24bit/96KHz εναντίον Βινυλίου και CD

D

Deleted member 35

Guest
Συμφωνώ σε όλα στα οποία αναφέρεσαι. Και δε μου κάνει εντύπωση. Αλλά έχουμε φτάσει στο 2017 πλέον και το ψηφιακό είναι εδώ και μάλιστα σε ποιότητα που κάποτε δεν τολμούσαμε να σκεφτούμε. Γι' αυτό έβαλα μέσα το κόστος στην αρχική μου ερώτηση.

Τα πικάπ πλέον είναι λίγα και όσα κατασκευάζονται είναι με σχετικά υψηλά στάνταρ. Τα High-Res ψηφιακά είναι παντού. Πώς συγκρίνονται στο 1-1. Αυτό ήθελα σαν απάντηση. Δηλαδή αν έχεις κάνει μια Χ αγορά πως θα ήταν η απέναντι όχθη;

Τραβάει πολύ η κουβέντα. Εγώ πάντως θα μείνω με το ταπεινό ψηφιακό μου σύστημα και στο μέλλον ποιος ξέρει; Ίσως ανεβάσω πάλι εκείνα τα βινύλια που έχω στο υπόγειο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Τα πικάπ πλέον είναι λίγα και όσα κατασκευάζονται είναι με σχετικά υψηλά στάνταρ.
Λάθος.
Τα πικάπ είναι πάρα πολλά, για 2016, και βγαίνουν και νέες εταιρίες. Οι πωλήσεις αυξάνονται.
H VPI είπε ότι το 2016 ήταν η καλύτερη χρονιά που είχε ποτέ.
Η REGA ανακοίνωσε ότι πούλησε 48000 πικάπ το διάστημα 10/2015 - 10/2016. Και δεν εχει βάλει μέσα τα ΟΕΜ.
Η Project φτιάχνει νέο μεγαλύτερο εργοστάσιο για να ανταπεξέλθει στις πωλήσεις.
Η AudioTechnica ανακοίνωσε πωλήσεις $60.000.000 το 2015.
Σχετικά με το βινύλιο τυπώθηκαν 80.000.000 το 2015.
Ανοίγουν νεα πιεστήρια με καινούργια μηχανήματα.
Το 2016 στο εξώφυλλο των New York Times διαφημίζεται ενα πικάπ. Το 2016.
Αυτά.
 

D

Deleted member 35

Guest
Δε τα γνώριζα τα νούμερα αλλά και πάλι δεν απαντά στην ερώτησή μου. Όπως και να έχει ο κόσμος της μουσικής βρίσκεται πάντα σε αναβρασμό λόγω της τεχνολογικής βελτίωσης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Δε τα γνώριζα τα νούμερα αλλά και πάλι δεν απαντά στην ερώτησή μου. Όπως και να έχει ο κόσμος της μουσικής βρίσκεται πάντα σε αναβρασμό λόγω της τεχνολογικής βελτίωσης.
Απαντά στην λάθος άποψη σου ότι τα πικάπ είναι λίγα και αυτά που κατασκευάζονται ακριβά. ;)
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!
Σαν συνέχεια του αρχικού μου κειμένου.....το συμπέρασμα (υποκειμενικό και πιθανά θέλει περισσότερο ψάξιμο) είναι ότι
1. Σημασία έχει η μουσική: άρα καλύτερη πηγή είναι αυτή μέσω της οποίας μπορείς να βρείς και να ακούσεις οτιδήποτε σε συγκινεί και σου αρέσει. Από εκτελέσεις κλασικής δεκαετιών '40, '50 κ.λ.π μέχρι και σύγχρονες, jazz του 1930 αλλά και του 2016...κ.λ.π.
2. Σημαντικό είναι το σημείο εκκίνησης...έχεις πολλούς δίσκους;..καλό θα ήταν να υπάρχει βινυλιακό σύστημα (μην την πατήσουν οι νεότεροι όπως κάποιοι από εμάς-και εγώ μέσα- που τέλη του '80 αρχές του '90 παραγκωμίσαμε τα πικαπ για να πέσουμε με τα μούτρα στο πολλά υποσχόμενο τότε CD). Έχεις πολλά CD; Καλό είναι να υπάρχει ένα cd player + dac
3. Σε ανάλυση 16bit τα ψηφιακά αρχεία δεν μπορούν να συναγωνιστούν ένα καλογραμμένο και σε καλή φυσική κατάσταση βινύλιο..(και εννοείται ότι και το ψηφιακό αρχείο να είναι αντίστοιχης ποιότητας)
4. Τα ψηφιακά αρχεία 24bit συναγωνίζονται (πάντα για μένα-υποκειμενικά και στον χώρο μου) τα βνύλια (με πολύ καλή εγγραφή και σε άριστη φυσική κατάσταση)....αν η αρχική εγγραφή δε ήταν αμιγώς ψηφιακή υψηλής ανάλυσης τότε νομίζω ότι υπερτερεί το 24bit....
απλά το πρόβλημα (για μένα πάλι-δεν προσπαθώ να γενικεύσω)..είναι το ότι αν αγαπάς την μουσική για το περιεχόμενό της και όχι για το πως ακούγεται...δεν μπορείς να επαφίεσαι στα 24bit αρχεία..γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τέτοια αρχεία για όλη την έκταση της αγαπημένης μας μουσικής....
 
Last edited:

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!
4. Τα ψηφιακά αρχεία 24bit συναγωνίζονται (πάντα για μένα-υποκειμενικά και στον χώρο μου) τα βνύλια (με πολύ καλή εγγραφή και σε άριστη φυσική κατάσταση)....αν η αρχική εγγραφή δε ήταν αμιγώς ψηφιακή υψηλής ανάλυσης τότε νομίζω ότι υπερτερεί το 24bit....
Στον χώρο μου παιζουν καλυτερα τα αρχεία 16 bit :rolleyes::roflmao::laugh:
Καλα Χριστούγεννά, (τα χρειαζόμαστε) :angel:
Πέραν της πλάκας, εχω αρκετά βινύλια που εχουν μεςα και το cd, και κάποια απο αυτα (όχι ολα) ειναι στην ίδια στάθμη εγγραφής. Σε αυτα, εχω κάνει αρκετά blind tests, Α-Β, βάζοντας την γυναίκα μου να αλλάζει την πηγή βινύλιο- cd, και δεν ακουω καμμια, μα καμμια απολύτως διαφορα. Θα μου πείτε τωρα, οτι δεν είμαι και η καλύτερη πηγή για ακροάσεις, μιας και είμαι σχεδον κουφός :lolsign: απο τοςα χρονια ακροάσεων, αλλα απλως σας λεω αυτο που βιώνω. Ομως, το εχω ξαναπεί, με το συγκεκριμενο Σιντι πλειερ που εχω, και ριπάροντας μερικά σε φλακ, και παίζοντας τα με το συγκεκριμενο ντακ που εχω, σε καθε περίπτωση, με blind tests πάλι, το αποτέλεσμα ηταν πάντοτε υπέρ του Σιντι. Στον χώρο μου παντα, αλλα το σημαντικότερο, επαναλαμβάνω, με τα αυτιά μου. :lol:
 

Y

Yiannis_B

Guest
... εχω κάνει αρκετά blind tests, Α-Β, βάζοντας την γυναίκα μου να αλλάζει την πηγή βινύλιο- cd,....
:rolleyes:

Βρε τι τραβάει η κακομοίρα....:roflmao: :laugh: :lol:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε άλλα νέα, σε τι bit depth είπαμε αντιστοιχεί το βινύλιο?

http://www.avsite.gr/forum/threads/Δισκοι-βινυλιου-απο-cd.155197/#post-2134784
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.245
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top