ο προενισχυτης μου τα παιξε!

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
τελικα η λυση βρεθηκε ! Και το προβλημα δεν ηταν αλλο παρα ... ΛΑΜΠΕΣ! βεβαια τα εκανα λιγο περιπλοκα τα πραγματα απο μονος μου . Λοιπον το θεμα δεν ηταν στην ρεκτιφιερ που τσαμπα αγορασα και οχι μονο τσαμπα αλλα ηταν και λαθος αντικατασταση της μαμας ρεκτιφιερ του dared!
Σημερα το πρωι πηρα ενα ζευγαρι 12ΑΤ7 το οποιο και τοποθετησα... Ο θορυβος χαθηκε αλλα ενα περιεργο κουδουνισμα ακουγoταν απο τα ηχεια ! Τι επαφες καθαρισα τι βασεις απο τις λυχνιες ... τιποτα! Μεχρι που εβαλα το αφτι μου κοντα στον προενισχυτη και τα ακουσα ολα! Η καινουργια ρεκτιφιε ηταν η πηγη του κακου! Εβαλα την μαμα και ολα παπαλα! δουλευει οπως πρεπει ! :) :dance2::dance::boast:
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Η ανορθώτρια ή αλλιώς rectifier ήταν JJ; Έχει σημασία αυτό. Επίσης ΔΕΝ αλλάζουμε λυχνίες για ψήλου πήδημα. Πρώτα μετράμε τάσεις σε άνοδο και σκριν, μετά αλλάζουμε προβληματικούς πυκνωτές στην σύζευξη . Οι λυχνίες ΣΠΑΝΙΩΣ να έχουν από μόνες τους πρόβλημα. Και πάντα ελέγχεται η κατάστασή τους με λυχνιόμετρο....
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Πολύ σωστά. Πολλοί πετάνε λεφτά αλλάζοντας λάμπες χωρίς να.τσεκάρουν τις παλιές.και με το πρόσχημα ότι θέλουν να βελτιώσουν τον ήχο του μηχανήματος.
Απλά μετά από 6 χρόνια από το τελευταίο post.... :idk:
 

Μηνύματα
9
Reaction score
4
Πολύ σωστά. Πολλοί πετάνε λεφτά αλλάζοντας λάμπες χωρίς να.τσεκάρουν τις παλιές.και με το πρόσχημα ότι θέλουν να βελτιώσουν τον ήχο του μηχανήματος.
Απλά μετά από 6 χρόνια από το τελευταίο post.... :idk:
δεν πρόσεξα την ημερομηνία αλλά δεν μας πειράζει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top