νεα network player απο την Pioneer



Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
και απο το site της εταιρειας

http://www.pioneer.eu/uk/newsroom/news/N-70A_N50A/page.html

δεν υπαρχει ομως κατι αντιστοιχο σε κατηγορια με το προσιτο N-30, μιας και πλεον ειναι κανονας οι συσκευες αυτου του τυπου να μπορουν να δουλεψουν και σαν dac/usbdac και να μπορουν να αναπαραγουν dsd. Μαζι με το 8005 της Marantz (και αυτο dsd,spotify, κλπ) ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες συσκευες (σε λογικα πλαισια),ενω συντομα θα εχουμε κατι αναλογο και απο αλλες εταιρειες και σιγουρα και απο τους 4-5 βρετανους κατασκευαστες , που μαλλον εχουν μεινει λιγο πισω σε εξελιξη οσο αφορα τις δυνατοτητες.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
οι πισω οψεις του μεγαλου μοντελου 70 A και του μικροτερου 50 A και η προσοψη του 50 A.Για το δευτερο ειναι ολοφανερο οτι μιλαμε για μια βελτιωμενη εκδοση του 50,ενω το 70 ειναι μια συσκευη σαφως πιο ψαγμενη (και με τα διπλα χρηματα ομως)








 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Review 5 αστερων για το Ν-50Α απο το whathifi.com !!!!! με υπότιτλο "A superstar improved. Pioneer has done it again".
Τελικό συμπέρασμα του:
The Pioneer N-50A is a success. If you’re in the market for a sensibly-priced network audio player, look no further. This is a talented performer, with plenty of tricks stuffed into its capacious sleeves.

It’s not easy to surpass a double Award-winner, but that’s what Pioneer has done here. And we are absolutely delighted.


Με λογικη τιμη 530 € τo παρηγγειλα ηδη...
 

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Με λογικη τιμη 530 € τo παρηγγειλα ηδη...
Αν επιτρέπεται, από που το παράγγειλες; Επειδή είναι και στο δικό μου shopping list και τα καταστήματα φαίνεται ακόμα να έχουν το Ν-50 (χωρίς Α) .

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Αν επιτρέπεται, από που το παράγγειλες; Επειδή είναι και στο δικό μου shopping list και τα καταστήματα φαίνεται ακόμα να έχουν το Ν-50 (χωρίς Α) .

Ευχαριστώ!
Σου εστειλα pm για να μην θεωρηθει οτι κανουμε διαφημιση
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Σου εστειλα pm για να μην θεωρηθει οτι κανουμε διαφημιση
To εχω εδω και 10 μερες,το αγορασα απο καταστημα του κεντρου (σου εστειλα pm).Απλα το στοκ ειναι μικρο ακομα και ισως περιμενεις καποιες μερες για να στο φερουν,ενω οσα ερχονται φευγουν αμεσως.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
15
φιλε μου tanto περιμενω εντυπωσεις απο εσενα για την ποιοτητα του ηχου που βγαζει το pioneer.
εχω το squeezebox touch στην κατοχη μου. αν εχει πεσει ποτε στα χερια σου το squeezebox θελω να κανεις
μια συγκριση παντα στην ποιοτητα του ηχου και στο εαν εχει κολληματα το pioneer οταν του κουμπωσεις
σκληρο δισκο
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Tanto στειλε και σε μενα πμ (με εντυπωσεις, αγορα κλπ)
 


I

iason

Guest
εχεις pm
Γιατί πμ ρε παιδιά ....Ανοιχτά να μάθουμε ολοι τι γινεται ,γιατί δηλαδή είναι διαφήμιση αυτό και οχι οτι άλλο αναφέρεται στο φόρουμ ?:acute:
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.875
-έχει web interface ή και windows app ?
-spotify?
-fade in - out ?
-internet radio?
-Θέλει ενισχυτή ?

ΑΥΤΑ!
 

Μηνύματα
41
Reaction score
36
Δεν καταλαβαίνω κι εγώ το pm οσον αφορά εντυπώσεις χρήσης και ακρόασης. Ενταξει δεν λέμε από που το αγορασαμε αλλα για προσωπικές εκτιμήσεις γιατί όχι ? Γι αυτό το λόγο είναι τα forums.
Εγω πάντως μόλις το εγκαταστησω (από Δευτέρα) θα σας ενημερωσω
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
οι εκτιμησεις ειναι καθαρα υποκειμενικες,μιαςκαι μιλαμε για συσκευη μεσοχαμηλης κατηγοριας τιμης,που θα συνδεθει σε ενα αντιστοιχο συστημα,οποτε ισως φανει λιγο υπερβολικο να αναφερθουμε αναλυτικα στο πως παιζει. Παντως παιζει αρκετα καλα και λογω τροφοδοσιας (ξεχαστε τα πακακια των usb dacs ) αλλα και λογω των εξελιγμενων dac (διπλα sabre).Απο την αλλη παντα θα υπαρχει και η αμφιβολια (οχι κακοπροαιρετη) οτι μπορει απλα να βγαζουμε προσωπικες "συμπαθειες" για καποιες συσκευες.Εγω για παραδειγμα ποτε δεν μπορεσα να ξεπερασω την αδυναμια μου στα nad (παντα για την κατηγορια τους),εστω και αν εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που ειχα nad στο συστημα μου. Κανοντας την κλασσικη δοκιμη για αυτες τις συσκευες,αναπαραγωγη υλικου απο την συσκευη σε συγκριση με την αναπαραγωγη απο laptop και χρηση της συσκευης σαν usb dac........ναι σαν usb dac παιζει ενα κλικ καλυτερα (οποτε ξαναμπαινουμε στο γνωστο διλημμα "network music player ή usb dac+laptop") .
Να απαντησω στις αποριες του asikamin......windows up δεν εχει,υπαρχει φυσικα app για android και ios που κανει τα παντα (αναπαραγωγη αρχειων απο δισκους στιακια νας κλπ,net radio κλ),spotify εχει αλλα πρεπει να εχεις premium συνδρομη και ο χειρισμος γινεται μονο μεσα απο smartphone ή ταμπλετα,οχι απο την συσκευη (εκει εχουμε μονο τις ενδειξεις στην οθονη).Ιnternet radio φυσικα,βασιζεται στο vtuner,θελει ενισχυτη,βγαζει σημα line out (δεν εχει ενισχυτη αυτο),δουλευει και σαν dac (για usb συνδεση θελει να εγκαταστησεις ενα αρχειο),διαβαζει δισκους και στικακια και απο τις δυο usb εισοδους (μπροστα και πισω) αλλα μονο fat32 και οχι ntfs (ψιλοφαουλ),fade in-out.....δεν ξερω δεν το εψαξα γιατι δεν το βρισκω χρησιμο. Σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο N50,εχει μεγαλυτερη οθονη 3.5" απο 2.5" και ειναι σημαντικη η διαφορα παρα τη μια ιντσα,μπορεις να κινηθεις και μεσα στο τραγουδι με ff και rew (δεν γινοταν στο προηγουμενο μοντελο),παραμενει η σχεδιαση με την ξεχωριστη τροφοδοσια για αναλογικο και ψηφιακο τμημα (2 μετασχηματιστες) για αυτο και ειναι αρκετα βαρυ,οποιος θελει bluetooth και wifi πρεπει να αγορασει εξτρα modules που συνδεονται στο πισω μερος (ακριβα για μενα,με ενα power link κανεις μια χαρα την δουλεια σου). Το σημαντικο ειναι η τιμη,που στην χωρα μας ειναι απο τις πιο χαμηλες (παιζει στα 600 ευρω γενικα ευρωπη),οποτε αν καποιος ενδιαφερεται ας το παρει απο εδω και να βοηθησει και τους ηρωες του χωρου που εχουν απομεινει ανοικτοι.
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μη υποστηριξη ntfs ειναι μεγαλο φαουλ - κριμα...Παμε για αλλα!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Eγώ , να σε ρωτήσω, γιατί λές ότι παίζει καλύτερα από USB, παρά από lan, σαν music media Player.
Σαν dac ο ήχος του τι λέει? αδιάφορο αν είναι USB, ή lan . Το συνέκρινες με κάποιο άλλο dac?
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Eγώ , να σε ρωτήσω, γιατί λές ότι παίζει καλύτερα από USB, παρά από lan, σαν music media Player.
Σαν dac ο ήχος του τι λέει? αδιάφορο αν είναι USB, ή lan . Το συνέκρινες με κάποιο άλλο dac?
και ομως......μου φανηκε περιεργο και εμενα.Να πω οτι η συγκριση (αυτονομο και σαν usb dac) εγινε με την συσκευη να αναπαραγαγει υλικο απο σκληρο δισκο και οχι απο lan,αν και δεν ξερω ποσο επιδρα αυτο.

Οι συσκευες που εχουν περασει απο τα χερια μου και αρα αυτες αποτελουν και την βαση για να κρινω, ειναι logitech squeezebox touch,denon dnp-720ae,pioneer N30 και απο dac,Μusical fidelity v-dacI,v-dac II (με psu και χωρις),v-90,M1 (τελευταια εκδοση),cambridge audio dacmagic I. Αυτο που μπορω να πω οτι ειχε ελαφρα καλυτερο ηχο (στα μεσαια και στις υψηλες) ηταν το m1,αλλα αυτο ειναι μαλλον προσωπικο γουστο και οχι απολυτη κριση,αλλα και παλι μιλαμε για μια συσκευη που κοστιζε (δεν βγαινει πλεον) 450 ευρω και ηταν μονο dac (οχι και network player). Νομιζω οτι σαν απλο dac μπορει να συγκριθει με συσκευες 400-500 ευρω,αν και πλεον η ταση στην αγορα ειναι τα απλα usb dac να κινουνται πιο χαμηλα (μεχρι 300 ευρω) ,ενω οι πιο σοβαρες συσκευες (με κανονικη τροφοδοσια κλπ) παιζουν πλεον απο 700 ευρω και πανω. Υπαρχει δηλαδη ενα κενο πλεον στους θεωρητικα αμεσους ανταγωνιστες του σαν dac.

Nα συμπληρωσω και την δυνατοτητα αναπαραγωγης dsd αρχειων,αλλα αυτο δεν το εχω δοκιμασει ακομα μιας και δεν εχω τετοιο υλικο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το Μ1 το δοκιμασα εδω, και δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε, μαλλον μικρη η διαφορα απο το ενσωματωμενο του ενισχυτη (M. F κι αυτος).
μαλλον θα μαζεψω κανα φραγκο (οτι "κρυφο" ειχα μου τα εφαγαν τα B&W 805d!!!!) και θα ανεβω στο 100αρικο. Αλλα παλι θα πασχω απο μ.πλ. - χαμος!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top