νέος vintage look δικάναλος ενισχυτής από την Onkyo

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Αστειεύεσαι;
Επίσημες μετρήσεις λαμπατων μέχρι και της τάξης των 250.000€ έχουμε ανεβάσει, τις γνωστές παραμορφωσιομηχανές της λαμ!
Ο Σταματάκος δεν έχει μετρήσεις; Το στερεοφιλ;
Δεν έχουμε δείξει αντιστάσεις εξόδου λαμπατων που εγγυώνται ανεπαρκή οδήγηση και τονικές αλλοιώσεις του κερατά; Δεν έχουμε δείξει παραμορφώσεις που δε το εισάγουν καν στις προδιαγραφές του Hi-Fi;
Ιδιώτης άνθρωπος μέλος του avsite εχει κανει μετρησεις λεω του δικου του λαμπατου στο δικο του σπιτι και να τις ανεβασει?

Αν ναι που βρισκεται αυτο το thread δρν το βρισκωωω:focus:
 


Μηνύματα
510
Reaction score
659
Βρε συ αστο ντιζαιν
Ρωτησα ποιον λαμπατο ακουσες?ποιο μοντελο καθ δεν ακουσες αυτα που ζητας
Πιστεύεις ότι τσάμπα πενηνταρήσαμε? Να αραδιάσω μάρκες? μοντέλα ? έχει νόημα?
Δε μου κάθεται κανένας στα αυτιά , αν εσένα σε ευχαριστούν δε τρέχει και τίποτα
Άλλωστε στο σπίτι όσα λεφτά και να δώσεις συμβιβασμένος θα είσαι ... ιδανικό και αληθινό σε home καταστάσεις απλά δεν υπάρχει
Πλησιάζεις αλλά δε φτάνεις ποτέ
Συμπέρασμα ... άκου αυτό που σε ευχαριστεί χωρίς να σε κουράζει και είσαι οκ
[DOUBLEPOST=1496499770][/DOUBLEPOST]
70 χρόνια τα ίδια
και η Ακρόπολη τόσα χρόνια ίδια είναι αλλά όταν φωτίζεται δεν είναι γοητευτική?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.609
Τα άλλα τα παθητικά που ρύθμιζες στη Θεσσαλονίκη πως σου φάνηκαν; Είχαν προβλήματα λόγω κρος;
Υποσχέθηκα να απαντήσω αυτό και τέλος. Ολα τα άλλα που λες εχουν απαντηθεί, λυπαμαι αν δεν καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Λοιπόν:
Μου φάνηκαν καλά. Και πανέμορφα.
Σημειωτέον οτι παίζουν πλέον ισοσταθμισμένα , μετά απο μετρήσεις και υπολογισμούς της ιδανικής θέσης τους με βάση τα room modes, με metric και class D ενισχυτές.

Στον χώρο που βρίσκονται αδικούνται κατάφορα. Παίζουν πολύ λιγότερο απο οτι μπορούν. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για dedicated room, ασε που αναμένεται νέο μέλος στην οικογένεια :party:.

Αν μπορούσαν να τοποθετηθούν σε αποκλειστικό και φροντισμένο χώρο, με την τελευταία οκτάβα να περνάει στην ευθύνη του sub που ήδη υπάρχει αλλά δεν ήταν μέρος του δικάναλου, θα έπαιζαν απείρως καλύτερα. Απείρως.

Οπότε έχουμε ένα πολύ καλό αυτοκίνητο που πάει μέχρι με τρίτη ταχύτητα.
(Τρελαίνομαι με τα παραδείγματα με τα αυτοκίνητα:D).

Ο χώρος που δεν είναι σαν τη "Σπηλιά του Μοντεχρήστο" ήταν απαγορευτικός για ακρόαση;
Ναι, αλλά δεν ήταν ο χειρότερος που έχω δει.

Αντίο κκαραμ.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Πιστεύεις ότι τσάμπα πενηνταρήσαμε? Να αραδιάσω μάρκες? μοντέλα ? έχει νόημα?
Δε μου κάθεται κανένας στα αυτιά , αν εσένα σε ευχαριστούν δε τρέχει και τίποτα
Άλλωστε στο σπίτι όσα λεφτά και να δώσεις συμβιβασμένος θα είσαι ... ιδανικό και αληθινό σε home καταστάσεις απλά δεν υπάρχει
Πλησιάζεις αλλά δε φτάνεις ποτέ
Συμπέρασμα ... άκου αυτό που σε ευχαριστεί χωρίς να σε κουράζει και είσαι οκ
Μα προς θεού δεν σε ρωταω για να στην πω
Σε ρωταω απο περιεργεια

Άλλωστε στο σπίτι όσα λεφτά και να δώσεις συμβιβασμένος θα είσαι ... ιδανικό και αληθινό σε home καταστάσεις απλά δεν υπάρχει
Εδω συμφωνώ 1000%
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
Το πως αντιμετωπιζονται τα προβλήματα των χωρων οπως προκυπτουν απο τις μετρησεις παρατηρω πως δεν ειναι δεδομενο
Αυτο το παρατηρω απο κουβεντες δικες σας που κανετε μετρησεις κτλ
Όχι , βρε όλοι τα ίδια λέμε. Μερικές φορές μπορεί να σκοντάφτουμε στις λεπτομέρειες και να φαίνεται ότι διαφωνούμε.

Είχα προ λαμπάτο, τέλεια έπαιζε, να μην σου πω μου λείπει. Καμία σχέση με ακρίβεια αλλά έπαιζε πνευστά με ωραίο ηχόχρωμα. Δλδ κολοκυθόπιτα
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
ασε που αναμένεται νέο μέλος στην οικογένεια :party:
Συγχαρητήρια!!!!!!!!!
[DOUBLEPOST=1496499962][/DOUBLEPOST]
Όχι , βρε όλοι τα ίδια λέμε. Μερικές φορές μπορεί να σκοντάφτουμε στις λεπτομέρειες και να φαίνεται ότι διαφωνούμε.

Είχα προ λαμπάτο, τέλεια έπαιζε, να μην σου πω μου λείπει. Καμία σχέση με ακρίβεια αλλά έπαιζε πνευστά με ωραίο ηχόχρωμα. Δλδ κολοκυθόπιτα
:D:D:thumbsup:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.609
Σε ενα τυπικο σαλονι μπορει να μου πει καποιος πψς δεν θα χω μπουμαρισμα, συμπίεση, και θα εχω καλο ρτ60 κτλ?
Νομιζω κανεις δεν μπορει στην πραγματικοτητα
Εννοείται πως γίνεται, και δεν θα ναι και αντιαισθητικά.
Αν ξόδευες εκει το 1/3 των χρημάτων που έχεις δώσει σε μηχανάκια και καλώδια θα το είχες ήδη....
[DOUBLEPOST=1496500193][/DOUBLEPOST]
Συγχαρητήρια!!!!!!!!!
Οχι στην δικιά μου οικογένεια, μην γίνει καμιά παρεξήγηση.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
Η ερώτηση:
Σε ενα τυπικο σαλονι μπορει να μου πει καποιος πψς δεν θα χω μπουμαρισμα, συμπίεση, και θα εχω καλο ρτ60 κτλ?
Νομιζω κανεις δεν μπορει στην πραγματικοτητα
Πολλοι ομως μπορουν να μου πουν δοκίμασε συτο η το αλλο ηχοαποροφητικο η παρομοιο υλικο

Η απάντηση:

Όχι μόνο.
Ναι, φυσικά ναι στο ρουμ τριτμεντ.

Αλλά έχουμε κι άλλα όπλα διαθέσιμα:
1. Νιαρφιλντ ακροάσεις
2. Πολύ προσεκτική τοποθέτηση ηχείων για το τρίγωνο ακρόασης και αυξημένο toe in για μείωση πλευρικών ανακλάσεων
3. Εκμετάλλευση των room boundaries για ακύρωση των βασικών ρυθμών μέσω ακύρωσης από τον πίσω ή και πλευρικό τοίχο
4. Ενεργή ισοσταθμιση χώρου

Συνολικά δηλαδή, έχουμε 5 όπλα διαθέσιμα για να παίξει όσο το δυνατόν καλύτερα το στέρεο, ακόμα και στο σαλόνι.

Χωρίς αυτά τα 5, τζάμπα τα λεφτά.

Κι εννοείται, επαρκής οδήγηση, καθώς και σωστά ηχεία για το μέγεθος του χώρου ακρόασης και για την απόσταση ακρόασης.
Η διαφωνία μας με τον Εαρ είναι ότι θεωρώ το 1,2,3 ως προαπαιτούμενα, το 4 μπάλωμα και το 5 ρουμ τριτμεντ λύση.
Πιάσε το αυγό και κούρευτο δλδ
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Η διαφωνία μας με τον Εαρ
Εμ ειδες που ειναι το προβλημα?
Δεν υπαρχουν κοινά αποδεκτες λυσεις
:)
[DOUBLEPOST=1496501050][/DOUBLEPOST]
Εννοείται πως γίνεται, και δεν θα ναι και αντιαισθητικά.
Αν ξόδευες εκει το 1/3 των χρημάτων που έχεις δώσει σε μηχανάκια και καλώδια θα το είχες ήδη....
Αντε να δουμε
Περιμενω τον ΜΚ να δουμε τι θα μετρησει και τι θα κανουμε
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
Εμ ειδες που ειναι το προβλημα?
Δεν υπαρχουν κοινά αποδεκτες λυσεις
:)
Η λύση είναι κοινά αποδεκτή.
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που πρέπει να βελτιωθούν.
Το αν διαφωνούμε με τους γιατρούς ή με τον Αλέξανδρο ή τον Νταποστ για την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας δεν σημαίνει τίποτα. Κουβέντα να γίνεται.
Αν το πχ 2 στο κεφάλι μου είναι ''τόσο απλό που δεν χρειάζεται καν να επισημαίνεται ως βήμα προς την λύση'' ενώ ο άλλος θεωρεί ότι πρέπει να γραφτούν σεντόνια καμία ουσιαστική διαφωνία δεν υπάρχει.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Υποσχέθηκα να απαντήσω αυτό και τέλος. Ολα τα άλλα που λες εχουν απαντηθεί, λυπαμαι αν δεν καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Λοιπόν:
Μου φάνηκαν καλά. Και πανέμορφα.
Σημειωτέον οτι παίζουν πλέον ισοσταθμισμένα , μετά απο μετρήσεις και υπολογισμούς της ιδανικής θέσης τους με βάση τα room modes, με metric και class D ενισχυτές.

Στον χώρο που βρίσκονται αδικούνται κατάφορα. Παίζουν πολύ λιγότερο απο οτι μπορούν. Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για dedicated room, ασε που αναμένεται νέο μέλος στην οικογένεια :party:.

Αν μπορούσαν να τοποθετηθούν σε αποκλειστικό και φροντισμένο χώρο, με την τελευταία οκτάβα να περνάει στην ευθύνη του sub που ήδη υπάρχει αλλά δεν ήταν μέρος του δικάναλου, θα έπαιζαν απείρως καλύτερα. Απείρως.

Οπότε έχουμε ένα πολύ καλό αυτοκίνητο που πάει μέχρι με τρίτη ταχύτητα.
(Τρελαίνομαι με τα παραδείγματα με τα αυτοκίνητα:D).



Ναι, αλλά δεν ήταν ο χειρότερος που έχω δει.

Αντίο κκαραμ.

Οταν δεν μας παιρνει αποχωρουμε, το ξερω....παντως δεν νομιζω οτι θα αντισταθεις σε θεμα που ετοιμαζω. Dirac vs minidsp+rew

Αρκει να κοψει η δουλεια.

Τα ξαναλεμε
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.609
Η απάντηση είναι 3 - 2
Του αλλουνού δεν του μιλάω :D

Η απάντηση ειναι 3-0. Σιγά μην σκοράρει το REW.

Το Dirac διορθώνει και χρονικά/φασικά προβλήματα. Το REW-minidsp όχι. Οπότε δεν υπαρχει σύγκριση.

Επειδη το εχω τερματίσει, να μερικά πιο ενδιαφέροντα ερωτήματα:

  • Dirac Live vs REW filters+Dirac Live
  • Dirac Live (software) vs Dirac Live που περιλαμβάνεται σε AVR ή minidsp μηχανάκια.
  • Dirac Live στον αυτόματο πιλότο vs Dirac Live + προσωπική πινελιά (voicing :o)
Γλυκάθηκες βλέπω με το Dirac Περαστικέ, έτσι;
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
και τα δυο έχουν eq
1 - 1
και τα δύο διορθωνουν το impulse response (με την προϋπόθεση οτι το minidsp χρησιμοποιείται σε ενεργό κρος)
2 - 2
Το Dirac διορθώνει όλα τα φασικά προβλήματα, τέλεια στερεοφωνία τέλειο IR
3 - 2

Αν γλυκάθηκα;
Μου έλυσε όλα τα θέματα που είχα αφήσει ανοικτά με την μετατροπή σε ενεργά, μου έλυσε όλα τα προβλήματα φάσης, εξαιρετικό εργαλείο. Κάνει πολλά περισσότερα από όσα νομίζει κάποιος λόγω απλού interface

YΓ: Πω ρεεεεε βρόχα που ρίχνει τώρα στη Λάρισα, δεν βλέπω να τρώμε κεράσια φέτος θα τους καταστρέψει
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
Dirac Live vs REW filters+Dirac Live
Το έχω δοκιμάσει, δεν έχει νοημα ο συνδυασμός Dirac+ REW filters
[DOUBLEPOST=1496508490][/DOUBLEPOST]
Dirac Live (software) vs Dirac Live που περιλαμβάνεται σε AVR ή minidsp μηχανάκια.
Πρέπει να σου στείλω το dsp να δοκιμάσεις
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θα τον επάρει και θα τον εσηκώσει
ετσι ή "θα τονε παρει και θα τονε σηκωσει " ?

ασε που αναμένεται νέο μέλος στην οικογένεια
Μπραβο ο φωτογραφος ... να ενας αθρωπος απου κατεχει ηντα δουλεια κανει το στερεο ... με το καλο να σου 'ρθει john !!!

YΓ: Πω ρεεεεε βρόχα που ρίχνει τώρα στη Λάρισα, δεν βλέπω να τρώμε κεράσια φέτος θα τους καταστρέψει
ηντα θα γενει με τονα το κ@λοκαιρο οφετος δε κατεχω ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.624
Reaction score
80.609

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.727
Reaction score
10.548
Όχι Dirac+REW filters, αλλά REW filters+Dirac. Δεν ξέρω αν γίνεται στο σεταπ σου.
Ναι βρε το ίδιο λέμε, το Dirac παίζει πάντα τελευταίο.
Άρα πάντα είναι REW filters -> Dirac.
Ναι το έχω δοκιμάσει,
όχι δεν έχει νόημα.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες αλλά για το μελλοντικό νήμα του kkaram δουλεύουμε τόση ώρα :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.270
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top