χαθηκε ο ηχος.........σε Technics SA GX230.....

Μηνύματα
64
Reaction score
9
Γεια σας παιδια. χτες μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να ανοιξω το ηχοσυστημα μου, να ακουσω κανα τραγουδακι. το εν λογω συστημα αποτελειται απο εναν Ραδιοενισχυτη Technics SA GX230 + speakers Technics SB CS75.

δυστυχως..... ενω ανοιξε και βλεπω την οθονη ενεργη κανονικα, δεν ακουγεται ηχος πουθενα. και οταν λεω πουθενα ενω σε καμια απο τις 4 εξοδους (τις δοκιμασα ολες) αλλα ουτε και σε ακουστικα που δοκιμασα στην εξοδο ακουστικων...! τα υπολοιπα βλεπω οτι λειτουργουν ολα. δλδ.., μπορω να επιλεγω πηγη, να αλλαζω σταθμους, κλπ. ολα κανονικα εκτος του ηχου που ειναι αφαντος.....!!

ανοιξα ελεγξα την ασφαλεια, ειναι οκ, αλλα νομιζω δεν θα ανοιγε καθολου αν ειχε καει η ασφαλεια...ετσι.....??


τι μπορει να ειναι ? βεβαια θα το παω σε τεχνικο, αλλα να παρω μια ιδεα.............!!
 




Μηνύματα
303
Reaction score
306
Γεια σας παιδια. χτες μετα απο αρκετο καιρο, ειπα να ανοιξω το ηχοσυστημα μου, να ακουσω κανα τραγουδακι. το εν λογω συστημα αποτελειται απο εναν Ραδιοενισχυτη Technics SA GX230 + speakers Technics SB CS75.

δυστυχως..... ενω ανοιξε και βλεπω την οθονη ενεργη κανονικα, δεν ακουγεται ηχος πουθενα. και οταν λεω πουθενα ενω σε καμια απο τις 4 εξοδους (τις δοκιμασα ολες) αλλα ουτε και σε ακουστικα που δοκιμασα στην εξοδο ακουστικων...! τα υπολοιπα βλεπω οτι λειτουργουν ολα. δλδ.., μπορω να επιλεγω πηγη, να αλλαζω σταθμους, κλπ. ολα κανονικα εκτος του ηχου που ειναι αφαντος.....!!

ανοιξα ελεγξα την ασφαλεια, ειναι οκ, αλλα νομιζω δεν θα ανοιγε καθολου αν ειχε καει η ασφαλεια...ετσι.....??


τι μπορει να ειναι ? βεβαια θα το παω σε τεχνικο, αλλα να παρω μια ιδεα.............!!
Επισυνάπτω την σελίδα από το manual με no sound troubleshooting:

 

Μηνύματα
64
Reaction score
9
ευχαριστω για τις απαντησεις.

@bretsos...ναι φιλε μου, τα ξερω αυτα τα κουμπακια... δεν ειμαι τοοοοσο ....αναλφαβητος... :)

@ika ...... ουτε TAPE MONITOR αναμμενο.........!!

@Nikospi απο οσα γραφει το... μανουαλι, εχω δοκιμασει περισσοτερα.........., μεχρι και αλλα ηχεια εβαλα...!

αυτο δεν ειναι θεμα "στησιματος", ουτε καλωδια, ουτε ρυθμισεις. το μηχανημα ειναι 8 χρονια στημενο, και ουτε μια φορα δεν ειχε κανει τσικ...!

εχω δοκιμασει κασετοφωνο, CD, ακομα και AUX απο PC...!

αυτα και ειδικα, επειδη δεν δινει ηχο ουτε και σε ακουστικα, μαλλον κατι εσωτερικο μου κανει. κανα τρανζιστορ? πλακετα? αλλο......????? αυτο ρωταω.....!
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
αυτα και ειδικα, επειδη δεν δινει ηχο ουτε και σε ακουστικα, μαλλον κατι εσωτερικο μου κανει. κανα τρανζιστορ? πλακετα? αλλο......????? αυτο ρωταω.....!
Φίλε συμπάθα με, αλλά... όπως είδα στις προδιαγραφές, το μηχάνημα είναι πολύ φτωχό. Αξίζει άραγε να το επισκευάσεις; Στις αγγελίες και στο ebay θα βρεις μηχανήματα πολύ ανώτερα με περίπου 120-150Ε...

Καλά ξεμπερδέματα!
 

Μηνύματα
64
Reaction score
9
φιλε μου, για να ξερω αν αξιζει ή δεν αξιζει η επισκευη του, πρεπει να μου το πει καποιος ειδικος...!
για αυτο ειπα να ρωτησω εδω, μηπως καποιος εχει τυχει παρομοιο περιστατικο και ξερει κατι παραπανω. επειτα...., ειπα θα το παω να το δει ενας τεχνικος και να μου πει αν αξιζει η οχι η επισκευη του.....!!!
 


Μηνύματα
64
Reaction score
9
Ναι ..αυτη...! δεν βρηκα και αλλη......., γιατι κοιταξα γυρω γυρω μηπως εχει κι αλλη.......
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.128
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top