τι ΘΑ έκαναν τα μέλη του AVsite AN στήνανε περίπτερο στην έκθεση Black Box Show



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Ούτε ως ανέκδοτο. Για κανένα λόγο δεν ξεστηνω δορυφόρους και βάσεις, τι λες παιδάκι μου;
Μα γιατι Κωστακη μας....δυο δορυφορακια ειναι ολα κιολα ...σιγα τωρα.....δε μασσας εσυ για το καλο του site....και τα καλα σου τα καλωδια ρεβματος να φερεις...εκεινα τα παχια που εχεις με την καλτσα του Πουρναρα απεξω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ούτε ως ανέκδοτο. Για κανένα λόγο δεν ξεστηνω δορυφόρους και βάσεις, τι λες παιδάκι μου;
@daharis666 δεν θέλει ο φαλακρός, ούτε το στρουμφάκι, είσαι να στήσουμε ένα 0.2.0 ?
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
γερμανικό....με ουίσκια....ξηροκάρπια...βουλγάρες...μολδαβές....κλπ κλπ....
θα σκάνε μύτη το πρωί οι εκθέτες κ θα σκουπίζουν λουλούδια και καμένα 5χίλιαρα με τον Κολοκοτρώνη από το πάτωμα... :roflmao:
Με τον αλήτη τον Πουστιν, δεν μπορουμε να φέρουμε και ρωσίδες ... Θα σπάσουμε τις κυρώσεις και θα μας κακοχαρακτηρίσουν !

Σοβαρά γράφοντας, πολλά μπράβο στον διοργανωτή, αλλά σε τόσο στενό χρονικό περιθώριο είναι πολύ δύσκολο να να να γίνουν σωστά πράγματα. Δεν νομίζω πάντως, να είναι ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση, η πρόσκληση να μετατραπεί σε ανοιχτή για την επόμενη έκθεση.

Στο διάστημα αυτό να οργανωθούμε βλέποντας πως μπορούμε και οι υπόλοιποι να βοηθήσουμε. Καλά να είσαι αθηναίος, να φύγεις ομως απο το σπίτι σου στην αλλη ακρη της ελλάδας, να παρατήσεις τις δουλειές σου, να πληρώσεις απο τη τσέπη σου κάποιο σεβαστό ποσό, δεν είναι ούτε εύκολο αλλά ουτε και σωστό.

Αν και σίγουρα μπορουν να εξειδικευτούν περισσότερο, οι άξονες είναι τρείς: χέρια (για χαμαλίκια, στησίματα, "περιφρούρηση", κ.α.), εξοπλισμός και προφανώς κάποιο ταμείο για τα διάφορα έξοδα (όπως τα μεταφορικά ή τα εξοδα φιλοξενίας των ανθρώπων που θα έρθουν απο τη βορεια ελλάδα).
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Με τον αλήτη τον Πουστιν, δεν μπορουμε να φέρουμε και ρωσίδες ... Θα σπάσουμε τις κυρώσεις και θα μας κακοχαρακτηρίσουν !

Σοβαρά γράφοντας, πολλά μπράβο στον διοργανωτή, αλλά σε τόσο στενό χρονικό περιθώριο είναι πολύ δύσκολο να να να γίνουν σωστά πράγματα. Δεν νομίζω πάντως, να είναι ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση, η πρόσκληση να μετατραπεί σε ανοιχτή για την επόμενη έκθεση.

Στο διάστημα αυτό να οργανωθούμε βλέποντας πως μπορούμε και οι υπόλοιποι να βοηθήσουμε. Καλά να είσαι αθηναίος, να φύγεις ομως απο το σπίτι σου στην αλλη ακρη της ελλάδας, να παρατήσεις τις δουλειές σου, να πληρώσεις απο τη τσέπη σου κάποιο σεβαστό ποσό, δεν είναι ούτε εύκολο αλλά ουτε και σωστό.

Αν και σίγουρα μπορουν να εξειδικευτούν περισσότερο, οι άξονες είναι τρείς: χέρια (για χαμαλίκια, στησίματα, "περιφρούρηση", κ.α.), εξοπλισμός και προφανώς κάποιο ταμείο για τα διάφορα έξοδα (όπως τα μεταφορικά ή τα εξοδα φιλοξενίας των ανθρώπων που θα έρθουν απο τη βορεια ελλάδα).
Καλημέρα.
Όσον αφορά την ανοιχτή πρόσκληση για επόμενο event: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, θεωρείστε το δεδομένο από τώρα.
Επίσης, πρέπει να σας πω ότι σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι στην Θεσσαλονίκη τον Μάρτιο του '23, οπότε ετοιμαστείτε όσοι μένετε προς τον Βορρά! Ακόμα και ένα donation μπορούμε να κάνουμε στο forum για την παρουσία του avsite σε ένα event, βέβαια πρέπει να συζητηθεί με την ομάδα διαχείρισης πρώτα.

Για το παρόν event, εγώ με τον Βασίλη θα στήσουμε όπως σας έχω πει σε ένα δωμάτιο (16-17τμ) ένα gaming experience. Όσοι θέλετε και μπορείτε να βοήθησετε στο στήσιμο αλλά και στο δωμάτιο, μπορείτε να μου στείλετε ένα pm. Παρακαλώ μην απαντάτε στο thread γιατί είναι χαοτικό.

Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα και θέλετε να την υλοποιήσουμε στον χρόνο που απομένει, βρίσκομαι στην διάθεσή σας.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Διαβλέπω έναν ΄΄κίνδυνο΄΄ , σε περίπτωση που θα στηνόταν κάτι με όλες τις διατυπώσεις , να είναι τόσο συνταρακτικό το αποτέλεσμα ώστε να προκαλούσαν γενική διακοπή ρεύματος για να μην εκτεθούν προχειροδουλειές σε στησίματα από άλλα δωμάτια. :roflmao:
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 😎

Κι άντε μετά να τα μπαλωσουν..
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Καλημέρα.
Όσον αφορά την ανοιχτή πρόσκληση για επόμενο event: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, θεωρείστε το δεδομένο από τώρα.
Επίσης, πρέπει να σας πω ότι σκεφτόμαστε να κάνουμε κάτι στην Θεσσαλονίκη τον Μάρτιο του '23, οπότε ετοιμαστείτε όσοι μένετε προς τον Βορρά! Ακόμα και ένα donation μπορούμε να κάνουμε στο forum για την παρουσία του avsite σε ένα event, βέβαια πρέπει να συζητηθεί με την ομάδα διαχείρισης πρώτα.
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα :thumbsup:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Με τον αλήτη τον Πουστιν, δεν μπορουμε να φέρουμε και ρωσίδες ... Θα σπάσουμε τις κυρώσεις και θα μας κακοχαρακτηρίσουν !

Σοβαρά γράφοντας, πολλά μπράβο στον διοργανωτή, αλλά σε τόσο στενό χρονικό περιθώριο είναι πολύ δύσκολο να να να γίνουν σωστά πράγματα. Δεν νομίζω πάντως, να είναι ιδιαίτερα δύσκολη υπόθεση, η πρόσκληση να μετατραπεί σε ανοιχτή για την επόμενη έκθεση.

Στο διάστημα αυτό να οργανωθούμε βλέποντας πως μπορούμε και οι υπόλοιποι να βοηθήσουμε. Καλά να είσαι αθηναίος, να φύγεις ομως απο το σπίτι σου στην αλλη ακρη της ελλάδας, να παρατήσεις τις δουλειές σου, να πληρώσεις απο τη τσέπη σου κάποιο σεβαστό ποσό, δεν είναι ούτε εύκολο αλλά ουτε και σωστό.

Αν και σίγουρα μπορουν να εξειδικευτούν περισσότερο, οι άξονες είναι τρείς: χέρια (για χαμαλίκια, στησίματα, "περιφρούρηση", κ.α.), εξοπλισμός και προφανώς κάποιο ταμείο για τα διάφορα έξοδα (όπως τα μεταφορικά ή τα εξοδα φιλοξενίας των ανθρώπων που θα έρθουν απο τη βορεια ελλάδα).
το θετικό είναι ότι ο @blackboxshow μας τάραξε ευχάριστα....κ είδαμε δραστηριοποίηση κ διάθεση από πολλούς....
κ είμαι βέβαιως ότι του χρόνου θα ανοιχτεί νέο νήμα με θέμα απλά την ανακοίνωση της συμμετοχής του avsite....να ξεμουχλιάσουμε λίγο...γιατί θα μας φάει η κατάθλιψη κ η μιζέρια σε λίγο
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
βρε αφηστε τα του χρονου και τα θα θα, για τωρα για φετος δειτε, μια βδομαδα χρονο εχετε-εχουμε, ελεος.
Αφηστε το τι Δε γινεται και δειτε το τι μπορει να γινει
 

blackboxshow

Επαγγελματίας
Μηνύματα
270
Reaction score
1.566
Να πω κάτι άλλο;
Τι θα λέγατε να κάναμε ένα flea market στο show με μεταχειρισμένα και να δώσετε ένα μικρό ποσοστό των πωλήσεων που θα κάνετε στο forum για τα διαχειριστικά έξοδα;
Μπορώ να σας διαθέσω τραπέζια να εκθέσετε τα προϊόντα σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Αν βάλει ο Έαρ 5 τεμάχια 310 με βασεις και ο Νταχαρης 2 σαμπ
Δεν στήνεται σε εκθεσιακό χώρο με 2 σαμπ τίποτα της προκοπής. Ούτε για πλάκα.
Δεν ισοσταθμίζεται σωστά αυτό, ούτε για 1 θέση ακρόασης, όχι για ομοιογένεια στο χώρο, που μια χαρά ακούγεται στην mlp.
Μην κάνεις τέτοιες εκπτώσεις, δε θα έχει τον ήχο που χρειάζεται.
Ατάκα, κρουστική, έκταση, στάθμη, κλπ...

Τα 8 σαμπ τουλάχιστον 12" είναι IMNSHO το απολύτως αναγκαίο μίνιμουμ για να στηθεί ήχος σε έκθεση, όπου θα έχει υψηλό θόρυβο ηρεμίας, μπόλικο κόσμο να μπαινοβγαίνει και να μιλάει, τοιχωματικα όρια ανύπαρκτα και ανόμοια (Γυψοσανίδες κλπ) και μηδενικές δυνατότητες παθητικής περιποίησης χώρου σε χαμηλές συχνότητες.

Σκέψου πως 8 μεγάφωνα χαμηλών (4 τεμάχια 12" και 4 τεμάχια 10") έχω γω σε μικρό κλειστό χώρο, με άπειρο ψάξιμο τοποθέτησης και χρονοβόρα διαδικασία στησίματος.

Σκέψου πόσα σαμπ είχε ο τερματογκαζι.

Τπτ δε θα έστηνα με λιγότερα από 8 σαμπ σε τέτοιο χώρο και κατά βάση θα προτιμούσα 15", δηλαδή θα ήταν περιορισμός να έχω μόνο 12" ακόμα κι αν ήταν 8 τεμάχια.

Η τοποθέτηση των σαμπ θα είναι τραγικά απλή και σύντομη, ούτε ταλαιπωρία ούτε τίποτα. 2 δοκιμές τοποθέτησης, ξέρεις ήδη ποιες.

Τα σεταρεις όλα μαζί να τα διαχειριστεί ως 1 σαμπ ο τρινοβ, σα πολλούς δρόμους ενός ηχείου. Και τέλος.

16 θέσεις έχει ο τρινοβ, 20 λίαν συντόμως, άρα περισσεύουν 8-12 έξοδοι για δορυφόρους.
Με 8 θα έστηνα 5 κάτω 2 πάνω.
Με 12 θα έστηνα 7 κάτω 4 πάνω.

Με οποιοδήποτε ενεργό δορυφόρο με σοβαρό σπινοραμα (ακόμα και με φτηνά ομοαξονικά κάλι το στήνεις, και φυσικά το τερματίζεις με επιπέδου Νιούμαν 120 και τζενελεκ, πάλι σε σχετικά λογικό κοστολογιο), και με μικρή απόσταση ακρόασης (πες 2μ) ώστε να μειωθεί η συμμετοχή του χώρου στο ελάχιστο, και με λίγα (7) πάνελ απορρόφησης περιμετρικά (πίσω από τους δορυφόρους), τελειώνει το πανηγύρι, στήνεται ήχος σε ένα 2-ωρο.

Μίνιμουμ χώρος 4*4μ, θες 16τμ για να στηθεί κύκλος ακρόασης με ακτίνα 2μ.

1 θέση ακρόασης. Ένας ένας θα ακούν, ο καθένας το δικό του ρεπερτόριο, ένα τάμπλετ στο χέρι να δουλεύει ρουν με τινταλ.

Θα ψηφιστεί με τα μπούνια ο καλύτερος ήχος της έκθεσης, και μετά άντε να τα μπαλωσουν οι λοιποί εκθέτες με τα σούπερ ντουπερ ακριβά σεταπ.

Το βλέπω το ποίημα. Μπάτσα μεγάλη.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ρε δεν στήνετε ένα 0.0.0 να μας αφήσετε ήσυχους λέω εγώ . :headbang:
1.0.0. Μονοκαναλο που δεν χρειάζεται και πολλά χέρια :biggrin:
Σε δωμάτιο ξενοδοχείου με γυμνούς τοίχους θα έβαζα μια μεγάλη τηλεόραση και μια ηχομπαρα ambeo της σενχαισερ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Καλά, αν κάποιος στήσει ΔΙΚΑΝΑΛΟ δωμάτιο σωστά σε 3 ώρες θα του κάνω δώρο το δωμάτιο.

Με τα μηχανήματα μέσα στο αυτοκίνητο πατάω χρονόμετρο, και........ αν φύγει σε λιγότερο από 5 ώρες να μου γράψει. 🥳

Δεν είστε μόνοι σας στον όροφο, ούτε σας ανήκει το ασανσέρ.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.720
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top