τιμες [καποιων] πικ απ στην Ελλαδα

K

kimon

Guest
aπο ερευνα που εκανα εδω και καιρο και αφου ειδα αρκετα reviews απο ξενο ειδικο τυπο ,τα πικαπακια τα ''ξερα'' τυπου REGA κλπ που δεν ξεφευγουν σε τιμη [κατω απο 500 e] και εχουν καλα σχολια ειναι τα εξης= PROJECT essential 3
TEAC TN 3B
AUDIO TECHNICA AT LPW 50 PB
MUSIC HALL MMF 1.5
REGA P1
απο εκει και περα καθενας κοιτα ποιο του ταιριαζει καλυτερα αναλογα τις αναγκες του [π.χ εγω θελω αποσπωμενο headshell και ιnterconnect]
Αυτό το έχεις σκεφτεί;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
15
Μήπως έχεις κανέναν φίλο γιατρό, κατά προτίμηση με ηχεία Geithein, που να έχει κανένα smartphone να σου δώσει, να φωτογραφίσεις τα Artemis ;
δεν ασχολουμαι με κινητα smart διοτι δεν τα χρειαζομαι,τα θεωρω μια τεχνητη αναγκη που καποια εχουν κοστος εως και ενα οικονομικο σετ πικαπ-ενισχυτη-ηχεια βασης ,εχω ενα απλο με καμερα αλλα και με αυτο δεν ξερω να ανεβασω photo εδω περα.Τα ξερετε τα ηχεια μου ρε παιδια.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Παντως ''προχειρο'' πικαπ δε θυμαμαι αν εχω ξανακουσει...2ο ενισυτη ναι, 2α ηχεια ναι αλλά 2ο πικαπ....Οποιος θελει να ακουει προχειρα μουσικη, παιρνει ενα φτηνο σιντι πλειερ και ακουει κανενα σιντι. Τωρα, εσυ θα εχεις αλλους δισκους εδω κι αλλους εκει, πως θα το κανεις;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.452
γιατί δεν σε πάει κάποιος συγγενής ή και μόνος σου ακόμα .... κάπου σε κάποιον γιατρό ή γιατρούς να σε φτιάξουν?
εκτός και αν τόσο καιρό κυνηγάς τον @VLASSIS-S να σε κάνει καλά :whistling:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.452
κάτσε που πας? γιατί μας φεύγεις?
έχουμε 3ήμερο....dont :biggrin:
 
  • Haha
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Κοιτα ρε πως την πατησα... ή οχι;
Αυτο το avsite δεν αφηνει τον κοζμο να βρει πικαπ, δευτερο.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
15
Thorens td - 321 mk2 , εργαλείο , με μιά αξιοπρεπέστατη κεφαλή ....και είμαι σίγουρος πώς ακούς καλά την μουσική σου .
Ως εδώ πολύ ωραία φίλε μας .

Ας αλλάξουμε θέση , εγώ θα γίνω εσύ .....και με ακούς να λέω τα εξής , - Φιλικά πάντα -
Α- θα πάρω ενα υποδεέστερο πικάπ γιά να ακούω την μουσική μου ώστε να μην χαλάσω το καλό μου το πικάπ και την βελόνα του .
Β- Δέν θα με πειράξει που το ολοκαίνουργιο πικάπ μου εχει μια κεφαλή και μια βελόνα του 50ερου ! ...από την μανα του .
...που σε ενα μήνα - αργα η πιό αργά - θα μου χαλάσει όλους τους δίσκους που θα ακούσω μέχρι τότε .
Γ- ..... και εχω δωσει αρκετα χρηματα σε ΄΄εξοπλισμο΄΄ τα τελευταια 37 ετη .Θελω να παρω ενα δευτερο '' πικ απ ακι '' για καθημερινη χρηση που .....οι 2000-3000 δίσκοι που έχω ......δεν βαριέσαι ας χαλάσουν φτάνει να εχω ακόμα ενα πικάπ .

Θέλεις φιλικά να μου πείς τι θα μου έλεγες ;
.......
Θα μου έλεγες , Μανώλη μην πάρεις δεύτερο πικαπ .
Όταν έρθει η ώρα πάρε μιά καλύτερη κεφαλή και ξανά άκουσε τους δίσκους σου από την αρχή , με χαρά , γιατι το να διατηρείς τους δίσκους σου σε καλή κατάσταση είναι το χόμπι μας και όχι τα πικάπ .
Θα μου έλεγες , Μανώλη το πικάπ που έχεις , αφού το προσέχεις , έχει άλλα 40 χρόνια ζωή , μην το λυπάσαι , απλά προσέχετε το.

* Μου πήρε χρόνο - από το 1980 το 2000 - να καταλάβω πώς το σημαντικότερο στο χόμπι μας είναι η διατήρηση των δίσκων μας σε καλή κατάσταση , γιατί άντε βρες τους μετά .....και σε τι τιμή θα τους βρείς .
* Φίλε old-school guy , έγραψα από καρδιάς και φιλικά .
Μπορείς να με αγνοήσεις .
:drinks:
Φιλε, επειδη ησουν σωστος στο γραψιμο σου ,θα ηθελα να σου πω πως εδω εκανα αρχικα μια νυξη για τη διαφορα τιμων στο hifi στην Ελλαδα και το εξωτερικο .Η συζητηση πλατειασε και τραβηξε παραπανω και ειδα οτι το χομπυ το εχουν πολλοι αλλα να συμπεριφερονται οπως πρεπει σε ενα δημοσιο χωρo ''site'' λιγοι το κανουν .Υπαρχουν ατομα που βολευονται στην ανωνυμια - ''αφανεια'' του ηλεκτρονικου μεσου ,στερουνται χιουμορ και πουλανε τσαμπα πνευμα .[τους αγνοω, υπαρχουν αλλα σπουδαια πραγματα στη ζωη .]Να εισαι γερός και καλες ακροασεις με το καλο set up σου και την μουσικουλα που σ΄αρεσει .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.028
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top