τελικά τα καλώδια ακούγονται

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Για τα καλώδια ηχειων πάντως πραγματοποιήθηκαν μετρησεις
The evaluation of the measurements also made it clear which properties of loudspeaker cables are most important in practice.
Loudspeaker cables of normal length can demonstrably produce transmission losses through interaction with the loudspeaker impedance. The main causes of transmission losses are unfavorable cable construction, combined with unsteady speaker impedance.
The lower the impedance of the speaker, the greater the influence of the speaker cable. As the line length increases, so do the transmission losses.
From an electrical point of view, the two current-determining (serial) quantities resistance and inductance are clearly in the foreground in speaker cables. Sufficient cross-section with low inductance at the same time are the two main requirements for good speaker cables. In this way, the interactions with the speaker impedance and thus the transmission losses are lowest. The back EMF induced by loudspeakers can change the impulse response noticeably depending on the cable. Load-neutral cables also have a positive effect here.
Optimal contact between connectors or cable lugs is extremely important for speaker cables. Contact problems caused by poor quality or unsuitable connectors are fully included in the transmission losses. From a technical point of view, these “findings” are by no means revolutionary. However, we were surprised by the influence of the back EMF fed back by the loudspeaker. This effect actually provides material for in-depth research - also on the subject of amplifiers.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
.... το ιδιο σκοπο εξυπηρετουσαν, και καπου ισως και να τον πετυχαν... 🐒
Φαννυ χαου θιγκς γουερκ ... δικος μου μεσος ορος ηλικιας καθηγητων ηταν στα ορια συνταξιοδοτησης, και αν μαντευω σωστα τη διαφορα ηλικιας που εχουμε...τοτε επεσα στη φουρνια των δικων σου.... καλοι ανθρωποι πρεπει να ηταν δεν ειχα πολλα παρε δωσε μαζι τους... νομιζω οτι αυτο το ακομπλεξαριστο πετυχαν να το μεταφερουν και σε μας τα ζωα .....:smoke:
Εγω τελειωσα επαρχια. Αλλο ηθελα να σου πω. Οτι και τωρα που μιλαμε και τοτε που ησουν εσυ , παντα η επαρχια εχει νεοτερους καθηγητες και η Αθηνα πιο γερους (λογω μεταθεσεων κλπ πρεπει πρωτα να κανεις επαρχια καποια χρονια. Δε ξερω εαν εχουν αλλαξει τα πραγματα. Ελπιζω ναι.

.... το ιδιο σκοπο εξυπηρετουσαν, και καπου ισως και να τον πετυχαν...

φιλοσοφημενο πολιτικα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
... το πνευμα..η ψυχη... γερνανε @thva ? 🙈
(περα απο το τι μπορει ο καθενας να οριζει ψυχη,πνευμα, γηρας)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Συμπεράσματα για τα καλωδια ηχείων :biggrin:
Declared goal: no sound
Unlike, for example, equalizers, cables are not used for active sound design. Rather, they should focus on the best possible signal transport. Everything they do beyond that are transmission errors. The test method presented here is based on this fact - the goal worth striving for is called “no sound”.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
... το πνευμα..η ψυχη... γερνανε @thva ? 🙈
(περα απο το τι μπορει ο καθενας να οριζει ψυχη,πνευμα γειρας)
Να μη σε καταθλιψω καθως εκ φυσεως ειμαι απαισιοδοξος.

Οταν ημουν νεος νομιζα πως οχι (οτι δε γερνανε) ,

Πλεον νομιζω ναι. Οταν κοινωνικοποιηθεις βλεπεις τη σκληρη πραγματικοτητα.

Εν ολιγοις ναι και το πνευμα και η ψυχη ειναι ευκολο να τσακιστουν και πολυ δυσκολο να ξαναχτιστουν. Ιδιως εαν δε τα ειχες χτισει αρχικα (εστω και σε ονειρικο επιπεδο -εστω λιγο υποκριτικα ξερω τι σκεφτεσαι αλλα η μεθοδολογια του χτισιματος εστω και εικονικου ειναι ιδια ) ειναι πολυ δυσκολο εαν δεν σε βοηθησει καποιο περιβαλλον. (παιζει ρολο και η παστα του ανθρωπου βεβαια)

Καποιο λιγοι τυχεροι καταφερνουν να τη ξαναχτισουν και τοτε ειναι πραγματικη και στερεη. Μετα παλι παλευεις να κινησαι σε αυτη τη λεπτη γραμμη, μεχρι να κλεισεις τα ματια σου. Πολυ δυσκολο καθως απο δω και περα τα αστεια -ιδεολογιες- εγκεφαλικοτητα κλπ- σταματανε και απαιτειται συνειδητη επιλογη (λογικη και συναισθηματικη) και να διαλεξεις δρομο δηλαδη (οχι να εισαι αναποφασιστος) Η επιλογη αυτη για να την τιμας καθημερινα παιρνει μεγαλη ενεργεια εχει κοστος κοινωνικο, οικονομικο, ψυχολογικο και εγκαταλειπεις, ιδιως οταν εχεις υποχρεωσεις παιδια κλπ δε προλαβαινεις να σκεφτεις τιποτε. Απλως αντιδρας ... Μερικοι δεν αντιδρουν κιολας ... Μετα αποδεχεσαι το σταυρο και εξελισσεσαι ψυχικα (βιωματικα) και λιγοτερα λογω πνευματικοτητας -εγκεφαλικοτητας. Το τελευταιο το εχω δει σε αλλους ανθρωπους μεγαλυτερους εγω δεν εχω φτασει ακομη αλλα απο ενστινκτο μου εκπεμπει οτι αυτοι κατεχουν πιο βαθια αληθεια απο μονο εγκεφαλικα να καταλαβαινεις κατι.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
.... το "αστειο¨ ειναι οτι (μαλλον) καταλαβαινω (καπου)τι λες, σκεψου μονο οτι εγω-και-κατεπεκταση-η-γενια-μου καταλαβαν(καποιοι και το αντιληφθηκαν) απο την αρχη οτι μεγαλωνουμε μεσα στο πσεμα. 🐒
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Συμπεράσματα για τα καλωδια ηχείων :biggrin:
Declared goal: no sound
Unlike, for example, equalizers, cables are not used for active sound design. Rather, they should focus on the best possible signal transport. Everything they do beyond that are transmission errors. The test method presented here is based on this fact - the goal worth striving for is called “no sound”.
Πηγη, paper ολοκληρο υπαρχει ή ειναι πολυ μεγαλο για το σαιτ
 


Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
.... το "αστειο¨ ειναι οτι (μαλλον) καταλαβαινω (καπου)τι λες, σκεψου μονο οτι εγω-και-κατεπεκταση-η-γενια-μου καταλαβαν(καποιοι και το αντιληφθηκαν) απο την αρχη οτι μεγαλωνουμε μεσα στο πσεμα. 🐒
Σωστα, εγω ομως εχω ελπιδα για τη νεα γενια. Ειναι σχετικα καλα παιδια απλως τα ερεθισματα ειναι πολλα και αντε να βγαλουν ακρη.

Μηπως αυτος ηταν ο σκοπος της πολυ πληροφορησης . για να σου απαντησω με το σοφο που εγραψες παραπνω. Ο Γκεμπελς τα εχει ανακαλυψει αυτα ... καλυπτεις την αληθεια με πολυ πληροφορηση
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Προσωπικά, την απάντηση του @costas EAR περί των επιδράσεων των χαρακτηριστικών των καλωδίων, την έχω αποθηκεύσει στα αγαπημένα μου, είναι κάτι που είχα ζητήσει και στο παρελθόν. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να κοιτάμε στα καλώδια και ει δυνατόν, ματσάρουμε τα χαρακτηριστικά όλων των συσκευών ( παθητικών και μη ) που συμμετέχουν στο σύστημα ( ποια χαρακτηριστικά δηλαδή των μηχανημάτων έχουν σημασία να κοιτάζουμε και πως τα ματσάρουμε )
Εμενα θα ακους ρει, που ξερει το μεγαλο αυτι απο καλωδια και πολυμπριζα, :drinks: χρεπια των χρεπιων εχει:p:wink:
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Συμπεράσματα για τα καλωδια ηχείων :biggrin:
Declared goal: no sound
Unlike, for example, equalizers, cables are not used for active sound design. Rather, they should focus on the best possible signal transport. Everything they do beyond that are transmission errors. The test method presented here is based on this fact - the goal worth striving for is called “no sound”.
Να ρωτησω κατι αυτο αρθρο το διαβασες και τι συμπερασμα εβγαλες εσυ ? Λεει τι οτι με τη δοκιμη αυτη που κανανε (οπως την κανανε ρε παιδι μου) δε δειχνει ακουστικες διαφορες μεταξυ καλωδιων ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Άλλη μια πικρή αλήθεια είναι ότι όσο καλύτερα είναι τα μηχανήματα και όσο πιο σωστές οι υλοποιήσεις, τόσο πιο ασήμαντη και λιγότερο (ή μη) ακουστή είναι η διαφορά μεταξύ καλωδιώσεων.

Και ακόμα πιο πικρή αλήθεια, με το δάχτυλο να μπήγεται μέσα στην πληγή με αλάτι στην άκρη, είναι πως στα πολύ χάλια μηχανήματα, οι αλλαγές καλωδιώσεων οδηγούν σε τεράστιες διαφορές, ακουστές και από κουφό.

Μ@λακία, ε;

Τώρα βέβαια είναι και το άλλο. Πώς θα χαρακτήριζες μια γνωστή λαμπατη παραμορφοσιομηχανη της τάξεως τιμής των 150.000€ με ισχύ εξόδου ελάχιστα βατ, παραμορφώσεις στο ανάθεμα και νταμπινγκ φακτορ στα τάρταρα;
Αν την θεωρείς κορυφαία, τότε δικαίως θα μου πεις πως δεν έχω αρκετά "αναλυτικά" μηχανήματα για να ακούσω τις διαφορές καλωδιώσεων που ακούς με αυτό το ρημαδι.
Βεβαίως, η πικρή αλήθεια είναι ότι ακούς τέτοιες, τόσο μεγάλες διαφορές, διότι ακριβώς είναι ρημαδι.

Πάλι κακία είπα;
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Άλλη μια πικρή αλήθεια είναι ότι όσο καλύτερα είναι τα μηχανήματα και όσο πιο σωστές οι υλοποιήσεις, τόσο πιο ασήμαντη και λιγότερο (ή μη) ακουστή είναι η διαφορά μεταξύ καλωδιώσεων.

Και ακόμα πιο πικρή αλήθεια, με το δάχτυλο να μπήγεται μέσα στην πληγή με αλάτι στην άκρη, είναι πως στα πολύ χάλια μηχανήματα, οι αλλαγές καλωδιώσεων οδηγούν σε τεράστιες διαφορές, ακουστές και από κουφό.

Μ@λακία, ε;

Τώρα βέβαια είναι και το άλλο. Πώς θα χαρακτήριζες μια γνωστή λαμπατη παραμορφοσιομηχανη της τάξεως τιμής των 150.000€ με ισχύ εξόδου ελάχιστα βατ, παραμορφώσεις στο ανάθεμα και νταμπινγκ φακτορ στα τάρταρα;
Αν την θεωρείς κορυφαία, τότε δικαίως θα μου πεις πως δεν έχω αρκετά "αναλυτικά" μηχανήματα για να ακούσω τις διαφορές καλωδιώσεων που ακούς με αυτό το ρημαδι.
Βεβαίως, η πικρή αλήθεια είναι ότι ακούς τέτοιες, τόσο μεγάλες διαφορές, διότι ακριβώς είναι ρημαδι.

Πάλι κακία είπα;
Σε εμενα αναφερεσαι και θες απαντηση ?
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Να ρωτησω κατι αυτο αρθρο το διαβασες και τι συμπερασμα εβγαλες εσυ ? Λεει τι οτι με τη δοκιμη αυτη που κανανε (οπως την κανανε ρε παιδι μου) δε δειχνει ακουστικες διαφορες μεταξυ καλωδιων ?
Στο φόρουμ μπορείς να βρεις άρθρο σχετικο με καλώδια ηχειων και μάλιστα στα ελληνικά με τίτλο το καλύτερο καλώδιο ηχειων!
Το καλύτερο καλώδιο είναι αυτό που κατά την χρήση του έχουμε τις λιγότερες απώλειες κατά την μεταφορά ηλεκτρικής ισχύος.
Αυτός είναι και ο σκοπός του, δεν είναι εκουαλαιζερ όπως πιστεύουν καποιοι εδώ μέσα, θαμώνες ενός παράλληλου σύμπαντος, αρνητές σαμπς κτλπ.
Οτιδήποτε πέρα από αυτό είναι κατασκευαστικα για πέταμα.
Διάφορες μεταξύ καλωδιων υπάρχουν, τώρα το ποσό ακουστες είναι, δεν διάβασα να αναφέρουν κατι.
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Στο φόρουμ μπορείς να βρεις άρθρο σχετικο με καλώδια ηχειων και μάλιστα στα ελληνικά με τίτλο το καλύτερο καλώδιο ηχειων!
Το καλύτερο καλώδιο είναι αυτό που κατά την χρήση του έχουμε τις λιγότερες απώλειες κατά την μεταφορά ηλεκτρικής ισχύος.
Αυτός είναι και ο σκοπός του, δεν είναι εκουαλαιζερ όπως πιστεύουν καποιοι εδώ μέσα, θαμώνες ενός παράλληλου σύμπαντος, αρνητές σαμπς κτλπ.
Οτιδήποτε πέρα από αυτό είναι κατασκευαστικα για πέταμα.
Διάφορες μεταξύ καλωδιων υπάρχουν, τώρα το ποσό ακουστες είναι, δεν διάβασα να αναφέρουν κατι.
ΟΚ καμμια αντιρρηση καταλαβαινω απολυτα τις λες. Εχω παρεξηγηθει μαλλον. Απλως επειδη το διαβασα και ενω η παραδοχη (goal) ειναι οτι δε πρεπει να χρησιμοποιουνται (φυσικα και εννοειται) σαν ενεργος τροπος παρεμβασης , αυτοι διαβασα οτι λενε οτι ακουνε διαφορες. Αρα ακουνε αλλα δε πρεπι να ειναι αυτο ο σκοπος του φυσικα.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
ΟΚ καμμια αντιρρηση καταλαβαινω απολυτα τις λες. Εχω παρεξηγηθει μαλλον. Απλως επειδη το διαβασα και ενω η παραδοχη (goal) ειναι οτι δε πρεπει να χρησιμοποιουνται (φυσικα και εννοειται) σαν ενεργος τροπος παρεμβασης , αυτοι διαβασα οτι λενε οτι ακουνε διαφορες. Αρα ακουνε αλλα δε πρεπι να ειναι αυτο ο σκοπος του φυσικα.
Εν αντίθεσή με τα εκουαλαιζερ για παράδειγμα τα καλώδια ηχειων δεν χρησιμεύουν για την διαμόρφωση του ήχου.
Εαν έχεις καλώδιο κατασκευαστικα κακό,με μεγάλο μήκος και ηχεία με αντίσταση 4ωμ, θα την ακούσεις στέρεο,την διαφορά εννοώ.
Τεσπα καλύτερα να ρωτήσεις παιδιά εδώ μέσα που το κατέχουν καλύτερα το θέμα και δεν εννοώ τους θαμώνες του παράλληλου σύμπαντος, τους αρνητές σαμπ κτλπ
 

Μηνύματα
12.495
Reaction score
14.648
Άλλη μια πικρή αλήθεια είναι ότι όσο καλύτερα είναι τα μηχανήματα και όσο πιο σωστές οι υλοποιήσεις, τόσο πιο ασήμαντη και λιγότερο (ή μη) ακουστή είναι η διαφορά μεταξύ καλωδιώσεων.

Και ακόμα πιο πικρή αλήθεια, με το δάχτυλο να μπήγεται μέσα στην πληγή με αλάτι στην άκρη, είναι πως στα πολύ χάλια μηχανήματα, οι αλλαγές καλωδιώσεων οδηγούν σε τεράστιες διαφορές, ακουστές και από κουφό.

Μ@λακία, ε;

Τώρα βέβαια είναι και το άλλο. Πώς θα χαρακτήριζες μια γνωστή λαμπατη παραμορφοσιομηχανη της τάξεως τιμής των 150.000€ με ισχύ εξόδου ελάχιστα βατ, παραμορφώσεις στο ανάθεμα και νταμπινγκ φακτορ στα τάρταρα;
Αν την θεωρείς κορυφαία, τότε δικαίως θα μου πεις πως δεν έχω αρκετά "αναλυτικά" μηχανήματα για να ακούσω τις διαφορές καλωδιώσεων που ακούς με αυτό το ρημαδι.
Βεβαίως, η πικρή αλήθεια είναι ότι ακούς τέτοιες, τόσο μεγάλες διαφορές, διότι ακριβώς είναι ρημαδι.

Πάλι κακία είπα;
Επειδη μαλλον σε μενα αναφερεσαι, (εαν και δεν μου εκανες την τιμη να μου απαντησεις τουλαχιστον οτι οντως σε μενα αναφερεσαι) για να το καταλαβω σιγουρα. τελψσπαντων ας απαντησω και εαν λαθος καταλαβα disregard.

Δεν εχω λαμπα 150000 ευρω τι με περασες. Με εχεις παρεξηγησει με τετοιυς τυπους χα χα. Η αληθεια ειναι οτι εχω γραψει εδω και καπου το ειδες προφανως (απο χρονια τωρα μαζεματα) οτι εχω τρεις ενισχυτες. Λαμπατο 35 βατ κλαση Α (οχι ακριβο) , JFET με προενισχυση λυχνια 300 βατ , αλλα και bipolar 150 βατ.

Τα καλωδια που εχω δοκιμασει κατα καιρους αλλαζουν τον ηχο και στα 3 μηχανηματα, οχι μονο στη λαμπα. Τωρα μη με βαλεις να σου πω που πιο πολυ, δε θυμαμαι. Μαλλον στη λαμπα , εχεις δικιο.

Τα αλλα που κανεις τοποθετηση (δε νομιζω να με ρωτας καθως εχεις κατασταλαξει στη γνωμη σου το γνωριζω απο τα γραφομενα σου) δε γνωριζω να τα απαντησω. Μπορει να ειναι σκαρτα οπως λες και τα 3 μηχανηματα μου ή να φταινε τα καλωδια, δε γνωριζω για να πω. Με το ζορι δε νομιζω να θες να τοποθετηθω χωρις να γνωριζω.

Κακια και μ@λακια δε λες γιατι ειναι η αποψη σου απο τα επιστημονικα δεδομενα που εχεις συλλεξει. Οι επιστημονικες αποδειξεις και θεσεις δεν εχουν ηθικο περιγραμμα.

Εγω και ρημαδια οπως λες να ειναι, αυτα ειχα τη δυνατοτητα να αγορασω , τοσο εφτανε το μυαλο μου και η γνωση μου κατα καιρους και προσπαθω να συσσωρευσω και αλλη.

Βεβαια εαν οντως αναφερεσαι σε μενα στο ποστ σου, δε καταλαβαινω τι προκαλεσε αυτη την ανφορα σου σε μενα καθως δε ποσταρα τιποτε παρα μονο ρωτησα τον ΝΚ τι καταλαβε απο τη δοκιμη σαν συμπερασμα γιατι εγω καταλαβα αλλο. Αρα πολυ πιθανον να μην αναφερθηκες σε μενα οποτε disregrad οπως ειπα.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top