πολυμερισμός δίσκων βινυλίου

Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.102
Εχω παρει δισκους απο καφασια στο μοναστηρακι με πολυ σκονη,ηλιος να τους καιει το καλυμα και ηταν παραγωγης του 1956-1960!χωρις προβλημα.
Η οφειλεται σε συγκεκριμενο ναυλον η θα μας ριξουν καποιο "νεο καλυμα" στην αγορα και οποιος τσιμπησει
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Βρηκα και γω 5-6 δισκους με αυτο το προβλημα.Προσπαθησα να δω αν ολοι ειχαν κοινα σημεια οσον αφορα την φυλαξη τους και δεν ειχαν.Αλλοι ειχαν εξωτερικες ζελατινες αλλοι εσωτερικες αλλοι χαρτινες εσωτερικες που ακομη δεν αντικατεστησα με τα εσωφυλλα που χρησιμοποιω σιγα σιγα σε ολους τους δισκους μου.Ομως τελικα βρηκα ενα κοινο σημειο σε ολους που δεν ξερω αν ειναι ενας απο τους λογους του προβληματος λογω του μικρου αριθμου προβληματικων δισκων μου.Ειναι ολοι νεας εκδοσης η επανεκδοσης και ολοι 180-200 γρ.Κανενας παλιος μου δισκος δεν παρουσιαζει κατι παρομοιο.Επισης απο τους προβληματικους κανενας δεν εχει θορυβους επιφανειας η αλλους.Μια σκεψη μου ειναι μηπως το υλικο ( "βινυλιο" ) των πιο συγχρονων δισκων και πιθανον των βαριων 180-200γρ να παιζει καποιο ρολο;
Ίδιας εταιρείας ή εργοστασίου? 45άρηδες audiophile του 50ρικου? (200gr) Άρα κάτι παίζει με την πρώτη ύλη.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ίδιας εταιρείας ή εργοστασίου? 45άρηδες audiophile του 50ρικου? (200gr) Άρα κάτι παίζει με την πρώτη ύλη.
Οχι μονο της ιδιας εταιρειας.Και γω υποψιαζομαι την πρωτη υλη.LP ειναι ολα .Μονον ενας δεν ειναι 180/200γρ ο τριπλος των beatles/anthology και μονον η μια πλευρα του ενος .Ειναι ομως νεας κοπης
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Η εισβολή του πολυμερισμου στο δισκο απο το εξώφυλλο είναι υπερβολη. Ο δισκος του ελληνικού ψυχεδελικού συγκροτήματος Will-O-The Wisp - “God Bless The Child. Water-Lily’ Land» που βγήκε το 2001 στην υπέροχη κόκκινη και μπλε βελούδινη συσκευασία που ανοίγει, ήταν σε απευθείας επαφη με την παχιά ζελατίνα η οποία υποτιθεται το προστατευε.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο Μην πεις. Την πάτησα και γω. Όλο το σκ έβγαζα τις παλιές ζελατίνες από τους δίσκους μου. Τελικά δεν ήταν υπερβολή. Καλύτερα οι δίσκοι να είναι γυμνοι. Το κοινό σημείο που εγώ βρήκα ήταν πως οι βεβλαμένοι δίσκοι με εμφανή δάκρυα ήταν Όλοι ελληνικής κοπής περιβεβλημενοι με χοντρό pvc. Αφαίρεσα λοιπόν όλα τα χοντρά εξώφυλλα pvc αυτά με την πίστα από όλους τους δίσκους εισαγωγής και μη. Έιδομεν. Θα επανέλθω συντόμως. Όλοι οι βεβλαμένοι δίσκοι παίζουν με αυξημένο θόρυβο. Μήπως παίζοντας αυτούς τους δίσκους προκαλούμε ιδιαίτερα προβλήματα στις κεφαλές μας????
 
Last edited:

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο Μην πεις. Την πάτησα και γω. Όλο το σκ έβγαζα τις παλιές ζελατίνες από τους δίσκους μου. Τελικά δεν ήταν υπερβολή. Καλύτερα οι δίσκοι να είναι γυμνοι. Το κοινό σημείο που εγώ βρήκα ήταν πως οι βεβλαμένοι δίσκοι με εμφανή δάκρυα ήταν Όλοι ελληνικής κοπής περιβεβλημενοι με χοντρό pvc. Αφαίρεσα λοιπόν όλα τα χοντρά εξώφυλλα pvc αυτά με την πίστα από όλους τους δίσκους εισαγωγής και μη. Έιδομεν. Θα επανέλθω συντόμως. Όλοι οι βεβλαμένοι δίσκοι παίζουν με αυξημένο θόρυβο. Μήπως παίζοντας αυτούς τους δίσκους προκαλούμε ιδιαίτερα προβλήματα στις κεφαλές μας????
Πίστα;
Καμιά φωτό παίζει (βλάβης-εξώφυλλου/εσώφυλλου);
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Πίστα;
Καμιά φωτό παίζει (βλάβης-εξώφυλλου/εσώφυλλου);
Αφαίρεσα τα χοντρά pvc εξώφυλλα αυτά με την πιετα (το πίστα το έγραψα κατά λαθος) φωτογραφίες θα αναρτήσω σε λιγο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.770
Το καλύτερο είναι να αφαιρέσεις τους δίσκους βινυλίου και να τους πετάξεις.

Προκαλούν και καρκίνο.

Κράτα τα εξώφυλλα, να τα βλέπεις ακούγοντας στρίμινγκ κανά σποτιφαϊ.
 

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Μας τα έχεις πρήξει ΡΕ με το ΣΠΟΤΙΦΥ, άηντε γύρνα κανά βινύλιο να δεί η τρύπα σου χαρά. Χαμένε , ε! χαμένε!.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Κάπου έχω διαβάσει για μύκητες σε συνδιασμό με υγρασία όσον αφορά την θαμπάδα και τον αυξημένο θόρυβο επιφανείας μετά, αλλά δεν θυμάμαι που. Για αυτό και κυκλοφορούν και κάτι σπρέι συντήρησης. Ο δίσκος δε, πρέπει να αερίζεται και όχι να κλείνεται αεροστεγώς (χοντρό pvc).
Αν γνωρίζει κάποιος ας επιβεβαιώσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.770
Δοκίμασε ιντρακοναζόλη, φλουκοναζόλη και τερβιναφίνη (Lamisil).
 





ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δοκίμασε ιντρακοναζόλη, φλουκοναζόλη και τερβιναφίνη (Lamisil).
Τον τσάκισες ρε μάστορα, δώστου και κανά γιαουρτάκι!

Πέρα από την πλάκα, μούχλα μπορείς να βρεις μόνο σε χάρτινα εσώφυλλα (που έρχονται σε επαφή με τον δίσκο) και πάντα βασικό ρόλο παίζει η υγρασία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.929
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top