80s,90s Garage & Psychedelic Revival

S

sk4t4

Guest
The Sparkling Fountains Of Magic Reality - Get Out Of My Head from LP "Slow Death Blues" (2010)


Εκπληκτικό και very obscure garage psych project του Nick Wheeldon όταν ζούσε στην Αγγλία, στο Sheffield. Πριν απ'αυτο είχε κυκλοφορηςει μερικά ακόμα φοβερα και εξαιρετικά δυσεύρετα εφταιντςα με τους Jesus Loves Heroin Band. Μετακόμισε στην Γαλλία στο Παρίσι και συνεχίζει να βγάζει παντελώς υπόγεια απίστευτους δίσκους κάτω απο αλλα φοβερά projects, Os Noctambulos, 39th And The Nortons.
Έλα sk@t@ με το που ξυπνήσεις το πρωί 4 η ώρα, βουρ άκου, ταμάμ για πάρτυ σου. Ρόδιο με ασημι λεμε. :laugh:
The Sparkling Fountains Of Magic Reality - Get Out Of My Head from LP "Slow Death Blues" (2010)


Εκπληκτικό και very obscure garage psych project του Nick Wheeldon όταν ζούσε στην Αγγλία, στο Sheffield. Πριν απ'αυτο είχε κυκλοφορηςει μερικά ακόμα φοβερα και εξαιρετικά δυσεύρετα εφταιντςα με τους Jesus Loves Heroin Band. Μετακόμισε στην Γαλλία στο Παρίσι και συνεχίζει να βγάζει παντελώς υπόγεια απίστευτους δίσκους κάτω απο αλλα φοβερά projects, Os Noctambulos, 39th And The Nortons.
Έλα sk@t@ με το που ξυπνήσεις το πρωί 4 η ώρα, βουρ άκου, ταμάμ για πάρτυ σου. Ρόδιο με ασημι λεμε. :laugh:
Ασε το παραμυθι.Επιχρυσο ειναι,γι αυτο δεν ξεχωριζουν τα οργανα...:p
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- καλημέρα , το ψάχνω στο youtube αλλά δεν το βρίσκω , κρίμα ωραίο κομμάτι , και από την glitterhouse , δηλ. όχι και τόσο σπάνιο





 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.848
Driveway service (υπηρεσια που κανει runin στο οχημα..)απο Αυστραλια... γκαραζοπανκ..μεχρι country στοιχεια..
Μοτο (σε ελευθ.μτφρ) : πουλησα την ψυχη μου για βενζινη..
Cheers!
tmp_4169-20151213_162332488093308.jpg
tmp_4169-20160602_162013-110385835.jpg
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Drivin' N' Cryin' - Scarred But Smarter / Another Scarlet Butterfly from LP "Scarred But Smarter" (1986) 688 Records



Θαυμασια μπαντα απο την Ατλαντα της Τζωρτζια, που αν και φαινοταν απο την αρχη, το πηγαιναν γι'αλλου, για αρενες και μεγαλεια, και βεβαια μετα απο 2 εκπληκτικα albums, το εκαναν το λαθος και εστριψαν το καραβι σε λαθος μερια, αν ειχαν παει απο την αλλη θα μιλουσαμε για αλλα πραγματα, τον ηπιαν ομως τελικα βγαζοντας την μια χλαπατσα μετα την αλλη. Ας ειναι, τουτο εδω το ντεμπουτο τους και το επομενο "Whisper Tames The Lion" στεκονται μεχρι και σημερα ως 2 θαυμασια δειγματα power hard pop Americana. Παμε για πολλες μπυρες σημερα φαινεται η δουλεια απ'το πρωι. :whistling:
 

Μηνύματα
603
Reaction score
1.376
Σημερα ειμαι πολυ χαρουμενοs,ξεκινουν οι καλοκαιρινεs διακοπεs και για ενα μηνα περιπου θα δαμαζω τα κυματα που φερνει το Ιονιο στιs ακτεs των λουτρων Καστρου Κυλληνηs.....Αφιερωνω το παρακατω επικαιρο surf instrumental και ευχομαι με την επιστροφη.....Υγεια,χαρα και εργασια για ολουs Los Straitjackets - Casbah
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Σημερα ειμαι πολυ χαρουμενοs,ξεκινουν οι καλοκαιρινεs διακοπεs και για ενα μηνα περιπου θα δαμαζω τα κυματα που φερνει το Ιονιο στιs ακτεs των λουτρων Καστρου Κυλληνηs.....Αφιερωνω το παρακατω επικαιρο surf instrumental και ευχομαι με την επιστροφη.....Υγεια,χαρα και εργασια για ολουs Los Straitjackets - Casbah
- καλά και ξέγνοιαστα , να περάσεις . . .

Link Wray - Rumble [HQ - Best Version] - YouTube
upload_2016-7-22_13-50-37.jpeg ▶ 2:27

- ωχ εκτώς εποχής είμαι :o
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Plasticland - A Quick Commentary On Wax Museums from LP "Salon" (1987) Pink Dust Records


Θα μπορουσε να ειχε γραφτει απο τον Syd Barrett, βγαλμενο μεσα απο εφιαλτες της Μανταμ Τυσσω, ενα γρηγορο σχολιο. Τι σταζει απο τους τοιχους ρε παιδια? Παντως υγρασια δεν ειναι. Τεκτονικη ψυχεδελεια απο το Winsconsin.
 

S

sk4t4

Guest
Σημερα ειμαι πολυ χαρουμενοs,ξεκινουν οι καλοκαιρινεs διακοπεs και για ενα μηνα περιπου θα δαμαζω τα κυματα που φερνει το Ιονιο στιs ακτεs των λουτρων Καστρου Κυλληνηs.....Αφιερωνω το παρακατω επικαιρο surf instrumental και ευχομαι με την επιστροφη.....Υγεια,χαρα και εργασια για ολουs Los Straitjackets - Casbah
Ενα μηνα διακοπες;Καλα,ποιος νομιζεις οτι εισαι;Το αφεντικο,φυσικα...:DΑντε,και προσοχη στους καρχαριες που "ξεπεφτουν" εκει κατα καιρους.:p
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Απάντηση: 80s Garage & Psychedelic Revival

Τους Fuzztones τους πρωτοείδα στο πρώτο λάιβ τους στο Κύτταρο... έχω και κασέτα ηχογραφημένη από τότε, τότε είχε πει (ο Ρούντι) ότι κρατάει η σκούφια του και από Ελλάδα, εδώ ένα κομμάτι που το έχω πάει (σε βινύλιο) σε αρκετά σπίτια για τεστ...

- ήμουν και εγώ εκεί , θυμάσαι την ώρα που έστηναν τα μηχανήματα , ο Βάιος φώναζε :
- ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ FUZZ . . . βάζουν τα fuzz . . .
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
. Υπάρχουν άραγε άλλα τέτοια βινύλια?(παράλληλη χάραξη)
- H music maniac , είχε κ΄ άλλα , δούλευα στο happening τότε , έχω επίσης ένα 7'' των psychic tv έτσι γραμμένο που παίζει 33 όμως
 






cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Teengenerate - Dressed In Black / Fake Fake Fake from LP "Get Action!" (1994) Crypt Records


Γκαραζογατες δεύρο εξω! Τα Γιαπωνια Teengenerate δεν αστειεύονται, ολα στο κόκκινο, καβγάς, χορός, τσαμπουκας, αστρονομικές ταχύτητες, ωμή βία, ε ΑΕΙ στο διαολο το αλλο θέλετε να βγείτε εξω? Χαρακίρι γκαράζ, ο cosmarpan σιγά σιγά μπαίνει σε χειμερινούς ρυθμούς. Να ακουστεί τέρμα απο τους κατω των 16 και στα κρυφά απο τους πανω των 16, μιας και το θέαμα θα ειναι ιδιαιτέρως αποκρουστικό. :lol:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.252
Members
37.937
Νεότερο μέλος
loud pleaky
Top