1 vs 2 subwoofer

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Kai σχεδον λυθηκαν προβλήματικες συχνότητες (άλλες έπεφταν άλλες ανέβαιναν και δεν μπορούσα να τις φέρω στα ίσια τους με το app). Και αύριο πρέπει να το επιστρέψω..... :(
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Kai σχεδον λυθηκαν προβλήματικες συχνότητες (άλλες έπεφταν άλλες ανέβαιναν και δεν μπορούσα να τις φέρω στα ίσια τους με το app).
Έτσι, σχεδόν λύνονται όλα.

Λύνονται εντελώς όλα τα προβλήματα που δεν έρχονται με απ, με 8 σαμπ, και για οικονομία, λέμε πως με 4 ουσιαστικά έχουν λυθεί.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τι διαλο, εχουν εξαφανιστεί όλα τα σαμπ από τις αγγελιες. Καλα από μικρα ενεργα ουτε για πλακα. :(
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω όσους δοκιμάσαν με 2+ sub και είδαν τεράστια διαφορά, έχω κάποιες αμφιβολίες που προκύπτουν από την εξής δοκιμή:
Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω με πραγματικά επιπλέον sub πέραν του ενός που έχω... είπα να κάνω ενα room simulation με το rew. Έβαλα λοιπόν όσα στοιχεία ήξερα (διαστάσεις δωματίου, θέσεις ηχείων/1ο sub/ακρόασης, σημείο αποκοπής, αποκρίσεις ηχείων/subs) και άρχισα να προσθέτω subs σε διάφορες θέσεις και να τα τοποθετώ σε όλα τα απίθανα σημεία...
Πράγματι κάποια βελτίωση στην απόκριση φάνηκε να υπάρχει, όμως είναι αρκετά μικρή για να δικαιολογήσει μια εγκατάσταση με π.χ. 1 sub στη θέση που ήδη υπάρχει, 2 subs κρεμασμένα από το ταβάνι και ένα 4ο αγκαλιά στο ...κρεβάτι...
Κάνω κάποιο χοντρό λάθος στη δοκιμή αυτή ίσως ή όσοι δοκιμάσατε ...live, είστε απλά τυχεροί;; !!! :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Βάλε screenshots απο την δοκιμή σου, και οι απορίες σου θα απαντηθούν :)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Με 1 sub όπως είμαι τώρα στην πραγματικότητα:
rew1.jpg


Με 2ο υποθετικό sub σε μια θέση που θα μπορούσα να βάλω ακόμη ένα:
rew2.jpg


Με 3ο & 4ο υποθετικά subs (χωρίς να ασχοληθώ πολύ με τις θέσεις τους, έτσι λίγο στα γρήγορα όπου φάνηκε καλύτερη η καμπύλη):
rew4.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Πάνω, δεξιά δε μπορείς γιατί υπάρχει πόρτα; Σε γραφειο πάνω είναι μονιτορακια γιαυτό η περίεργη θέση;
Το ν1 που ήδη έχεις είναι ήδη λάθος δεν έχεις εάν δεν κάνω λάθος δηλαδή να το βάλεις ανάμεσα στα πόδια σου κάτω από τα ηχεία; το εχεις κόψει στα 90 κιόλας...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάνω, δεξιά δε μπορείς γιατί υπάρχει πόρτα; Σε γραφειο πάνω είναι μονιτορακια γιαυτό η περίεργη θέση;
Το ν1 που ήδη έχεις είναι ήδη λάθος δεν έχεις εάν δεν κάνω λάθος δηλαδή να το βάλεις ανάμεσα στα πόδια σου κάτω από τα ηχεία; το εχεις κόψει στα 90 κιόλας...
Ναι πάνω δεξιά είναι πόρτα. Είναι monitors πάνω σε γραφείο και το 1 sub είναι δίπλα μου. Τα 90 προέκυψαν από ακρόασεις και επιβεβαιώθηκαν από το simulation πως παράγουν πιο ομαλή απόκριση από τους 70 κ πάνω.

Παρόλα αυτά... άσχετα του πόσο τα κατάφερα με το ένα sub... η απορία είναι γιατί με τα περισσότερα δε βλέπω και τίποτα πολύ καλό στις καμπύλες... ή θεωρούνται καλές με τα 2-4 sub και τις υποτιμώ;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Τις υποτιμάς πάρα πολύ:

Με ένα σαμπ, η προσομοίωση σου δίνει (εώς τα 80Hz που πας ενδιαφέρουν) peak μέγιστο στα 90, ελάχιστο στα 62db, διακύμανση +-19db

Με τέσσερα σαμπ, μέγιστο στα 78, ελάχιστο στα 60db, διακύμανση +-9db!

:party:

Και με λίγο eq, έγινες!!!

Δες και πως εξαφανίζεται η ακύρωση μεταξύ 50-60Hz
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Οι δοκιμες σου ειναι λαθος. Εχεις βαλει τα ηχεια σε υψος 1.40 περιπου και το ενα sub στην οροφη. :o
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ας χορηγηθεί και το γραμμάριο θεωρίας...
Αυξάνοντας το πλήθος των ενεργών sub από ένα σε δύο όμοιες μονάδες ,αναμένεται να ισχύσει κανονικά κάποια αύξηση στην παρεχόμενη στάθμη ηχητικής πίεσης.

Εφόσον δεδομένος χώρος και τοποθέτηση ικανοποιούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις όπως

-μη ενδοτικά τοιχωματικά όρια
-να μένει όταν κλείνει καλά σφραγισμένος από διαρροές ενέργειας
-να υπάρχει καλή σύζευξη των υποβαθυφώνων τόσο με τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου
-όσο και με τα κύρια ηχεία
-αλλά και αμοιβαία ως προς τις ανεξάρτητες μονάδες,δηλαδή απόσταση σχετικά κοντινή η μία με την άλλη ώστε να ενισχύονταν συχνότητες με μήκος κύματος του οποίου το εν τέταρτον θα ήταν ανώτερο της μεταξύ τους απόατασης (φαινόμενο τετάρτου κύματος)
-και το λογισμικό ισοστάθμισης να μην μείωνε περαιτέρω στάθμες σε διάφορες συχνοτικές ζώνες

τότε ο διπλασιασμός στις λειτουργούσες υποβαθύφωνες μονάδες θα οδηγούσε σε αύξηση στάθμης μεταξύ 3-6 dB.

Εφόσον οι πρότερες στάθμες υπό 1 sub θα κρίνονταν ήδη ικανοποιητικές στην αντίληψη του χρήστη,η περίσσεια θα μπορούσε να αξιοποιηθεί εναλλακτικώς για παροχή ίδιας στάθμης αλλά με μικρότερη την επιβάρυνση των μονάδων και υπό κατώτερα ποσοστά παραμορφώσεων,κάτι ίσως πιο σημαντικό απ'όσο θα νομίζαμε εκ πρώτης όψεως.

Εάν πάλι επιθυμούμε αύξηση στάθμης,η παρεχόμενη περίσσεια έχει μεγαλύτερη βαρύττητα ως προς την Ακουστότητα απ'όσο φανταζόμαστε...
https://www.avsite.gr/forum/threads/Η-λειτουργία-της-ακοής.66469/page-13#post-2405514
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι πάνω δεξιά είναι πόρτα. Είναι monitors πάνω σε γραφείο και το 1 sub είναι δίπλα μου. Τα 90 προέκυψαν από ακρόασεις και επιβεβαιώθηκαν από το simulation πως παράγουν πιο ομαλή απόκριση από τους 70 κ πάνω.

Παρόλα αυτά... άσχετα του πόσο τα κατάφερα με το ένα sub... η απορία είναι γιατί με τα περισσότερα δε βλέπω και τίποτα πολύ καλό στις καμπύλες... ή θεωρούνται καλές με τα 2-4 sub και τις υποτιμώ;;;
Το σαμπ έχει τοποθετηθεί πίσω αριστερά κάτω και τα ηχεία είναι πάνω στο γραφείο, είναι εκτός φασης στους 90 και ειναι εμφανής η βύθιση στους 90,που είδες την ομαλότητα..;
Επισης η θέση αυτή κάνει αισθητή έντονα την παρουσία, τη θέση του... Τα άλλα τα είπαν... τα έγραψαν..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το σαμπ έχει τοποθετηθεί πίσω αριστερά κάτω και τα ηχεία είναι πάνω στο γραφείο, είναι εκτός φασης στους 90 και ειναι εμφανής η βύθιση στους 90,που είδες την ομαλότητα..;
Επισης η θέση αυτή κάνει αισθητή έντονα την παρουσία, τη θέση του... Τα άλλα τα είπαν... τα έγραψαν..
Η ...ομαλότητα που αναφέρω είναι σχετική...
-με κόκκινο αν έχω σημείο cross τα 80
-με μαύρο αν έχω σημείο cross τα 90

rew.jpg

Τη θέση του sub δεν την αντιλαμβάνομαι και ας είναι κροσαρισμένο λίγο πιο ψηλά από το σύνηθες 80
Το "...είναι εκτός φασης στους 90..." που λες, δεν το κατανοώ....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top