27" Monitor for Laptops

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Αν και το iMAC 2011 (i5, 21,5", 12GB RAM, 250GB SSD EVO) δεν θέλει να μας αφήσει (hardware), λόγω συγκεκριμένων apps - software updates κάποια πράγματα μας δημιουργούν θέματα. To νέο iMAC εκτός από τα 2500€ είναι και 24". Απορρίπτεται, συν ότι δεν μπορώ να το βλέπω μπροστά μου. Το πρώτο MAC σχεδιαστική απογοήτευση στην ιστορία της Apple.

Η κύρια χρήση και του προηγούμενου, ίσως και του επόμενου (που θα είναι κάποιο Macbook Air M2, αλλά αργότερα), γίνεται από τη σύζυγο. Η οθόνη 27" είναι προαπαιτούμενο καθώς η 21" την κουράζει. Και στην εταιρία μία 27" έχει. Το πλάνο είναι να αγοραστεί μια καλή 27" ώστε να δουλεύει με το εταιρικό DELL i7 laptop της, και αργότερα θα έρθει και ένα Macbook Air M2 ως υπολογιστής του σπιτιού, να κουμπώνει στην 27" οθόνη όταν αυτό είναι απαραίτητο. Βασικά εγώ θα το έχω συνέχεια, και εκείνη το Dell, αλλά λέμε τώρα. Η αλήθεια είναι ότι με το iMAC μου έλειψε η φορητότητα οπότε είναι άλλος ένας λόγος αγοράς Macbook. Εξωτερικά πληκτρολόγια υπάρχουν ήδη δύο, ένα ασύρματο Satechi και ένα παλιό ενσύρματο της Apple.

Αυτό που ψάχνω είναι ένα monitor κατηγορίας - ποιότητας - εικόνας Apple Studio Display, ή πολύ κοντά σε αυτό, χωρίς να πρέπει να δώσω τα 2000€ που θέλει η κυρία για το συγκεκριμένο monitor. Αν θα ήταν και μεταλλικό αντί για πλαστικούρα ακόμα καλύτερα, αλλά τουλάχιστον στιβαρό, χωρίς να τρέμει κάθε φορά που κάνεις κάτι σε αυτό ή κοντά σε αυτό. Το λέω αυτό καθώς από αυτά που βλέπω στο YouTube γελάω. Budget maximum 600€, δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο με 600€, δεν έχω δει και τίποτα από κοντά ακόμα που να με κέρδισε. Επίσης δεν έχω καταλάβει να πω την αλήθεια, αν θα είναι UHD ή 4Κ. Το Αpple Studio Display είναι 5Κ. Η χρήση που κάνει είναι τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα, οπότε πρέπει να είναι και ξεκούραστη οθόνη. Η χρήση κάμερας είναι και αυτή καθημερινή και πολύωρη, οπότε αν υπήρχε και αυτή δεν θα με χάλαγε.

Ευχαριστώ. :)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.793
Reaction score
8.039
Θα βρεις monitor στις 27" με 600€ σίγουρα και άνετα. Κανένα όμως 5Κ. Η διαφορά είναι τεράστια στην ευκρίνεια. Κάνεις όμως δουλειά και με 4Κ. Ειδικά στις 27" είναι και καλύτερη η ευκρίνεια σε σχέση με τις 32" π.χ. που δουλεύω εγώ. Για ποιότητα εικόνας πήγαινε σε dell χαλαρά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Photoshop, Ilustrator, iMovie, ίσως βάλω και Final Cut Pro. Αυτά για μένα και για προσωπική χρήση. Η σύζυγος κατά 100% web based εφαρμογές σχετικές με data analitycs, flow map analisys & design, πολύ spreadsheet και online calls/ web conferences.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Σιγουρα για photoshop/illustrator θα ηταν χρησιμο να εχει υψηλο coverage σε RGB space για να δειχνει τα χρώματα όσο πιο σωστά γίνεται.
Dell Ultrasharp, Asus ProArt, Eizo, BenQ.
Θα αφηνα μακριά όσες δεν είναι IPS και όσες εχουν χαρακτηρισμούς gaming κτλ.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Photoshop, Ilustrator, iMovie, ίσως βάλω και Final Cut Pro. Αυτά για μένα και για προσωπική χρήση. Η σύζυγος κατά 100% web based εφαρμογές σχετικές με data analitycs, flow map analisys & design, πολύ spreadsheet και online calls/ web conferences.
Εριξες καμμια ματια στο rtings.com? Μαλλον μια IPS θελεις 4κ Εψαχνα και εγω για ταινιες hdr . Η Gigabyte M28U που βλεπω ειναι πολυ καλη και με ακριβεια στα χρωματα 600€
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Επίσης να πω πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming. Για αυτό και δεν το έγραψα.

Φανταστείτε πως οι ώρες gaming στο προηγούμενο iMac και στο Media Center που μπήκαν σπίτι με διάφορα ενός έτους είναι μηδέν.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Στο air m1 έχω το dell 4K ultrasharp 27”.
Παίζει σωστά και έχει το κατάλληλο μέγεθος pixel για να βγαίνουν οι αναλύσεις retina, κάπου τα έχω ξαναγράψει σε αντίστοιχο τοπικ με νούμερα.
Εξαιρετικό σέρβις, οταν χρειάστηκε απλά μου έστειλαν καινούργιο, το τρέχον μοντέλο (βασικά ένα καλύτερο μου έδιναν αλλά εγώ προτίμησα το αντίστοιχο σημερινό).
Νομίζω τόσο βγαίνει χωρίς το ΦΠΑ ή κάπου στα 700-750 με.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ναι, κάπου εκεί στα 700€-750€ την είδα, αν λέω την ίδια. Για σκρουτζομάγαζα δεν ξέρω και δεν θα ασχοληθώ. Δεν θέλω να μπλέξω αν χρειαστεί το οτιδήποτε. Αν πάω σε Dell, που μάλλον εκεί θα πάω, μπορεί να την πάρω και από το κατάστημα τους στο Mall.
 






alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Τα 900€ τα θεωρώ υπερβολή για την χρήση που θα έχει. Αν είχα studio ok. Αλλά θα το ψάξω παραπάνω να δω τι παίζει με εγγυήσεις, να την δω live εννοείται, τι δίνω τι παίρνω σε κάθε περίπτωση κ.α. Θα δούμε. Δεν βιάζομαι.
 
  • Like
Reactions: ika

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Μια εξαίρετη λύση σε ανάλυση 4Κ είναι αυτή. Έχει Adobe RGB 100%, έχει και web camera, και έχει και είσοδο DP μέσω USB-C με φόρτιση 90W. Μην πάρετε 27άρα 4k, επειδή έτσι αποφάσισε η Apple, σιγά δηλαδή.
Επίσης, στα 60Hz...
LG UltraFine Ergo 32UN880-B IPS HDR Monitor 31.5" 4K 3840x2160 με Χρόνο Απόκρισης 5ms GTG | Skroutz.gr

και στα 144Hz
Dell G3223Q IPS HDR Gaming Monitor 31.5" 4K 3840x2160 144Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG | Skroutz.gr
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Πάρε το λαπτοπ αγκαλιά και πήγαινε στη dell και κούμπωσε το πάνω σε οθόνες, εκεί θα δεις τι παίρνεις.
Υπήρχε ένα θέμα με τα μ1 δεν ξέρω αν εξακολουθεί να υπάρχει και στα μ2.
Πρακτικά δεν θες qhd σε 27’’.
4K είτε σε 27 είτε σε 32 θα παίξει σωστά (hdpi).
Αν σε βολεύει 32 πας εκεί πάνω, αν λόγω χώρου και απόστασης εργασίας πας σε 27, τοτε οπωσδήποτε 4Κ μοντέλο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Πάρε το λαπτοπ αγκαλιά και πήγαινε στη dell και κούμπωσε το πάνω σε οθόνες, εκεί θα δεις τι παίρνεις.
Υπήρχε ένα θέμα με τα μ1 δεν ξέρω αν εξακολουθεί να υπάρχει και στα μ2.
Πρακτικά δεν θες qhd σε 27’’.
4K είτε σε 27 είτε σε 32 θα παίξει σωστά (hdpi).
Αν σε βολεύει 32 πας εκεί πάνω, αν λόγω χώρου και απόστασης εργασίας πας σε 27, τοτε οπωσδήποτε 4Κ μοντέλο.
Για το Dell θα λες μάλλον. Το Air M2 θα αργήσει να έρθει. Οπότε, αν καταλαβαίνω σωστά καλό θα ήταν να υπάρχει ήδη και ο Μ2. Δύσκολο, συν ότι αυτό θα αναβάλει και την αγορά του monitor. Τα είδαμε αυτά χθες με τη σύζυγο και για την ώρα θα δουλέψει με το Dell και το iMac ταυτόχρονα, να δει πως θα τσουλήσει το concept. Κάποια πράγματα δηλαδή να γίνονται από τον Dell. Αν την βολέψει, ως λύση ανάγκης πάντα, η αγορά του monitor θα μετατεθεί ώστε να γίνει μαζί ή μετά τον Μ2.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top