... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Κατεβάστε το παρακάτω μουσικό θέμα για να δοκιμάσετε αν το σύστημά σας αναπαράγει την πληροφορία χαμηλής στάθμης.
Η μέγιστη στάθμη σήματος είναι -96db οριακά λίγο πάνω από την δυνατότητα ανάλυσης των 16bits χα χα χα !!!)

το αρχείο είναι wav στα 24bits / 96ΚHz.



http://rapidshare.com/files/285309381/01.g.kar_24bit_test.wav.html

Μέχρι 10 χρήστες επιτρέπεται να το κατεβάσουν.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Η μουσική είναι γραμμένη σε πολύ χαμηλή στάθμη, μεταξύ -96 dB και -144 dB.
Η πληροφορία αυτή όπως αντιλαμβάνεστε δεν μπορεί να καταχωρηθεί σε PCM 16/44.1.

Ομως σε ένα σύστημα πραγματικής ανάλυσης άνω των 16 bits, π.χ. 24/96, κάτι δεν θα πρέπει να ακούγεται ?

Αναγνωρίσατε ποιο είναι το μουσικό θέμα ?


Το μουσικό αυτό θέμα θα παιχτεί στην έκθεση high-end και θα σας μεταφέρω εδώ τις εντυπώσεις μου και φυσικά τα αποτελέσματα . Αρκεί το σύστημα του αντιπροσώπου να είναι κατάλληλα διαμορφωμένο για αναπαραγωγή high definitιον 24/96.

Σημείωση: Το volume στον ενιισχυτή μπορείτε να το πάτε έως το τέρμα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Επίσης με το πρόγραμμα Audio DVD Creator μπορείτε να γράψετε το αρχείο σε δισκάκι DVD για αναπαραφωγή σε συσκευή DVD εφόσον υποστηρίζει 24/96.

Επαναλαμβάνω ότι το wave αρχείο είναι PCM 24/96 και δεν αναπαράγεται από τα συστήματα που δεν υποστηρίζουν αυτό το format
 

Μηνύματα
19.415
Reaction score
13.599
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Η μεγαλύτερη ανάλυση, 24 ή 32 bit, είναι σίγουρο ότι δίνει και μεγαλύτερο εύρος δυναμικών (ιδιαίτερα όσον αφορά τις πολύ χαμηλές εντάσεις); Ή απλά έχει περισσότερα βήματα από τα 16bit ανάμεσα σε συγκεκριμένες δυναμικές στάθμες;
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Η μεγαλύτερη ανάλυση, 24 ή 32 bit, είναι σίγουρο ότι δίνει και μεγαλύτερο εύρος δυναμικών (ιδιαίτερα όσον αφορά τις πολύ χαμηλές εντάσεις); Ή απλά έχει περισσότερα βήματα από τα 16bit ανάμεσα σε συγκεκριμένες δυναμικές στάθμες;
Φυσικά ισχύουν όλα όσα έγραψες παραπάνω. .
Ομως, αν έχεις σύστημα "πραγματικής" υψηλής ανάλυσης και πολύ καλή ακοή δεν θα έχεις πρόβλημα να ακούσεις κι εσύ την πληροφορία που είναι γραμμένη στο αρχείο που ανέβασα για τη δοκιμή.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Στο mac πάντως δεν ακούω τπτ(απο τα ηχεία του).

Φταίνε τα ηχεία άραγε ή δεν παίζει 24/96?
 

Μηνύματα
19.415
Reaction score
13.599
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Η κάρτα ήχου που έχω είναι η ενσωματωμένη στην μητρική, δηλαδή ένα τσιπάκι ALC1200 της Realtek. Με το winamp (και ρυθμισμένη την κάρτα να δίνει έξοδο 24/192) και τέρμα η ένταση το μόνο που καταφέρνω να ξεχωρίσω (βάζοντας κυριολεκτικά το αφτί πάνω στο τουΐτερ του ηχείου) είναι μια γυναικεία φωνή σε κάποιο σημείο, χωρίς να καταλαβαίνω τι λέει όμως...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Η κάρτα ήχου που έχω είναι η ενσωματωμένη στην μητρική, δηλαδή ένα τσιπάκι ALC1200 της Realtek. Με το winamp (και ρυθμισμένη την κάρτα να δίνει έξοδο 24/192) και τέρμα η ένταση το μόνο που καταφέρνω να ξεχωρίσω (βάζοντας κυριολεκτικά το αφτί πάνω στο τουΐτερ του ηχείου) είναι μια γυναικεία φωνή σε κάποιο σημείο, χωρίς να καταλαβαίνω τι λέει όμως...
ΝΑΙ, η φωνή είναι όντως γυναικεία
Μπράβο φίλε μου.

Μάλλον βρίσκεσαι οριακά στα 16 ή 17 bits "πραγματικής" ανάλυσης.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Εύχομαι να προλάβει να κατεβάσει το αρχείο και ο κύριος Θέμης (themiloc) να μας πει και ποια είναι αυτή η γυναικεία φωνή. Θα τα πούμε ελπίζω και στην έκθεση.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Mε τα ακουστικά το μόνο που ακούω είναι ένας ψίθυρος (μαλλον γυναικειος) λες και είναι σε πηγάδι:141:

Βρε παναθεμάσε φωτιές που μας άναφες
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Mε τα ακουστικά το μόνο που ακούω είναι ένας ψίθυρος (μαλλον γυναικειος) λες και είναι σε πηγάδι:141:

Βρε παναθεμάσε φωτιές που μας άναψες
Αμα δεν είσαι χαϊεντάς της "υψηλής ανάλυσης", να μη φοβάσαι τίποτα :142:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.419
Reaction score
125.647
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

ένα μπάσσο και μια γυναικεία φωνή λέει there is a rose in spanish harlem νομίζω.

κάτι μου θυμίζει, αλλά δε μπορώ να καταλάβω ποιό είναι..
 

Μηνύματα
19.415
Reaction score
13.599
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Αν είναι αυτός ο στίχος τότε είναι αυτό το τραγούδι (πολυτραγουδισμένο και πασίγνωστο)

[YOUTUBE]hmpVDeh1jf0[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

ένα μπάσσο και μια γυναικεία φωνή λέει there is a rose in spanish harlem νομίζω.

κάτι μου θυμίζει, αλλά δε μπορώ να καταλάβω ποιό είναι..
Μπράβο Κώστα. Το βρήκες !!!

Κι εσύ Sotos65.

Rebecca Pidgeon -Spanish Harlem (εισαγωγή του track με τη φωνή της Rebecca να ξεκινάει από το δέκατο δευτερόλεπτο .

Costas EAR, ελπίζω να μην χρειάστηκε να ανοίξεις το volume του προενισχυτή σου στο τέρμα. :142:
 


themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Εύχομαι να προλάβει να κατεβάσει το αρχείο και ο κύριος Θέμης (themiloc) να μας πει και ποια είναι αυτή η γυναικεία φωνή. Θα τα πούμε ελπίζω και στην έκθεση.
Αν μου εξηγήσεις πως κατεβαίνει.
Μπαίνω στο Rapidshare και βλέπω μόνο το βιντεάκι με την Γερμανίδα. Άσχετος?
 

Μηνύματα
19.415
Reaction score
13.599
Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

[off topic]Εφόσον δεν έχεις premium λογαριασμό (ή δεν έχεις κάνει εγγραφή) στο rapidshare υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα site για να ανεβάζεις τα αρχεία, χωρίς τους (βλακώδεις) περιορισμούς του rapidshare για 10 κατεβάσματα κλπ, πχ το Mediafire

http://www.mediafire.com/ [/off topic]
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Απάντηση: Re: Απάντηση: ... μετά τα 16 bits,... το Χάος

Αν μου εξηγήσεις πως κατεβαίνει.
Μπαίνω στο Rapidshare και βλέπω μόνο το βιντεάκι με την Γερμανίδα. Άσχετος?
Κάνε διπλό κλικ σε ένα ή περισσότερα από τα links που ανέβασα ήδη και θα σε πάει αυτόματα στην επιλογή για downlload του αρχείου.

Επίσης επιλέγεις τον "Free User " .... κλπ κλπ
 

Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Μηπως, g.kar, να τα ανεβαζες στο http://www.megaupload.com/ που δεν εχει περιορισμο στα downloads και να μας εδινες εκεινο το λινκ;

EDIT: Οριστε κυριε themiloc το λινκ για το πρωτο αρχειο, απλα κλικ πανω του, Enter this .............. here: δεξια

και κατεβαινει. http://www.megaupload.com/?d=V33UOM83
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.869.038
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top