τιμες [καποιων] πικ απ στην Ελλαδα

Μηνύματα
15
Reaction score
15
Στην ελληνική αγορά μπορείς να βρείς προϊόντα φθηνότερα από το εξωτερικό, καθώς επίσης σε ίδια τιμή ή και ακριβότερα.
Δες αυτό, για παράδειγμα:
Δεν το έχω ελέγξει το συγκεκριμένο ηχείο (τιμή Αγγλίας 800 λίρες), αλλά κάποια μεγάφωνα της Visaton που είχα αγοράσει από εκεί ,ηταν όντως φθηνότερα από το εξωτερικό..
Γενικά, είμαστε περίεργη αγορά!
παντως τα WHARFEDALE στην Ελλαδα εχουν καλες τιμες οντως .ΒRAVO στο ΝΑΚΑ .
 


Μηνύματα
15
Reaction score
15
Εμείς τίποτα....τα καταστήματα αντιμετωπίζουν όπως τα λέει ο wizzy....και έτσι είναι.
Παλαιότερα που αγόρασα πικ απ είχα τέτοια διαφορά τιμής με ελληνικό μαγαζί.
Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα να μοιράσουμε την διαφορά γιατί θέλω να το πάρω από δω και να ξέρω με ποιον έχω να κάνω αν τύχει κάτι.
Το δέχθηκε.
ησουν τυχερος ,το ειχε και στο εδωσε .Τωρα οι περισσοτεροι αντιπροσωποι δ ε ν τα εχουν σε στοκ τα μηχανηματα ,΄΄παραγγειλε το ΄΄ σου λενε και απο τιμη δεν διευκολυνουν σε μετρητοις παρα μονο δοσεις μπορει να βαλουν .
 


Μηνύματα
15
Reaction score
15
καλησπέρα και καλώς ήρθες

δεν καταλαβαίνω γιατί να μπεις σε τέτοια διαδικασία
υπάρχει κάτι που αλλάζει την καθημερινή ακρόαση από εκείνη του ΣΚ?

από χώρο ηχεία πως τα πας?

ανέβασε καμιά φωτό καλέ να δούμε
ξεφευγουμε απο το θεμα αλλα σου λεω οτι λογω οικογενειακων συνθηκων αλλαξα χωρο ακροασης [πιο μικρο]με ηχεια βασης -πικαπ -ενισχυτη -laptop+dac.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Ποια ηχεία βάσης; Θέλω και εγώ να ματσαρω τα. Is50 με αναλογικό
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
ξεφευγουμε απο το θεμα αλλα σου λεω οτι λογω οικογενειακων συνθηκων αλλαξα χωρο ακροασης [πιο μικρο]με ηχεια βασης -πικαπ -ενισχυτη -laptop+dac.
εγώ δεν μπορώ να καταλάβω την συχνότητα και τον τρόπο ακρόασης ώστε να χρειάζεσαι ένα ακόμα πικάπ
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.547
Thorens td - 321 mk2 , εργαλείο , με μιά αξιοπρεπέστατη κεφαλή ....και είμαι σίγουρος πώς ακούς καλά την μουσική σου .
Ως εδώ πολύ ωραία φίλε μας .

Ας αλλάξουμε θέση , εγώ θα γίνω εσύ .....και με ακούς να λέω τα εξής , - Φιλικά πάντα -
Α- θα πάρω ενα υποδεέστερο πικάπ γιά να ακούω την μουσική μου ώστε να μην χαλάσω το καλό μου το πικάπ και την βελόνα του .
Β- Δέν θα με πειράξει που το ολοκαίνουργιο πικάπ μου εχει μια κεφαλή και μια βελόνα του 50ερου ! ...από την μανα του .
...που σε ενα μήνα - αργα η πιό αργά - θα μου χαλάσει όλους τους δίσκους που θα ακούσω μέχρι τότε .
Γ- ..... και εχω δωσει αρκετα χρηματα σε ΄΄εξοπλισμο΄΄ τα τελευταια 37 ετη .Θελω να παρω ενα δευτερο '' πικ απ ακι '' για καθημερινη χρηση που .....οι 2000-3000 δίσκοι που έχω ......δεν βαριέσαι ας χαλάσουν φτάνει να εχω ακόμα ενα πικάπ .

Θέλεις φιλικά να μου πείς τι θα μου έλεγες ;
.......
Θα μου έλεγες , Μανώλη μην πάρεις δεύτερο πικαπ .
Όταν έρθει η ώρα πάρε μιά καλύτερη κεφαλή και ξανά άκουσε τους δίσκους σου από την αρχή , με χαρά , γιατι το να διατηρείς τους δίσκους σου σε καλή κατάσταση είναι το χόμπι μας και όχι τα πικάπ .
Θα μου έλεγες , Μανώλη το πικάπ που έχεις , αφού το προσέχεις , έχει άλλα 40 χρόνια ζωή , μην το λυπάσαι , απλά προσέχετε το.

* Μου πήρε χρόνο - από το 1980 το 2000 - να καταλάβω πώς το σημαντικότερο στο χόμπι μας είναι η διατήρηση των δίσκων μας σε καλή κατάσταση , γιατί άντε βρες τους μετά .....και σε τι τιμή θα τους βρείς .
* Φίλε old-school guy , έγραψα από καρδιάς και φιλικά .
Μπορείς να με αγνοήσεις .
:drinks:
 

Μηνύματα
15
Reaction score
15
Παιδιά στο θέμα μας. Φθηνό σανίδι ψάχνω και εγώ.
aπο ερευνα που εκανα εδω και καιρο και αφου ειδα αρκετα reviews απο ξενο ειδικο τυπο ,τα πικαπακια τα ''ξερα'' τυπου REGA κλπ που δεν ξεφευγουν σε τιμη [κατω απο 500 e] και εχουν καλα σχολια ειναι τα εξης= PROJECT essential 3
TEAC TN 3B
AUDIO TECHNICA AT LPW 50 PB
MUSIC HALL MMF 1.5
REGA P1
απο εκει και περα καθενας κοιτα ποιο του ταιριαζει καλυτερα αναλογα τις αναγκες του [π.χ εγω θελω αποσπωμενο headshell και ιnterconnect]
 

Μηνύματα
15
Reaction score
15
Thorens td - 321 mk2 , εργαλείο , με μιά αξιοπρεπέστατη κεφαλή ....και είμαι σίγουρος πώς ακούς καλά την μουσική σου .
Ως εδώ πολύ ωραία φίλε μας .

Ας αλλάξουμε θέση , εγώ θα γίνω εσύ .....και με ακούς να λέω τα εξής , - Φιλικά πάντα -
Α- θα πάρω ενα υποδεέστερο πικάπ γιά να ακούω την μουσική μου ώστε να μην χαλάσω το καλό μου το πικάπ και την βελόνα του .
Β- Δέν θα με πειράξει που το ολοκαίνουργιο πικάπ μου εχει μια κεφαλή και μια βελόνα του 50ερου ! ...από την μανα του .
...που σε ενα μήνα - αργα η πιό αργά - θα μου χαλάσει όλους τους δίσκους που θα ακούσω μέχρι τότε .
Γ- ..... και εχω δωσει αρκετα χρηματα σε ΄΄εξοπλισμο΄΄ τα τελευταια 37 ετη .Θελω να παρω ενα δευτερο '' πικ απ ακι '' για καθημερινη χρηση που .....οι 2000-3000 δίσκοι που έχω ......δεν βαριέσαι ας χαλάσουν φτάνει να εχω ακόμα ενα πικάπ .

Θέλεις φιλικά να μου πείς τι θα μου έλεγες ;
.......
Θα μου έλεγες , Μανώλη μην πάρεις δεύτερο πικαπ .
Όταν έρθει η ώρα πάρε μιά καλύτερη κεφαλή και ξανά άκουσε τους δίσκους σου από την αρχή , με χαρά , γιατι το να διατηρείς τους δίσκους σου σε καλή κατάσταση είναι το χόμπι μας και όχι τα πικάπ .
Θα μου έλεγες , Μανώλη το πικάπ που έχεις , αφού το προσέχεις , έχει άλλα 40 χρόνια ζωή , μην το λυπάσαι , απλά προσέχετε το.

* Μου πήρε χρόνο - από το 1980 το 2000 - να καταλάβω πώς το σημαντικότερο στο χόμπι μας είναι η διατήρηση των δίσκων μας σε καλή κατάσταση , γιατί άντε βρες τους μετά .....και σε τι τιμή θα τους βρείς .
* Φίλε old-school guy , έγραψα από καρδιάς και φιλικά .
Μπορείς να με αγνοήσεις .
:drinks:
φιλε Μανωλη σου μιλαω ευθεως ,το THORENS ειναι λιγο απαιτητικο σε συντηρηση και αγχωτικο για τον κατοχο του για συγκεκριμενους λογους σχεδιασης του και σπανιοτητας πλεον .[το προσεχω κι εγω δεν ξερω πώς]Το β' πικαπ που θελω να το πηγαινω απο εδω και εκει χωρις φοβο ,θα του βαλω μια κεφαλιτσα ΜΜ εως 180 ευρω αφου ''φαγωθει'' η δικη του AT VM 95 που θεωρω το minimum ποιοτητας στις MM. [οσο για τα βινυλια ειναι σχεδον 500 διοτι αναγκαστηκα να αγορασω τελικα cd player και να συνεχισω τη συλλογη μου ψηφιακα ,αφου δεν εβρισκα τη μουσικη μου σε δισκους απο τα μαγαζια που ψωνιζαμε τα παλια τα χρονια 80s-2000]
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
από ηχεία και συνοδευτικά τι έχεις?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
να σου πω =U.R UNICO +AUDIO SPECTRUM ARTEMIS TLS[θα αντικατασταθουν απο Wharfedale Denton 85 στο νεο χωρο ]
εσυ τι εχεις αντιστοιχα ?
βρε άσε με εμένα....σινεματζής είμαι

πεθαίνω για tls :party:
ανέβασε καλέ πόνο στον λαό!
φωτό τώρα πλιζ
 

Μηνύματα
15
Reaction score
15
βρε άσε με εμένα....σινεματζής είμαι

πεθαίνω για tls :party:
ανέβασε καλέ πόνο στον λαό!
φωτό τώρα πλιζ
δεv εχω κινητο 'smart'' [αφου ειμαι old school guy!!]να σου δειξω μια photo τους φιλε .Ειναι σε ''rosewood'', αριστη κατασταση , με αλλαγμενα τουιτερ SEAS 27tffc [αλα PMC ]Οταν βρω πολλα λεφτα θα παρω τα PMC twenty 5.26 i για τα γεραματα μου !!!!!
Πες μου τον ενισχυτη Α.V σου και κλεινουμε .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
δεv εχω κινητο 'smart'' [αφου ειμαι old school guy!!]να σου δειξω μια photo τους φιλε .Ειναι σε ''rosewood'', αριστη κατασταση , με αλλαγμενα τουιτερ SEAS 27tffc [αλα PMC ]Οταν βρω πολλα λεφτα θα παρω τα PMC twenty 5.26 i για τα γεραματα μου !!!!!
Πες μου τον ενισχυτη Α.V σου και κλεινουμε .
άσε καταλάβαμε :lolsign: :lol:
 
  • Haha
Reactions: vet

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
δεv εχω κινητο 'smart'' [αφου ειμαι old school guy!!]να σου δειξω μια photo τους φιλε
Μήπως έχεις κανέναν φίλο γιατρό, κατά προτίμηση με ηχεία Geithein, που να έχει κανένα smartphone να σου δώσει, να φωτογραφίσεις τα Artemis ;
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Μιλάτε με γρίφους Γέροντες... Κι έχω περιορίσει και τσι καφέδες... 🙄
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Μιλάτε με γρίφους Γέροντες... Κι έχω περιορίσει και τσι καφέδες... 🙄
εδώ σηκώνει χάπι η δουλειά...πολύ χάπι.... :laugh:

έχουμε ξεπεράσει τα όρια της σχιζοφρένιας....

σχεδόν έχουμε υποχρέωση να καλέσουμε την Πρόνοια να τον μαζέψει σε κάποιο ίδρυμα
είναι για δέσιμο μιλάμε
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top