βρε λες???
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Φοβερή παρουσίαση, φοβερός και ο παρουσιαστής, φοβερός και ο διαχειριστής. Τα έχω παίξει τελείως!!! :139: :140: :135:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Φοβερή παρουσίαση, φοβερός και ο παρουσιαστής, φοβερός και ο διαχειριστής. Τα έχω παίξει τελείως!!!

Εσυ μην ξεχνιεσαι .......για ετοιμαζε φωτο απο την συστηματαρα σου και ανεβασε τες μας....φρεσκιες τις θελουμε γιατρε μου!!!!!

Και πουσαι.....βαλλε και φωτο αυτο το στρογγυλο πραγμα που εχεις που τρεχουνε επανω του οι μαυρες πλακες!!!!!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Και πουσαι.....βαλλε και φωτο αυτο το στρογγυλο πραγμα που εχεις που τρεχουνε επανω του οι μαυρες πλακες!!!!!!
Εγώ στην αρχή το πέρασα για ρεκτιφιέ αξόνων.
Μετά είδα ότι παίζει και δίσκους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Εγώ στην αρχή το πέρασα για ρεκτιφιέ αξόνων.
Μετά είδα ότι παίζει και δίσκους.
ναι, ήταν εκείνη η θρυλική πλέον "επίσκεψη" των κακοντυμένων :138::137::135: (πλην του φωτεινού παραδείγματος του αδερφού μου):


μιλάμε για λάθος ντύσιμο σε λάθος χώρο το λάθος χρόνο... όλα λάθος...:136:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)



Εχεις ρεντα σημερα μωρη φουρκα.......παντα τετχια βρε φιλαρακι μου..........ΖΗΤΩ ΤΑ ΣΤΕΡΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :143::143::143:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Προς Βλάση και Κώστα ενταύθα (τι ενταύθα και μ@λ@κίες...)

Αν στην Εκθεση δεν περάσετε και αι δοίο (2) από το σπίτι, θα αρχίσω απεργία πείνας...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: μαγκνεπανίτις (η γνωστή εμμένουσα και άκρως κολλητική νόσος)

Προς Βλάση και Κώστα ενταύθα (τι ενταύθα και μ@λ@κίες...)

Αν στην Εκθεση δεν περάσετε και αι δοίο (2) από το σπίτι, θα αρχίσω απεργία πείνας...
Θα ερθω κυριε Πλωταρχα μου......αλλωστε στο εχω υποσχεθει !!!!!!
Αλλα δεν θυμαμαι καθολου τι εχεις ...για βαλλε το απογευμα φωτο να ξεσκονησω λιγο την μνημη μου!!!!

Εμαθα οτι πλεον παιζεις απο λαπτοπ και DAC .....για να φερω κανενα stickακι με audiophile εγγραφες να ακουσομεν!!!!!

Ισχυει???
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top