τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Καλώς ήρθες Δημήτρη.
Είναι σίγουρο αυτό;
Καρατσεκαρισμένο που έλεγε και η αείμνηστη Μαλβίνα;
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Αυτό ισχύει τουλάχιστον για τις tv lg.
Μπορεί να έχει κάνει το ίδιο και για τους projectors.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Ναι, είναι το ίδιο με τις TV, έχω τον projector κι εγώ.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

θα μας πεις και εσυ εντυπωσεις?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Καλά να μπεις στο μενού.
Για να βγεις; Πάλι τα ίδια πλήκτρα πατάς;
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Στην tv μου φαίνεται πατάς το back ή το return, δεν θυμάμαι πως το ονομάζει ακριβώς.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Αν πατήσεις menu βγαίνεις νομίζω (99%).

Οι εντυπώσεις μου από τον LG...

Είναι ο πρώτος μου "καλός" projector, έχω δει κατά καιρούς αρκετούς data projectors στη δουλειά. Δεν έχω HD μέτρο σύγκρισης δηλαδή, αλλά θα προσπαθήσω με βάση τη λογική μου (είμαι νέος στο hi-fi, παλιός και έμπειρος στους υπολογιστές).

Η πορεία της εικόνας (1080p πάντα) είναι PC -> Onkyo 606 (HDMI passtrough) -> HDMI splitter -> LG AF 115 (μοιράζεται την έξοδο με την TV) και καταλήγει διανύοντας 4,35m σε ένα πανί 120'' με gain 1.0.

Σε σχέση με την LCD TV μου (Sharp 52'' XL2Ε) έχει χειρότερο μαύρο (γκριζάρει). Είναι κάτι που συνηθίζεται όμως, δεν ξέρω και τι μαύρο αποδίδουν άλλοι HD projectors.

Η οξύτητα της εικόνας είναι μάλλον το αδύνατο σημείο του. Σε όσους projectors (data) έχω δει από κοντά τα pixel είναι διακριτά και σαφή. Στον LG στο κέντρο είναι OK, αλλά προχωρώντας προς στις άκρες αρχίζει και χάνει, σε σημείο που δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις. Ο φακός δημιουργεί μια κιτρινάδα γύρω από τα περιγράμματα και σε συνδυασμό με την όχι τέλεια σύγκλιση των χρωμάτων (ξεφεύγει το κόκκινο +/- 1 (πάνω-κάτω) pixel στα άκρα, ενώ το μπλέ είναι "παντού") δημιουργεί μια σχετικά θαμπή εικόνα, κάτι σαν παλιό CRT μονιτορ. Όχι ακριβώς αυτό που περίμενα από ένα "Full HD" προιον.

Αυτά από πολύ κοντά (ξεψείρισμα). Από τα 3,5m που παρακολουθώ δεν αντιλαμβάνομαι ελαττώματα στις ταινίες, αν και θα ήθελα να είναι η εικόνα λίγο πιο "crisp" όπως στην τηλεόραση. Μάλλον όμως σε αυτό φταίει κυρίως το μέγεθος της εικόνας.

Στο κείμενο ακόμα και οι μικρότεροι χαρακτήρες (8 pixel) είναι αναγνωρίσιμοι, όχι όμως ευανάγνωστοι (θολοί), πράγμα κουραστικό. Στο desκtop των Windows, στο browsing κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα.

Στο επίπεδο του θορύβου τα πράγματα είναι σχετικά καλά (ακούγεται σαν ενα ήσυχο PC περίπου) με τη λάμπα στο low, στο high ο θόρυβος είναι πάρα πολύς για τα γούστα μου.

Η κινηματογραφική αίσθηση που δίνει στις ταινίες είναι πολύ καλή. Λόγω της περιορισμένης οξύτητας, η εικόνα έχει μια αίσθηση film, όμως από την άλλη είναι πολύ δύσκολο (εως αδύνατο για μένα) να ξεχωρίσεις μια ταινία 720p από μια 1080p (περίμενα να μπορώ να το ξεχωρίσω στη μεγάλη οθόνη).

Τα ρέστα του δίνει το τσιπάκι HQV που κάνει upscale την εικόνα. Βλέπω nova μέσω του ιδιοκτησιακού PVR που δυστυχώς δεν έχει εξόδους DVI/HDMI ούτε Component. Η τηλεόραση παίρνει εικόνα με RGB scart (PVR [scart]-> TV), οπότε σώζεται κάπως η κατάσταση, όμως ο projector αναγκάζεται να πάρει μέσω SVideo από τον ενισχυτή (PVR [svideo]-> Ενισχυτής [HDMI]-> HDMI splitter -> LG AF115)(γιατί άραγε δεν βγάζουν ένα ενισχυτή με SCART ;) που δίνει ελεεινό αποτέλεσμα. Αυτό το ποταπό αποτέλεσμα έρχεται να το μετατρέψει to HQV σε αξιοπρεπή εικόνα.
Ένα μικρό θαύμα, είχα την εντύπωση ότι δεν είναι εφικτή τέτοια βελτίωση.

H κίνηση στα 24p είναι τόσο καλή όσο στην τηλεόραση (πολύ καλή). Έχει και μια επιλογή στο μενού η οποία φαίνεται να διπλασιάζει το flicker στα 48Hz (Film Mode) που έχει κάποιο αμυδρό θετικό αποτέλεσμα, το προτιμώ στο ON.

Στα παραπάνω Hz (1080p 50-60Hz) η κίνηση είναι άψογη (σαν CRT). Έχω λιώσει κάτι βράδια με το XBOX...

Τα μενού είναι εύκολα και σαφή. Μπορείς να ρυθμίζεις και τα χρώματα ξεχωριστά, ώστε να το πας εκεί που θες.

Πολύ σημαντικό επίσης είναι ότι η τιμή της λάμπας είναι χαμηλή (<200€).
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Ελλαδα την πουλανε τοσο φθηνα την λαμπα?
 

Μηνύματα
175
Reaction score
0
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Ελλάδα δεν έχω βρει κάτι στο internet. Αγγλία 150 ευρώ.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Εγώ βρήκα αυτόν με 165 €
Εγώ λέω να την πάρεις, τσάμπα είναι!

Και να τον πουλήσεις, μετράει μια δεύτερη λάμπα σφραγισμένη:126:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Λοιπόν να ενημερώσω όσους τυχόν τους ενδιαφέρει ότι πλέον τον δουλεύω τον LG με τη λάμπα στο φουλ.
Έκανα εκ νέου ρυθμίσεις και μου αρέσει πολύ.
Δεν δίνω πλέον σημασία στο μέτριο μαύρο του αν και αυτό δεν χάλασε, αλλά η εικόνα έχει τέτοια ζωντάνια και χρώματα που είναι τελικά προτιμότερη.
Έτσι κι αλλιώς μέχρι να συμπληρώσει τις ώρες της και να καεί η λάμπα έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας. Ποιος ζει και ποιος πεθαίνει.
Το ωραίο είναι ότι δεν χάλασε το μαύρο, είναι εκεί που ήταν, αλλά η εικόνα έγινε τζάμι.
Τα φωτεινά του είναι χάρμα οφθαλμών.
Θα παίξω λίγο ακόμη με τις ρυθμίσεις να τον φέρω ίσως λίγο καλύτερα.
Καλά έλεγε ο Κώστας ΕΑR. Λάμπα στο φούλ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

έτσι μπράβο!
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Οπως φαινετε μαλλον θα τον τσιμπισω και εγω τον LG AF115, για πες μας τελικα σε τι οθονη προβαλεις:118:
 


Μηνύματα
65
Reaction score
0
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Παίδες καλησπέρα... Τον αγόρασα και εγώ τελικά... βέβαια τον χτύπησα από Πλαίσιο με 1000€ ένα τελευταίο κομμάτι. Καλά για τα λεφτά αυτά ήταν αγορά με κλειστά μάτια!!! Πολύ καλός και παραγματικά ΑΘΟΡΥΒΟΣ!!! Βρήκα ρυθμίσεις τις οποίες και εφάρμοσα.

Ideal Settings


Picture Mode: Expert2



Brightness: 64



Color: 45



Fresh Contrast: Off



Gamma Mode: Preset



Gamma Adjustment: High



Lamp Mode: High



Contrast: 49



Sharpness: 30



A.Iris: Auto Iris3



Fresh Color: Off



Color Temp.: Warm



White Balance: Red Contrast -2, Green Contrast -7, Blue Contrast -6, Red Brightness 3, Green Brightness 2, Blue Brightness -6



* These settings apply to realistic playback of HDTV/Blu-ray material through the HDMI interface in a darkened environment. Manufacturing and HDMI playback device deviations might necessitate slight adjustment
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.806
Απάντηση: τελικά, ο Πρόεδρος τον πήρε (τον LG AF115)!!

Καλορίζικος.
Είσαι ευχαριστημένος εφαρμόζοντας αυτές τις ρυθμίσεις;
Που τις βρήκες;
Από σύγκλιση πως είναι;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.712
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top