τρανζίστορ για Super HL-5

Μηνύματα
62
Reaction score
3
ετοιμάζω ένα σετάκι με το σούπερ hl5 ... μουσικές που ακούγονται είναι κυρίως jazz (1955-τώρα) λίγη κλασσική, κυρίως όμως rock (1965-1975) , παλιός ήχος σαφώς.

δε θέλω λαμπάτο (αλλιώς θα συνέχιζα το έταιρο topic "λαμπάτος για το HL5"), κυρίως λόγω του ότι το harbeth EXEI έτσι κι αλλιώς τη δική του γλύκα με τα μεσαία και τη γνωστή φινέτσα του.

ο χώρος είναι 3.80 χ 4.5 μέτρα περίπου (ύψος 3 μέτρα)

στόχος να πάω σε μια λύση αξιόπιστη και ει δυνατόν value for money.

γνωρίζω περί της γνωστής συνέργειας sonneteer, lavardin και κυρίως lfd, χωρίς να έχω ακούσει κανένα από τους τρεις, θα ήθελα λόγω θερμοκρασίας κυρίως να αποφύγω τον sugden (υπέροχο άκουσμα, λίγο ακόμα prat θα ήθελα) και φυσικά έχω ακούσει και τη λύση των naim (που παρ 'ολη την ατάκα, ΔΕΝ επιθυμώ γιατί για κάποιο λόγο συμπαθούσα περισσότερο τις παλαιότερες υλοποιήσεις τους) ...κάτι ενδιάμεσα σε sugden a21se και προ τελικούς naim ή supernait (αέρα με ατάκα) ... φέρτε στο νου σας ό,τι καλύτερο ακούγαμε πριν 20 (και βγάλε) χρόνια από εγγλέζικο ήχο

ο ενισχυτής ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι υποχρεωτικό να είναι βρεττανός (το ηχείο από μόνο του φτάνει) και μπορείτε να αφήσετε την φαντασία σας ελεύθερη (προτιμώ βέβαια την εμπειρία σας)

για να δούμε..
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: τρανζίστορ για Super HL-5

ετοιμάζω ένα σετάκι με το σούπερ hl5 ... μουσικές που ακούγονται είναι κυρίως jazz (1955-τώρα) λίγη κλασσική, κυρίως όμως rock (1965-1975) , παλιός ήχος σαφώς.

δε θέλω λαμπάτο (αλλιώς θα συνέχιζα το έταιρο topic "λαμπάτος για το HL5"), κυρίως λόγω του ότι το harbeth EXEI έτσι κι αλλιώς τη δική του γλύκα με τα μεσαία και τη γνωστή φινέτσα του.

ο χώρος είναι 3.80 χ 4.5 μέτρα περίπου (ύψος 3 μέτρα)

στόχος να πάω σε μια λύση αξιόπιστη και ει δυνατόν value for money.

γνωρίζω περί της γνωστής συνέργειας sonneteer, lavardin και κυρίως lfd, χωρίς να έχω ακούσει κανένα από τους τρεις, θα ήθελα λόγω θερμοκρασίας κυρίως να αποφύγω τον sugden (υπέροχο άκουσμα, λίγο ακόμα prat θα ήθελα) και φυσικά έχω ακούσει και τη λύση των naim (που παρ 'ολη την ατάκα, ΔΕΝ επιθυμώ γιατί για κάποιο λόγο συμπαθούσα περισσότερο τις παλαιότερες υλοποιήσεις τους) ...κάτι ενδιάμεσα σε sugden a21se και προ τελικούς naim ή supernait (αέρα με ατάκα) ... φέρτε στο νου σας ό,τι καλύτερο ακούγαμε πριν 20 (και βγάλε) χρόνια από εγγλέζικο ήχο

ο ενισχυτής ΦΥΣΙΚΑ και δεν είναι υποχρεωτικό να είναι βρεττανός (το ηχείο από μόνο του φτάνει) και μπορείτε να αφήσετε την φαντασία σας ελεύθερη (προτιμώ βέβαια την εμπειρία σας)

για να δούμε..
Οριο χρηματικο;
Πηγη;
 

Μηνύματα
62
Reaction score
3
καλό θα ήταν γύρω στα 2-2.5 χιλιάρικα . ακούω γενικά απόψεις πάντως

πηγές πολλές και διάφορες, π.χ. rega saturn, macbook/beresford dac κλπ..
 


Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: τρανζίστορ για Super HL-5

To ΗΑΡΒΕΤΗ το εχεις αγορασει η σκεφτεσαι να το παρεις;
 

Μηνύματα
62
Reaction score
3
αφού σας λέω πως "ετοιμάζω ένα σετάκι με το σούπερ hl5"...

antonisgr τα έχεις ακούσει μαζί? (προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου ο krell, αλλά θα ήθελα την άποψή σου)
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: τρανζίστορ για Super HL-5

Θα σου προτεινα τον Creek Destiny 2 χωρις φυσικα να εχω ακουσει κανενα απο τα δυο. Το περιοδικο Ηχος ειχε πει πως ταιριαζει ο ηχος των Creek Destiny με τα Harbeth HL5 σε παλιο τεστ.
Πιστευω για να πας σε κατι καλυτερο θα πρεπει να δωσεις πολυ περισσοτερα χρηματα. Με 1600 ευρω καπου τοσο πρεπει να κοστιζει ο Creek κανεις πολυ καλη κινηση.
Αν εχεις την δυνατοτητα των ακροασεων καντο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.292
Reaction score
8.224
μην ακους παντως οτι δεν θενε watt...
πχ κοιτα ενα στησιμο..


http://blog.stereophile.com/rmaf2010/harbeth_excels/




Fidelis, distributors of Harbeth loudspeakers and other products, was playing the classic BBC style Harbeth Super HL5 ($4995/pair), Perreaux Prisma 350 350Wpc stereo power amplifier ($8995), Wadax Pre1 preamplifier/DAC ($19,995), Sound Science MV Diamond digital server ($4500 w/iPad), and Pyon Sound Muzika Ultima turntable ($18,995).

.....


I didn't want to interrupt by asking what jazz track was playing when I walked in, but the system's midrange was to die for. ("Absolutely gorgeous" is what I scribbled in my notes). The highs were also special; I noted that the sound of cymbals was "pretty darn honest." Upon listening to a hi-res master of a track from Reference Recordings' Dances from the Opera, I confirmed that the midrange was indeed superb and the highs excellent, but the bass a mite tubby.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.181
Reaction score
20.825
Απάντηση: τρανζίστορ για Super HL-5

Φυσικά και θένε βατ. Με 86dB ευαισθησία και ελάχιστη αντίσταση κάπου 7Ω...
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
αφού σας λέω πως "ετοιμάζω ένα σετάκι με το σούπερ hl5"...

antonisgr τα έχεις ακούσει μαζί? (προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου ο krell, αλλά θα ήθελα την άποψή σου)
Τον ενισχυτή τον είχα παρέα με τα b&w 805s
Είναι ο ποιο ουδέτερος krell , και πολύ ουδέτερο μηχανάκι γενικότερα
180w στα 8 – προενισχυση σε ταξη α – με εξαιρετικό soundstage – εκτεταμένα χαμηλά και υψηλά αλλά όχι προβολικά
η δε μεσαία θυμίζει καλή λάμπα
 

Μηνύματα
62
Reaction score
3
ευχαριστώ φίλε antonisgr

πάντως, ο destiny 2 έχει πολύ δυνατά χαρακτηριστικά για την τιμή του...

άλλες προτάσεις?
 




Μηνύματα
62
Reaction score
3
(εξαιρετικά εξελίσσεται το τόπικ, σας ευχαριστώ από καρδιας όλους, αλλά το harbethάκι παρ'ότι εύκολο να συνδυαστεί και να αποδώσει με συνοδά, θέλει τα καλά ρευματάκια του και φυσικά (κατά τη γνώμη μου) ΟΧΙ πολλά μέλια, που έτσι κι αλλιώς τα έχει -ως το πιο ξεκούραστο γλυκόηχο ουδέτερο βρετανικό μόνιτορ στην τιμή του-, άρα ενδεχομένως τα ψηφιακά που μου προτείνετε -στα οποία σαν ακουσμα είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ- είναι μια λύση εξ 'ουρανού (ως μάννα) κυρίως λόγω σχέσης κόστους-απόδοσης...)

ο Αudia Flight Three είναι από τους αγαπημένους μου ενισχυτές... έχεις ακούσει το συνδυασμό με shl5 φίλε avgreenfielder?

petkef, Nu Force IA7 στο v3 αναφέρεσαι φαντάζομαι (που κυκλοφορεί εδώ και κανά χρόνο με €1500+) πρέπει να είναι τρομερό μηχανάκι. απ' ότι είχα διαβάσει με damping factor >4000..... άν έχεις φίλε petkef ακούσει κι εσύ πές μας δύο λόγια παραπάνω για το συνδυασμό με harbeth, από μεριάς "music lover" ξέρω πως υπάρχει έλληνας με consonance λαμπάτο cd και nuforce ia7+shl5... (ελπίζω πως θα τον βρω και εδώ μέσα)

last (but not least) φίλε costas EAR με τσιγγλάς ιδιαίτερα, αναφερόμενος φαντάζομαι (έχοντας πρόσφατα διαβάσει , και εφόσον δεν κάνω λάθος) στους κινεζοψηφιακούς του thomann (που συχνά πυκνά αγοράζω και γνωρίζω τέσπα σαν μαγαζί από ΠΡΩΤΟ χέρι)
τα εχεις (κατ αρχήν σε ποιό ακριβώς μοντέλο αναφέρεσαι?) ακούσει με harbeth ή spendor κλπ (καταλαβαίνεις τι θέλω να πω) ? γιατί και μόνο από άποψη τιμής....
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Πάρε τον ολοκληρωμένο της Wyred4Sound.
Εναλλακτικά υπάρχει στις αγγελίες ένας Audia Flight 100 τελικός (100W, τάξη Α) σε πολύ καλή τιμή.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.292
Reaction score
1.370
Καποιος Pass δηλαδη δεν θα του ταιριαζε?
Για firstWatt δε λεω γιατι μαλλον δεν υπαρχει.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.292
Reaction score
8.224
Καποιος Pass δηλαδη δεν θα του ταιριαζε?
Για firstWatt δε λεω γιατι μαλλον δεν υπαρχει.
ναι αλλα 2500 μονο απο audiogon :126:
 

Μηνύματα
62
Reaction score
3
platon : φυσικά με το int150 φαντάζομαι θα ήμουν ευτυχισμένος -ίσως-, ψάχνω όμως πιο value4money λύσεις, αυτή τη στιγμή δε σου κρύβω πως με εξιτάρει η ιδέα των d-class που ανέφεραν τα παιδιά..., χοντρικά φίλε platon όπως ξεκίνησα στο topic αυτού του είδους τις λύσεις προφανώς και τις ξέρω καλά, π.χ. βλέπε leben 600.....όμως στην εποχή που ζούμε..

αγαπητέ Κώστας Φ. ο μικρός STI-500 Integrated βγαίνει με USPS overseas €1550 . then we have the usual customs issue, προσφάτως μου είχαν σκίσει τα κουτιά από κάποια macbook, φταίω βέβαια γιατί τα είχα φέρει με UPS και όχι USPS...., συχαίνομαι να μου ταλαιπωρούν τις συσκευασίες, και βέβαια θα έχουμε και το έξοδο του τελωνείου... αλήθεια έχεις ακούσει wyred με harbeth ?

επανέρχομαι στα D , εξοχότατοι petkef και costas EAR αν θέλετε δώστε μου 2-3 παραπάνω στοιχεία για την περίπτωση συνεργασίας των ενισχυτικών που προτείνετε με τα shl5....
 

Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
εξοχότατε :)142:) indietronic έχω τον V2 σε ένα βοηθητικό χώρο με τα Usher Mini Dancer.Απίστευτος ενισχυτής και όχι μόνο για τα λεφτά του (καί αξιόπιστος)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.012
Μηνύματα
2.885.278
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top