Aλλαγη απλου HDD δισκου σε SSD....

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Καλημερα σε ολους ....εχω ενα παλιο Mac mini του 2012 με εναν HDD δισκο και θελω να τον αλλαξω και να βαλλω εναν 250αρη Sandisk SSD ....χρειαζεται να κανω ghost με καποιο τροπο τον παλιο μου δισκο και να τον μεταφερω στον νεο?Πως το κανουμε αυτο χωρις να πρεπει να γινει Format και να περαστουν ολα τα προγραμματα ξανα απο την αρχη ?εχουμε καποιο χρησιμο link με βιντεο η τι χρειαζεται για να γινει αυτο ?για βοηθειστε βρε λεβεντες μου.....ευχαριστω πολυ !
 

Μηνύματα
27.252
Reaction score
25.241
Για δοκίμασε το ACRONIS , κάνει τέτοια πράγματα. Παλιά τουλάχιστον εγώ έτσι το είχα κάνει.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.264
Βλαση μου, εναν κλωνο κανεις με το πχ Super Duper , και αλλαζεις μετα τον δισκο κι εισαι ετοιμος. Καμια ωρα μαξ 2 δουλεια.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Βλαση μου, εναν κλωνο κανεις με το πχ Super Duper , και αλλαζεις μετα τον δισκο κι εισαι ετοιμος. Καμια ωρα μαξ 2 δουλεια.
Στην αρχη νομιζα ρε συ οτι το super duper ηταν και καλα ενα τυχαιο ονομα για αναλογο προγραμμα ...τελικα ειναι πραγματικο και ετσι λεγεται...χαχαχαχα...
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλημερα σε ολους ....εχω ενα παλιο Mac mini του 2012 με εναν HDD δισκο και θελω να τον αλλαξω και να βαλλω εναν 250αρη Sandisk SSD ....χρειαζεται να κανω ghost με καποιο τροπο τον παλιο μου δισκο και να τον μεταφερω στον νεο?Πως το κανουμε αυτο χωρις να πρεπει να γινει Format και να περαστουν ολα τα προγραμματα ξανα απο την αρχη ?εχουμε καποιο χρησιμο link με βιντεο η τι χρειαζεται για να γινει αυτο ?για βοηθειστε βρε λεβεντες μου.....ευχαριστω πολυ !
Συνήθως οι SSD συμπεριλαμβάνουν στην συσκευασία ένα πρόγραμμα κλωνοποίησης (π.χ οι Samsung προσφέρουν το Magician). Εγκαθιστάς το πρόγραμμα αρχικά, ακολούθως συνδέεις τον SSD στην USB θύρα, ανοίγεις το πρόγραμμα και δίνεις εντολή κλωνοποίησης του παλιού δίσκου στον SSD. Ακολούθως κλείνεις το laptop, βγάζεις τον παλιό και τοποθετείς τον SSD, μπουτάρεις και αυτό ήταν!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Συνήθως οι SSD συμπεριλαμβάνουν στην συσκευασία ένα πρόγραμμα κλωνοποίησης (π.χ οι Samsung προσφέρουν το Magician). Εγκαθιστάς το πρόγραμμα αρχικά, ακολούθως συνδέεις τον SSD στην USB θύρα, ανοίγεις το πρόγραμμα και δίνεις εντολή κλωνοποίησης του παλιού δίσκου στον SSD. Ακολούθως κλείνεις το laptop, βγάζεις τον παλιό και τοποθετείς τον SSD, μπουτάρεις και αυτό ήταν!
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου ....ο δισκος που πηρα ειναι ενας Sandisc που δεν ειδα να εχει καποιο προγραμμα για κλωνοποιηση οπως αυτο που εχουν οι Samsung οποτε πρεπει να παω αλλοιως μιας και τα Mac εχουν τα κολπα τους ...με Super duper οπως εγραψε και ο εορταζομενος Γιαννης μας!!!!
 



TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Το πρόγραμμα της Samsung έλεγε ότι δεν υποστηρίζει τον συγκεκριμένο δίσκο Samsung που είχα αγοράσει. Τελικά δούλεψε, μόνο που για αδιευκρίνηστο λόγο μου άφησε ένα partition 10GB εκτός.
Σε έναν Adata κατέβασα 3-4 προγράμματα από τα τζάμπα. Το πρόβλημα εκεί ήταν ότι ήθελα να κάνω clone σε μικρότερο δίσκο από αυτόν που είχε μέσα το μηχάνημα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πιο δέχτηκε να το κάνει αυτό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.702
για αδιευκρίνηστο λόγο μου άφησε ένα partition 10GB εκτός
Over provisioning;
Είναι ρύθμιση του Magician που μπορείς να μειώσεις, αλλά προσωπικά το αφήνω ήσυχο στο 10%.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Παντως χρησιμοποιωντας το προγραμμα super duper μεσα σε 45 λεπτα ειχα full αντιγραφη και κοπιαρισμα στον ssd μου και ολα ειναι πραγματικα τελεια.....και παλι σας ευχαριστω ολους για τις ουσιααστικες απαντησεις σας....ναστε καλα βρε τρελλιαρηδες....
hqdefault.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.431
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top