φιναλίστ σπίκερς για χομ σινεμά


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
μην πετας λεφτα ......δεν θα κανεις τιποτα στον χωρο σου.
......και αν κανεις....θα δωσεις πολλα για μικρες αλλαγες....
γιατί πετάω λεφτά και γιατί δεν κάνω τίποτα στον χώρο μου?
τι παραπάνω χρειάζεται να κάνει κάποιος στο σαλόνι του ?

ίσα ίσα...οι αλλαγές θα είναι αρκετά κλικ καλύτερα απ ότι πριν...μόνο και μόνο με αλλαγή τοποθέτησης των L-R

δεν πιάνω τον συλλογισμό σου...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
για τα

2.XTZ M6 ( με προυπόθεση να βρω κάποια σοβαρή μέτρηση)

υπάρχει καμιά άποψη?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
γιατί πετάω λεφτά και γιατί δεν κάνω τίποτα στον χώρο μου?
τι παραπάνω χρειάζεται να κάνει κάποιος στο σαλόνι του ?

ίσα ίσα...οι αλλαγές θα είναι αρκετά κλικ καλύτερα απ ότι πριν...μόνο και μόνο με αλλαγή τοποθέτησης των L-R

δεν πιάνω τον συλλογισμό σου...
τι εχεις τωρα και τι θα μεινει ; ....απο ηχεια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
τι εχεις τωρα και τι θα μεινει ; ....απο ηχεια
για να καταλάβετε απελπισία...είμαι έτοιμος να χτυπήσω 7 focalάκια sib xl ίσα ίσα να βολευτώ μέχρι να αποφασίσω :biggrin:

είμαι
2 μήνες με αυτό το σκ@τό και είμαι στα πρόθυρα να το πυροβολήσω :laugh:

View attachment 238070
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν εισαι με ενα ηχειο θαχεις βελτιωση με τα 5 :laugh:

τον προ αν τον παρεις 1-1.5 χιλιαρικο οκ για 5.1.2 συστημα
....αν δωσεις παραπανω ειναι αχρηστος, πεταμενα λ7

πιστευω να βοηθησα ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
αν εισαι με ενα ηχειο θαχεις βελτιωση με τα 5 :laugh:

τον προ αν τον παρεις 1-1.5 χιλιαρικο οκ για 5.1.2 συστημα
....αν δωσεις παραπανω ειναι αχρηστος, πεταμενα λ7

πιστευω να βοηθησα ;)
Ρε συ Κώστα.....πατημένος απ τα τσίπουρα είσαι?

πως θα πάρω τον προ 1-1.5 χιλιάρικο όταν έχει 4 σε δολάρια και άλλα 500 για το μπας μάνατζμεντ?
και τι σχέση έχει ο προ με τα ηχεία που κοιτάμε εδώ πέρα?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Το kali τα έχω όπως ξέρεις απο το μπουλινγκ που μου ασκησες με τα "βάλε το αυτί σου πάνω στο ηχείο να ακουσεις αν κάνει χιςςςςςςςςςςς".
κανει ομως?! μας εχεις πει?! λενε 12 db μοιωση θορυβου τα v2 στα review specks ktl ... :coffee:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ρε συ Κώστα.....πατημένος απ τα τσίπουρα είσαι?

πως θα πάρω τον προ 1-1.5 χιλιάρικο όταν έχει 4 σε δολάρια και άλλα 500 για το μπας μάνατζμεντ?
και τι σχέση έχει ο προ με τα ηχεία που κοιτάμε εδώ πέρα?

συνολακι πανε αυτα....τα ηχεια δεν παιζουν μονα τους ....
...αυτον δεν θες ;

αααα θελεις κιαλλα λεφτα για να παιξει ο προ ; δεν τοξερα !!!

μια χαρα θα εισαι με τα 5 ενεργα αφου εισαι με ενα ηχειο, δεν τοξερα.
....απλα μην ειναι φιδισια :biggrin: κοιτα μιας και θασαι κοντα τους

εγω δεν θαπαιρνα ενεργα, εχει βγαλει η monoprice κατι νεα ωραια :tongue:
 




Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ta kali δειχνουν η καλυτερη επιλογη ομως...
1)Θα τοποθετηθουν εκει και θα μουμιοποιηθουν...ποσο αξιοπιστα ειδικα το καλοκαιρι θα δουλευουν;
2)Οδηγηση. Μη επαρκη οδηγηση απο τις εξοδους προενισχυσης θα δωσουν ασθενη πλαδαρο ανευρο χαμηλο.
Γενικα στα χαμηλης κατηγοριας αθροιζοντας και το γεγονος της χαμηλης ισχυος ενισχυτικα μεγενθυνεται το προβλημα.
3) Εαν επιλεξεις ενεργα ποσο ευκολο ειναι να συνεχισεις και στα υπολοιπα με διπλες γραμμες (τροφοδοσια ,σημα)σε καθενα;
4)η επιλογη μετρημενου φλατ ενος ηχειου δεν σημαινει τιποτε για μια ηχοπερατη .
Διοτι η οθονη αναλογως ποιοτητας κοβει απο τα 5khz και πανω και η συμπεριφορα ειναι περιεργη και οχι ιδια σε ολα τα ηχεια, παιζει αναλογως αποστασης απο το υφασμα και το ειδος της μπαφλας (διαστασεις waveguide κλπ)
Δημιουργειται ενα ειδος χτενωτου (γιαυτο και μια μεγαλη εταιρια προτεινει εαν θυμαμαι +25 εκατοστα αποσταση :D)οποτε την ισοσταθμιση θα την φας και καλυτερα να ειναι τσιμπημενο ψηλα .Τα περισσοτερα παθητικα ειναι ηδη τσιμπημενα και εαν δεν ειναι ''ανετα'' επεμβαινει καποιος αφαιρωντας σχετικη αντισταση , οποτε δεν προσθετεις ηλεκτρονικα αυτη την απωλεια..
5)Τριαδα παθητικων κεντρικων με δυο μεγαφωνα χαμηλων εκαστο ειναι η ιδανικη επιλογη αρκει να οδηγηθουν επαρκως*
Ιδανικα να ειναι υλοποιημενη σε κλειστη καμπινα .Επισης ευκολη επιλογη σαραουντ απο τα αντιστοιχα της σειρας.

*ξεχνας τους ενσωματωμενους ενισχυτες, τα δυο μεγαφωνα σημαινει κατω απο 4 ωμ αλλα αυτο ως μειονεκτημα μετατρεπεται σε πλεονεκτημα οταν οδηγηθουν απο στοιβαρη τροφοδοσια .
6)ΧΤΖ και Μonoprice εχουν εξαιρετικες επιλογες για καθε βαλαντιο.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Ta kali δειχνουν η καλυτερη επιλογη ομως...
1)Θα τοποθετηθουν εκει και θα μουμιοποιηθουν...ποσο αξιοπιστα ειδικα το καλοκαιρι θα δουλευουν;
2)Οδηγηση. Μη επαρκη οδηγηση απο τις εξοδους προενισχυσης θα δωσουν ασθενη πλαδαρο ανευρο χαμηλο.
Γενικα στα χαμηλης κατηγοριας αθροιζοντας και το γεγονος της χαμηλης ισχυος ενισχυτικα μεγενθυνεται το προβλημα.
3) Εαν επιλεξεις ενεργα ποσο ευκολο ειναι να συνεχισεις και στα υπολοιπα με διπλες γραμμες (τροφοδοσια ,σημα)σε καθενα;
4)η επιλογη μετρημενου φλατ ενος ηχειου δεν σημαινει τιποτε για μια ηχοπερατη .
Διοτι η οθονη αναλογως ποιοτητας κοβει απο τα 5khz και πανω και η συμπεριφορα ειναι περιεργη και οχι ιδια σε ολα τα ηχεια, παιζει αναλογως αποστασης απο το υφασμα και το ειδος της μπαφλας (διαστασεις waveguide κλπ)
Δημιουργειται ενα ειδος χτενωτου (γιαυτο και μια μεγαλη εταιρια προτεινει εαν θυμαμαι +25 εκατοστα αποσταση :D)οποτε την ισοσταθμιση θα την φας και καλυτερα να ειναι τσιμπημενο ψηλα .Τα περισσοτερα παθητικα ειναι ηδη τσιμπημενα και εαν δεν ειναι ''ανετα'' επεμβαινει καποιος αφαιρωντας σχετικη αντισταση , οποτε δεν προσθετεις ηλεκτρονικα αυτη την απωλεια..
5)Τριαδα παθητικων κεντρικων με δυο μεγαφωνα χαμηλων εκαστο ειναι η ιδανικη επιλογη αρκει να οδηγηθουν επαρκως*
Ιδανικα να ειναι υλοποιημενη σε κλειστη καμπινα .Επισης ευκολη επιλογη σαραουντ απο τα αντιστοιχα της σειρας.

*ξεχνας τους ενσωματωμενους ενισχυτες, τα δυο μεγαφωνα σημαινει κατω απο 4 ωμ αλλα αυτο ως μειονεκτημα μετατρεπεται σε πλεονεκτημα οταν οδηγηθουν απο στοιβαρη τροφοδοσια .
6)ΧΤΖ και Μonoprice εχουν εξαιρετικες επιλογες για καθε βαλαντιο.
1. Βασικά μόνο το ένα (κεντρικό) θα μπει μέσα στην οθόνη και η ψύξη γίνεται μέσω ροής αέρα από το bass reflex των Καλι...οπότε αμφιβάλλω για το αν προκύψει πρόβλημα....
2. Αυτό για τώρα είναι ένα θέμα...γιατί η προενίσχυση θα γίνει από τα rca του μαραντζ....αλλά πόσο πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί άραγε για χαμηλό μέχρι τα 80hz?
3. ναι εύκολο...υπάρχει ρεύμα και για τα άτμος...έχω διπλή πρίζα ψηλά για τον προτζέκτορα...και κανάλι όπου έχω ήδη περασμένα καλώδια ηχείων για ατμος ακριβώς δίπλα
4. Η συγκεκριμένη δεν μου έχει βγάλει θέμα.... - 1db στα ψηλά σχεδόν ίσο με πειραματικό σφάλμα θα έλεγα.
5. που ντα για? :biggrin: βασικά θα ήθελα όμοια παντού....αλλά το συζητάμε...
ισχύς δεν υπάρχει θέμα.... έχω 2 ενισχυτάκια με 4 χ 1000 και 4 χ 2500 βατ
6. για ΧΤΖ δεν βρίσκω επαρκή στοιχεία μετρήσεων ακόμα.....τα Μ6 μου κάνουν γιατί παίζουν το ίδιο και όρθια και ξαπλωμένα(ως κεντρικό με χαλάει λίγο η κλίση 7,5 μοιρών που έχουν...αλλά χωράει να το βολέψω flat πίσω από την οθόνη....)
ίσως είναι ιδανική επιλογή αν πάω για all in ...και δώσω το κάτι παραπάνω...
(όπως και αντίστοιχα τα m&k sound 150 αλλά ούτε εκεί βλέπω φως σε μετρήσεις)
 


Μηνύματα
62
Reaction score
42
Εφόσον έχεις ηχοπερατη αν κατάλαβα καλά, γτ δεν κοιτάς 3 τέτοια σε κάθετη διάταξη?


Ναι ξέρω θα πείτε κάποιοι ότι είναι 5.5αρια, αλλά σύμφωνα με τις μετρήσεις τους αντέχουν πολύ ξύλο χωρίς κομπρεσσιον και επιπρόσθετα έχει δυο 5.5αρια το κάθε ηχείο.
Για τι απόσταση τα θες?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top