προστασία -βελτίωση

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ποιο από τα τρια ? φυσικά η λειτοργία του 3 Audilab dc blocker είναι κάπως διαφορετική και ίσως να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν συμπληρωματικό των δύο άλλων ...σαν χρήσιμο θα με βόλευε το Dynavox γιατί παρακολουθώ την τάση ανα πάσα στιγμή αλλά σαν όνομα μάλλον μου κολλάει περισσότερο το Furman....τί λέτε ?
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Η επιλογή σου εξαρτάται από τα μηχανήματα που σκοπεύεις να συνδέσεις και το λόγο που θες να το κάνεις, είτε για παράδειγμα ,έχεις κάποιο πρόβλημα με τον θόρυβο της γραμμής του δικτύου ή θέλεις κάποια "αναβάθμιση" στην "ποιότητα" ήχου. Αρκετοί, προτού προβούν σε τέτοιες αγορές, προτιμούν αρχικά να τραβήξουν μια γραμμή τροφοδοσίας από τον πίνακα, (με ικανής διατομής καλώδιο: μεγαλύτερη διατομή και καθαρότητα χαλκού συντείνουν σε καλύτερα αποτελέσματα), που θα τροφοδοτεί αποκλειστικά το ηχητικό σύστημα ,και η οποία έτσι, δεν θα αλληλεπιδρά, κατά το δυνατόν, με τις άλλες ηλεκτρικές παροχές και συσκευές του σπιτιού. Για να έρθω όμως συγκεκριμένα στην ερώτησή σου, το Furman γενικά θα καλύψει ψηφιακές πηγές (CD, DAC κ.λ.π.) προενίσχυση και κάποιο ολοκληρωμένο ή μικρό τελικό, θα έλεγα όμως καλύτερα να περιοριστείς στα ψηφιακά και την προενίσχυση, το Dynavox λειτουργικά κάνει το ίδιο, έχει τέσσερις εξόδους με "φίλτρο" που μπορείς να βάλεις ψηφιακές πηγές και προενίσχυση και δυο εξόδους χωρίς το "φίλτρο" για να συνδέσεις το ενισχυτικό στάδιο, το Audiolab από αυτά που λέει ο κατασκευαστής σχεδιάστηκε για ενισχυτικό και μάλιστα συστήνει μονάδα Audiolab/ ανά συσκευή (δηλαδή για κάθε συσκευή που σκοπεύεις να συνδέσεις πρέπει να αγοράσεις και ένα). Έτσι ανακεφαλαιώνοντας το Dynavox θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις, το Furman επίσης, με την προϋπόθεση πως δεν έχεις κάποιον ιδιαίτερα απαιτητικό σε ρεύματα ενισχυτή, τέλος με το Audiolab καλύπτεις το κομμάτι του ενισχυτή. Γενικότερα θα έλεγα, χωρίς αυτό να σε αποτρέψει, από όποιες αγορές επιθυμείς να κάνεις, άλλωστε στα hobby το κέφι μας κάνουμε, η τάση πλέον είναι, όσο το δυνατόν, να αποφεύγουμε τέτοιες συσκευές (εκτός από κάποιες με τετραψήφιες τιμές και αυτό με ερωτηματικό), έτσι αν υπάρχει δυνατότητα demo στο σπίτι σου θα ήταν ότι το καλύτερο για να σχηματίσεις ιδίαν άποψη, εάν όντως χρειάζεσαι ή όχι ανάλογη συσκευή.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Η επιλογή σου εξαρτάται από τα μηχανήματα που σκοπεύεις να συνδέσεις και το λόγο που θες να το κάνεις, είτε για παράδειγμα ,έχεις κάποιο πρόβλημα με τον θόρυβο της γραμμής του δικτύου ή θέλεις κάποια "αναβάθμιση" στην "ποιότητα" ήχου. Αρκετοί, προτού προβούν σε τέτοιες αγορές, προτιμούν αρχικά να τραβήξουν μια γραμμή τροφοδοσίας από τον πίνακα, (με ικανής διατομής καλώδιο: μεγαλύτερη διατομή και καθαρότητα χαλκού συντείνουν σε καλύτερα αποτελέσματα), που θα τροφοδοτεί αποκλειστικά το ηχητικό σύστημα ,και η οποία έτσι, δεν θα αλληλεπιδρά, κατά το δυνατόν, με τις άλλες ηλεκτρικές παροχές και συσκευές του σπιτιού. Για να έρθω όμως συγκεκριμένα στην ερώτησή σου, το Furman γενικά θα καλύψει ψηφιακές πηγές (CD, DAC κ.λ.π.) προενίσχυση και κάποιο ολοκληρωμένο ή μικρό τελικό, θα έλεγα όμως καλύτερα να περιοριστείς στα ψηφιακά και την προενίσχυση, το Dynavox λειτουργικά κάνει το ίδιο, έχει τέσσερις εξόδους με "φίλτρο" που μπορείς να βάλεις ψηφιακές πηγές και προενίσχυση και δυο εξόδους χωρίς το "φίλτρο" για να συνδέσεις το ενισχυτικό στάδιο, το Audiolab από αυτά που λέει ο κατασκευαστής σχεδιάστηκε για ενισχυτικό και μάλιστα συστήνει μονάδα Audiolab/ ανά συσκευή (δηλαδή για κάθε συσκευή που σκοπεύεις να συνδέσεις πρέπει να αγοράσεις και ένα). Έτσι ανακεφαλαιώνοντας το Dynavox θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις, το Furman επίσης, με την προϋπόθεση πως δεν έχεις κάποιον ιδιαίτερα απαιτητικό σε ρεύματα ενισχυτή, τέλος με το Audiolab καλύπτεις το κομμάτι του ενισχυτή. Γενικότερα θα έλεγα, χωρίς αυτό να σε αποτρέψει, από όποιες αγορές επιθυμείς να κάνεις, άλλωστε στα hobby το κέφι μας κάνουμε, η τάση πλέον είναι, όσο το δυνατόν, να αποφεύγουμε τέτοιες συσκευές (εκτός από κάποιες με τετραψήφιες τιμές και αυτό με ερωτηματικό), έτσι αν υπάρχει δυνατότητα demo στο σπίτι σου θα ήταν ότι το καλύτερο για να σχηματίσεις ιδίαν άποψη, εάν όντως χρειάζεσαι ή όχι ανάλογη συσκευή.
ευτχαριστώ για το σχόλιο σου ... δεν υπάρχει η δυνατότητα για γραμμή κατ'ευθείαν από τον πίνακα , το ερώτημα μου αφορά κυρίως προσωπική μου διαπίστωση ότι ορισμένες φορές κατα την διάρκεια της ημέρας αλλοίωση του ήχου προς το χειρότερο σε αντίθεση με τις μεταμεσονύκτιες ακροάσεις όπου διαπιστώνω αρκετή έως μεγάλη βελτίωση επίσης λόγω του ότι έως τώρα χρησιμοποιώ ως πολύπριζο ένα καλό της Belkin το οποίο όμως νομίζω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για ηχητικά συστήματα συν του ότι έχω την εντύπωση ότι ο χώρος μου ταλαιπωρείται από παρεμβάσεις λόγω ύπαρξης πολλών ψηφιακών συσκευών ( ρούτερ -υπολογιστές -κινητά κτλ δικά μου και γειτονικά ) διαπίστωση αυξoμειώσεων της τάσης της ΔΕΗ ψάχνω κάποιες βελτιώσεις όπως κάποιο καταλληλώτερο πολύπριζο-βελτιώσεις ήχου -φιλτράρισμα -σταθεροποίηση τάσης ...νομίζω ότι το Dynavox θα με εξυπηρετήσει καλύτερα ....παρεμπιτώντος ξέχασα να γράψω το σύστημα μου αποτελείται από τα εξής ενισχυτής Yamaha AS- 2000.,....CD player Yamaha cds-300 και Marantz cd 52mk ii ως tranports + Dac Audiolab καλώδια Chord cadenza ηχεία Yamaha Soavo 1 +DCM 7 mini monitor........ καλώδια ηχείων που δεν θυμάμαι .... νωμίζω mogami και jentech....
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Εγώ είχα κάποιον θόρυβο στο δεξί κανάλι του ενεργού ηχείου και αγόρασα το παρακάτω πολυμπριζο με φίλτρα. Το πρόβλημα εξαφανίστηκε μόλις κάρφωσα το καλώδιο του ρουτερ σε αυτό.
Για κάτι τέτοια προβλήματα έχει νόημα η αγορά.
1664865934674.png
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Η διαπίστωσή σου πως μεταμεσονύκτια έχεις αρκετή έως μεγάλη βελτίωση στις ακροάσεις, είναι κάτι που οι περισσότεροι στο αστικό δίκτυο θα το έχουν παρατηρήσει, οφείλεται κατά ένα μέρος πως " ησυχάζουν" τα ρεύματα από την λειτουργία " βαριών" συσκευών ( οικιακών _ βιομηχανικών ) και κατά το άλλο μέρος στην ακοή μας που γίνεται πιο ευαίσθητη το βράδυ και διακρίνει καλύτερα τις ηχητικές λεπτομέρειες. Το συστημά σου είναι αρκετά αξιόλογο ,ένα καλό πολύμπριζο σίγουρα δεν θα το έβλαπτε. Τώρα για να έρθω στο δια ταύτα, για το αν δηλαδή χρειάζεσαι κάποια από τις συσκευές " βελτίωσης ρεύματος" , όπως προείπα το καλύτερο είναι, να σου δωθεί η δυνατότητα του demo στο χώρο σου, για να κρίνεις ο ίδιος. Καταλήγοντας αυτού του τύπου οι συσκευές σε κάποιο τομέα βελτιώνουν τα πράγματα ( κυρίως οφελούν τις ψηφιακές πηγές), αλλά κατα κάποιο τρόπο δεν αφήνουν να " αναπνεύσει" το σύστημα ( κυρίως το ενισχυτικό στάδιο).
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Η διαπίστωσή σου πως μεταμεσονύκτια έχεις αρκετή έως μεγάλη βελτίωση στις ακροάσεις, είναι κάτι που οι περισσότεροι στο αστικό δίκτυο θα το έχουν παρατηρήσει, οφείλεται κατά ένα μέρος πως " ησυχάζουν" τα ρεύματα από την λειτουργία " βαριών" συσκευών ( οικιακών _ βιομηχανικών ) και κατά το άλλο μέρος στην ακοή μας που γίνεται πιο ευαίσθητη το βράδυ και διακρίνει καλύτερα τις ηχητικές λεπτομέρειες. Το συστημά σου είναι αρκετά αξιόλογο ,ένα καλό πολύμπριζο σίγουρα δεν θα το έβλαπτε. Τώρα για να έρθω στο δια ταύτα, για το αν δηλαδή χρειάζεσαι κάποια από τις συσκευές " βελτίωσης ρεύματος" , όπως προείπα το καλύτερο είναι, να σου δωθεί η δυνατότητα του demo στο χώρο σου, για να κρίνεις ο ίδιος. Καταλήγοντας αυτού του τύπου οι συσκευές σε κάποιο τομέα βελτιώνουν τα πράγματα ( κυρίως οφελούν τις ψηφιακές πηγές), αλλά κατα κάποιο τρόπο δεν αφήνουν να " αναπνεύσει" το σύστημα ( κυρίως το ενισχυτικό στάδιο).
σε χρήση σαν πολύπριζο και μόνο και με κάποια προστασία σε σχέση με το belkin πως το βλέπεις...... ?
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Νομίζω το Dynavox θα σε καλύψει σαν πολύμπριζο, με τις 4 παροχές χωρίς φίλτρο συν τις 4 παροχές με φίλτρο για να συνδέσεις τα ψηφιακά και σίγουρα θα είναι αξιοπρεπέστερο από το Belkin, αν το θες γιατί όχι?
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Νομίζω το Dynavox θα σε καλύψει σαν πολύμπριζο, με τις 4 παροχές χωρίς φίλτρο συν τις 4 παροχές με φίλτρο για να συνδέσεις τα ψηφιακά και σίγουρα θα είναι αξιοπρεπέστερο από το Belkin, αν το θες γιατί όχι?
thanks.....
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Φιλε ψαξε να βρεις το Hercules Star Plus tsakirides devises το εχω και ειναι αξιοπρεπεστατο 10 πριιζες 8με φιλτρο και 2 χωρις μπορεις ομως να το παραγγειλεις οπως θες απο τα αδελφια εμενα μου εφτιαξαν + μια πριζα εξοδο για πολλα watt τελικους Ειναι Made in Greece, πολυ καλο support, και βεβαια 5 χρονια εγγυηση.

Και το dynavox ειναι ωραιο εχει φιλτρα και μη δεν γραφει ομως αν εχει προστασια, αν και εγω δεν θα κοιτασα μονο την ταση τα volt αλλα και τα watt που καταναλωνει η καθε συσκευη.
 










Μηνύματα
303
Reaction score
306
Όπως προτείνει και ο PAPAVMAX, και οι αδερφοί Τσακιρίδη έχουν διάφορες λύσεις επί του ζητήματος, ενώ μέσω συζήτησης μπορούν να φτιάξουν κάτι στα μέτρα σου, και ο Ορφέας αν ακόμη έχει τα Dynavox, παλιά θυμάμαι σου έδινε συσκευές για δοκιμή, για τον Βιντεορυθμό δεν ξέρω αλλά μπορείς να ρωτήσεις όπως επίσης αντίστοιχα και για το Audiolab, οι απλοί σταθεροποιητές τάσης που έχουν τα καταστήματα ηλεκτρονικών, δεν θα στους συνιστούσα διότι δεν κατασκευάζονται για χρήση ηχητικών μηχανημάτων και συνήθως εισάγουν θορύβους στο ρεύμα.
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.272
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top