4Κ HDR + NUC βοήθεια

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Καλησπέρα
Εδω και 3 ημερες εχω παρει μια LG OLED 4K HDR 55''
Exω συνδέσει ενα NUC 7ης γενιας για να βλεπω 4Κ και HDR
Εδω και 3 ημερες δεν εχω καταφέρει να δω τιποτα
Για να βρει ο Μανώλης τηλεοραση να ρυθμίσει και να μη πετάξω τηλεόραση και υπολογιστή απο το μπαλκονι καμιά βοήθεια ρε παιδιά?
[DOUBLEPOST=1529942079][/DOUBLEPOST]Εννοείται ότι έχω κατεβάσει 4K ταινίες.
Όταν τις βάζω να παίξουνε από την USB της τηλεόρασης ανάβει η επιλογή hdr κανονικά.
Καλώδιο έχω πάρει καινούργιο HDMI που πληροί τις προϋποθέσεις για hdr.
δοκίμασα πολλά διαφορετικά καλώδια αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Μάλιστα όταν ενεργοποιώ την επιλογή hdr από τα win10 η εικόνα γίνεται πολύ χειρότερη Ενα ξεπλυμένο πράγμα.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλησπέρα
Εδω και 3 ημερες εχω παρει μια LG OLED 4K HDR 55''
Exω συνδέσει ενα NUC 7ης γενιας για να βλεπω 4Κ και HDR
Εδω και 3 ημερες δεν εχω καταφέρει να δω τιποτα
Για να βρει ο Μανώλης τηλεοραση να ρυθμίσει και να μη πετάξω τηλεόραση και υπολογιστή απο το μπαλκονι καμιά βοήθεια ρε παιδιά?
[DOUBLEPOST=1529942079][/DOUBLEPOST]Εννοείται ότι έχω κατεβάσει 4K ταινίες.
Όταν τις βάζω να παίξουνε από την USB της τηλεόρασης ανάβει η επιλογή hdr κανονικά.
Καλώδιο έχω πάρει καινούργιο HDMI που πληροί τις προϋποθέσεις για hdr.
δοκίμασα πολλά διαφορετικά καλώδια αλλά το πρόβλημα παραμένει.
Μάλιστα όταν ενεργοποιώ την επιλογή hdr από τα win10 η εικόνα γίνεται πολύ χειρότερη Ενα ξεπλυμένο πράγμα.

Κάνε υπομονή λίγες μέρες...
 

Μηνύματα
3.193
Reaction score
776
Τι software χρησιμοποιείς?

ΥΓ. Για να προτείνει υπομονή ο Μανώλης, σίγουρα ξέρει κάτι :p
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Υπαρχουν καποιες προδιαγραφες για το hdr που εχουν να κανουν με το refresh rate και το βαθος χρωματος εδω θα δεις λεπτομερειες https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_0/hdmi_2_0_faq.aspx . Γενικα ειναι καλο να ρυθμισεις την εξοδο του σηματος σε 24 hz 10 bit και RGB και στην τηλεοραση η εξοδος του hdmi πρεπει να ειναι on το deep color και Dynamic contrast στο low το δευτερο ενεργοποιει το active Hdr . Τα καλωδια hdmi εχουν και αυτα προδιαγραφες. Πρεπει να γραφουν πανω Premium Certified cables και να υποστηριζουν μεταφορα δεδομενων 18 Gbps
https://www.hdmi.org/manufacturer/premiumcable/Premium_HDMI_Cable_Certification_Program.aspx. Γενικα ολα αυτα μαζι σου δημιουργουν το θεμα . Το ξεπλυμενο μπορει να ειναι θεμα ρυθμσισης rgb full vs limited αλλαξε την εξοδο του σηματος σου σε 0-255 και στην τηλεοραση επελεξε hdmi high

 
Last edited:

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Δηλαδή στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών να μη βάλω 60hz που εχω τώρα αλλά 24?
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
οι ταινιες σου ειναι στα 24 Hz και συμφωνα με το πινακακι https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_0/hdmi_2_0_faq.aspx στα 60 hz θα εχεις σημα 4:2:2 οταν αλλαζεις στα 24 hz θα πρεπει να κανεις χειροκινητα την αλλαγη σε rgb για να μην μπανεις στην διαδικασια βαλε εξαρχης 24 hz
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
οι ταινιες σου ειναι στα 24 Hz και συμφωνα με το πινακακι https://www.hdmi.org/manufacturer/hdmi_2_0/hdmi_2_0_faq.aspx στα 60 hz θα εχεις σημα 4:2:2 οταν αλλαζεις στα 24 hz θα πρεπει να κανεις χειροκινητα την αλλαγη σε rgb για να μην μπανεις στην διαδικασια βαλε εξαρχης 24 hz

Στέργιο δεν έχει να κάνει με κανένα πινακάκι. Αν το υλικό είναι 24Hz παίζουμε με αυτό το refresh rate για να μην έχουμε επεξεργασία του πρωτογενές σήματος. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με το bandwidth της θύρας HDMI της τηλεόρασης και εαν μπορεί να χειριστεί μέχρι και 18 Gbps.
[DOUBLEPOST=1530043894][/DOUBLEPOST]
Μάλιστα όταν ενεργοποιώ την επιλογή hdr από τα win10 η εικόνα γίνεται πολύ χειρότερη Ενα ξεπλυμένο πράγμα.

Αυτό οφείλετε στο ότι δεν κλειδώνει σε HDR η τηλεόραση.
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Στέργιο δεν έχει να κάνει με κανένα πινακάκι. Αν το υλικό είναι 24Hz παίζουμε με αυτό το refresh rate για να μην έχουμε επεξεργασία του πρωτογενές σήματος. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με το bandwidth της θύρας HDMI της τηλεόρασης και εαν μπορεί να χειριστεί μέχρι και 18 Gbps.
[DOUBLEPOST=1530043894][/DOUBLEPOST]


Αυτό οφείλετε στο ότι δεν κλειδώνει σε HDR η τηλεόραση.

Μανωλη αυτο που εξηγω ειναι οτι πολλοι απο εμας επιλεγουμε να δωσουμε RGB 10 bit σε 60 hz και ψαχνουμε να δουμε γιατι δεν δουλευει ειδικα με madvr που η αλλαγη στην αναλυση γινεται αυτοματα αναλογα με το υλικο ... Η απαντηση ειναι στο πινακακι
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Μανωλη αυτο που εξηγω ειναι οτι πολλοι απο εμας επιλεγουμε να δωσουμε RGB 10 bit σε 60 hz και ψαχνουμε να δουμε γιατι δεν δουλευει ειδικα με madvr που η αλλαγη στην αναλυση γινεται αυτοματα αναλογα με το υλικο ... Η απαντηση ειναι στο πινακακι

Εαν μου πεις έναν λόγο που το κανετε αυτό για να καταλάβω θα σου ήμουν ευγνώμων.
Σε 4Κ μόνο μια ταινία είναι γυρισμένη στα 60 Hz εαν δεν με απατά η μνήμη μου. Όλες οι υπόλοιπες στα 24Hz.

Το έχω απαντήσει ήδη στο όγδοο post. Είναι θέμα bandwith Το πινακάκι αναφερει ποια format υποστηρίζει το HDMI 2.0 και όχι ποιος είναι ο λόγος που δεν κλειδώνει η τηλεόραση. Επίσης αναφέρτε σε 4Κ και δεν δηλώνει εαν μιλάει για καθαρό 4κ ή για UHD δηλαδή 3.840χ2.160.
Σας παραθετω πινακάκι με αναλύσεις και Color Bit Depth ανάλογα με το chroma sampling.
BANDWITH.jpg
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Εαν μου πεις έναν λόγο που το κανετε αυτό για να καταλάβω θα σου ήμουν ευγνώμων.
Σε 4Κ μόνο μια ταινία είναι γυρισμένη στα 60 Hz εαν δεν με απατά η μνήμη μου. Όλες οι υπόλοιπες στα 24Hz.

Το έχω απαντήσει ήδη στο όγδοο post. Είναι θέμα bandwith Το πινακάκι αναφερει ποια format υποστηρίζει το HDMI 2.0 και όχι ποιος είναι ο λόγος που δεν κλειδώνει η τηλεόραση. Επίσης αναφέρτε σε 4Κ και δεν δηλώνει εαν μιλάει για καθαρό 4κ ή για UHD δηλαδή 3.840χ2.160.
Σας παραθετω πινακάκι με αναλύσεις και Color Bit Depth ανάλογα με το chroma sampling.
View attachment 99867
Μα ο λογος ειναι απλος γιατι οταν αγορασαμε την τηλεοραση και αρχισαμε να παιζουμε μαζι της ειχαμε αγνοια για τις συγκεκριμενες προδιαγραφες ανοιγαμε το pc βαζαμε ως συνηθως στο desktop 60 hz (αφου ετσι ειχαμε συνηθισει να δουελευουμε σε υπολογιστες ) και rgb με 10 bit και ψαχναμε να δουμε τι φταιει και δεν κλειδωνει Να κλειδωνει σε 24 hz αλλα στα 60 τιποτα ..... Αντε τα καλωδια αντε η καρτα κλπ στο τελος ψαξε διαβασε πεσαμε στο πινακακι και τοτε καταλαβαμε. Αργοτερα που αρχισαμε να βγαζουμε τα οργανα και τις μετρησεις καταλαβαμε και τα υπολοιπα δηλαδή οτι τα 4κ και το hdr βγηκαν για να ξεχωρισουν τα μωρα απο τα παλικαρια στην κατηγορια καλιμπρατορες δηλαδη αυτοι που νομιζουν οτι ξερουν (ονοματα δεν λεμε ;)) και δηλωναν καλιμπρατορες μεχρι που εμφανιστηκε η νεα μοδα και αυτοι που ξερουν και ειναι ......

Υ.Σ το λινκ απο το πινακακι καθως και οτι τα καλωδια πρεπει να ειναι προδιαγραφων 18 Gbps το εχω ποσταρει στο 5
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.832
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top