πρότζεκτ LED

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Επειδή έχω μπει στη πρίζα το τελευταίο διάστημα για την εξεύρεση λύσης της πτώσης φωτεινότητας της κλασικής λάμπα πυρακτώσεως των προβολέων ,έχω αρχίσει και σχεδιάζω μια ολοκληρωτική μετατροπή προβολέα με κλασική λάμπα σε LED.

Το LED που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να βγάζει τουλάχιστον μια σεβαστή φωτεινότητα στο πανί ,της τάξεως των 1000-1200 lumen.
Μετά από ανάλογο ψάξιμο, το LED βρέθηκε και είναι αυτό.
Βέβαια επιλεχθεί το συγκεκριμένο, λόγο και της θερμοκρασίας λευκού που βρίσκεται ανάμεσα σε 6000 και 7000 (ιδανική), εκτός από ότι είναι ένα και από τα δυνατότερα LED που κυκλοφορούν στην αγορά που μπορούν άνετα να εξομοιώσουν μια λάμπα υψηλής πίεσης 200-250W που φορούν οι σύγχρονοι προβολείς, όσο αφορά τη φωτεινότητα.

Αφορμή
Πρόσφατα επισκεύασα έναν JCV 750 ,ενός φίλου (όπως εξελίχθηκε) και μέλους του AVsite,ο οποίος ήταν σε πραγματικό μαύρο χάλι, έπειτα απο επέμβαση στα οπτικά του απο κάποιον τεχνικό.
Στη προσπάθεια επισκευής του ,κάνοντας το οπτικό του πραγματικά κομμάτια ,και προσπαθώντας να ξαναφέρω σε ζωή, με δικά μου πλέον χρωματικά φίλτρα(τα δικά του είχαν καταστραφεί) το οπτικό του (πράγμα που το κατάφερα μετά απο άπειρους πειραματισμούς), γεννήθηκε η ιδέα του LED.

Μετά απο μεγάλη έρευνα, η ψύξη του μεγάλου LED που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω έχει ήδη σχεδιαστεί και λυθεί.
Ο τρόπος που θα στέλνει το φώς του στο οπτικό του προβολέα έχει ήδη σχεδιαστεί.
Το μόνο πρόβλημα που με απασχολεί ακόμη και ήδη προσπαθώ να βρώ λύση (είμαι πολύ κοντά), είναι το να κάνω τον προβολέα να ξεκινάει χωρίς να υπάρχει λάμπα συνδεμένη στο τροφοδοτικό υψηλής που διαθέτει.
Αυτό θα λυθεί με ένα κύκλωμα που θα κατασκευάσω και στην ουσία θα ξεγελάει τον προβολέα στέλνοντας του σήμα πως η λάμπα είναι συνδεμένη και ανάβει (δυστυχώς δεν φτάνει μονάχα οτι η λάμπα είναι συνδεμένη)
Ούτως η άλλως το LED θα τροφοδοτείται απο δικό του τροφοδοτικό όπου θα συνδεθεί έτσι, ώστε να ξεκινάει κατευθείαν πατώντας το on του προβολέα, άρα το κυρίως τροφοδοτικό του προβολέα θα είναι στην ουσία άχρηστο.

Αν καταφέρω και ολοκληρώσω αυτό το project ,το επόμενο θα είναι προβολέας τρίτσιπος με τρία LED RGB ,τροφοδοτώντας το κάθε panel με το δικό του χρώμα (κόκκινο,πράσινο,μπλε) ,και καταργώντας στην ουσία το οπτικό του μονοπάτι :105:.

Επειδή τα οικονομικά μου αυτή τη περίοδο είναι περιορισμένα,άλλα η όρεξη μου για την επιτυχία του πρότζεκτ μεγάλη ,και επειδή δεν θέλω να υποβάλω τον κύριο προβολέα μου σε αυτή τη διαδικασία (μιας και οι πιθανότητες να μην πετύχει είναι υπαρκτές) ,ζητώ αν κάποιο μέλος έχει κάποιον προβολέα DLP ή LCD που να βρίσκεται σε αχρηστία (καμμένη λάμπα ,χαλασμένος,κ.τ.λ) και θέλει να τον προσφέρει ,να επικοινωνήσει μαζί μου ώστε να συνεννοηθούμε ,και να υλοποιηθεί το πρότζεκτ LED.

Αν το πρότζεκτ πετύχει (πολύ πιθανό) ,δεσμεύομαι στο να γίνει πλήρη και αναλυτική παρουσίαση του αποκλειστικά στο AVsite ,καθώς και οτι ο προβολέας θα επιστραφεί στον ιδιοκτήτη του ,μαζί με την πλήρη μετατροπή του σε LED (αν πετύχει ,διότι με ενδιαφέρει να διαπιστώσω και τη διάρκεια του).

Ισως σε πολλούς να ακούγεται πολύ αισιόδοξο ,άλλα σε εμένα που το σκέφτομαι καιρό και τώρα και το σχεδιάζω ,είναι αρκετά ρεαλιστικό, ως εφικτό.

Ακούω τις απόψεις σας..
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: πρότζεκτ LED

καλη επιτυχια Νικο

δυτυχως...... ο δικος μου LCD μαμαει ακομα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Απάντηση: πρότζεκτ LED

Nίκο, χαίρομαι που σε βλέπω ξανά στην κατηγορία.

Είμαι πραγματικά περίεργος στο πώς μπορεί να σχεδιαστεί το οπτικό μονοπάτι ενός προβολέα, ώστε να ταιριάξει σαν φωτεινή πηγή το led που βρήκες. Ειδικά αφού αυτό αλλάζει τόσο από προβολέα σε προβολέα, αλλά και από τεχνολογία σε τεχνολογία.

Επειδή όμως το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον, έχω να προτείνω το εξής: Προθυμοποιούμαι να αγοράσω από όποιο μέλος ενδιαφέρεται τον προβολέα του (μέχρι 350-400€), και να στον διαθέσω ώστε να το δούμε στην πράξη. Ελπίζω με αυτά τα χρήματα να βρούμε κάποιον αξιοπρεπή (έστω lcd, που ξέρω ότι τους... συμπαθείς :136:).

Θέλω τη γνώμη σου επ' αυτού, ώστε να βάλω την αγγελία στο σάιτ. Απλά θα ήθελα, αν τελικά συμφωνήσεις, να μας ενημερώνεις διεξοδικά (εννοείται και φωτογραφικά) για την πορεία του εγχειρήματος.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: πρότζεκτ LED

καλη επιτυχια Νικο

δυτυχως...... ο δικος μου LCD μαμαει ακομα.
ειναι και κομπονατος ...μην ξεχνιομαστε...............:143:
το χαι ντι μι αι ειναι για αλλους................
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: πρότζεκτ LED

SXRD κάνει;έχω τον Sony vpl-vw 50 σε αχρηστία:101:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Μην του υπογράψεις τίποτα χαρτιά μόνο του rose, και μετά τα πουλάει στο eBay 300$! :105:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Απάντηση: Re: πρότζεκτ LED

Μην του υπογράψεις τίποτα χαρτιά μόνο του rose, και μετά τα πουλάει στο eBay 300$! :105:
Δεν είμαι μοναχοφάης. Θα μοιραστούμε τα κέρδη με τον tegonik.

90 εγώ, 10 ο Νίκος. :116:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Πρόσεξε τα ψιλά γράμματα!!!
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: πρότζεκτ LED

Nίκο, χαίρομαι που σε βλέπω ξανά στην κατηγορία.

Είμαι πραγματικά περίεργος στο πώς μπορεί να σχεδιαστεί το οπτικό μονοπάτι ενός προβολέα, ώστε να ταιριάξει σαν φωτεινή πηγή το led που βρήκες. Ειδικά αφού αυτό αλλάζει τόσο από προβολέα σε προβολέα, αλλά και από τεχνολογία σε τεχνολογία.

Επειδή όμως το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον, έχω να προτείνω το εξής: Προθυμοποιούμαι να αγοράσω από όποιο μέλος ενδιαφέρεται τον προβολέα του (μέχρι 350-400€), και να στον διαθέσω ώστε να το δούμε στην πράξη. Ελπίζω με αυτά τα χρήματα να βρούμε κάποιον αξιοπρεπή (έστω lcd, που ξέρω ότι τους... συμπαθείς).

Θέλω τη γνώμη σου επ' αυτού, ώστε να βάλω την αγγελία στο σάιτ. Απλά θα ήθελα, αν τελικά συμφωνήσεις, να μας ενημερώνεις διεξοδικά (εννοείται και φωτογραφικά) για την πορεία του εγχειρήματος.
Καλημέρα ,

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την προσφορά σου rose και περισσότερο που αγκαλιάζεις έτσι το όλο εγχείρημα μου ,άλλα θα ένιωθα άσχημα να σε έβαζα σε έξοδα για κάτι το οποίο δεν μπορώ να εγγυηθώ απόλυτη επιτυχία.

Χωρίς να απορίπτω την προσφορά σου (πως θα μπορούσα άλλωστε) ,προτείνω να εξαντλήσουμε το ενδεχόμενο να βρούμε κάποιον με πρόβλημα ή σε αχρηστία που θα μας δωθεί δωρεάν(σε μορφή προσφοράς) ,έτσι δίνοντας του ζωή να πετύχουμε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια ,και να μπορώ να τον δουλέψω με μεγαλύτερη άνεση μιάς και δεν θα με νοιάζει αν πάθει κάτι παραπάνω απο αυτό που ήδη έχει .

Απο την άλλη βέβαια αν με αυτά τα χρήματα μας δώσει τον προβολέα του ο Κεφάλας (βγαίνει και κερδισμένος απο τη συναλλαγή) τότε αλλάζει το πράμα..:116:

Πέρα της πλάκας όπως είπα η ιδέα μου γεννήθηκε επισκευάζοντας έναν JVC 750.
Η ζημιά που είχε ήταν ότι κάποιος είχε προσπαθήσει να καθαρίσει τα χρωματικά του φίλτρα και είχε καταστρέψει την επίστρωση τους με αποτέλεσμα το καθένα απο τα τρία panels να δέχονται διαφορετικής έντασης φώς και λάθος απόχρωση RGB κάνοντας τον προβολέα να παίζει αλλού για αλλού στη κυριολεξία (για την σύγλιση που είχε πάει περίπατο δεν θα αναφερθώ καν :141:)

Παίζοντας αρκετά με το οπτικό του και κάνοντας διάφορους πειραματισμούς ,διαπίστωσα ότι άνετα ο προβολέας θα δούλευε αν μπορούσα να του προσαρμόσω φωτισμό RGB κατευθείαν στα πάνελ του ,δηλαδή ένα πράσινο LED στο πράσινο πάνελ ,ένα κόκκινο LED στο κόκκινο και ένα μπλε LED στο μπλέ του.

Το κατάφερα εν μέρη με έναν απλό φακό με λευκό LED και τρία χρωματικά φίλτρα. Γιατί να μην μπορεί να πετύχει με τρία πολύ πιο δυνατά LED που δεν χρειάζοντα και φίλτρα?

Με αυτόν το τρόπο στην ουσία θα αντικαταστούσα όλη την λειτουργία του οπτικού του με τρία LED,με ότι αυτό συνεπάγεται (απλούστερο οπτικό ,μηδενικές απώλειες ,σίγουρα μεγαλύτερη αξιοπιστία σε φθορά στο χρόνο,κ.τ.λ)

Αυτά, όσο αφορά την πρωταρχική μου ιδέα .Επίσης να πώ ότι αυτή η ιδέα μπορεί να υλοποιηθεί σε οποιοδήποτε τρίτσιπο μιας και ο σχεδιασμός τους είναι ίδιος ανεξάρτητα αν είναι LCD ή LCOS.

Σε αυτή τη περίπτωση τα LED που μπορώ να χρησιμοποιήσω δεν είναι απαραίτητο να είναι και τα πιο δυνατά της αγοράς ,μιάς και θα έχουν να κάνουν πολύ λιγότερο έργο απο ένα λευκό LED που θα έμπαινε στην αρχή του οπτικού (στη θέση της λάμπας).
Φανταστείτε ότι μια λάμπα μπορεί να αποδίδει 10000 lumen και να καταλήγουν στο πανί μας μόνο 1000, έπειτα απο την τεράστια διαδρομή μέσα απο φίλτρα που έχει να διανύσει το φώς.

Αυτά όσο αφορά την υλοποίηση με τρία RGB LED.
Ακόμη πιο απλή απο θέμα κατασκευής-ρύθμισης ,και αφού ευρέθει το πολύ δυνατό λευκό(6500 βαθμούς) LED ,είναι η υλοποίηση απλά αντικατάστασης της συμβατής λάμπας με μια πηγή φωτός LED χρησιμοποιώντας φυσικά όλο το οπτικό κομμάτι του προβολέα.

Τα θέματα που έχουμε είναι τα παρακάτω.

1)κατασκευή ώστε το φώς να οδηγηθεί όλο στο οπτικό (το έχω σχεδιάσει ,μένει μονάχα η υλοποίηση του)
2)ψύξη ,ένα τόσο δυνατό LED χρειάζεται πολύ καλή ψύξη (εύκολο μιάς και στη θέση που θα μπεί υπάρχει ήδη το σύστημα ψύξης της συμβατής λάμπας)
3)Να κάνουμε τον προβολέα να ξεκινάει χωρίς η mainboard του να περιμένει να ανάψει η λάμπα (το δύσκολο κομμάτι που έχει να κάνει και με τον κάθε προβολέα ξεχωριστά ,άλλα πιστεύω δεν θα με σταματήσει αυτό,ήδη δουλεύω πάνω στη δημιουργεία ενός ηλεκτρονικού κυκλώματος που θα αναλάβει αυτό το ρόλο)
4)λεπτομέριες όπως το ξεχωριστό τροφοδοτικό του LED ,oι αισθητήρες θερμοκρασίας του προβολέα και ότι άλλο προκύψει στη πράξη.

Θεωρω οτι είναι ευκολότερο να ξεκινήσω με το δεύτερο εγχείρημα (ένα λευκό LED) και αν πετύχει τότε να προχωρήσω στην υλοποίηση με τρια RGB LED ,που θα ήταν και η τελειότερη για εμένα υλοποίηση προβολέα.

Σε έναν DLP τα πράγματα είναι ελαφρώς δυσκολότερα λόγω χρωματικού τροχού και λόγω σχεδίασης ,εξαιτίας του οτι πρέπει να οδηγήσεις το αχαλίνωτο φώς του LED σε ένα μονοπάτι με άνοιγμα ενός εκατοστού ,ίσως και λιγότερο.

Φυσικά και θα υπάρχει πλήρης ενημερωτικό υλικό κατά την κατασκευή ,πλήρης παρουσίαση στη συνέχεια (αν το πείραμα πετύχει) και γιατί όχι ο προβολέας να "γυρίσει" απο μέλος σε μέλος, όπου ο καθένας θα μπορεί να τον κρατάει μερικές μέρες στο χώρο του βγάζοντας τα συμπεράσματα του.

δεν ξέρω αν ακούγεται αρκετά φιλόδοξο το σχέδιο μου (μάλλον έτσι ακούγεται :116:) ,άλλα όσο το σκέφτομαι και το σχεδιάζω καθημερινά ,μου μοιάζει όλο και πιο υλοποιήσιμο και στο τέλος πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσ(ουμε)ω

Το χρονικό υλοποίησης του απο την στιγμή που θα έχω στα χέρια μου τα υλικά (προβολέα ,LED,τροφοδοτικό,κ.τ.λ) το υπολογίζω όχι μεγαλύτερο απο 2-3 εβδομάδες.

Φυσικά φίλε rose αν διατίθεσαι να βοηθήσεις οικονομικά το όλο εγχείρημα ,πάντα υπάρχει τρόπος. Εχω βρεί αυτό το πακετάκι που μοιάζει ιδανικό, σε εξαιρετική τιμή. Αν τυχόν εμπλέκεσαι σε αγορές απο ebay ,και φυσικά μπορείς ,δεν θα μπορούσα να αρνηθώ την προσφορά σου..Αν το εγχείρημα αποτύχει τότε δεστο και σαν ένα πολύ καλό backup για το προβολέα σου :116:
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: πρότζεκτ LED

SXRD κάνει;έχω τον Sony vpl-vw 50 σε αχρηστία:101:
δεν θα μπορούσα να φανταστώ καταλληλότερο προβολέα! λόγω της πολύ καλής ποιότητας κατασκευής του μπορεί να αντέξει άνετα τα συνεχόμενα λύσε δέσε...:116:
Αν όντως δεν τον χρειάζεσαι και διατίθεσαι να τον κάνεις πειραματόζωο τότε ευχαρίστως να το κανονίσουμε.
Στη τελική υπάρχει περίπτωση να καταλήξεις με τον πρώτο SONY LED...:116:
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Παρακολουθούμαστε στενά...:416:
Στο forum εμφανίστηκαν διαφημίσεις LED...:142:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Απάντηση: Re: πρότζεκτ LED

Παρακολουθούμαστε στενά...:416:
Στο forum εμφανίστηκαν διαφημίσεις LED...:142:
....και laser pointers επίσης. Αλλά μην σου μπαίνουν ιδέες. :135:
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Aν δεν σε πειραζει το θεμα αναλυσης εχω εναν Philips Astaire Deluxe με καμμενη λαμπα που σε ...περιμενει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Όσον αφορά στο λευκό LED, πιστεύω ότι έχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψει ωραία.

Γιά τα RGB πάλι, φοβάμαι ότι είναι καταδικασμένο σε αποτυχία, λόγω της τάσης των LED να γερνάνε διαφορετικά.
Χρειάζεται κύκλωμα ελέγχου της κατάστασης των LED σε κάθε άναμμα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.912
Απάντηση: Re: πρότζεκτ LED

Όσον αφορά στο λευκό LED, πιστεύω ότι έχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψει ωραία.

Γιά τα RGB πάλι, φοβάμαι ότι είναι καταδικασμένο σε αποτυχία, λόγω της τάσης των LED να γερνάνε διαφορετικά.
Χρειάζεται κύκλωμα ελέγχου της κατάστασης των LED σε κάθε άναμμα.
Yπάρχει ακόμα το πρόβλημα του μη επαρκούς φωτός από τα πράσινα led.
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Όσον αφορά στο λευκό LED, πιστεύω ότι έχει μεγάλη πιθανότητα να δουλέψει ωραία.

Γιά τα RGB πάλι, φοβάμαι ότι είναι καταδικασμένο σε αποτυχία, λόγω της τάσης των LED να γερνάνε διαφορετικά.
Χρειάζεται κύκλωμα ελέγχου της κατάστασης των LED σε κάθε άναμμα.
Ούτως η άλλως σε υπολοποίηση με τρια LED θα μπούνε τροφοδοτικά-οδηγοί των LED με dimmer ,συν το γεγονός οτι θα γίνει μελέτη και πειράματα πάνω στο πόσο φως θα πρέπει να πέσει το κάθε panel για να βγεί μια σωστή αναλογία RGB. Δεν λέω,είναι δυσκολότερο ,γιαυτό άλλωστε το έχω αφήσει και δεύτερο σαν πρότζεκτ (αν και με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι η αλήθεια).
Φυσικά ο στόχος μου για αρχή είναι να δουλέψει ο προβολέας σωστά ,η αντοχή του στο χρόνο και η αλλαγή συμπεριφοράς των LED είναι σε δευτερεύον μοίρα.
Στο θέμα ρύθμισης φωτός σε ένα τρίτσιπο οπτικό ,χωρίς να θέλω να υπερβάλω,έχω αποκτήσει πολύ μεγάλη εμπειρία έπειτα απο την περιπέτεια μου με τον 750. Νιώθω οτι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτo. Tα πάντα ειναι θεμα μελέτης μαθηματικών ,υπομονής και πειραματισμών.

Να πώ οτι και στο μονό λευκό LED θα προσπαθήσω να βάλω dimmer ετσι ώστε να εξομοιώσω την λειτουργία της σταθερής ίριδας και του low και high lamp mode.
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Aν δεν σε πειραζει το θεμα αναλυσης εχω εναν Philips Astaire Deluxe με καμμενη λαμπα που σε ...περιμενει.
φίλε μου δεν με πειράζει η ανάλυση. Μια χαρά είναι ο προβολέας σου για το πείραμα που θέλω.
Κάτσε να δούμε αν καρποφορήσει η προσφορά του nelson που είναι HD(σίγουρα ενδιαφέρει πιο πολλούς) και ερχόμαστε σε επαφή.
Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά του προβολέα σου
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Ούτως η άλλως σε υλοποίηση με τρια LED θα μπούνε τροφοδοτικά-οδηγοί των LED με dimmer ,συν το γεγονός οτι θα γίνει μελέτη και πειράματα πάνω στο πόσο φως θα πρέπει να πέσει το κάθε panel για να βγεί μια σωστή αναλογία RGB.
Θα πρέπει να ελέγχεται πολύ συχνά η χρωματική ισορροπία.
 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: πρότζεκτ LED

εδώ η υλοποίηση με 3 RGB LED



Eδώ η κλασική υπολοποίηση τρίτσιπου με συμβατική λάμπα



και εδώ στη πράξη ένας RGB LED τρίτσιπος προβολέας

 

Μηνύματα
1.496
Reaction score
1
και εδώ το οπτικό του JVC ,απαλαγμένο φυσικά απο όλα τα φίλτρα ,τους καθρέφτες και τα πρίσματα. Επίσης όπως θα διαπιστώσετε λείπει και το πρίσμα με τα πάνελς (ακριβώς μπροστά απο τον φακό)
Οπως βλέπεται χώρος υπάρχει..:116:




το κόκκινο είναι αριστερά ,το μπλέ δεξιά και στη μέση το πράσινο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top