στροφες πικαπ

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
Παράνομος είσαι εσύ , που δεν έχεις ούτε ένα σαμπ.
Εγώ έχω 4 πικάπ και μπορώ να έχω όσα βινύλια θέλω.
Ωραια δωσε μου το μκ2 ναχω και ενα αμεσης οδηγησης ναρχεται ο αρχιτρανσμεταλοφρικουλας
να κανει ''κολιες'' και ''στριφταρια'' :gamer:
 


Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
@ christos77 Να πας να αγοράσεις ρε χαμένε .
Που θες να σου δώκω το δικό μου.
Ακου κεί ! να του δώσουμε λέει ? γιατί ρε στο χρωστάμε?
Όχι, γιατί γυρίζει και το pc μαζί. :smoke:
Πόσα θες να μας τρελάνεις?
 
Last edited:





Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Το τηλεφωνο λειτουργει σαν αντιβαρο μονοπατα και γι αυτο παρουσιαζει καποια ασταθεια οσο ποιο εξω το τοποθετεις.Εγω βαζω ενα καπακι απο σπρει η ενα ποτηρι αναποδα στο κεντρο και κεντραρω το τηλεφωνο επανω του οταν θελω να μετρησω.
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
@ christos77 Να πας να αγοράσεις ρε χαμένε .
Που θες να σου δώκω το δικό μου.
Ακου κεί ! να του δώσουμε λέει ? γιατί ρε στο χρωστάμε?
δεν διεπεσαι απο πνευμα αλτρουιζμου και αλληλεγγυης :rofl:
 


Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
δεν διεπεσαι απο πνευμα αλτρουιζμου και αλληλεγγυης :rofl:
Οχι βέβαια . Τάχουμε ξαναπεί αυτά.
- για μουσική μιλάμε , τα pc που κολλάνε ; ... :o
Ασε κόλλησε ο σκληρός τώρα και κάνει reboot .
Σε κανά μισάωρο που θα έχει πάρει μπρός ξαναρώτα τον.
@chris77 ξυδάκι .
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Προχωράει ωραία το πράγμα βλέπω! "Κρίμα" που είμαι πάλι στη θάλασσα για ΠΣΚ και δεν μπορώ να πάρω γράφημα για το ...χρέπι μου! Πάντως τα γραφήματα που ανεβάσατε, και πρακτικά δείχνουν το wow & flutter, ίσως να περιλαμβάνουν και ατέλειες των γυροσκοπίων των κινητών. Αν είναι έτσι (υπόθεση κάνω), τότε τα πικάπ θα έχουν μικρότερο w&f απ' όσο δείχνουν τα γραφήματα. Μπορούμε να το ελέγξουμε ως εξής:

1) Όποιος έχει περισσότερα από ένα πικάπ μπορεί να το δοκιμάσει σε όλα κι αν εμφανίζεται ίδιο μοτίβο "κυματισμών", τότε ίσως είναι περισσότερο το κινητό και λιγότερο το πικάπ. Αν όμως κάθε πικάπ έχει το δικό του χαρακτηριστικό γράφημα, τότε είναι πιθανότερο το γράφημα να είναι καλή απεικόνιση του πραγματικού w&f.
2) Η τοποθέτηση κεντρικού βάρους στο πικάπ (stabilizer) θα πρέπει να εξομαλύνει το γράφημα. Αν οι κορυφές (ή κάποιες κορυφές) δεν εξομαλυνθούν, οφείλονται στο γυροσκόπιο του κινητού.

Πρόλαβα πάντως το πρωί και μέτρησα μεθοδικά την ταχύτητα περιστροφής του Pro-ject 1 Xpression III Comfort. Είναι belt driven εννοείται, οπότε αφού δεν υπάρχει quartz κλείδωμα το άφησα να δουλέψει περ. 10 λεπτά και κατόπιν έκανα ακριβείς μετρήσεις με δίσκο και βελόνα να διαβάζει. Η ταχύτητα του είναι 33,40± 0,01 rpm, τρέχει δηλ. +0,2% γρηγορότερα από το ορθό. Στα specs δίνει ±0,5%, οπότε είναι εντελώς εντός προδιαγραφών. Δεν ξέρω αν έχει κάποιο trimmer εσωτερικά ή αν το μοτέρ χρησιμοποιεί με κάποιο τρόπο τα 50Hz του ρεύματος (το τροφοδοτικό δίνει ΑC), αλλά βρίσκω την απόκλιση πολύ ασήμαντη για να το ανοίξω για ρύθμιση.

Όταν το πλατό περιστρέφεται χωρίς δίσκο, η ταχύτητα είναι 33,44 ενώ αν το φορτώσω με ένα μικρό βιβλίο, πέφτει στα 33,29. Είναι φανερό ότι ακόμη και μικρή αλλά μόνιμη παρεμπόδιση της περιστροφής μειώνει ελαφρά την ταχύτητα. Ωστόσο, όταν παίζει μουσική, αν φρενάρω το πλατό με το χέρι, επανέρχεται πλήρως σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο, παρά το βάρος του μασίφ ακρυλικού πλατό (το γνωστό ημιδιάφανο της Pro-ject). Άρα το μοτέρ είναι μια χαρά. Από Δευτέρα θα μετρήσω και το w&f με την παραπάνω εφαρμογή, με και χωρίς stabilizer. So far so good.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.573
Reaction score
94.444
- για μουσική μιλάμε , τα pc που κολλάνε ; ... :o
Μα τα pc παίζουν την καλύτερη μουσική, διαφωνείς;

Για θυμήσου στον ΜΗ την ποιότητα! :rolleyes:

Μπορεί να την βγάλει το πικάπ;

Δε νομίζω.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
..μενα το απλικεισο μου το βγαζει σωστο μεχρι πρωτο δεκαδικο και εχει μια αποκλιση στο δευτερο (τοσο σε παλαιοτερο κινητο, οσο και στο τρεχων) , ελεγμενο και με στοβοσκοπιο.
αλλα δε με απασχολει το θεμα, οπως παικσει εκει κοντα να ναι. 🐒
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.156
Εμένα προ ολίγου μου έβγαλε και τα δύο , με το ίδιο σφάλμα , στο 33,36 ενώ χτες τα έβγαζε και τα δύο 33,33 .
Μάλλον το γυροσκόπιο έχει κάποια απόκλιση .
Το δε SL 1200 MK2 μου το έβγαλε 32,90 μάλλον κάτι δεν πάει καλά με το γυροσκόπιο .
Αφού το quartz λειτουργεί και οι τελίτσες στο πλατώ είναι ακίνητες.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top