τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ποιο είναι αυτό το ηχείο που θα μου δώσει την ψευδαίσθηση ότι ακούω τον dio να τραγουδάει από κει ψηλά μα κι εδώ μπροστά μου View attachment 138677 τα atc ίσως, με subwoofer, η χωρίς, η κάποιο άλλο ηχείο, μα δεν έχει σημασία, διότι αυτή τη στιγμή ακούω από you tube"παρότι έχω συνδρομή στο didal "από τα ηχειάκια του pc και ευφραίνομαι , δηλαδή, τελικά η αγάπη για τη μουσική είναι αυτό που έχει σημασία και φέρνει κοντά όλους τους ανθρώπους" αυτά από μένα"dream on" και γιατί όχι.
Λίγο ακόμα και θα μας το έλεγες...dildal.:roflmao:
Εδώ έχεις δίκιο
Πίνω καφέ στην βεράντα αυτή την στιγμή κ ακούω ράδιο από το κινητό .
Το θέμα είναι να περνάς καλά εάν μπορείς κάθε στιγμή .
Το γαμωχομπι αυτό δεν έχει τέλος είτε ακρόαση μουσικής είναι είτε θέαση ταινίας .
Χαλάρωσε λοιπόν κ απολαύσε το ...
Πρόσεχε όμως,χαλάρωνε αλλά στο κατάλληλο στάδιο,μετά από την αγορά,ενώ πριν...όχι τόσο ώστε να ξόδευες τζάμπα χρόνο και χρήμα.;)
Κάθε πράγμα στον καιρό του.Αλλιώς οποιοσδήποτε αγοραστικός τομέας μπορεί να είναι γεμάτος από ΄΄χαλαρούς΄΄ πελάτες που αρμέγονται κανονικότατα και με το νόμο.
 






Μηνύματα
262
Reaction score
135
Ελλείψη χρημάτων και θέλοντας να εκμεταλλευτώ ότι έχω έβγαλα το σύστημα (για το οποίο έχει γίνει λόγος) απ το υπνοδωμάτιο και το συνδύασα με το παλαιού τύπου home theater που διαθέτω (sharp aquos 46" pioneer vsx ax5i system audio saxo 10 ) συν το μεγάλο sub fbt . Η αρχική σκέψη ήταν να ενσωματώσω το sub που δεν διαθέτει κρος στο δικάναλο χρησιμοποιώντας το κρος του av" οπότε συνέδεσα το rec out του hegel pro σε μια είσοδο tape in του pioneer ο οποίος οδηγεί το sub κροσσαρισμένο στους 80 κύκλους. με αυτόν τον τρόπο έχω ένα σύστημα 2.1 και με το χειριστήριο του av ως απομακρυσμένο volume για το sub κατα το δοκούν. η ενσωμάτωση είναι πολύ καλύτερη από πριν αλλά έχω πετύχει και κάτι άλλο διότι πριν έβλεπα τις ταινίες στερεοφωνικά ενώ τώρα μέσω της ht input του προ έχω front τα atc κεντρικό το system audio και surrund left το άλλο της system audio τα μπροστινά απέχουν μεταξύ τους 2 μέτρα κι εγώ κάθομαι επίσης στα δύο μέτρα δυστυχώς λόγο έλλειψης χώρου το sub είναι ακριβώς δίπλα στο δεξί μπροστά ηχείο στη γωνία. κάθε γνώμη για όλα αυτά θα ήταν θεμιτή και ευπρόσδεκτη.
 


Μηνύματα
262
Reaction score
135
είναι πολύ μεγάλο θα είναι μες τη μέση η μόνη λύση είναι άλλο ένα αριστερά όταν μπορέσω
Post automatically merged:

δεν υπάρχει χώρος ακόμα και το κεντρικό τοποθετείτε στη μέση μόνο την ώρα των ακροάσεων.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Λοιπόν όπως είναι γνωστό, υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων, αυτοί που έχουν την λόξα με τα μηχανήματα καλή ώρα όλοι εδώ μέσα και .... οι υπόλοιποι.

Όλοι όμως έχομε ανάγκη την μουσική ακρόαση, φυσικά! Διαφορετικά κρινόμαστε απολίτιστοι!

Ας πάρουμε και τις δύο περιπτώσεις:
α. Υπόλοιποι: Για ακρόαση μουσικής υπάρχει κατά βάση το κινητό, ένα σετ ακουστικών ποιότητος για κάποια μικρή μερίδα, και ότι λάχει για τους υπόλοιπους. Επίσης κάποιοι από αυτούς έχουν ανάγκη και από κάποια απλή συσκευή, ήτοι ραδιόφωνο, κασετόφωνο κλπ χωρίς φυσικά ιδιαίτερες απαιτήσεις.

β. Εμείς.... με τα μηχανήματα super hi tech hi end κλπ κλπ, Θεωρούμε ότι τραντάζοντας το σπίτι ή ακόμη και σε χαμηλές ακροάσεις, αν ξεχωρίζει το βαθύ χαμηλό, θα εντυπωσιαστεί ο επισκέπτης, ο ακροατής κυρίως και κατόπιν εμείς. Είναι όμως έτσι?
Για να λύσω το μυστήριο, έκανα το εξής πείραμα: Πρώτα τα μέλη της οικογένειας και κατόπιν, όποιος φίλος και συγγενής ερχόταν στο χώρο μου (όπως καταλαβαίνετε το πείραμα χρειάστηκε αρκετό χρονικό διάστημα) :

Έθετα το σύστημα χωρίς την βοήθεια των sub και κατόπιν με αυτά. Και ρωτούσα ποια περίπτωση τους αρέσει, φαίνεται πιο φυσική κλπ. Όλοι ανεξαιρέτως (σημείωση: Σύζυγος Μουσικός) προτίμησαν την ''απλή'' έκδοση, χωρίς τα sub. Σε ερώτηση να δικαιολογήσουν την γνώμη τους, οι περισσότεροι ανέφεραν ότι ακούγεται πιο καθαρά, πιο φυσικά πιο ξεκούραστα.
Η δε προσωπική μου γνώμη: Αν και εντυπωσιάζει η ακρόαση(με τα sub), ιδίως σε χαμηλές, πολύ χαμηλές εντάσεις, προτιμώ... χωρίς!

Ηχεία klipsch rf 62II (χωρίς δηλαδή κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, ένα ηχείο δαπέδου που κατεβαίνει μέχρι τα 35 - 40 hz) .
 
Last edited:


A

AKARL

Guest
:wink:
Six blind elephants were discussing what men were like. After arguing they decided to find one and determine what it was like by direct experience. The first blind elephant felt the man and declared, 'Men are flat.' After the other blind elephants felt the man, they agreed.
Moral:

We have to remember that what we observe is not nature in itself, but nature exposed to our method of questioning.
— Werner Heisenberg[25]
 



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Έθετα το σύστημα χωρίς την βοήθεια των sub και κατόπιν με αυτά. Και ρωτούσα ποια περίπτωση τους αρέσει, φαίνεται πιο φυσική κλπ. Όλοι ανεξαιρέτως (σημείωση: Σύζυγος Μουσικός) προτίμησαν την ''απλή'' έκδοση, χωρίς τα sub. Σε ερώτηση να δικαιολογήσουν την γνώμη τους, οι περισσότεροι ανέφεραν ότι ακούγεται πιο καθαρά, πιο φυσικά πιο ξεκούραστα.
Η δε προσωπική μου γνώμη: Αν και εντυπωσιάζει η ακρόαση(με τα sub), ιδίως σε χαμηλές, πολύ χαμηλές εντάσεις, προτιμώ... χωρίς!

Μάλλον έχεις "τσιτωσει" τα σαμπ.....
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Έθετα το σύστημα χωρίς την βοήθεια των sub και κατόπιν με αυτά. Και ρωτούσα ποια περίπτωση τους αρέσει, φαίνεται πιο φυσική κλπ. Όλοι ανεξαιρέτως (σημείωση: Σύζυγος Μουσικός) προτίμησαν την ''απλή'' έκδοση, χωρίς τα sub. Σε ερώτηση να δικαιολογήσουν την γνώμη τους, οι περισσότεροι ανέφεραν ότι ακούγεται πιο καθαρά, πιο φυσικά πιο ξεκούραστα.
Τι εννοείς ''πιο φυσικα'';
Η συζυγος ειναι μουσικος, δηλαδη παιζει οργανο, που σημαινει οτι γνωριζει σε τί εντασεις παιζουν τα οργανα και σε ποσο χαμηλες συχνοτητες μπορουν να κατεβουν και παρ' ολα αυτα χαρακτηρισε ''φυσικο'' τον ηχο χωρις σαμπ...

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι σταθηκε ιδιαιτερα γενναιοδωρη στους χαρακτηρισμους της.;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι εννοείς ''πιο φυσικα'';
Η συζυγος ειναι μουσικος, δηλαδη παιζει οργανο, που σημαινει οτι γνωριζει σε τί εντασεις παιζουν τα οργανα και σε ποσο χαμηλες συχνοτητες μπορουν να κατεβουν και παρ' ολα αυτα χαρακτηρισε ''φυσικο'' τον ηχο χωρις σαμπ...

Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι σταθηκε ιδιαιτερα γενναιοδωρη στους χαρακτηρισμους της.;)
Αν τα σαμπ βαραγανε στον γάμο του καραγκιόζη, δε θα μου έκανε εντύπωση αν ένας μουσικός θα έβρισκε πιο φυσικό τον ήχο χωρίς αυτά.
Προσοχή :όχι φυσικό, αλλά πιο φυσικό συγκριτικά με τον ήχο με σαμπ.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν τα σαμπ δεν είναι γρήγορα και ο χώρος φροντισμένος
Χωρίς να έχει γίνει ρύθμιση από γνωστή λογικό είναι η συζηγος να προτιμα χωρίς .
Για χαζή την περνας ;;;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Μπορεί, παιδιά μου να έχετε δίκιο! Όλα είναι φυσικά θέμα χώρου και ρύθμισης, τι να πω! Στον χώρο μου όμως αυτό συμβαίνει! Έτσι τα κύρια τα έχω σαν large και το cross στα 40!

Από την άλλη όμως, στις διάφορες εκθέσεις ήχου, δεν βλέπουμε και πολλά συστήματα με συνοδεία sub. Και φυσικά ακούγονται θαυμάσια, ασχέτως κόστους!
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top