πικαπ-ενταση-ενισχυτης

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Πολυκαναλο yamaha εχω και εγω και ειχα το ίδιο θεμα, γι αυτό του έκανα αυτη την προταση. Η yamaha εχει πολυ καλους ενισχυτές αλλα ένας πολυκαναλος τι να κάνει, να παίζει μουσική - ταινίες και να έχει και καλο phono stage κάπου θα πρέπει να κανει κάποιες υποχωρήσεις ώστε η τιμη του να ειναι ανταγωνιστηκη.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Έχει ενσωματωμένο phono stage ο ενισχυτής; Ή απλά έχεις συνδέσει το πικαπ σε μια line είσοδο; Σε κάθε περίπτωση ένα καλό phono stage θα κάνει την διαφορά. Από κεφαλή πάρε μία Ortofon 2Μ red κινητού μαγνήτη....Phono ψάξε κανένα από δεύτερο χέρι γύρω στα 200 ευρώ
Σε line είσοδο δεν θα έπαιζε,που να είχε μπάρμπα στην Κορώνη
 


Μηνύματα
35
Reaction score
9
Δοκίμασε πριν αγοράσεις.
Η καλυτερη δοκιμη ειναι οι προτασεις,γιατι για να γινει δοκιμη θα πρεπει να γινει στο δικο μου συστημα,πραγμα δυσκολο!
 

A

AKARL

Guest
Η καλυτερη δοκιμη ειναι οι προτασεις,γιατι για να γινει δοκιμη θα πρεπει να γινει στο δικο μου συστημα,πραγμα δυσκολο!
Πρόταση συγκεκριμένη:

Στο eshop - Crazy Sundays: CAMBRIDGE AUDIO CP2

Καλό μηχανάκι. Με πρόχειρους υπολογισμούς αναμένω να ακούς δυνατότερα με την ίδια κεφαλή - όχι, όμως, στην ίδια ένταση με το CD - αυτό δεν πρόκειται να γίνει με οποιοδήποτε συνδυασμό εξωτερικού φώνο & κεφαλής. Σε δεύτερο χρόνο αλλάζεις και τη βελόνα με καλύτερη ή κεφαλή ολόκληρη.

Ποιοτικά θεωρώ ότι θα είναι αναβάθμιση με λογικό κόστος και θα σου δώσει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και κεφαλή MC αν θελήσεις.

Αφτά.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Πρόταση συγκεκριμένη:

Στο eshop - Crazy Sundays: CAMBRIDGE AUDIO CP2

Καλό μηχανάκι. Με πρόχειρους υπολογισμούς αναμένω να ακούς δυνατότερα με την ίδια κεφαλή - όχι, όμως, στην ίδια ένταση με το CD - αυτό δεν πρόκειται να γίνει με οποιοδήποτε συνδυασμό εξωτερικού φώνο & κεφαλής. Σε δεύτερο χρόνο αλλάζεις και τη βελόνα με καλύτερη ή κεφαλή ολόκληρη.

Ποιοτικά θεωρώ ότι θα είναι αναβάθμιση με λογικό κόστος και θα σου δώσει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και κεφαλή MC αν θελήσεις.

Αφτά.
ευχαριστω!
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Αν σε ενδιαφέρει δεύτερο χέρι (που στο συνιστώ με 1000)...τσέκαρε εδώ, κάποιες πρόσφατες αγγελίες
https://www.avsite.gr/forum/threads/tsakiridis-devices-zeus-phono-mm.161136/
https://www.avsite.gr/forum/threads/phono-audiolab-8000ppa.163076/
https://www.avsite.gr/forum/threads/project-tube-box-se-ii.162410/
Για καινούργιο στα 200 ευρώ είναι το Phono stage ECHO κατασκευής του κ. Πετρόπουλου Σάκη. , έχω ακούσει καλά λόγια και το έχουν, πρόσφατα, δοκιμάσει πολλοί εδώ στο φόρουμ: .... Διάβασε και την σχετική συζήτηση που το είχε δώσει σε διάφορα μέλη για δοκιμή https://www.avsite.gr/forum/threads/Κλήρωση-phono-stage-echo.154442/
 


Μηνύματα
35
Reaction score
9
καλησπερα,σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας,εχω καταληξει σε 2...κουτια.
1)Cambridge Audio CP2 και 2)Pro-Ject Phono Box E White phono stage.

Οποιος εχω δοκιμασει ενα απο τα δυο η εχει ακουσει ας με βοηθησει να τελειωνει το...θεμα! Ευχαριστω και παλι
 

A

AKARL

Guest
καλησπερα,σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας,εχω καταληξει σε 2...κουτια.
1)Cambridge Audio CP2 και 2)Pro-Ject Phono Box E White phono stage.

Οποιος εχω δοκιμασει ενα απο τα δυο η εχει ακουσει ας με βοηθησει να τελειωνει το...θεμα! Ευχαριστω και παλι
Υπάρχει, έστω και θεωρητικό, ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον κεφαλή κινητού πηνίου;

Αν ναι, το Cambridge είναι μονόδρομος.

Αν όχι, το Pro-ject είναι cheap and cheerful και το χτυπάς σε μια πολύ καλή τιμή (μισή από την τιμή του Cambridge σε προσφορά).
 

Μηνύματα
103
Reaction score
81
Μια απορια:Το εξωτερικο phono θα εξαλειψει και εναν ελαφρυ θορυβο/βομβο που υπαρχει? Δεν εχει να κανει με τη γειωση. Διαβασα πως συγκεκριμενα το cambridge audio cp1/cp2 ειδικα σε ρυθμιση κινητου μαγνητη δεν εχει καθολου
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
καλησπερα,σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας,εχω καταληξει σε 2...κουτια.
1)Cambridge Audio CP2 και 2)Pro-Ject Phono Box E White phono stage.

Οποιος εχω δοκιμασει ενα απο τα δυο η εχει ακουσει ας με βοηθησει να τελειωνει το...θεμα! Ευχαριστω και παλι
Έχεις p.m.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27
Reaction score
10
Καλησπερα σας. Εχω ενα θεματακι με την ενταση στο πικ απ μου. Μπορω να παραθεσω εδω την απορια μου μπας και βγαλουμε καμια ακρη?
 

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Καλησπερα σας. Εχω ενα θεματακι με την ενταση στο πικ απ μου. Μπορω να παραθεσω εδω την απορια μου μπας και βγαλουμε καμια ακρη?
και δεν την παραθετεις,θα την βρουμε την λυση!
 

Μηνύματα
27
Reaction score
10
και δεν την παραθετεις,θα την βρουμε την λυση!
Προσφατα αποκτησα εναν ενισχυτη yamaha a-s701 με ενα ζευγος magnat supreme 2002 . Κουμπωσα πανω ενα sacd και ενα πικαπ της jvc το ql-f6 με βελονα denon dl-110.
Στον παλιο ενισχυτη σκοτωνε το πικαπ ( χωρις να αλλαξω ενταση επαιξε στο ιδιο επιπεδο με το sacd ) τωρα για να ακουσω ιδια ενταση θελει τουλαχιστον 1/4 πανω ενταση.τι μπορει να φταιει;
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Σε είσοδο κεφαλής κινητού μαγνήτη (3 mV) συνδέθηκε κεφαλή κινητού πηνίου (1,6 mV) -> ακούγεται πιο σιγά

Επίσης στην είσοδο CD (200 mV) έχει συνδεθεί SACD (2V πιθανόν) -> ακούγεται πιο δυνατά
 
Last edited:

Μηνύματα
35
Reaction score
9
Προσφατα αποκτησα εναν ενισχυτη yamaha a-s701 με ενα ζευγος magnat supreme 2002 . Κουμπωσα πανω ενα sacd και ενα πικαπ της jvc το ql-f6 με βελονα denon dl-110.
Στον παλιο ενισχυτη σκοτωνε το πικαπ ( χωρις να αλλαξω ενταση επαιξε στο ιδιο επιπεδο με το sacd ) τωρα για να ακουσω ιδια ενταση θελει τουλαχιστον 1/4 πανω ενταση.τι μπορει να φταιει;
H λυση ειναι μια και ακουσει στο ονομα
phono stage
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top