24bit/96KHz εναντίον Βινυλίου και CD

Y

Yiannis_B

Guest
.....
Και για να τελειώνουμε με το θέμα, -από την πλευρά μου εννοώ- , δεν υπάρχει καλύτερη απόδειξη για την ανωτερότητα των Α/D και D/A μετατροπών από την ψηφιακή RIAA :

Αν μπορείς να ψηφιοποιήσεις το αναλογικό σήμα της κεφαλής, και να πάρεις στην έξοδο, τον "ζεστό" ήχο του βινυλίου, το παιχνίδι τελείωσε.
http://www.10audio.com/prism_orpheus.htm
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
οι μετρήσεις -διαγράμματα δεν αμφισβητούνται, από την άλλη τα αυτιά μας παραπλανούν αλλά τί να κάνουμε ; πολλές φορές μας αρέσει να ακούμε λάθος!:errwhat:
Σαφώς και ανυπερθέτως...Η ακροαματικοφιλία ως ενασχόληση είναι συνυφασμένη μ'ένα αδιαμφισβήτητο θρησκευτικό στοιχείο.Η αντίληψη του ωραίου μπορεί να μας αναγάγει έστω και πρόσκαιρα σε κοινωνούς μιας άϋλης αθάνατης οντότητας.Το να κοστίζει όμως το υλικό μέσον δυσανάλογα και να το προπαγανδίζουμε κιόλας σε μια διαδικασία αυτοδικαίωσης,μας εισάγει σε πεδία...αυτοερωτισμού.:roflmao:
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Για μενα ,προσωπικη μου αποψη...τα μαυρα δισκακια πρεπει να γυριζουν ακομα,ασχετα τι ειναι ποιο σωστο.
Οπως τα παλια αυτοκινητα,παλιες μηχανες...
Αρκει να ξερεις τον λογο που το κανεις...
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Η ακροαματικοφιλία ως ενασχόληση είναι συνυφασμένη μ'ένα αδιαμφισβήτητο θρησκευτικό στοιχείο.
γι' αυτο καποτε ειχα αναφερθει στο ρακ των συσκευων αναμεσα στα ηχεια ως "βωμο" (αλλα τι να κανω κι εγω ? δεν με διαβαζετε προσεχτικα ...)

Το να κοστίζει όμως το υλικό μέσον δυσανάλογα
αυτος ειναι ο βασικος λογος που ειμαι κι εγω ψηφιακος
(θεωρητικα),
πραχτικα δεν ειμαι μεχρι να πεσουν οι τιμες
(κατω απ' το επιπεδο των μεταχειρισμενων)

πχ. για το μεσο αποθηκευσης,εδω θα 'πεφτα με τα μουτρα να βουτηξω οτι μπορω ...

να 'στε καλα ,Καλα Χριστουγεννα !

σιγιου το απογευμα ,παω να κοπανησω το λουκανικο ....
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μπορει να ειμαι λιγο off topic αλλα επειδη το αλλο μου χομπι ειναι οι παλιες custom μηχανες...ακου συνεχεια ,μα καλα
τι το κανεις αυτο?ουτε φρενα εχει ,ουτε τρεχει ... και παει λεγοντας....
οποτε στο μυαλο μου ερχεται ακριβως η ιδια συζητηση με το παρον thread.
Anyway ,καποιοι πρεπει να κρατουν την ιστορια και καποιοι να ακολουθουν την τεχνολογια,that's all.
οχι τιποτα αλλο..αλλα για να μπορουμε να τσακωνομαστε κιολας!:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Για μενα ,προσωπικη μου αποψη...τα μαυρα δισκακια πρεπει να γυριζουν ακομα,ασχετα τι ειναι ποιο σωστο.
Οπως τα παλια αυτοκινητα,παλιες μηχανες...
Αρκει να ξερεις τον λογο που το κανεις...
...
Anyway ,καποιοι πρεπει να κρατουν την ιστορια και καποιοι να ακολουθουν την τεχνολογια,that's all.
οχι τιποτα αλλο..αλλα για να μπορουμε να τσακωνομαστε κιολας!:D
Άμα κάθε χρήστης διατηρούσε επίγνωση του τί διαθέτει και γιατί το χρησιμοποιεί,τότε θ'ακυρωνόταν αυτομάτως οιοσδήποτε λόγος φιλονικίας.Αντίπαλος της Λογικής στέκεται μονάχα η αντίθετη ιδιότητα και όχι τα διάφορα γουστόζικα παρελκόμενα....
 

D

Deleted member 35

Guest
Να βάλω στην εξίσωση και το οικονομικό; Πόσο κοστίζει ένα ψηφιακό σύστημα και πόσο ένα αναλογικό; Δηλαδή ένα XXX DAC πως συγκρίνεται τιμολογιακα με ένα YYY πικάπ;

Ας πούμε το Cambridge audio 851d με το vpi traveler που έχουν την ίδια τιμή στα 1500. Ακούγονται το ίδιο; Γιατί είναι σημαντικό και αυτό. Αν θες τα διπλά τότε δε νομίζω πως υπάρχει σύγκριση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να βάλω στην εξίσωση και το οικονομικό; Πόσο κοστίζει ένα ψηφιακό σύστημα και πόσο ένα αναλογικό; Δηλαδή ένα XXX DAC πως συγκρίνεται τιμολογιακα με ένα YYY πικάπ;

Ας πούμε το Cambridge audio 851d με το vpi traveler που έχουν την ίδια τιμή στα 1500. Ακούγονται το ίδιο; Γιατί είναι σημαντικό και αυτό. Αν θες τα διπλά τότε δε νομίζω πως υπάρχει σύγκριση.
Ως προς τη σύγκριση στο τιμολογιακό πεδίο,συσκευές όπως το 851d αντιπροσωπεύουν επιπλέον στάδια από εκείνο ενός σκέτου αναπαραγωγού για το αποθηκευμένο σήμα και δεν προαπαιτούν όσα παρελκόμενα οφείλουν να συνοδεύουν έναν βινυλιακό αναπαραγωγό όπως το Traveller ή ανήκοντα σε ανώτερο επίπεδο τιμής.
Επομένως μια αντιπαράθεση για να μην είναι αυθαίρετη,οφείλει να προσμετρά στην τιμή για την αναλογική πηγή -δεχόμενοι ότι θα συμπεριλαμβάνεται ήδη βραχίονας- τουλάχιστον κόστος κεφαλής και αποτελεσματικής φωνογραφικής ενίσχυσης σε επίπεδο γραμμής για τη συγκεκριμένη κεφαλή.
Στο δε πεδίο της ακροαματικής απόδοσης,θα εξακολουθούν να συγκρίνονται ακόμη και τότε αυθαίρετα δεδομένα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.367
Reaction score
125.390
Το να κοστίζει όμως το υλικό μέσον δυσανάλογα και να το προπαγανδίζουμε κιόλας σε μια διαδικασία αυτοδικαίωσης,μας εισάγει σε πεδία...αυτοερωτισμού.:roflmao:
Στο δε πεδίο της ακροαματικής απόδοσης,θα εξακολουθούν να συγκρίνονται ακόμη και τότε αυθαίρετα δεδομένα
Δηλαδή, το πληρώνεις πιο ακριβά για να κάνεις σύγκριση μηχανών που δε δύναται να πραγματοποιηθεί αντικειμενικά.

:drinks:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καθόμαστε και συζητάμε τώρα εν έτει 2016 για ενδεχόμενη ανωτερότητα ενός μέσου που για να μας δώσει το 100% αυτών που μπορεί ,χρειάζεται πέραν όλων των άλλων ,πλύσιμο και ξεσκόνισμα?:D
 

D

Deleted member 35

Guest
Έβαλα 2 τυχαία προϊόντα από το skroutz. Εννοείται πως το κάθε ένα θα είναι πλήρες plug N play. Το σκεπτικό μου ήθελα να καταλάβετε.

Εγώ εδώ έχω την απορία. Αν ένα αναλογικό και ένα ψηφιακό ισάξια είναι και το ίδιο σε απόδοση. Και το κυριότερο στα χαμηλά βαλαντια.

Πχ προσωπικά όσο και να δελεάζει ένας tsakiridis δεν θα τον αγοράσω αν δε φτιάξω dedicated ηχοσύστημα. Γιατί η χρήση που κάνω στο φτηνό σύστημα μου είναι ταλαιπωρία. Έτσι ρωτάω και με το αναλογικό. Αν είναι να δώσουμε μία περιουσία σε βελόνες και πικάπ μήπως είναι προτιμότερο το ψηφιακό; Και τα υπόλοιπα να τα φάμε σε πίτσες ακούγοντας τα FLAC μας;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.637
Reaction score
27.984
Έβαλα 2 τυχαία προϊόντα από το skroutz. Εννοείται πως το κάθε ένα θα είναι πλήρες plug N play. Το σκεπτικό μου ήθελα να καταλάβετε.

Εγώ εδώ έχω την απορία. Αν ένα αναλογικό και ένα ψηφιακό ισάξια είναι και το ίδιο σε απόδοση. Και το κυριότερο στα χαμηλά βαλαντια.

Πχ προσωπικά όσο και να δελεάζει ένας tsakiridis δεν θα τον αγοράσω αν δε φτιάξω dedicated ηχοσύστημα. Γιατί η χρήση που κάνω στο φτηνό σύστημα μου είναι ταλαιπωρία. Έτσι ρωτάω και με το αναλογικό. Αν είναι να δώσουμε μία περιουσία σε βελόνες και πικάπ μήπως είναι προτιμότερο το ψηφιακό; Και τα υπόλοιπα να τα φάμε σε πίτσες ακούγοντας τα FLAC μας;
Κατα την άποψη μου, και οπως αναφέρθηκε παραπάνω, συγκρίνεις πράγματα που δεν συγκρίνονται.
Επίσης, πάλι κατά την άποψη μου, αν βάλεις ένα στόχο τα 2000€ πχ για ψηφιακο τρόπο αναπαραγωγής, για να πάρεις "το ίδιο" αποτέλεσμα στο αναλογικό θες ακρετα χρήματα παραπάνω γιατί δεν θες ΕΝΑ μηχανάκι για να ακούσεις.
Απο την άλλη, για να σχολιάσω το υλικό, νομίζω ότι αυτό που υπερκοστολογείται καθαρά για λόγους μετάδοσης του περιεχομένου, είναι τα ψηφιακά αρχεία και όχι το βινύλιο που εχει και κόστος παραγωγής. Το ψηφιακό από την κονσόλα πάει απευθείας στο σέρβερ του ιντερνετομάγαζου. Το αναλογικό εχει ακόμα δουλειά. Και όμως το ψηφιακό ειναι πιο ακριβό. Μιλάω για δίσκους 20€ - 30€.

Αλλά για αυτόν που γουσταρει να βλέπει το δίσκο να φέρνει βόλτες, να ρίχνει τη βελόνα στο αυλάκι που λένε, δεν τον ενδιαφέρει τίποτα, οτι και να λένε για τα + και τα - του μέσου.
Μηχανάκια που "δίνουν εναν ζεστό ήχο βινυλίου" στα ψηφιακά αρχεία του είναι αδιάφορα.

Ξεκαθάρισε τη θες πρώτα (για εσένα, όχι για εμάς), και μετά άρχισε να ψάχνεις.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.555
Reaction score
37.820
...καλησπερα, παντως μετα απο μελετες κ πολυετη πειραματα που εχουν γινει πανω σε μαιμουδες εχω καταληξει οτι ο ηχος του βινιλιου ειναι αρεστος επειδη ακριβως ως μεσο εχει περιορισμους..αρα συμμετεχει λιγοτερο ο χωρος.. κ το αυτι στην πληροφορια..

Θα μου πεις.. "α γ@μησου Ντεκ! "Θα σου πω.. "ναι βεβαια.. να βαλω αλλο ενα δισκακι πανω.."
Cheers! & Merry/Mary xmas!
tmp_17234-20161224_185108120245094.jpg
 

D

Deleted member 35

Guest
Καθίστε γιατί θα τρελαθούμε. Πως δε συγκρίνονται; Αν έχω ήδη ενισχυτή και ηχεία τι απομένει; Η πηγή. Ποιο λοιπόν το πρόβλημα;

Διαθέτω 2000€ για πηγή. Υπάρχει το ΧΧΧ DAC και το YYY πικάπ. Τι διαλέγω; Απλά πράγματα. Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω και φυσικά δεν απαντήθηκε. Με νοιάζει μόνο το αποτέλεσμα. Τι θα αγοράσω;

Δε βάζω μέσα ούτε αισθήματα ούτε WAF ούτε τίποτα. Καθαρός ήχος. Μόνο για πάρτη μου. Το παλικάρι στο πρώτο post έγραψε για τα μηχανήματά του και ψάχνοντας είδα ότι το πικάπ του έχει πάνω από 4000. Και ότι το NAIM σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερο. Αυτό ρωτάω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.637
Reaction score
27.984
Καθίστε γιατί θα τρελαθούμε. Πως δε συγκρίνονται; Αν έχω ήδη ενισχυτή και ηχεία τι απομένει; Η πηγή. Ποιο λοιπόν το πρόβλημα;

Διαθέτω 2000€ για πηγή. Υπάρχει το ΧΧΧ DAC και το YYY πικάπ. Τι διαλέγω; Απλά πράγματα. Εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω και φυσικά δεν απαντήθηκε. Με νοιάζει μόνο το αποτέλεσμα. Τι θα αγοράσω;

Δε βάζω μέσα ούτε αισθήματα ούτε WAF ούτε τίποτα. Καθαρός ήχος. Μόνο για πάρτη μου. Το παλικάρι στο πρώτο post έγραψε για τα μηχανήματά του και ψάχνοντας είδα ότι το πικάπ του έχει πάνω από 4000. Και ότι το NAIM σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερο. Αυτό ρωτάω.
Αφού έχουν γραφτεί παραπάνω.
Δηλαδή έχεις κεφαλή, βραχίονα, phono και ψάχνεις μόνο το πικάπ στα 2000€ ή τα θέλεις όλα αυτά στα 2000€;

Όσο για την πάρτη σου και τη θα πάρεις, αυτό μόνο εσύ θα το απαντήσεις.

Και δεν θα τρελαθούμε μην ανησυχείς, απλά δεν συγκρίνεις πράγματα που έρχονται από διαφορετικούς δρόμους.
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Αφού έχουν γραφτεί παραπάνω.
Δηλαδή έχεις κεφαλή, βραχίονα, phono και ψάχνεις μόνο το πικάπ στα 2000€ ή τα θέλεις όλα αυτά στα 2000€;

Όσο για την πάρτη σου και τη θα πάρεις, αυτό μόνο εσύ θα το απαντήσεις.
Σύνολο. Είπαμε plug 'n' play. Γιατί τα ξεχωρίζετε; Παίζει το πικάπ χωρίς βραχίονα ή κεφαλή ή phono; Όχι. Άρα όλο το πακέτο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.637
Reaction score
27.984
Σύνολο. Είπαμε plug 'n' play. Γιατί τα ξεχωρίζετε; Παίζει το πικάπ χωρίς βραχίονα ή κεφαλή ή phono; Όχι. Άρα όλο το πακέτο.
Όπως σε καταλαβαίνω, πας για το ψηφιακό και τελειώνεις εκεί.

Το αναλογικό θέλει και άλλο χρήμα. Αυτα είναι γνωστά.
 

D

Deleted member 35

Guest
Βασικά δεν πάω πουθενά γιατί δεν υπάρχει χρήμα. Αλλά διαβάζοντας το αρχικό post και βάζοντας κάτω τις τιμές διαπίστωσα πως υπάρχει διαφορά ακόμα και στο πάνω κομμάτι. Και η διαφορά θεωρώ πως μεγαλώνει στο κάτω κομμάτι. Φυσικά δεν απαξιώνω το βινύλιο. Έχει την μαγεία του και σε θέμα ήχου αλλά και σε θέμα αισθητικής. Το θέμα μου είναι η απόδοση - τιμή.

Πιο πάνω έγραψα και για λαμπάτο. Πάλι βάζω μέσα το λόγο απόδοσης - τιμής καθώς δε λέει για το ελάχιστο budget μου να αλλάζω λάμπες κάθε χρόνο.

Απλά μου έκανε εντύπωση η απουσία του συνολικού κόστους κτήσης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.637
Reaction score
27.984
Απλά μου έκανε εντύπωση η απουσία του συνολικού κόστους κτήσης.
Μην σου κάνει τίποτα εντύπωση στο χόμπι που λέγετε ήχος.

Κάποιοι έχουν ως κύριο στόχο τον καλό και σωστό ήχο ανεξάρτητα από που βγαίνει. Κάποιοι άλλοι θέλουν να ακούσουν τα Μηχανήματα και δίνουν βάση σε αυτό και υπάρχει και η ομάδα που θέλει απλά να ακούει μουσική.

3 ομάδες που δεν θα τα βρουν ποτέ, πιστεύω.

Οι λάτρεις της μουσικής.
Οι λάτρεις του σωστού ήχου.
Οι λάτρεις των μηχανημάτων.

Οι δυο τελευταίες ομάδες αρκετές φορές δεν έχουν χρηματικό όριο (χωρίς αυτο να σημαίνει ότι έχουν χρήμα).

Ολα καλά και ο καθένας όπως του αρέσει.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.512
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top