...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.835
δε βρισκω ουτε μισο λογο
-το κοστος υλοποιησης-συντηρισης-επεκτασης ενος αναλογικου μερους ενος συστηματως , ειναι εντελως παραλογο για την εποχη.
-το κοστος των δισκων φευγει περα απο τα δεοντολογικα ορια.
-σχεδων ολα τα αλμπουμ μπορουν να βρεθουν και σε καποια πσυφιακη μορφη.
-
-> φετιχ το κουτσο-δεχομαι αν περιλαμβανει και μαστιγια , κεργια ...και λιβανια.
-> Η υποκουλτουρα, δεν ειναι μονο οι δισκοι.
-> πχοιοτητα μου ειναι αδιαφορη.

+οπως υπαρχουν πραματακια μονο σε βινυλιο, υπαρχουν και μονο σε cd, και υπαρχουν και μονο σε κασσετα, οπως και μονο σε Mp3-
 




ika

News
Μηνύματα
14.002
Reaction score
12.978
Για να τους κάνει κορνίζα? :)
Εντάξει, λογικά προορίζονται για δώρο... (λέω τώρα...)
φαντάσου τρελή φάση, το 50% που έχει πικάπ δεν αγοράζει δίσκους και το άλλο 50% που δεν έχει πικάπ, αγοράζει όλους τους δίσκους για να τους κάνει δώρο στο πρώτο 50%. :dance2::gamer::acute:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Ούτε αυτοί που έχουν record player δε τους αγοράζουν επειδή έχουν record player.

Δεν έρχεται σε επαφή το ένα με το άλλο.

Αφού ... Spotify.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Μην αδικείτε το πικάπ και να το συγκρίνετε με άλλες πλατφόρμες. Έχει και αυτό την αίγλη, το ενδιαφέρον του, την ομορφιά του και δεν είναι όμως για όλους. Οκ καλό το streaming, και το ψηφιακό αλλά έτσι όπως πάμε θα είμαστε με ένα κινητό στο χέρι. Εγώ το χαίρομαι ακόμα και ίσως να αγοράσω κανένα δίσκο έτσι για σπάσιμο στο streaming xaxaxaxa :tongue:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
Γιατί ρε παλικάρια απο το 2020; CD απο τις αρχές των 80s υπήρχαν! Αναφέρομαι στο καθαρά τεχνικά σκέλος, διότι για λόγους lifestyle μπορεί στο σπίτι μου να έχω μέχρι και λατέρνα. Χωρίς πλάκα, είναι ωραίο να βλέπεις ή να ξεφυλλίζεις τα περιεχόμενα ενός δίσκου. Για το όνομα του θεού ομως, ακουστε τη μουσικής σας απο κάποιο spotify/tidal/δεξερωγωτι.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Γιατί ρε παλικάρια απο το 2020; CD απο τις αρχές των 80s υπήρχαν! Αναφέρομαι στο καθαρά τεχνικά σκέλος, διότι για λόγους lifestyle μπορεί στο σπίτι μου να έχω μέχρι και λατέρνα. Χωρίς πλάκα, είναι ωραίο να βλέπεις ή να ξεφυλλίζεις τα περιεχόμενα ενός δίσκου. Για το όνομα του θεού ομως, ακουστε τη μουσικής σας απο κάποιο spotify/tidal/δεξερωγωτι.
Σωστά αγαπητέ φίλε, έτσι κάνουμε όλοι, όπως που και που, χρειάζεται μια βόλτα στο Μοναστηράκι, δεν γίνεται αλλιώς! Συνήθειες 40 περίπου ετών δύσκολα κόβονται....

1 Σάββατο κάθε Μήνα, ραντεβού με τον αδελφό μου στην Πλατεία: Ψάξιμο στα γνωστά στέκια και κατόπιν για σουβλάκι μετά ποτού.. Υπάρχει καλύτερη συνήθεια?
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Στο πικάπι γεμίζει και το μάτι ρε παιδιά!!!
Βλέπεις εκείνο το γυαλιστερό πράγμα που γυρίζει και το άλλο το μαρκούτσι από πάνω του να το χαϊδεύει...
Καταλαβαίνεις από πού έρχεται ο ήχος... Από που ξεκινάει τέλος πάντων!!!

Στα άλλα τα ψηφιακά από που ξεκινάει; Από που έρχεται;; Που έχει αφετηρία ρε παιδί μου;;;; Τίποτα δε βλέπεις..... Από το πουθενά.

Εδώ βάζω και ακούω από Spotify και βάζω ένα δίσκο να γυρίζει έτσι.... Για να τον χαζεύω!!!
Τί φετίχ....!!! Μαζοχισμός λέμε!!!!! :roflmao:
 




head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Τη γοητεία του βινυλίου δεν την αμφισβήτησα ποτέ, άλλωστε κατά κάποιο τρόπο είμαι κι εγώ θύμα της.
Αλλά ρε παιδιά, τα CDάκια δεν τα συμπαθεί κανένας πια; Ή βινύλιο ή streaming δηλαδή; Εγώ θέλω να έχω (και) φυσική δισκοθήκη, γιατί να την έχω σε ένα προβληματικό μέσο σαν το βινύλιο κι όχι στο άφθαρτο και ηχητικά άρτιο CD; Μόνο γιατί το βiνύλιο είναι cool και όμορφο και φετίχ;
Και γιατί να μην έχω φυσική δισκοθήκη δηλ; Τι μουσική συλλογή θα αφήσω στην κόρη μου, το spotify που μπορεί να μην υπάρχει σε 10 χρόνια ή σε άλλα 20 να μην έχει μουσική της προκοπής; Ή κανένα αρχαίο σκληρό δίσκο που δεν θα παίζει; Θα μου πείτε σιγά μην ακούει η κόρη σου αυτά που ακούς εσύ, αλλά θα σας πω ότι ο χρυσός αιώνας της μουσικής, ήταν ο 20ος αιώνας (όπως και του κινηματογράφου) και μετά ψίχουλα. Και οι προηγούμενοι φυσικά για την κλασική. Αυτοί λοιπόν αξίζουν συλλογή, στην προσφορότερη δυνατή μορφή.

Άρα CD και πάλι CD για ποιοτική δισκοθήκη + διατήρηση της μουσικής. Και streaming για αναζήτηση και εύκολη ακρόαση.

Ένα CD player ή universal player πάντα θα βρεθεί να παίζει, ακόμη και σαν επισκευασμένη αντίκα μετά από 40 χρόνια. Ωστόσο είναι "αποτυχία" της βιομηχανίας που δεν κλείδωσε σε ένα ηχητικά υπερεπαρκές disc-format πχ. 24b/192kHz σαν οριστικό αντικαταστάτη του CD για να κρατήσει άλλα 100 χρόνια, όσο κρατάει και το βινύλιο μέχρι στιγμής. Ήδη κρατάει 40 το CD. Άλλα άλλες οι υστερο-βουλές του μάρκετινγκ...
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top