ομοαξονικο ψηφιακο καλωδιο




TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Βαριέμαι να τα ξαναγράφω. Υπάρχουν διαφορές, γιατί το πρωτόκολλο S/PDIF είναι μετάδοση πραγματικού χρόνου και δεν έχει ουσιαστική διόρθωση λαθών. Βρείτε το παλιό άρθρο του Σταματάκου. Έχει συγκριτικές ακροάσεις και μετρήσεις.
 




Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ακολουθεί παράθεση γεγονότος με υποκειμενικά κριτήρια από την εποχή που έπαιζα με home audio (βρίσκομαι σε Αργία πλέον - ακούω με Logitech).

Ήθελα ένα ομοαξονικό καλώδιο 75ohm για ψηφιακή σύνδεση για το dac μου τότε και τί πιο λογικό να πάρει κανείς? Ένα Belden 1694A με βύσματα Canare 75ohm από το Μπλου-τζιν shop. Το βάζω επάνω, κάτι δεν μου άρεσε, πολύ φωτεινό/κουραστικό. Περίμενα να στρώσει ή να στρώσουν τα αυτιά μου τέλος πάντων κανά μήνα αλλά μάταια.

Λέω μετά από κανά μήνα, δεν φτιάχνω κι ένα Mogami από περιέργεια? Canare βύσματα δεν είχα. Οπότε φτιάχνω ένα Mogami 2964 75ohm με βύσματα Neutrik Profi. Καμία σχέση, πιο ισορροπημένο άκουσμα.

Κάποια στιγμή πάω για ακρόαση σε έναν φίλο που είχε σύστημα full Lipinski ηχεία και ενισχυτικά με sub Focal και dac Antelope αν θυμάμαι και του πάω σε μια σακούλα τα 2 καλώδια. Λέω το σύστημα αυτό είναι πιο αναλυτικό από το δικό μου με τα ATC, ίσως κάτι να πηγαίνει λάθος με το δικό μου. Ρε Βασίλη, να βάλουμε 2 καλώδια από περιέργεια να μου πεις την γνώμη σου? Δεν σχολιάζω τίποτα. Μόλις ακούει το Belden μου λέει το βγάζω όπως όπως. Το Mogami του άρεσε πολύ. Με βοήθησες του λέω, την άλλη μέρα το πρωί αγγελία.

Αυτά από εμένα. Πιστεύω πως όλα ακούγονται. Αλλά κι αν δεν ακούγονται σε κάποιο σύστημα καλύτερα, γλιτώνεις λεφτά.
 


Μηνύματα
172
Reaction score
74

Μηνύματα
579
Reaction score
63
τελικα αγορασα ετοιμο για ψηφιακο αυτο που δεν αρεσε καθολου στον Lemarchand ( belden 1694A& canare 75ohm ) και το περιμενω
και με το belden 1694A που ειχα αγορασει χυμα απο Ελλαδα αγορασα και ενα σετακι neutrik profi και θα φτιαξω και ενα interconnect rca ...Οταν τα εχω ολα ετοιμα και στρωμενα θα ενημερωσω παλι την ομαδα ....
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Εγώ θα σας πρότεινα να αγοράσετε είναι αρκετά φτηνό ψηφιακό καλώδιο το οποίο το χρησιμοποιώ σαν interconect μεταξύ pro και τελικών έχει πολύ χαμηλή χωρητικότητα, και μετά σαν ψηφιακό μεταξύ dac-transport! Δεν πίστευα στα αυτιά μου από αυτό που άκουσα!! Όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι το άκουσαν!!!! Έριξε στα αυτιά! που λέμε σε καλώδια σχεδόν του χιλιάρικου πολύ γνωστής εταιρίας εξ Αμερικής δεν λέω την μάρκα για να μην παρεξηγηθώ το καλώδιο είναι το Mogami 3080 AES/EBU 110 ohm. Δοκιμάστε το.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
Εγώ θα σας πρότεινα να αγοράσετε είναι αρκετά φτηνό ψηφιακό καλώδιο το οποίο το χρησιμοποιώ σαν interconect μεταξύ pro και τελικών έχει πολύ χαμηλή χωρητικότητα, και μετά σαν ψηφιακό μεταξύ dac-transport! Δεν πίστευα στα αυτιά μου από αυτό που άκουσα!! Όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι το άκουσαν!!!! Έριξε στα αυτιά! που λέμε σε καλώδια σχεδόν του χιλιάρικου πολύ γνωστής εταιρίας εξ Αμερικής δεν λέω την μάρκα για να μην παρεξηγηθώ το καλώδιο είναι το Mogami 3080 AES/EBU 110 ohm. Δοκιμάστε το.
καλησπερα
με τι rca plugs ?
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
καλησπερα
με τι rca plugs ?
Στο interconect Gold Neutric XLR και ψηφιακό Neutric NF2C-B/2 σκεφτόμουν για WBT στην αρχή αλλά αφού με κάλυψαν δεν τα άλλαξα η ηχητική διαφορά μπορεί να είναι ίσως!!!! και 1%, μικρή η διαφορά αν υπάρχει!! και τα άφησα ως έχουν.
 

Μηνύματα
579
Reaction score
63
εχω παραλαβει εδω και καποιο καιρο τα παραπανω Belden 1694A με βύσματα Canare 75ohm σαν coaxial και η διαφορα στον ηχο σε σχεση με κατι van den hul the 1st ultimate mkii που ειχα χρησημποιησει προσωρινα ειναι θα ελεγα αμελητεα ... Επελεξα τα belden γιατι μου ακουγονται λιγο πιο μαλακα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι πραγματικα ακουω καποια διαφορα σε αντιθεση με τα rca που καθε φορα που αλλαζω καλωδιο η διαφορα ειναι προφανεστατη .
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top