τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Λοιπόν αυτή τη φορά δεν κατάφερα να βγάλω καλές φωτο από τον LG
Όμως μια μικρή γεύση θα την πάρετε.









Συνεχίζω αμέσως. Πάω να πιω νερό.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Πάμε παρακάτω. Λοιπόοοοον












Όλες οι φωτό τραβήχτηκαν με τη μηχανή στο χέρι, ελλείψει τριπόδιου, σε ανύποπτο χρόνο και με τη ρύθμιση στο auto μέσα στον χώρο μου.
Δεν είναι καθαρές και δεν μπορούν να δείξουν την ευκρίνεια του προβολέα, (για την οποία δεν διεκδικεί δάφνες βεβαίως), αλλά μπορούν να δείξουν κάποια συμπεριφορά σε φωτεινά, ημίφωτα και σκοτεινά πλάνα καθώς και σε πλάνα που ενώ είναι ημίφωτα έχουν μικρές περιοχές με πολύ φως.
Αν καμιά στιγμή, στήσω κανένα τρίποδο και βγάλω καμιά καλύτερη φωτό θα την βάλω εδώ και θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε. :410:

Και τώρα ας πάω για κανένα τέτοιο.
 
Last edited:

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Τελικα το μαυρο του ειναι πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα.Επισης το ασπρο σε σκηνες με εντονο φως με δυσαρεστησαν λιγο(με φλας τις τραβηξες τις φωτογραφιες?)Αν δεν σου κανει κοπο τραβα και καμια φωτο απο το happy feet η απο καμια ταινια με πολλα ανοιχτα χρωματα π.χ Cars...

Υ.Γ:Η προβολη ηταν σε τοιχο ή σε πανι?
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Κύριε πρόεδρε, κι εμένα μου φαίνεται καλύτερο το μαύρο απ' ό,τι το περιγράψατε.

Χωρίς βέβαια να μπορεί να βγει συμπέρασμα από τις φωτογραφίες, η εικόνα μου κάνει κάπως ψυχρή.
Με το color temp έπαιξες καθόλου;

Τεσπα, έχω κατεβάσει το manual. Αν βρω τη χρυσή τομή, χρωστάς σουβλάκια. :116:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.782
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Στην εικόνα παρακάτω φαίνεται ότι έχει καλό μαύρο.

Μιχάλη καλά λέει ο Pleo. Αποκλείεται να είναι 6500 βαθμοί η θερμοκρασία χρώματος.

Βλέπω να είναι πάνω από 8000, εκτός αν φταίει η φωτογραφική μηχανή.

''pizza1993'' δεν βάζουμε ποτέ φλας όταν τραβάμε screen shot.

 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
thanx μιχάλη, το μηχανάκι φαίνεται να τα σπάει!!! το μαύρο του δείχνει αρκετά καλύτερα απότι λένε, οκ μπορεί οι μπάρες να μην είναι μαύρο 100% στις φωτείνές σκηνές αλλά δείχνει πολύ κινηματογραφικός.
είμαι μεταξύ BENQ W5000 στα 1700€ απέξω ή LG 1500€ από Ελλάδα και μάλλον θα προτιμήσω τον LG τελικά!!

μια τελευταία ερώτηση, με αναμέννα φώτα (λίγα) μπορείς να δεις ικανοποιητικά, πχ για κανά ματσάκι?? το έχεις δοκιμάσει???
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Θενκς παιδιά.
Με αναμμένα φώτα σαφώς και μπορείς να δεις καλύτερα από κάτι άλλους προβολείς, λόγω της μεγάλης φωτεινότητας.
Το μαύρο του είναι καλό αλλά θα το ήθελα καλύτερο. Και έχει την τάση προς το μπλε.
Η εικόνα του ακόμη δεν με ικανοποιεί αλλά θα τον φέρω σε πιο καλό επίπεδο. Που θα μου πάει;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Ας βάλω μερικές ακόμη τραβηγμένες με τις ίδιες συνθήκες αλλά σε τρίποδο.
Σκηνές από ταινίες γνωστές για τα φωτεινά τους πλάνα και άλλες για τα σκοτεινά τους.












 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Φαινεται πολυ καλο το μηχανημα...
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν παιζει πολυ καλα τις φωτηνες σκηνες,δηλαδη οταν χτυπαει το φως του ηλιου σε τυφλωνει κατι που με ενοχλει στην εικονα...
Θα συμφωνησω επισης οτι η εικονα διχνει λιγο ψυχρη αν και δεν ξερω και κατα ποσο φταιει και η ταινια που χρησημοποιησες για τα screenshots.Και απο οσο συμπερανα οπου υπαρχει αρκετο φως φερνει το χρωμα του δερματος προς το ασπρο<>:108:
Kαι κατι ακομα,μπορειτε να μου πειτε απο ποιο μαγαζι κανει 1500 ευρω?

Edit:Με τι τον ταισες?matroskes η blue ray disks?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Κάθε άλλο. Τις φωτεινές σκηνές παίζει καλά και όχι τις σκοτεινές.
Στο πλαίσιο τον έχουν (είχαν;) με 1500 € για τα μέλη του πλαίσιο club.
Όλες οι φωτό είναι από δισκάκια bluray.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Λες να τον εχουν ακομα?
Οταν λες πλαισιο club τι εννοεις?για τα μελη του πλαισιου?γιατι νομιζω μια φορα ειχαμε γραφτει εκει και απο τοτε μας στελνουν διαφορα φαξ με τα προιοντα τους...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.782
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Εξακολουθεί να μου αρέσει το μαύρο του.

Αυτό που λες ότι μπλεδίζει, δεν φαίνεται στη φωτό.

Κανένα σχόλιο οι πιο έμπειροι! Που είστε βρεεεεεεε:137:

 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
Καλα που τον βρηκατε ολοι σας στα 1500 ευρω απο το πλαισιο?εγω τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν τον τελευταιο καιρο δεν υπηρχε καμια προσφορα για αυτο το προιον.....
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Από ότι αναφέρθηκε πριν, η προσφορά αφορούσε (αφορά;) τα μέλη του πλαίσιου club
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: Re: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Καλα που τον βρηκατε ολοι σας στα 1500 ευρω απο το πλαισιο?εγω τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν τον τελευταιο καιρο δεν υπηρχε καμια προσφορα για αυτο το προιον.....
Κοίτα να δεις τώρα τι γίνεται
Στο πλαίσιο αν ρωτήσεις μια φορά έναν υπάλληλο, άκρη δεν βγάζεις.
Ο καθένας ξέρει διαφορετικά πράγματα από τον άλλον.
Και στο τηλ που έχουν για υποστήριξη θα ακούσεις διαφορετικά πράγματα από αυτά που λένε οι υπάλληλοι των καταστημάτων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

η προσφορά έχει λήξει.
όποιος πρόλαβε, πρόλαβε.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Λοιπόν να πω και τα νεώτερα.
Εχθές σύνδεσα τον προβολέα με το νέο Egreat M34 και το έβαλα στα 1080p 23.976
Επιτέλους η κίνηση έγινε ομαλή. Βούτυρο.
Τώρα πρέπει να βάλω επιτέλους και το μαύρο πανί στο ταβάνι πάνω από την οθόνη, διότι το φως είναι πολύ.
Και το μαύρο του χειροτερεύει.
Σε γενικές γραμμές είμαστε σε καλό δρόμο.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.243
Reaction score
27.878
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Τα νεώτερα από το μέτωπο έχουν ως εξής:

Βάζοντας επάνω στο ταβάνι μου ένα μεγάλο μαύρο πανί διαστάσεων 2, 40 Χ 1,80 μέτρα και πιάνοντάς το πρόχειρα με πινέζες (εκ των οποίων η μία μου τρύπησε το χέρι η πόρνη) και αφού κόντεψα να γκρεμοτσακιστώ από την κολοσκάλα ο βλαμμένος, το δωμάτιο έμοιαζε με φέρετρο χωρίς το πτώμα.
Όμως η εικόνα βελτιώθηκε πολύ ως προς το μαύρο!
Το ταβάνι όντας άσπρο επηρεάζει πολύ την εικόνα με τις αντανακλάσεις του.
Τελικά μάλλον πρέπει αυτό το μηχανάκι να παίζει σε χώρο πολύ σκοτεινό για να παίξει πιο σωστά.
Βέβαια και πάλι δεν με ικανοποιεί το μαύρο του, αλλά τσιμέντο να γίνει.
Έβαλα να παίζουν τα Hellboy, Enemy at the gates, Tears of the sun, Sin city και πλέον είμαι πεπεισμένος ότι χρειάζεται μαύρο ταβάνι.
Μάλλον θα πάω να πάρω ύφασμα πολύ σκούρο μπλε σαν τα πλαϊνά που έχω, ή πολύ σκούρο βυσσινύ για αλλαγή.
Μόλις κατέβασα το πανί απογοητεύτηκα.
Ω ναι, δι΄αίματος κατακτάται το αξιοπρεπές μαύρο στους προβολείς.
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Αμ τα 'λεγε ο Βογιατζάδαμος....

Εγώ δεν ξέρω τίποτα, είμαι από χωριό... :137:

Μιχάλη μου, με προβληματίζει κάπως το γεγονός ότι δεν σε ικανοποιεί καθόλου το μαύρο του LG. Αν όπως μου έχει "σφυρίξει" ένα πουλάκι, ο LG είναι κλώνος του VPL60 της Sony, ο προβολέας σου θα πρέπει να έχει αξιοπρεπέστατο μαύρο με τη χρήση της δυναμικής ίριδας. Εκτός αν έχεις "εισέλθει" κι εσύ σε καταστάσεις "πλήρης υστερίας" γύρω από το μαύρο όπως εγώ, οπότε απλά ξέχνα το, δεν υπάρχει κανένας προβολέας σήμερα που να σε ικανοποιήσει με το μαύρο που αποδίδει! :137:

Ακόμα και τον VPL80 ή τον HD750 να δεις, απλά δεν θα σε ικανοποιήσει το μαύρο τους, όπως άλλωστε δεν ικανοποιεί και μένα. Για μαύρο που να μας ικανοποιήσει, έστω και προσωρινά, μοναδική μου ελπίδα είναι η τεχνολογία LED, αλλά μόνο με την προϋπόθεση ότι θα αποδίδει και ANSI contrast στα επίπεδα τουλάχιστον των σημερινών κορυφαίων υλοποιήσεων μονότσιπων DLP προβολέων. Γιατί, αν είναι από τη μία μεριά η τεχνολογία των LED να μας δώσει πολύ καλύτερο μαύρο μεν, αλλά να μας τα σκ@τώσει στο ANSI contrast, εμένα να με συγχωρείτε, αλλά δεν πρόκειται να πάρω... :141:

Με προβληματίζει επίσης το ότι σου μπλεδίζει έντονα το μαύρο του LG. Αυτό παραπέμπει σε καταστάσεις όπως π.χ. του Topaz, όταν του απενεργοποιούσες την αυτόματη ίριδα. Αν πάλι αναφέρεσαι σε πολύ ελαφρότερο μπλέδισμα του μαύρου, δεν πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα. Πήγαινε στα offset του RGB και χαμήλωσε ένα δύο κλικ το offset του μπλε, ανεβάζοντας ταυτόχρονα ένα δύο κλικ το offset του κόκκινου, ενώ θα ήταν καλύτερα να αφήσεις απείραχτο το offset του πράσινου. Ξαναδές αρκετές φορές το πατερνάκι του μαύρου, μέχρι να νιώθεις ότι αρχίζει να ισορροπεί στα μάτια σου. Επίσης παίξε το πρώτο πατερνάκι από την ενότητα των βασικών ρυθμίσεων από τα πατερνάκια του AVS forum, για να σιγουρευτείς ότι το μαύρο σου είναι στο digital 16. Φοβάμαι ότι το μαύρο σου μπορεί να είναι λίγο ψηλότερα, στο digital 18 ή και 19, και ίσως για αυτό να σου μπλεδίζει τόσο πολύ το μαύρο.

Εννοείται βεβαίως ότι εάν πειράξεις τα offset του RGB, θα πρέπει να ελέγξεις όλα τα χαμηλά σου IRE έως και το 40 IRE, για να σιγουρευτείς ότι δεν χάλασες κοκκινίζοντας πολύ τα χαμηλά σου IRE, στη προσπάθεια να εξισορροπήσεις το μαύρο σου. Για να ελέγξεις τη χρωματικότητα στα χαμηλά IRE (κάτω από τα 40 IRE), μην αρκεστείς στο πατερνάκι του "πιάνου" με τα μικρά κουτάκια στις διαβαθμίσεις. Να προβάλλεις τα full field πατερνάκια στα 10, 20, 30 και 40 IRE, στα οποία μπορείς πολύ ευκολότερα να αντιληφθείς τη χρωματικότητα... :126:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.690
Μηνύματα
2.870.024
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top