98 ιντσες με κατω απο 3000 γινεται; Γινεται.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Οι προτζέκτορες είναι ακριβό σπόρ για καλά αποτελέσματα. Εκτός αυτού θέλουν τον χώρο τους, τις θυσίες τους, αλλά σε ανταμείβουν. Οι TVs έχουν και αυτές τα καλά και τα κακά τους. Σίγουρα όμως είναι πολύ ευκολότερες και φθηνότερες ως πακέτο θέασης.

Οι Sony OLED Master Series έχουν πολύ καλό ήχο για TVs. Mέχρι και Subwoofers έχουν μέσα. Είχα ακούσει μια σε κατάστημα και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Κοίταγα από πίσω να δω που έχουν κρύψει το sub. Τελικά ήταν μέσα στην TV.

Για τιμές, από όσα έχω διαβάσει δύσκολα θα δούμε μεγάλες OLED σε normal τιμές. Το κόστος κατασκευής των panels είναι αρκετά ακριβό. Για αυτό και οι εταιρείες, εκτός LG, έχουν αρχίσει να ρίχνουν το βάρος του RD στις MIni LED. Ειδικά η SONY έχει πέσει με τα μούτρα, λένε. Αν όχι το 2024 μέσα στο 2025 θα δούμε καλά πράγματα, λένε.

Οι λόγοι που έχουν τραβηχτεί από τις OLED, και σύμφωνα με όσα έχουν γραφτεί βέβαια, είναι το μονοπώλιο της LG και οι ρήτρες να πουλά πρώτα αυτή τα νέα panels, το κόστος, και η φωτεινότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Εδώ και τρία χρόνια περιμένω miniled και δεν έχω δει τίποτα ακόμα. Οι 98 oled σίγουρα αργούν και οι προτζεκτορες που άλλοτε είχαν κοντά στα 2 χιλιάρικα και έπαιζαν τίμια έχουν εξαφανιστεί. Πιστεύω ότι είμαστε σε σημείο καμπής στο χόμπι όπου όσοι δεν μπορούν να ακολουθήσουν το χαι Εντ θα πάνε σε τηλεόραση αργά η γρήγορα και θα βλέπεις προβολέα μόνο σε πολύ υψηλών προδιαγραφών συστήματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
2500€ για Sony 85άρα Full Array του 2022. Εξαιρετική. Ελάχιστοι θα αγοράσουν προτζέκτορα στα ίδια χρήματα. Plus οθόνη, μακριά καλώδια, βάση. 3500€ και δεν το πήραμε χαμπάρι. Νομίζω πως το έχουν πάρει χαμπάρι οι κατασκευαστές και δεν ασχολούνται πολύ. Φτάσαμε στο σημείο να θέλουμε 5000€ για Epson.

Οι Mini Led θεωρώ πως είναι ήδη σε πολύ καλό σημείο. Σε άλλους αρέσουν σε άλλους όχι. Εμένα με ενθουσίασε η Sony Mini Led του 2022, φαντάσου του 2023.

Sony 2023
Mini LED 75" 3200€.
OLED 77" 6000€.

Σε καλό δρόμο είμαστε. 🙂
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Το τι είναι ακριβό σε σχέση με το χρονικό όριο καλό είναι να κρίνεται...
Και παρότι υπάρχουν αντικείμενικα κριτηρια και στην ιεραρχία ...
πάντα το έλεγα και θα το λέω ...στα % προσωπικού γούστου τα χαλάμε όλοι.

Προσωπικά το θέμα αξιοπιστίας των 10Κ;+ ωρών με ανησυχεί σε αυτές τις τιμές στις τηλεοράσεις .

Διαφωνώ κάθετα με τον Αλέξανδρο όλες οι κατηγορίες προβολέων είναι καλύτερες σε σχέση με τα θαμπά καντήλια προηγούμενων γενεών.
Δεν το λέω εγώ , φώς,ανάλυση, χρώματα, διαχείριση φωτός...νέες οθόνες υψηλής απόρριψης περιβάλλοντις φωτισμού...
Απλά το πάνε πολύ αργά σε σχέση με τις τηλεοράσεις ,αφού ταχυτατα εκείνες αύξησαν τις ιντσες ...
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Έχω ακριβώς τον ίδιο φόβο και με τους προβολείς, δηλαδή ως προς την αξιοπιστία. Το μόνο καλύτερο που έχει ο προβολέας σε αυτό το θέμα είναι ότι είναι πολύ εύκολο να επιστραφεί για εγγύηση.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Οι προβολείς είναι ποιο απλοί κατασκευαστικά και δεν έχουν αλλάξει σημαντικά ,τα δε ηλεκτρονικά τους περιορίζονται σε μια δυο πλακέτες...
Οι τηλεοράσεις απτην άλλη είναι σε διαρκή εξέλιξη και όσο ανεβαίνουν οι ιντσες αυξάνεται και η πιθανότητα βλαβών...
Το ότι πλέον οι προβολείς αντικατέστησαν την πηγή φωτός μόνο στα θετικά το βλέπω...χαμηλότερη κατανάλωση, περισσότερο σταθερό φως, καλύτερα χρώματα ...Ε και όταν "σβήσει ο ήλιος" θα έχει κλείσει και ο κύκλος ζωής της ίδιας της ζωής του...
Κάτι νέο, καλύτερο θα έχει βγει ήδη ...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.558
Reaction score
30.817
Οι τηλεοράσεις είναι προϊόν μαζικής παραγωγής, ίσως όχι οι τεράστιες, αλλά το τι είναι τεράστιο διαρκώς επανακαθορίζεται. Ακόμη και οι πάλαι εξωτικές 98 ιντσες βλέπουμε ότι είναι πλέον προϊόν για τις μάζες, και ως απόκτημα έχουν πώς να το κάνουμε ένα wow factor επιπλέον ενός προβολέα και μιας 100ρας οθόνης.
Αντιθέτως οι προβολείς είναι προϊόν ειδικού κοινού. Αυτή η διαφορά τάξης μεγέθους παραγωγής είναι πάντα σε βάρος του λόγου κόστους προς απόδοση όπως και να το κάνουμε, πρόκειται εν ολίγοις για μάχη που μοιραία κερδίζουν οι τηλεοράσεις, από τη στιγμή που έπιασαν το θεωρούμενο ως ανεκτό κινηματογραφικό μέγεθος (και οι 82, πόσο μάλλον οι 98 ιντσες είναι ένα τέτοιο μέγεθος).
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Εβαλα χτες το βραδι διπλα στην tcl 98 την sony 85 με VA panel να δω τις διαφορες. Να πω πως η sony εχει πολυ καλη εικονα και δυσκολα θα σταθει διπλα της ενας βιντεοπροβολεας. Με λιγα λογια και ενω περιμενα καλυτερη εικονα απο την sony δεν υπηρχαν διαφορες. Ακομα και στην αναλυση λογο μεγενθους της tcl περιμενα πιο θαμπη εικονα ομως η μεγαλη δεν τα βρηκε σκουρα ουτε εκει. Χρωματα φωτεινοτητα μαυρο ευκρινεια σχεδον ιδια εικονα. Η μεγαλη τελικα παιζει πολυ καλα και εαν το ζητουμενο ειναι οι 100 ιντσες δυσκολα θα σταθει διπλα καποιος προβολεας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Λίγο πριν το 2024 βρισκόμαστε ήδη στα 2500 ευρώ για 85άρα SONY Full Array μοντέλο 2022.
Είμαι βέβαιος πως αν όχι τέλος 2024, τότε τέλος 2025 η 98άρα SONY Full Array του 2023 θα έχει 5000 ευρώ.
Εκεί τελειώνει το θέμα για πάρα πολύ κόσμο. Για κάποιους, και βέβαια με βάσει τον διαθέσιμο χώρο και χρήμα, το θέμα έχει ήδη τελειώσει με τις 85άρες κάτω από 3000 ευρώ. Πόσο μάλλον με 98άρες στα 2000 ευρώ.

Και εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με έναν Aμερικανο reviewer, αν και άλλα έλεγα τότε, που έλεγε στις αρχές του 2023 πως φέτος πεθαίνει ο προβολέας για πολλές κατοικίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Δεν μπορεί η tv να παίξει κινηματογραφικα... Θέλει πολύ δουλειά σε ρύθμιση και δεν έχει ακόμα τα εργαλεία που πρεπει για να πλησιάσει τον προβολέα. Ο προβολέας είναι ακόμα βασιλιάς στην εικονα
.. Σε ευκολία η tv..
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Και πως ανεβαινει η 98 στο σπιτι? Χωραει απο τα σκαλια?
Μπαλκονόπορτα λογικά. Οθόνη 100 ιντσών σταθερή πάντως εγώ την μετέφερα κανονικά από ισόγειο δεύτερο όροφο αλλά έχω μεγάλη σκάλα και κοινόχρηστο. Για Αθήνα στις περισσότερες πολυκατοικίες θα χρειαστεί γερανός νομίζω.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Εγω μολις ειδα πως στο φορτηγο της μεταφορικης ηταν μονο ο οδηγος ειπα ωχ τωρα την πατησαμε, πως θα ανεβει αυτο το πραγμα στον 2ο οροφο; Τελικα αφαιρεσαμε απο κατω την ξυλινη παλετα και με δυσκολια την ανεβασαμε. Ο κοτσοβολος χρεωνε 100 γερανο να ανεβει απο το μπαλκονι αλλα εγω την πηρα απο αλλου. Αν ειναι στενη η σκαλα το ξεχνας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Αγοράζεις TV από την αντιπροσωπεία, και τους λες "εγώ την θέλω στον τάδε τοίχο, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνετε εσείς". Μηδέν ευθύνη στο οτιδήποτε. Από μεταφορά, μέχρι ανέβασμα και κρέμασμα.

Στην πρόσφατη ταλαιπωρία που είχε η αδελφή μου με την 65άρα, όταν ήρθαν σπίτι από την Samsung με την νέα τηλεόραση, σε κουβέντα που αναπτύχθηκε είπαν πως τηλεόραση μόνο η Samsung τοποθετεί στον τοίχο. Κανένας άλλος. Έτσι μου είπε.

Εγώ τώρα τι καταλαβαίνω από αυτό; Πως αν δεν την τοποθετήσει η Samsung μάλλον δεν υπάρχει εγγύηση.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Ο Κωτσόβολος μπορεί να αναλαμβάνει, αλλά μετά από όσα ειπώθηκαν προσωπικά πρώτα θα επικοινωνούσα με την Samsung (αν θα έπαιρνα Samsung), και μετά θα έπραττα ανάλογα του τι μου είπαν.

Για Sony μόνο από Sony Center. Για άλλες δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί.
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Η TLC διαθέτει και την X11G Max 115" στην Κινα (~10.000€). Μόνο αυτή αναλαμβάνει την εγκατάσταση σήμα θα εγγύηση. Με αυτό τον ρυθμό σε 5-10 χρόνια τέτοια μεγέθη θα είναι "ευρέως" διαδεδομένα
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Αγοράζεις TV από την αντιπροσωπεία, και τους λες "εγώ την θέλω στον τάδε τοίχο, τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνετε εσείς". Μηδέν ευθύνη στο οτιδήποτε. Από μεταφορά, μέχρι ανέβασμα και κρέμασμα.

Στην πρόσφατη ταλαιπωρία που είχε η αδελφή μου με την 65άρα, όταν ήρθαν σπίτι από την Samsung με την νέα τηλεόραση, σε κουβέντα που αναπτύχθηκε είπαν πως τηλεόραση μόνο η Samsung τοποθετεί στον τοίχο. Κανένας άλλος. Έτσι μου είπε.

Εγώ τώρα τι καταλαβαίνω από αυτό; Πως αν δεν την τοποθετήσει η Samsung μάλλον δεν υπάρχει εγγύηση.
Υπαρχει κανονικα εγγυηση. Την χρησιμοποιησε η συζυγος σε 77αρα που χαλασε εντος εγγυησης και ηταν κρεμασμενη απο τεχνικο ανεξαρτητο της samsung.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Η TLC διαθέτει και την X11G Max 115" στην Κινα (~10.000€). Μόνο αυτή αναλαμβάνει την εγκατάσταση σήμα θα εγγύηση. Με αυτό τον ρυθμό σε 5-10 χρόνια τέτοια μεγέθη θα είναι "ευρέως" διαδεδομένα
Ένα πολύ διασκεδαστικό βίντεο με την εν λόγω τηλεόραση από το διάσημο κανάλι του Linus. Λόγω κάποιων πατεντών δεν μπορεί ακόμα να κυκλοφορήσει επίσημα σε ΗΠΑ και Ευρώπη.

 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top