...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Τη γοητεία του βινυλίου δεν την αμφισβήτησα ποτέ, άλλωστε κατά κάποιο τρόπο είμαι κι εγώ θύμα της.
Αλλά ρε παιδιά, τα CDάκια δεν τα συμπαθεί κανένας πια; Ή βινύλιο ή streaming δηλαδή; Εγώ θέλω να έχω (και) φυσική δισκοθήκη, γιατί να την έχω σε ένα προβληματικό μέσο σαν το βινύλιο κι όχι στο άφθαρτο και ηχητικά άρτιο CD; Μόνο γιατί το βiνύλιο είναι cool και όμορφο και φετίχ;
Και γιατί να μην έχω φυσική δισκοθήκη δηλ; Τι μουσική συλλογή θα αφήσω στην κόρη μου, το spotify που μπορεί να μην υπάρχει σε 10 χρόνια ή σε άλλα 20 να μην έχει μουσική της προκοπής; Ή κανένα αρχαίο σκληρό δίσκο που δεν θα παίζει; Θα μου πείτε σιγά μην ακούει η κόρη σου αυτά που ακούς εσύ, αλλά θα σας πω ότι ο χρυσός αιώνας της μουσικής, ήταν ο 20ος αιώνας (όπως και του κινηματογράφου) και μετά ψίχουλα. Και οι προηγούμενοι φυσικά για την κλασική. Αυτοί λοιπόν αξίζουν συλλογή, στην προσφορότερη δυνατή μορφή.

Άρα CD και πάλι CD για ποιοτική δισκοθήκη + διατήρηση της μουσικής. Και streaming για αναζήτηση και εύκολη ακρόαση.

Ένα CD player ή universal player πάντα θα βρεθεί να παίζει, ακόμη και σαν επισκευασμένη αντίκα μετά από 40 χρόνια. Ωστόσο είναι "αποτυχία" της βιομηχανίας που δεν κλείδωσε σε ένα ηχητικά υπερεπαρκές disc-format πχ. 24b/192kHz σαν οριστικό αντικαταστάτη του CD για να κρατήσει άλλα 100 χρόνια, όσο κρατάει και το βινύλιο μέχρι στιγμής. Ήδη κρατάει 40 το CD. Άλλα άλλες οι υστερο-βουλές του μάρκετινγκ...
το cd νομοτελειακα θα χαθει οπως χαθηκε η κασετα και οι μπομπινες... και τα floppy disc στους υπολογιστες...

εχω την πτυχιακη μου σε ενα floppy και δεν εχω σπιτι usb floppy reader... τι να λεμε τωρα...

πηγατε τωρα τελευταια απο public να δειτε τον αριθμο των blu ray που διαθετει?
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Καμία σχέση τα του ήχου με τα των υπολογιστών.
Δεν έχεις ιδέα μάλλον πόσες κασσέτες βγαίνουν καθημερινά.
Εσύ είδες πόσα βινυλια είχε; περισσότερα από br. Την Παρασκευη είχα πάει.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Αλλά ρε παιδιά, τα CDάκια δεν τα συμπαθεί κανένας πια;
Τα Audio CDs το συμπαθώ εγώ !!! Τα λατρεύω, συγκεκριμένα...
Ακόμα αγοράζω -συνήθως digipack- για μεγαλύτερη απόλαυση !!!

Η απορία μου είναι: Θα αντέξουν στον χρόνο ;;;
Κάποια από αυτά είναι από το 1990...

Λές να φθίνουν με τον χρόνο (πολυμερίζονται) ;;;

Ότι τα προσέχω... εννοείται !!


💿 :beach:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τα Audio CDs το συμπαθώ εγώ !!! Τα λατρεύω, συγκεκριμένα...
Ακόμα αγοράζω -συνήθως digipack- για μεγαλύτερη απόλαυση !!!

Η απορία μου είναι: Θα αντέξουν στον χρόνο ;;;
Κάποια από αυτά είναι από το 1990...

Λές να φθίνουν με τον χρόνο (πολυμερίζονται) ;;;

Ότι τα προσέχω... εννοείται !!


💿 :beach:
Τα πρώτα δικά μου CD από το 1991 είναι άθικτα. Από ελαστικότητα και λάμψη του υλικού είναι σαν να τα αγόρασα σήμερα. Το μέσο διαφημιζόταν ότι θα είχε διάρκεια ζωής 30 ή περισσότερα χρόνια αν θυμάμαι καλά. Εγώ τα βλέπω ουσιαστικά άφθαρτα αν φυλαχθούν προσεκτικά στη θήκη τους, αλλά μπορεί και να κάνω λάθος.

Η συσκευασία digipack είναι πολύ καλύτερη από τα εύθραυστα "jewel-box" με τους άθλιους μεντεσέδες.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
το cd νομοτελειακα θα χαθει οπως χαθηκε η κασετα και οι μπομπινες... και τα floppy disc στους υπολογιστες...

εχω την πτυχιακη μου σε ενα floppy και δεν εχω σπιτι usb floppy reader... τι να λεμε τωρα...

πηγατε τωρα τελευταια απο public να δειτε τον αριθμο των blu ray που διαθετει?
Όλα αυτά όμως ήταν πολύ προβληματικά από άποψη φθοράς/ανθεκτικότητας ή ποιότητας ήχου ή χωρητικότητας ή ταχύτητας. Ο οπτικός δίσκος (CD/SACD κλπ) ήταν τεράστιο άλμα σε όλα με πλήρη επάρκεια. Αν είχε υποστηριχθεί το SACD πρακτικά δεν θα χρειαζόταν κάτι καλύτερο για πολλές δεκαετίες - για φυσική δισκοθήκη. Ακόμη και το CD επαρκεί πλήρως (πλην των λιγοστών πολυκάναλων εγγραφών.)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
... διατηρηση και επεκταση μιας δισκοθηκης-αρχειου, ισως και να μπορουμε καπου να το δεκτουμε κατ'εξαιρεση, και σαφεστατα παραλληλα με αλλα φορματ.
και για λογους ευτακσιας...
ολοι οι μεγαλοι αρκαιβιστς 'δω μαζευτηκαμε...?!
-αηδιες. 🦄
+παω να βρω τιποτα να φαω
 
Last edited:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Όλα αυτά όμως ήταν πολύ προβληματικά από άποψη φθοράς/ανθεκτικότητας ή ποιότητας ήχου ή χωρητικότητας ή ταχύτητας. Ο οπτικός δίσκος (CD/SACD κλπ) ήταν τεράστιο άλμα σε όλα με πλήρη επάρκεια. Αν είχε υποστηριχθεί το SACD πρακτικά δεν θα χρειαζόταν κάτι καλύτερο για πολλές δεκαετίες - για φυσική δισκοθήκη. Ακόμη και το CD επαρκεί πλήρως (πλην των λιγοστών πολυκάναλων εγγραφών.)
οσο περνουν τα χρονια ολο και περισσοτερα θα βρισκονται στο cloud και οχι στο σαλονι μας , στο public η σε καποια αποθηκη εισαγωγεα
 

Μηνύματα
233
Reaction score
403
Έχω την αίσθηση ότι η αναβίωση του βινυλίου την τελευταία 15ετία δεν πρόκειται να κρατήσει τους αυξητικούς ρυθμούς στις πωλήσεις που δείχνει μέχρι τώρα. Οι λόγοι έχουν να κάνουν κυρίως με την απληστία που επέδειξε η μουσική βιομηχανία όλα αυτά τα χρόνια, χρεώνοντας εξωφρενικά υψηλές τιμές. Εντάξει, ο κόσμος δεν είναι βλάκας να πληρώνει 25-40 ευρώ για ένα άλμπουμ που είναι επανακυκλοφορία.

Τώρα όσον αφορά το γράφημα που πόσταρε κάποιος φίλος πιο πάνω, να σημειώσω ότι αν δεν ήταν η Taylor Swift με τα εκατομμύρια αντίτυπα που πούλησε το 2022, η βιομηχανία του βινυλίου θα είχε πτώση 4% YoY.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
αυτα τα στατιστικα εχουν να κανουν με τη βιομηχανια της μουσικης... και ειναι πολυ βρωμικα.. 🐒
-καλα και μονο που υπαρχει μια αναβιωση (μετα)χιψτερικου τυπου... ειναι υπεραρκετο να μου φερει αναγουλα. 🦄
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.800
η Taylor Swift "πήδηξε" την δισκογραφική
ερχεται ενα αβιαστο "αχ να μην ειμαι (γνωστη τουλαχιστων) δισκογραφικη" ...🐒
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.946
To ντοκιμαντέρ στο Disney+ για το νέο της δίσκο (τότε στο lockdown), έχει φανταστικό ήχο, και πολυκάναλο. Αν υπήρχε σε bluray θα ήταν για σεμινάρια.

Αν έγραψε τους δίσκους από την αρχή, μάγκας. Κάτι είχε κάνει παλιά και με το Apple Music που τις το έπαιζαν ιστορία.

Εξαιρετικοί και οι U2 στο Apple TV+ με τον David Letterman.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Έχοντας 2 αξιόλογα και ενεργά πικαπ πικαπ προτιμώ το cd εδώ και μερικά χρόνια. Σκεφτόμουν να παρω ένα νέο phono stage αλλά μου έφυγε εντελώς η κάψα… ένα καλό cd player η τρανσπορτ και ένα τίμιο ντακ και έχεις ότι χρειάζεσαι
 


Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
Εδώ χρειάζεται απάντηση a la thva. Μακροσκελής και αναλυτική. Αρκούμαι στο να γράψω ότι δεν είναι έτσι. Συγκρίνειις διαφορετικά πράγματα, μπερδεύεις τους audiophile με τους συλλέκτες, αφορίζεις κάτι που πιθανόν σε κούρασε και αποφάσισες να το βάλεις στο περιθώριο, δεν λαμβάνεις υπόψιν το υποκειμενικό του πράγματος και κολλάς σε κάποια τεχνικά θέματα τα οποία ως γνωστόν είναι ενδεικτικά του πράγματος και δεν αντικατοπρίζουν απαραίτητα την.αλήθεια.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.396
Reaction score
14.596
Εδώ χρειάζεται απάντηση a la thva. Μακροσκελής και αναλυτική. Αρκούμαι στο να γράψω ότι δεν είναι έτσι. Συγκρίνειις διαφορετικά πράγματα, μπερδεύεις τους audiophile με τους συλλέκτες, αφορίζεις κάτι που πιθανόν σε κούρασε και αποφάσισες να το βάλεις στο περιθώριο, δεν λαμβάνεις υπόψιν το υποκειμενικό του πράγματος και κολλάς σε κάποια τεχνικά θέματα τα οποία ως γνωστόν είναι ενδεικτικά του πράγματος και δεν αντικατοπρίζουν απαραίτητα την.αλήθεια.
Βάλε κανένα @ , τυχαία το είδα. 😀

Κοίτα τ γίνεται ... ο Ear και όλοι οι αυτοί "σύγχρονοι¨ δεν έχουν καταλάβει βασικά πράγματα λειτουργίας της βιπμηχανίας και παρόλο που λένε ότι εγώ είμαι δεινόσαυρος και ότι δεν καταλαβαίνω.... ισχύει το αντίθετο.

Τι βασικό δεν έχουν καταλάβει ; Ότι όχι μόνο το Χαι Φαι έχει τελειώσει όπως λέει ως ερώτημα, ο τίτλος ενός άλλου νήματος αλλά έχει τελειώσει η μουσική βιομηχανία όλη γιατί έχει τλειώσει το ¨άλμπουμ". Πλέον οι μουσικοί δεν είναι μουσικοί , ούτε λειτουργούν ή γράφουν σαν μπάντα κλπ. Ούτε χρήματα βγάζουν απο το άλμπουμ. Με το streaming οι νέοι δεν κάθονται ¨αναγκαστικά" όπως εμίς οι παλιοί να ακούσουν ένα ολόκληρο άλμπουμ (μιας και το έχουν πληρώσει). Και όλα τα καλά άλμπουμ δεν τα εκτιμάς ή ανακαλύπτεις εάν δεν τα ακούσεις αρκετές φορές Ακούνε ένα - δυο τραγούδια το πολύ απο κάθε μπάντα και μάλιστα και αυτά με fast forward. Αυτό δεν αποτελεί κάν κίνητρο ενός καλλιτέχνη να κάνει )όπως έκανε παλιά) ένα άλμπουμ που να είναι στην ουσία ένα έργο που θα έχει μια αρχή και ένα τέλος και τα τραγούδια θα είχαν και μια συνέχεια ώστε στο τέλος του άλμπουμ να έδινε ένα νόημα.

Ακόμη ακόμη και οι ίδιοι οι καλλιτεχνες δεν έχουν μάθει κάν πως να "λειτουργούν" και να γράφουν με τέτοιο σκεπτικό. Το στρίμινγκ είχε τα καλά του , έχει και τα κακά του. Βλέπεις μέχρι και ο Γκάμπριελ που ξέρει να λειτουργεί έτσι στο καινούργιο του "άλμπουμ" τα βγάζει και τα κάνει upload ένα ένα τα τραγούδια. (γιατί του το επιτρέπει η συ΄γχρονη τεχνολογία , σε ένα δευτερόλεπτο να διαδίδεται παντού και ανέξοδα).

Πλέον οι νέοι μουσικοί πρε΄πει να είναι στάρ , να κάνουν βίντεο, ή να είναι youtubers και να προσφέρουν και άλλα "πράγματα¨ ή να βάζουν μέρος της προσωπικότητάς τους μέσα στο παιχνίδι ... για να κάνουν views που μόνο με τα views βγάζουν κανένα φράγκο. Δεν είναι μουσικοί, δεν μπορούν να βγούν "ταλέντα" πλέον. Ούτε υπάρχει ξεσκαρτάρισμα απο κάποιον γνώστη. Ο καθάνας βγάζει ότι θέλει και άντε μέσα απο όλα αυτά να βρείς χρόνο να διαλέξεις εσύ ποιά αξίζουν και ποιά όχι. Μόνο έαν είσαι ήδη έμπειρος και ξέρεις καλά τι σου αρέσει και τι είναι αξιόλογο (έαν ξέρεις, που δεν ξέρεις) και μόνο μέσα απο καμιά πλατφόρμα σαν το bandcamp που είναι το μόνο που κάπως είναι όντως στην υπηρεσία του μουσικού και της αξίας του άλμπουμ, μπορείς να βασιστείς.

Οι παλαιότεροι που ευαγγελίζονται ότι είναι και συγχρονοι και ακολουθούν τις εξελίξεις και αυτοί έχουν πρόβλημα καθώς λειτουργούν ακόμη με την έννοια του άλμπουμ ενώ έχει πεθάνει. Δεν ξέρουν οι άνθρωποι σε βάθος τα πραγματα και πως λειτουργούν και τι τίμημα θα πληρώσουν οι επόμενες γενιές (μουσικών και καταναλωτών). Εξάλλου για αυτό βλέπεις ότι το μεγάλυτερο μέρος του στριμινγκ, ξέρω γω πόσο ; >95 % αφορά πλαιά συγκροτήματα και μουσικές. Η "ενέργεια΄' που υπάρχει σε αυτές (άσχετα "καλής" εγγραφής ... και ποιά είναι καλή εγγραφη ; η τέλεια μόνο τεχνικά ; χωρίς να υπάρχει αυτή η "ενέγεια" ; ΟΧΙ. Η αρτιότητα ηχητικά έρχεται να συμπληρώσει μόνο) και που δεν ξέρουν τι είναι και πως έχει "επιτευχθεί¨στις παλιές εγγραφές , οφείλεται σε συγκεκριμενουςν λόγους και "δουλειά" που έιχε πατηθεί απο πολλούς παράγοντες και με την σημερινή τεχνολογική ευκολία , έχει εγκαταλειφθεί. ( ο κόσμος όμως το "αοσθάνεται" και ας μην ξέρει πως επιτεύχθηκαν. Τώρα οι "τεχνολογικά" biased άνθρωποι είναι οι μόνοι που ούτε να το "αισθανθούν¨επιτρέπουν στον ευατό τους χα χα.).

Τώρα εάν είσαι nerd σε ένα audio forum και πρέπει να βασίσεις την λογική του "καλύτερου" μόνο σε κάπια τεχνική (και αυτή δήθεν) υπεροχή ... ε , μην περιμένεις να ακουσεις και πολύ σε βάθος ανάλυση.

Χάθηκε το άλμπουμ ; Χάθηκε όλη η έννοια και το προτέρημα που είχε η contemporary music όπως βασίστηκε σαν τεχνούργημα μετά τις δύο καμπές και σταθμούς στην ιστορία και στις οποίες βασίιστηκε ο τρόπος αυτός δημιουργίας, έγγρφων, πνεύματος , συνθηκών μέσα στις οποιές βασίστηκε η δισκογραφία ολόκληρη. Μια κάμπη το 1922 , μία το 1962 και μια τελευταία και καταστροφικη απο τότε του 2002.

Και πολλά άλλα που βαριέμαι να γράφω..¨Ας μάθουμε (σκεφτούμε) τα βασικά και μετά θέλουμε αναλύσεις και για άλλα χα χα. Εγώ κάνω το λάθος να θεωρώ ότι ξέρουμε (και έχουμε συμφωνήσει) στα βασικά και ξεφεύγω πολλές φορές στις "αναλύσεις" μου. 😀
 
Last edited:


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Αν εχετε γνωση των συγχρονων μεσων αναπαραγωγης αλλα σας ευχαριστει το να ακουτε απο πικαπ, κασσετοφωνο κλπ τοτε συνεχισετε να το κανετε, λογαριασμο δεν θα δωσετε σε κανεναν !
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top