...πικαπ μετα το 2020, σοβαρα?

TGD

Μηνύματα
7.206
Reaction score
7.233
Ναι, οι τιμές των βινυλίων θα υπολογίζονται στον πληθωρισμό στη βρετανία. Προστέθηκαν μαζί με τα usb stick και τις συσκευασμένες σαλάτες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Μεγαλώνοντας χάνουμε μεγάλο μέρος του αυθορμητισμού μας, αλλάζει η αντίληψη, ο τρόπος απόλαυσης, η διαδραστικότητα
-> γεγονος μονο οτι παρατηρηται μια διανοητικη (και σωματικη ενδεχομενως,αλλα δεν εχει να κανει τοσο με το θεμα μας) ακαμψια, η οποια αντιμετωπιζεται με σχετικα αντιμετρα .. 🐒
+ ας φαω!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.156
Reaction score
19.000
View attachment 325994
-> γεγονος μονο οτι παρατηρηται μια διανοητικη (και σωματικη ενδεχομενως,αλλα δεν εχει να κανει τοσο με το θεμα μας) ακαμψια, η οποια αντιμετωπιζεται με σχετικα αντιμετρα .. 🐒
+ ας φαω!
Και η σωματική και η σωματική έχ' κάποια σχέσ' (κάθεσαι κεντραριΖμένος σαν τον κυριούλη που έβαλα παραπάν' και το καις το πελεκούδι..) :cry:
Πολυθρονίτσα ή χαλάκι και προδέρμ.. 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
~σορρυ ετρωγα~
πες του να αναψει το τζακι να δω κατι..
... ακομα και η διδα-παντουφλα.. γελαει με τα χαλια του // μη σου τυχει... 🐒
 



Μηνύματα
257
Reaction score
300
λεει ενας στα σχόλια "you need to be deaf or totally in denial to think that vinyl sounds better than CDs" που ίσως θα ραγίσει καρδιές αλλα δεν εχει άδικο εκτώς αμα μιλάμε απαγορευτικά πανάκριβα συστήματα πικάπ απο ό,τι έχω παρατηρίσει πρωσοπικά. Αναρωτιέμαι απο που βγήκε αυτο, νοσταλγία των γηραιοτερων; πραγματικά όποιον εχω ρωτήσει η εχει ερθει στην κουβέντα μας το Βυνίλιο που δεν ειναι σχετικός με το χόμπι το ήχου γενικα, πιστευει πως οι καταναλωτές εχουν δίσκους επειδή έχουν καλύτερη ποιότητα απο κάθε άλλη πηγή. Και πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση γιατί υπάρχει αυτή η λογική. Ίσως η λογική τους θέτει την ερώτηση "Αμά δεν είναι καλύτερος ήχος τότε γιατί;" που είναι μια καλή ερώτηση.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
403
λεει ενας στα σχόλια "you need to be deaf or totally in denial to think that vinyl sounds better than CDs" που ίσως θα ραγίσει καρδιές αλλα δεν εχει άδικο εκτώς αμα μιλάμε απαγορευτικά πανάκριβα συστήματα πικάπ απο ό,τι έχω παρατηρίσει πρωσοπικά. Αναρωτιέμαι απο που βγήκε αυτο, νοσταλγία των γηραιοτερων; πραγματικά όποιον εχω ρωτήσει η εχει ερθει στην κουβέντα μας το Βυνίλιο που δεν ειναι σχετικός με το χόμπι το ήχου γενικα, πιστευει πως οι καταναλωτές εχουν δίσκους επειδή έχουν καλύτερη ποιότητα απο κάθε άλλη πηγή. Και πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση γιατί υπάρχει αυτή η λογική. Ίσως η λογική τους θέτει την ερώτηση "Αμά δεν είναι καλύτερος ήχος τότε γιατί;" που είναι μια καλή ερώτηση.
Για καθαρά ψυχολογικούς λόγους που δεν έχει καν νόημα να τους αναλύσουμε σε επίπεδο ηχητικής ποιότητας αναπαραγωγής. Νομίζω ότι τεχνικά το θέμα είναι λήξαν και δεν υπάρχει καμία παράμετρος που να μην έχει αναλυθεί επαρκώς. Τα υπόλοιπα είναι στο μυαλό του καθενός, που και αυτό δεν μπορεί να αγνοηθεί.
Η πιο τίμια απάντηση στο "γιατί;" είναι το "γιατί έτσι γουστάρω"
 

Μηνύματα
101
Reaction score
27
Προσωπικά, από όσα έχω ακούσει, δεν είμαι καθόλου υπέρ του βινυλίου γιατί φθείρεται εύκολα και έχει σκρατς, επίσης οι κασέτες είχαν φύσημα πάντα, ακόμα και με τεχνολογία dolby, επίσης με τα χρόνια απομαγνητιζονται, ακόμα και να ήταν σφραγισμένες. Την καλύτερη ακουστική έχουν τα cd μεταξύ 1990 και 2010, τουλάχιστον σε εμπορικά ελληνικά και ξενα και ασφαλώς εξαρτάται και από τις δισκογραφικές εταιρείες δηλαδή οι μεγάλες εταιρείες παντα είχαν καλό ήχο. Παρά το loudness war, τα εμπορικά που έβγαιναν σε cd είχαν τα σωστά πρίμα και μπάσα, δηλαδή σε ισορροπία και δεν παραμορφωναν. Από remasters άρχισαν να τα χαλάνε μετά το 2007 και πιστεύω είναι θέμα ότι εφόσον η αρχική τους παραγωγή ήταν για συγκεκριμένες εντάσεις, δεν έπρεπε να τα πειράξουν τόσο, ούτε να κλείνουν τον ήχο με έξτρα μπάσο.
Στα digital έπαιξε ρόλο ότι κυρίως οι μικρότερες ηλικίες τα ακούνε σε κινητά και μικρές συσκευές και ότι τα μικρά ακουστικά δεν αναπαράγουν δυνατά το μπάσο. Για αυτό πλέον οι κυματομορφές είναι τόσο flat +4 εως 6 decibels παραπάνω, σε σχέση με όπως τα ακούγαμε παλιότερα, ενώ επειδή είναι μόδα το πολύ lofi ,σε πολλά κομμάτια κόβουν πολλές υψηλές συχνότητες και γενικά παρόλο που οι καλλιτέχνες λένε ότι είναι ακριβές παραγωγές, είναι πολύ πρόχειρες.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
27
Είμαι 36 και δεν συμφωνώ καθόλου με τις νέες τεχνολογίες, δυστυχώς οι πιο νέοι που είναι 20 ακούνε τραπ ή ξένα ανάλογα της trap και κάποιες μπαλάντες που έχουν πολύ κλειστό ήχο,παραμορφώνουν συνέχεια και μπορεί να έχουν εφέ τύπου vinyl scratches (αλλά και κάποια εφέ σαν που έκανε παλιά η κασέτα όταν ήταν μασημένη) ή τα drums χτυπάνε πάρα πολύ σκληρά, βγάζουν μια μελαγχολία και μια μιζέρια.
 
Last edited:

Μηνύματα
257
Reaction score
300
Είμαι 36 και δεν συμφωνώ καθόλου με τις νέες τεχνολογίες, δυστυχώς οι πιο νέοι που είναι 20 ακούνε τραπ ή ξένα ανάλογα της trap και κάποιες μπαλάντες που έχουν πολύ κλειστό ήχο,παραμορφώνουν συνέχεια και μπορεί να έχουν εφέ τύπου vinyl scratches (αλλά και κάποια εφέ σαν που έκανε παλιά η κασέτα όταν ήταν μασημένη) ή τα drums χτυπάνε πάρα πολύ σκληρά, βγάζουν μια μελαγχολία και μια μιζέρια.
είμαι 20 και δεν συμφωνώ με το στερεότυπο ότι οι νέοι ακούνε μόνο τραπ σε φτηνοακουστικα του πεταματου και δεν νοιάζονται καθόλου για την ποιότητα και το ακούω συνέχεια. σίγουρα υπάρχουν και ίσως είναι μεγάλη μερίδα νέων, αλλά υπάρχουν και άλλοι νέοι (σίγουρα μειονότητα) που σκέφτονται διαφορετικά, ίσως επηρεαζόμενοι από οικογενειακά πρόσωπα η μέσω την διαδικασία να βρει κάποιος καλής ποιότητας ακουστικών που είναι εξαιρετικά "διάσημη" με αρκετούς νέους, το head-fi δηλαδή. Από την άλλη υπάρχει η ερώτηση του γιατί πρέπει να μας νοιάζει πως απολαμβάνει ο καθένας την μουσική του, άμα ο άλλος έτσι την βρίσκει και τον διασκεδάζει και τον χαλαρώνει, εγώ νομίζω πως καλά κάνει. κάποιος είχε πει σε ένα thread που συζητούσαμε για αυτό το θέμα και το είχα βρει πάρα πολύ αστείο και πετυχημένο, "καλά κάνουν τα παιδιά, τι θέλετε να κλίνονται σε ένα δωμάτιο μονάχοι στο σκοτάδι και να μιλάνε για υγρές μεσαίες" χαχαχαχαχα. όσο αφορά για τα remaster συμφωνώ. προσωπικά βρίσκω ότι 99% τις φορές, το 1o master 1ο pressing είναι το καλύτερο που μπορεις να έχεις ιδιαίτερα τα CD στις αρχές που είναι Flat transfer από τα master tape και τα AAD κατά την εμπειρία μου. Στα remaster απλά αλλάζουν κάτι μικρό και προσπαθούν να το πουλήσουν ως καινούργιο, αλλά εγώ πιστεύω πως ο καλλιτέχνης δεν θα έβγαζε κάτι που δεν θα ήταν ιδανικό από την πρώτη βερσιόν και θέλει remaster για να γίνει καλύτερο, και στην πράξη, τις περισσοτερες φορές δεν ειναι καλύτερο, αλλα χειρότερο. για αυτο παραπονιεται ο κοσμος οτι το streaming εχει κακή ποιότητα, επειδή τα streaming services εχουν πάντα (εφόσον υπάρχουν) remaster και όχι επειδη πρέπει να πάρουν Audiophile network switch xDD
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Νομίζω ότι τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο κεφάλι σου .
Είναι άλλο πράγμα η ποιότητα streaming και άλλο πράγμα η ποιότητα remastering .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.156
Reaction score
19.000
'γω λέω με το χάος που επικρατεί (απ' όπου κι αν το πιάσεις καίγεσαι, με τόσες παραμέτρους - αστάθμητους κάνει κρα πως η ουσία τελικά από τους περισσότερους ''άρχοντες του audio'' είναι μόνο η αφαίμαξη) όταν ακούω υπερβολές και διυλισμό του κώνωπα για παρθένο ήχο (δεκαχίλιαρα στη στρούγκα) να φωνάζω τον πουτ δε κότ' ντάουν σλόουλυ να καθαρίζει.. :tongue:

Κι εμείς μαλλιοτραβιόμαστε για το ποιός και πως ακούει καλύτερα το τρομπόνι.. :cry:

:lolsign:
 
Last edited:






Μηνύματα
101
Reaction score
27
Νομίζω ότι τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο κεφάλι σου .
Είναι άλλο πράγμα η ποιότητα streaming και άλλο πράγμα η ποιότητα remastering .
Πολύ πιθανό να τα έκανα το λαθος και εγώ που τα ανέφερα μπερδεμένα και μαζι, το streaming και το remastering. Στο θέμα του streaming, τουλάχιστον τα ελληνικά και ξένα εμπορικά είναι ακριβώς τα ίδια είτε σε streaming, είτε σε cd, ακόμα και σε βινύλιο. Ίσως το βινύλιο να έχει μικροδιαφορές που όμως δεν μπορώ να καταλάβω, έχοντας ακούσει σε σπίτια φίλων μου καινούριες κυκλοφορίες σε βινύλιο από πανάκριβα ηχοσυστήματα. Τα περισσότερα καινούρια ελληνικά cd που βγαίνουν είναι απλά μια σειρά από digital singles, και από όσο ξέρω πολύ απλά στη φυσική μορφή βάζουν τα ίδια αρχεία που έχουν ως digital (που έχουν δηλαδή τα πρότυπα για streaming) και τα κάνουν εγγραφή. Ενώ αυτό που θα έπρεπε είναι το cd να έχει την ακουστικη ενός cd (διαφορετικό master)
Μόνο θετικό είναι ότι συγκεκριμένες δισκογραφικές εταιρείες, πιο μικρές προσέχουν τον ήχο κ δεν είναι τόσο flat η κυματομορφή και έχει gain 95-96 αλλά κ μεμονωμένοι καλλιτέχνες πολύ μεγάλης εταιρείας τον τελευταίο καιρό και δεν ακούς ουτε υπερσυμπίεση ούτε παραμόρφωση.

Στο θέμα των remasters, επειδή επίσημα , στο μεγαλύτερο μέρος τους, από μια χρονολογία και μετά σταμάτησαν οι ελληνικές δισκογραφικές να βγάζουν συλλογές κλπ, πολύ απλά από 2008-2013 δεν ήταν καλός ο ήχος, αλλά ευτυχώς σε γενικές γραμμές αυτά που έβγαλαν, προϋπηρχαν και σε παλιότερες συλλογές και σε προσωπικά cds.
Τώρα είναι η φάση που έχουν επιστρέψει τα βινύλια, επανεκδόσεις κλασικών άλμπουμ, αλλά ασχολίαστο που έβγαλαν κάποια βινύλια της Αλεξίου και του αείμνηστου Μάνου Λοϊζου εχοντας πάρει τα αρχεία από remastered cds του 2008-2010.
Η όπως έχω αναφέρει έχουν κυκλοφορήσει βινύλια από τη Γαρμπή και τη Βίσση, μη έχοντας ξαναβγεί σε βινύλιο και έχουν πάρει τον ήχο από τα cd κάνοντας επεξεργασία με βάση τα σημερινά πρότυπα.
Η έχουν κυκλοφορήσει κάποια cd για πρώτη φορά πχ της Πωλίνας οι Σεϋχέλλες και του Μπουλά το Ας προσεχες και έχουν πάρει τον ήχο από δίσκους έχουν και λιγα σκρατς μέσα. Στης Πωλίνας ούτε σκέφτηκαν ότι τα μισά κομμάτια του δισκου έχουν βγει σε συλλογές cd τη δεκαετία του 90 ώστε να τα βάλουν από εκεί

Και τέλος για το θέμα Τραπ ή ξένης μουσικής παρόμοια με την τραπ και όσα άλλα είναι μόδα πχ Taylor Swift, Billie Eilish κλπ+ τα μικρά ακουστικά (είτε φθηνά είτε ακριβά τύπου aiplrpods για iphone) φυσικά υπάρχουν και εξαιρεσεις, βέβαια όχι στο περιβάλλον μου. Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι ότι τους πλασάρουν
 

Μηνύματα
257
Reaction score
300
έχοντας ακούσει σε σπίτια φίλων μου καινούριες κυκλοφορίες σε βινύλιο από πανάκριβα ηχοσυστήματα
Που κρύβεστε οι πατρινοί φιλοι του ηχου χαχαχαχαχ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.292
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top