μετα τα b&w 684 ,τι;

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Οκ κατάλαβα τι λες οπότε να αναδιατυπωσω την ερώτηση.
Θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα δίνοντας τα 684 καο βάζοντας αλλά 800 ευρώ άρα δηλαδή περνοντας καινούργια B&W ηχεία της τάξης των 1500 ευρώ
Ή
Αν κρατήσω αυτά που έχω και πάρω τον τελικό που λες με τα 800 ευρώ;
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Σαν χαρακτηριστικα εταιριων θα σου ελεγα απο b&w να κοιταξεις dali και οχι klipch ,η πρωτη εντυπωση οταν εχεις συνηθησει να ακους κατι δεν ειναι παντα σωστος συμβουλος, αν δεν εχεις ακουσματα απο πολλα συστηματα,επισης πολυ συμμαντικος παραγοντας ,αν οχι ο βασικοτερος, ειναι ο χωρος που θα τα βαλεις. Αν εχεις διαθεσιμα εως 20,25 τετραγωνικα ,ενα μεγαλυτερο ηχειο θα σου πολλαπλασιασει τα προβληματα με αποτελεσμα να ακους χειροτερα.
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
τελικο θες και κεντρικο ιδιο με left right ηχεια, αν σε τρωει τα χερακια σου παρε και τελικο παρε και 5+ ηχεια παρε και αλλο ενισχυτη
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Οκ κατάλαβα τι λες οπότε να αναδιατυπωσω την ερώτηση.
Θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα δίνοντας τα 684 καο βάζοντας αλλά 800 ευρώ άρα δηλαδή περνοντας καινούργια B&W ηχεία της τάξης των 1500 ευρώ
Ή
Αν κρατήσω αυτά που έχω και πάρω τον τελικό που λες με τα 800 ευρώ;
Κοίταξε επειδή σε τρώει ο ποπός σου.

Εάν πάρεις ηχεία των 1500+ ευρώ + τελικό ενισχυτή , η "βελτίωση" που θα "αντιληφθείς" θα είναι της τάξεως του 5% με βάση το γεγονός ότι χρησιμοποιείς το σύστημά σου για HC. Περισσότερο θα λες στον εαυτό σου "τι γαμάτο σύστημα έστησα ο φούστης με τα 2.5Κ που έσκασα" για να δικαιολογήσεις τα λεφτά που θα δώσεις παρά οτιδήποτε άλλο.

Όσο περισσότερο δίνεις λεφτά σε ηχεία / ενισχυτές / καλώδια / σκατά διάφορα, τόσο θα μπαίνεις στην πρίζα να ψάχνεσαι για καλύτερη ποιότητα ήχου & εικόνας, πολλές φορές με αμφίβολα αποτελέσματα.

Η δουλειά ενός καλού ηχείου είναι να είναι όσο ποιό αναλυτικό γίνεται. Όταν παίζεις μια ηχογράφηση που είναι ΜΑΠΑ , εάν την ακούσεις σε ένα αναλυτικό ηχείο η πρώτη σου εντύπωση θα είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύνολο ηχείων ενισχυτή. Η πραγματικότητα είναι ότι ένα καλό ηχείο θα παίξει τέλεια με μια καλή ηχογράφηση και ΜΑΠΑ ^2 με μια μέτρια ηχογράφηση.

Όταν πρωτοάκουσα κάποια "και καλά" σωστά flac αρχεία σε 802D με Classe νόμιζα ότι ήταν χαλασμένα. Στα δικά μου 684 έπαιζαν τέλεια. Μου το εξηγούσαν και δεν ήθελα να το καταλάβω.

7 χρόνια μετά. Έχω 2 κατηγορίες καλύτερα ηχεία, σωστά ενισχυτικά / καλώδια / σκατά / πηγές. Ευχαριστιέμαι το σύστημά μου. Μου λείπει όμως κάτι απλό που παίζει τα πάντα συμπαθητικά χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα.

Και για να στο κάνω ποιό λιανά -και δίχως ίχνος ειρωνίας- . Με netflix & ματρόσκες κακής ποιότητας, θα γίνει ανυπόφορο το setup σου. Τα ηχεία σου είναι αξιοπρεπέστατα, απλά πρέπει να τα ταίσεις σοβαρά ρεύματα. Στην θέση σου δεν θα κοιτούσα παραπέρα.

Boufis out :)
 


gid

Μηνύματα
7.403
Reaction score
8.638
Αν κρατήσω αυτά που έχω και πάρω τον τελικό που λες με τα 800 ευρώ;
Αν κάνεις το παραπάνω υπάρχει σοβαρή πιθανόττητα να ΜΗΝ ακούσεις βελίτωση που να δικαιώνει τα 800Ε που έδωσες. Δε σου λέω να μην το κάνεις, σου λέω να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ πρώτα ΠΡΙΝ το κάνεις, ώστε να μην κυνηγάς κόσμο εδώ μεά. Βρες κατάστημα που να σου δίνει το μηχάνημα για δοκιμή.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
M
Κοίταξε επειδή σε τρώει ο ποπός σου.

Εάν πάρεις ηχεία των 1500+ ευρώ + τελικό ενισχυτή , η "βελτίωση" που θα "αντιληφθείς" θα είναι της τάξεως του 5% με βάση το γεγονός ότι χρησιμοποιείς το σύστημά σου για HC. Περισσότερο θα λες στον εαυτό σου "τι γαμάτο σύστημα έστησα ο φούστης με τα 2.5Κ που έσκασα" για να δικαιολογήσεις τα λεφτά που θα δώσεις παρά οτιδήποτε άλλο.

Όσο περισσότερο δίνεις λεφτά σε ηχεία / ενισχυτές / καλώδια / σκατά διάφορα, τόσο θα μπαίνεις στην πρίζα να ψάχνεσαι για καλύτερη ποιότητα ήχου & εικόνας, πολλές φορές με αμφίβολα αποτελέσματα.

Η δουλειά ενός καλού ηχείου είναι να είναι όσο ποιό αναλυτικό γίνεται. Όταν παίζεις μια ηχογράφηση που είναι ΜΑΠΑ , εάν την ακούσεις σε ένα αναλυτικό ηχείο η πρώτη σου εντύπωση θα είναι ότι κάτι δεν πάει καλά με το σύνολο ηχείων ενισχυτή. Η πραγματικότητα είναι ότι ένα καλό ηχείο θα παίξει τέλεια με μια καλή ηχογράφηση και ΜΑΠΑ ^2 με μια μέτρια ηχογράφηση.

Όταν πρωτοάκουσα κάποια "και καλά" σωστά flac αρχεία σε 802D με Classe νόμιζα ότι ήταν χαλασμένα. Στα δικά μου 684 έπαιζαν τέλεια. Μου το εξηγούσαν και δεν ήθελα να το καταλάβω.

7 χρόνια μετά. Έχω 2 κατηγορίες καλύτερα ηχεία, σωστά ενισχυτικά / καλώδια / σκατά / πηγές. Ευχαριστιέμαι το σύστημά μου. Μου λείπει όμως κάτι απλό που παίζει τα πάντα συμπαθητικά χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα.

Και για να στο κάνω ποιό λιανά -και δίχως ίχνος ειρωνίας- . Με netflix & ματρόσκες κακής ποιότητας, θα γίνει ανυπόφορο το setup σου. Τα ηχεία σου είναι αξιοπρεπέστατα, απλά πρέπει να τα ταίσεις σοβαρά ρεύματα. Στην θέση σου δεν θα κοιτούσα παραπέρα.

Boufis out :)

Φίλε μου συμφωνώ σε όσα λες. Βλεπω. Μόνο 4κHDR υλικό κ ότι είναι κατεβασμένο προσπαθώ να είναι φουλ 70gb δηλαδη
. Δεν υπάρχουν στο σύστημα μου ματροσκες κακής ποιότητας δε βλέπω καν τέτοια.
Έναν τελικό 200αρη πάρε και ένα ίδιο sub και τελείωσες για κάτω...

Κοίτα για επάνω μετά
Τελικό 200 αρη τι εννοείς;

Επίσης για επάνω μετά τι προτείνεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Όλα τα ηχεία πρέπει να είναι ίδια ή ίδιας σειράς. Όλα. Υποχρεωτικά.

Ολα τα ηχεία κροσάρονται στο 80Hz (60-100Hz). Υποχρεωτικά.

Συνεχίστε.
 


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Τελικό 200 αρη τι εννοείς;

Επίσης για επάνω μετά τι προτείνεις;
τα ηχεια που εχεις μπροστα θελουν 150- 200watt για να παιξουν.....
....ολοι οι πολυκαναλοι ενισχυτες δινουν κατω απο τα μισα watt που θελεις.......
....αρα θες τελικο και οχι αλλαγη ηχειων.
αν θες κατι οικονομικο παρε crown xls 1502 για τα LR και βλεπεις.....

subακι σιγουρα θες, θα δεις διαφορα απο το ενα xtz ...ειναι κριμα να υπαρχει τρυπα και να μην την χρησιμοποιεις.

Δεδομένου ότι μπροστά έχω αυτά που σας ανέφερα, surrounds έχω 2 δίπoλα bronze fx της monitor audio, και σύντομα θα έχω και 4 οροφής ατμός, τι τελικο λοιπόν προτείνετε να πάρω;
αλλαξε και τα 2 διπολα με κανονικα

κοιτα και σε μεταχειρισμενα ......ετσι θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα....

κανε αυτα που ειναι αρκετα και μετα πας επανω,
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Θες καλύτερο ήχο ; Φρόντισε τον χώρο σου.
Μου πήρε κάμποσο για να το κατάλάβω...
Το έχω καταλάβει εδώ και 6 χρόνια αυτό, ότι ήταν να γίνει σε αυτό τον τομέα έχει ήδη γίνει
Φίλε Κώστα σκέφτομαι σαν πρώτη κίνηση να πάρω το crown xls 1502 που πρότεινες. Έχω κάποιες ερωτήσεις για αυτό...
Θα μπορώ να συνδέσω κ το κεντρικό εκεί; ή μόνο τα front left-right?
Eπισης, επειδή βλέπω ταινίες κ έχω πλήρη συσκότιση λόγω προβολεα η οθόνη του σβήνει κάπως; γιστι βλέπω έχει έντονο μπλε χρώμα κ σίγουρα δε θα μπορώ να το έχω στις ταινίες.
Ευχαριστω για το χρόνο σου.

τα ηχεια που εχεις μπροστα θελουν 150- 200watt για να παιξουν.....
....ολοι οι πολυκαναλοι ενισχυτες δινουν κατω απο τα μισα watt που θελεις.......
....αρα θες τελικο και οχι αλλαγη ηχειων.
αν θες κατι οικονομικο παρε crown xls 1502 για τα LR και βλεπεις.....

subακι σιγουρα θες, θα δεις διαφορα απο το ενα xtz ...ειναι κριμα να υπαρχει τρυπα και να μην την χρησιμοποιεις.



αλλαξε και τα 2 διπολα με κανονικα

κοιτα και σε μεταχειρισμενα ......ετσι θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα....

κανε αυτα που ειναι αρκετα και μετα πας επανω,
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το έχω καταλάβει εδώ και 6 χρόνια αυτό, ότι ήταν να γίνει σε αυτό τον τομέα έχει ήδη γίνει
Φίλε Κώστα σκέφτομαι σαν πρώτη κίνηση να πάρω το crown xls 1502 που πρότεινες. Έχω κάποιες ερωτήσεις για αυτό...
Θα μπορώ να συνδέσω κ το κεντρικό εκεί; ή μόνο τα front left-right?
Eπισης, επειδή βλέπω ταινίες κ έχω πλήρη συσκότιση λόγω προβολεα η οθόνη του σβήνει κάπως; γιστι βλέπω έχει έντονο μπλε χρώμα κ σίγουρα δε θα μπορώ να το έχω στις ταινίες.
Ευχαριστω για το χρόνο σου.
Καλησπέρα. έχω εγώ 2 1502 και μπορώ να πώ ότι με τa watt τους έδωσαν ζωή στα klipsch.

Με τον έναν οδηγώ τα front και με το ένα κανάλι από τον δεύτερο το κεντρικό.

Ναι σβήνουν τα πάντα. έχει και lock τα πλήκτρα να μην πειραχτούν κατά λάθος.

το μόνο ενοχλητικό αν βάλεις trigger ώστε να ανάβουν αυτόματα μαζί με τον av σε stand by mode αναβοσβήνουν 2 μπλε λαμπάκια.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Καλησπέρα. έχω εγώ 2 1502 και μπορώ να πώ ότι με τa watt τους έδωσαν ζωή στα klipsch.

Με τον έναν οδηγώ τα front και με το ένα κανάλι από τον δεύτερο το κεντρικό.

Ναι σβήνουν τα πάντα. έχει και lock τα πλήκτρα να μην πειραχτούν κατά λάθος.

το μόνο ενοχλητικό αν βάλεις trigger ώστε να ανάβουν αυτόματα μαζί με τον av σε stand by mode αναβοσβήνουν 2 μπλε λαμπάκια.
Καλά νομίζω με μια σταλιτσα μαύρη ταινία θα τα εξαφανίσω αυτά.
Τι διαφορά είδες με τον ενισχυτή φίλε σε μουσική κ ταινίες; εγώ μάλλον εκεί κατέληξα
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
M


Φίλε μου συμφωνώ σε όσα λες. Βλεπω. Μόνο 4κHDR υλικό κ ότι είναι κατεβασμένο προσπαθώ να είναι φουλ 70gb δηλαδη
. Δεν υπάρχουν στο σύστημα μου ματροσκες κακής ποιότητας δε βλέπω καν τέτοια.

Τελικό 200 αρη τι εννοείς;

Επίσης για επάνω μετά τι προτείνεις;
Μην κατεβάζεις ταινίες με μη νόμιμο τρόπο, είναι επικίνδυνο.
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Δεν ξέρω για το βίντεο πάντως δεν είναι σωστό, συγγνώμη τώρα αλλά πάω να ταξινομήσω κάποια remux αρχεία που μου έδωσε ο θείος μου για να τα δω προσεχώς. :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.781
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top