νέος vintage look δικάναλος ενισχυτής από την Onkyo


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Ναι βρε το ίδιο λέμε, το Dirac παίζει πάντα τελευταίο.
Άρα πάντα είναι REW filters -> Dirac.
Ναι το έχω δοκιμάσει,
όχι δεν έχει νόημα.

Δεν ξέρω αν κατάλαβες αλλά για το μελλοντικό νήμα του kkaram δουλεύουμε τόση ώρα :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Χρειάζονται δυο επεξεργαστές. Το πλεονέκτημα ειναι πως το Dirac εχει λιγότερη επεξεργαστική δουλεια να κάνει οταν ειναι ήδη φλατ η απόκριση. Οπότε χανεις λιγοτερο headroom, δηλαδη ανεβάζεις τη στάθμη του φίλτρου κοντά στο -5.
Μάλλον δεν εχει νόημα. Αλλα παίζει (υποκειμενικά) πολυ καλά. Και πολυ δυναμικά.
[DOUBLEPOST=1496510227][/DOUBLEPOST]Μάλλον ειναι για μεταφορά το 80% των ποστς του νήματος.
Και είμαι συνυπεύθυνος :dance2:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.728
Reaction score
10.548
Χρειάζονται δυο επεξεργαστές. Το πλεονέκτημα ειναι πως το Dirac εχει λιγότερη επεξεργαστική δουλεια να κάνει οταν ειναι ήδη φλατ η απόκριση.
Μάλλον δεν εχει νόημα. Αλλα παίζει υποκειμενικά πολυ καλά.
Τσού.

Θα στο εξηγήσω απλά φίλε kkaram:roflmao::roflmao:
Λοιπόν τα φίλτρα του REW τρέχουν πάντα πριν το Dirac.
Τα φίλτρα του REW δημιουργούν φασικές αποκλίσεις, ολίσθηση φάσης.
Για αυτό με eq από το REW άλλο μετράει το κάθε ηχείο ξεχωριστά, άλλο σε στέρεο. Γίνεται της ταναπούς. Θέλει πολυυυυυυ παίδεμα, με manual φίλτρα, ανά συχνότητα, ανά ηχείο, να ρυθμίσεις gain & Q. Μεγάλη φασαρία, κάποια στιγμή είχα ανεβάσει μετρήσεις στο νήμα μου που το είχα καταφέρει ικανοποιητικά.

Αφού λοιπόν τρέξεις φίλτρα από το REW και έχεις κάνει την φάση μπάχαλο, μετα ξεπατώνεις το Dirac να φτιάξει την φάση. Είναι τσάμπα κόπος. Επεξεργαστική ισχύει θέλει για την φάση, δεν είναι θέμα να τρέξει το gain και το Q. Τα δύσκολα είναι στην φάση

Ναι ξέρω σαν τηλέγραφος τα λέω , δεν το έχω με τα σεντόνια.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Τσού.

Θα στο εξηγήσω απλά φίλε kkaram:roflmao::roflmao:
Λοιπόν τα φίλτρα του REW τρέχουν πάντα πριν το Dirac.
Τα φίλτρα του REW δημιουργούν φασικές αποκλίσεις, ολίσθηση φάσης.
Για αυτό με eq από το REW άλλο μετράει το κάθε ηχείο ξεχωριστά, άλλο σε στέρεο. Γίνεται της ταναπούς. Θέλει πολυυυυυυ παίδεμα, με manual φίλτρα, ανά συχνότητα, ανά ηχείο, να ρυθμίσεις gain & Q. Μεγάλη φασαρία, κάποια στιγμή είχα ανεβάσει μετρήσεις στο νήμα μου που το είχα καταφέρει ικανοποιητικά.

Αφού λοιπόν τρέξεις φίλτρα από το REW και έχεις κάνει την φάση μπάχαλο, μετα ξεπατώνεις το Dirac να φτιάξει την φάση. Είναι τσάμπα κόπος. Επεξεργαστική ισχύει θέλει για την φάση, δεν είναι θέμα να τρέξει το gain και το Q. Τα δύσκολα είναι στην φάση

Ναι ξέρω σαν τηλέγραφος τα λέω , δεν το έχω με τα σεντόνια.
Και αν ερθει φιλος σου μετα απο ολο αυτο το γ@μ@σι και σου πει δεν παιζει τοσο ωραια πια!

Τον δερνεις??
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Τσού.

Θα στο εξηγήσω απλά φίλε kkaram:roflmao::roflmao:
Λοιπόν τα φίλτρα του REW τρέχουν πάντα πριν το Dirac.
Τα φίλτρα του REW δημιουργούν φασικές αποκλίσεις, ολίσθηση φάσης.
Για αυτό με eq από το REW άλλο μετράει το κάθε ηχείο ξεχωριστά, άλλο σε στέρεο. Γίνεται της ταναπούς. Θέλει πολυυυυυυ παίδεμα, με manual φίλτρα, ανά συχνότητα, ανά ηχείο, να ρυθμίσεις gain & Q. Μεγάλη φασαρία, κάποια στιγμή είχα ανεβάσει μετρήσεις στο νήμα μου που το είχα καταφέρει ικανοποιητικά.

Αφού λοιπόν τρέξεις φίλτρα από το REW και έχεις κάνει την φάση μπάχαλο, μετα ξεπατώνεις το Dirac να φτιάξει την φάση. Είναι τσάμπα κόπος. Επεξεργαστική ισχύει θέλει για την φάση, δεν είναι θέμα να τρέξει το gain και το Q. Τα δύσκολα είναι στην φάση

Ναι ξέρω σαν τηλέγραφος τα λέω , δεν το έχω με τα σεντόνια.
Καλά ρε αυτο λεω, εεεεεε :roflmao:

Πως στο Dirac μένει να ρυθμίσει μονο τη φάση, και αυτο σου δίνει headroom.

Εεεεεεεεε

:lolsign:
 

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Η ερώτηση:



Η απάντηση:



Η διαφωνία μας με τον Εαρ είναι ότι θεωρώ το 1,2,3 ως προαπαιτούμενα, το 4 μπάλωμα και το 5 ρουμ τριτμεντ λύση.
Πιάσε το αυγό και κούρευτο δλδ
Γιατί το θεωρείς μπάλωμα ; Δεν μιλάω για την περίπτωση που δεν έχει γίνει treatment εκεί σίγουρα είναι παπατζηλιά . Αν μετά το treatment έχεις φέρει σε ενα ικανοποιητικό επίπεδο όλη την σχέση χρόνων αντήχησης , συχνοτικής απόκρισης και διάχυσης της ηχητικής ενέργειας στον χώρο και χρησιμοποιησεις ενα linear phase eq για να επέμβεις στο χαμηλό φάσμα να κάνεις μικροδιορθώσεις μόνο όφελος δεν θα έχεις ;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.728
Reaction score
10.548
Πως στο Dirac μένει να ρυθμίσει μονο τη φάση, και αυτο σου δίνει headroom.

Εεεεεεεεε
Γιατί όλο το μαθηματικό ζόρι είναι στην φάση, στα παπάκια πόσο φλάτ απόκριση θα παραλάβει από το eq του REW. Ευθεία να του δώσεις ΔΕΝ θα στην κάνει ακόμα καλύτερη, θα στην κάνει όσο καλή θα στην έκανε αν έτρεχε όλα μόνο του.

Γιατί το δοκίμασα
Έκανα όσο φλατ μπορούσα , με δέκα φίλτρα στα γούφερ, από 20Hz - 2000 Hz.
Μετά έκανα μετρήσεις με dirac.
Μετά έτρεξα φίλτρα REW + Dirac.
Αποτέλεσμα ότι και να τρέχεις μόνο το Dirac,
παρότι και η minidsp προτείνει αυτή την διαδικασία ( REW + Dirac), δεν κερδίζεις κάτι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Γιατί όλο το μαθηματικό ζόρι είναι στην φάση, στα παπάκια πόσο φλάτ απόκριση θα παραλάβει από το eq του REW. Ευθεία να του δώσεις ΔΕΝ θα στην κάνει ακόμα καλύτερη, θα στην κάνει όσο καλή θα στην έκανε αν έτρεχε όλα μόνο του.

Γιατί το δοκίμασα
Έκανα όσο φλατ μπορούσα , με δέκα φίλτρα στα γούφερ, από 20Hz - 2000 Hz.
Μετά έκανα μετρήσεις με dirac.
Μετά έτρεξα φίλτρα REW + Dirac.
Αποτέλεσμα ότι και να τρέχεις μόνο το Dirac,
παρότι και η minidsp προτείνει αυτή την διαδικασία ( REW + Dirac), δεν κερδίζεις κάτι.
Η διαφορά που εγω παρατήρησα ειναι πως το λαμπάκι του κλιπαρισματος άναβε σε μεγαλύτερη στάθμη. Περιπου +2db αν θυμάμαι καλά. Δεν ειναι λίγο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Αν θελει κάποιος μοντ να μεταφέρει τα του Dirac - REW σε ενα νέο θέμα ή σε κάποιο περί room treatments (να ενα δικό μου: https://www.avsite.gr/forum/threads/Τι-room-treatment-χρησιμοποιείτε.150422/page-4 ) και τα περί των κριτηριων ιδανικής ακροασης στο θρεντ που άνοιξε ο κ.Κογιας https://www.avsite.gr/forum/threads/Ποια-είναι-λοιπόν-τα-κριτήρια.158571/#post-2190752...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.728
Reaction score
10.548
Και αν ερθει φιλος σου μετα απο ολο αυτο το γ@μ@σι και σου πει δεν παιζει τοσο ωραια πια!

Τον δερνεις??
Μπαα είναι ψαρωτικό, ενεργά Xanadu με αλλαγμένα τουήτερ και dirac στα 2μ+ απόσταση ακρόασης ε όσο να ΄ναι τουλάχιστον θόρυβο θα κάνει.

Γιατί το θεωρείς μπάλωμα ; Δεν μιλάω για την περίπτωση που δεν έχει γίνει treatment εκεί σίγουρα είναι παπατζηλιά . Αν μετά το treatment έχεις φέρει σε ενα ικανοποιητικό επίπεδο όλη την σχέση χρόνων αντήχησης , συχνοτικής απόκρισης και διάχυσης της ηχητικής ενέργειας στον χώρο και χρησιμοποιησεις ενα linear phase eq για να επέμβεις στο χαμηλό φάσμα να κάνεις μικροδιορθώσεις μόνο όφελος δεν θα έχεις ;
Χωρίς τρητμεντ που το χρησιμοποιώ είναι μπάλωμα, όχι της πλάκας όμως κάνει εξαιρετική δουλειά.
Το λέω μπάλωμα γιατί προσπαθείς να λύσεις ένα πρόβλημα όχι στην ρίζα του, που είναι τα room modes, αλλά μετά.
Μετά το treatment θεωρώ ότι είναι το καλύτερο. Συμφωνώ με αυτό που λες
 

Μηνύματα
23
Reaction score
44
Η διαφορά που εγω παρατήρησα ειναι πως το λαμπάκι του κλιπαρισματος άναβε σε μεγαλύτερη στάθμη. Περιπου +2db αν θυμάμαι καλά. Δεν ειναι λίγο.
Αν μιλάμε για ίδια ακριβώς eq αυτό που περιγράφεις ίσως να είναι επακόλουθο μετατόπισης φάσης . Και συμβαίνει γιατί ακόμα και αν μειώνεις το gain μιας συχνότητας και κάποιων γειτονικών αυτής , , δεν κάνεις μόνο αυτό . Ταυτόχρονα δημιουργείται και μία μικρή χρονοκαθηστέριση σε αυτό το φάσμα δημιουργείται δηλαδή φασική μετατόπιση . Όλη αυτή η αλληλεπίδραση μπορεί σε μερικές περιπτώσεις να δημιουργήσει πρόσθεση σε κάποιες συχνότητες και ενώ εσύ κάνεις cut σε κάποια περιοχή το συνολικό σήμα να έχει μεγαλύτερη ένταση . Δεν ξέρω να σου πω αν όντως συμβαίνει αυτο στην δικιά σου περίπτωση αλλά είναι μια πιθανότητα . Το έχω συναντήσει σε vst plug in που όταν το βάλεις σε linear phase mode δεν το κάνει .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Αν μιλάμε για ίδια ακριβώς eq αυτό που περιγράφεις ίσως να είναι επακόλουθο μετατόπισης φάσης . Και συμβαίνει γιατί ακόμα και αν μειώνεις το gain μιας συχνότητας και κάποιων γειτονικών αυτής , , δεν κάνεις μόνο αυτό . Ταυτόχρονα δημιουργίται και μία μικρή χρονοκαθηστέριση σε αυτό το φάσμα δημιουρίται δηλαδή φασική μετατόπιση . Όλη αυτή η αλιλεπίδραση μπορεί σε μερικές περιπτώσεις να δημιουργήσει πρόσθεση σε κάποιες συχνότητες και ενώ εσύ κάνεις cut σε κάποια περιοχή το συνολικό σήμα να έχει μεγαλύτερη ένταση . Δεν ξέρω να σου πω αν όντως συμβαίνει αυτο στην δικιά σου περίπτωση αλλά είναι μια πιθανότητα . Το έχω συναντήσει σε vst plug in που όταν το βάλεις σε linear phase mode δεν το κάνει .
Το Dirac στο τέλος διορθώνει αυτά τα θέματα φάσης (αρκει να μην ειναι μέσα στην συχνότητα cross)
Το κερασάκι στην τούρτα
 



Μηνύματα
1.886
Reaction score
4.471
Δηλαδή μου λέτε ότι

Αν έρθουν στο χώρο μου δυο επαγγελματίες κιθαρίστες μαζί με την τραγουδίστρια
η και μικρή μπάντα με βιολια και νταούλια, η ένα καλό φωνητικό συγκρότημα
εγώ δεν θα ευχαριστηθω καθόλου, επειδή δεν έχω μετρήσει και δεν έχω φροντίσει
το σαλόνι μου......

Καταλαβαίνετε πόσο πίσω είμαστε από αρμονικό πλούτο,
χροιές, δυναμικα - μικροδυναμικα , καθαροτητα και τα τοιαύτα??
Υπάρχουν υλοποιήσεις πού τα δίνουν αυτά ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.882
Reaction score
127.312
Δηλαδή μου λέτε ότι

Αν έρθουν στο χώρο μου δυο επαγγελματίες κιθαρίστες μαζί με την τραγουδίστρια
η και μικρή μπάντα με βιολια και νταούλια, η ένα καλό φωνητικό συγκρότημα
εγώ δεν θα ευχαριστηθω καθόλου, επειδή δεν έχω μετρήσει και δεν έχω φροντίσει
το σαλόνι μου......
Σου λέω ότι συγκρίνεις κολοκύθια με μπετονοκαρφα.
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.315
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top