Aπο που αγοραζετε?

Απο που αγοραζετε?

  • Απο supermarkets

    Votes: 2 2,9%
  • Καταστηματα-αλυσιδες

    Votes: 8 11,4%
  • Εξειδικευμενα καταστηματα

    Votes: 41 58,6%
  • Internet

    Votes: 17 24,3%
  • Αγγελιες

    Votes: 2 2,9%

  • Total voters
    70

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Λοιπον σε αυτο εδω με τρωει η περιεργεια και θα ηθελα πολυ να ξερω τα αποτελεσματα.
Η ερωτηση ειναι "απο που προτιματε να αγοραζετε βιντεοπροβολεις και τα παρελκομενα τους"
Παρακαλω ψηφιστε και σχολιαστε ελευθερα!:cool_4:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Απο εξειδικευμενα καταστηματα. Απο εκει που μπορω να δω τον προβολεα κατω απο τις ιδανικες συνθηκες και με προσωπικο "πειραγμα". Μετα την αγορα επισης, μπορω να παω και να καταθεσω τα οποια προβληματα που ισως προκυψουν. Η προσωπικη επαφη με τα μηχανηματα και τους ανθρωπους που τα εμπορευονται ειναι εκ των ων ουκ ανευ...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Εξειδικευμένα καταστήματα.
Γιατί ο προβολέας είναι ένα προϊόν που έχει ιδιαιτερότητες (όπως τα PC) σε σχέση με άλλα ηλεκτρονικά προϊόντα.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Εξειδικευμένα καταστήματα και γώ.


ΥΓ. Αυτό το Supermarkets τί το ήθελες ρε Ανδρέα είναι πρόκληση για να χαλάσει το thread.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Εξειδικευμένα καταστήματα και γώ.


ΥΓ. Αυτό το Supermarkets τί το ήθελες ρε Ανδρέα είναι πρόκληση για να χαλάσει το thread.
Ξερεις τι Γιωργο?
Θελω να δω εαν κανενας σχολιασει πως "παει και τον βλεπει σε εξειδικευμενα καταστηματα αλλα αγοραζει μεσω net η οπουδηποτε αλλου για να γλυτωσει μερικα ευρω"
Οποιος εχει το θαρρος/θρασος να το κανει πρεπει να εχει και το αντιστοιχο να το πει...:cool_4:

Και πριν προλαβει καποιος να σχολιασει αρνητικα το μηνυμα μου, δεν εχω κανενα προβλημα στο απο που αγοραζει καποιος αρκει να μην παει να το δει καπου αλλου.Αυτο δεν ονομαζεται μαγκια αλλα καπως αλλιως...
Εκτος φυσικα εαν εχει το θαρρος να ενημερωσει εκ των προτερων για τις διαθεσεις του...:bravo:
 

Μηνύματα
82
Reaction score
1
Ξερεις τι Γιωργο?
Θελω να δω εαν κανενας σχολιασει πως "παει και τον βλεπει σε εξειδικευμενα καταστηματα αλλα αγοραζει μεσω net η οπουδηποτε αλλου για να γλυτωσει μερικα ευρω"
Οποιος εχει το θαρρος/θρασος να το κανει πρεπει να εχει και το αντιστοιχο να το πει...:cool_4:

Και πριν προλαβει καποιος να σχολιασει αρνητικα το μηνυμα μου, δεν εχω κανενα προβλημα στο απο που αγοραζει καποιος αρκει να μην παει να το δει καπου αλλου.Αυτο δεν ονομαζεται μαγκια αλλα καπως αλλιως...
Εκτος φυσικα εαν εχει το θαρρος να ενημερωσει εκ των προτερων για τις διαθεσεις του...:bravo:
Φίλε Ανδρέα, για ποιο λόγο να μην πάει να το δει κάπου αλλού? Αυτός δεν είναι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς? Δηλαδή όπου μπαίνουμε να ρωτάμε πρέπει να αγοράζουμε κιόλας?Αν πχ βρώ σε έρευνα αγοράς το χ μηχάνημα 300Ε κάτω δεν θα το πάρω επειδή το έχω δει αλλού?Σίγουρα θα ρωτήσω τιμή και σίγουρα θα τον ενημερώσω ότι το έχω βρεί φθηνότερα, αν θέλει να μου κάνει καλύτερη τιμή. Το ότι έχει όμως κάποιος εξειδικευμένο μαγαζί δεν νομίζω ότι τον νομιμοποιεί να πουλάει ακριβότερα (δικαίωμα του επιχειρηματία) ούτε και υποχρεώνει τον δυνητικό αγοραστή να αγοράσει από εκεί (δικαίωμα του αγοραστή).
Είναι σαν να λέμε ότι πρέπει να πληρώσεις τον πωλητή που θα σε ενημερώσει σωστά και θα απαντήσει σε όλες τις απορίες σου (αυτή δεν είναι η δουλειά του???).
Σε κάθε περίπτωση, όταν μιλάμε για hi-end μηχανήματα (δεν το κατέχω το άθλημα ακόμα) φαντάζομαι ότι είναι λίγο άστοχο να μιλάμε για διαφορά λίγων ευρώ σε σύνολο αρκετών χιλιάδων, δεδομένου ότι απευθύνεσαι σε γνώστες και θα έχεις και ανα πάσα στιγμή τεχνική υποστήριξη, παρόλα αυτά it's a free market.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Αν μιλάμε για προβολέα, το ιδανικό για τους περισσότερους είναι να τον πάρουν από εξειδικευμένο κατάστημα. Ειδικότερα δε αν ο μελλοντικός ιδιοκτήτης είναι της κατηγορίας που θέλει/χρειάζεται συνεχή υποστήριξη και κάνει πολλές ερωτήσεις.

Πάντως μια σύγκριση με τις τιμές του Internet δεν βλάπτει. Δεν είναι όλα τα καταστήματα που προσφέρουν τιμές ελάχιστα πιο ακριβά από αυτές του Internet. H σύγκριση βοηθάει στον να "τιμολογήσεις" την επιπρόσθετη αξία που προσφέρει ένα εξειδεκευμένο κατάστημα.

Άλλο είναι διαφορές της τάξης των 50-100 ευρώ και άλλο διαφορές των 300-400 σε ένα μηχάνημα των 2000ευρώ.

Προσωπικά αγοράζω σχεδόν τα πάντα από το Internet εδώ και 7-8 χρόνια.
Υπολογιστή από μαγαζί δεν έχω αγοράσει ποτέ.

Θα το ρίσκαρα να αγοράσω και προβολέα από το Interner εαν είμουν σίγουρος ότι αυτόν θέλω και δεν τίθεται θέμα επιλογής μετά από θέαση.
 

Μηνύματα
107
Reaction score
0
+1 στα όσα γράφει ο jaguar13.

Ανδρέα, πιστεύω ότι εννοείς τις περιπτώσεις που κάποιος "εκμεταλεύεται" τα εξειδικευμένα καταστήματα τα οποία μπορούν να του παρέχουν συγκριτικά μηχανημάτων, γνώσεις κλπ ενώ από την αρχή ξέρουν ότι θα το πάρουν από κάπου αλλού (π.χ. ιντερνετ).
Σαφώς αυτό είναι κατακριτέο.
Σχετικά με το poll που άνοιξες, είναι δυνατόν τρελλαμένοι χομπίστες σαν εμάς εδώ να μην αγοράζουν από εξειδικευμένα μαγαζιά :)))) ?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
+1 στα όσα γράφει ο jaguar13.

Ανδρέα, πιστεύω ότι εννοείς τις περιπτώσεις που κάποιος "εκμεταλεύεται" τα εξειδικευμένα καταστήματα τα οποία μπορούν να του παρέχουν συγκριτικά μηχανημάτων, γνώσεις κλπ ενώ από την αρχή ξέρουν ότι θα το πάρουν από κάπου αλλού (π.χ. ιντερνετ).
Σαφώς αυτό είναι κατακριτέο.
Σχετικά με το poll που άνοιξες, είναι δυνατόν τρελλαμένοι χομπίστες σαν εμάς εδώ να μην αγοράζουν από εξειδικευμένα μαγαζιά :)))) ?
Ακριβως αυτο εννοω!
Βρισκεις καποιον προβολεα στο internet 300€(λεμε τωρα)φθηνοτερα?
Ε, τοτε πρεπει να τον αγορασεις απο εκει.
Αλλα ποσο "τιμιο" ειναι να το δεις πρωτα στο εξειδικευμενο καταστημα και να απασχολησεις υπαλληλους?
Η μαγκια ειναι να τον αγορασεις διχως να τον δεις!
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Όταν ένα κατάστημα σου προσφέρει την δυνατότητα να δεις και να ξαναδεις όποιο μηχάνημα σε ενδιαφέρει ΠΡΕΠΕΙ να είσαι αποφασισμένος να πληρώσεις το επιπλέον ίσως κόστος αυτής της υπηρεσίας σε σχέση με το internet store..
Είναι τουλάχιστον ντροπή , να πηγαίνει κάποιος να κάθεται με τις ώρες σε ένα showroom να βγάζει συμπεράσματα και να πηγαίνει να αγοράζει από αλλού για 30-50 ευρώ λιγότερα .(γιατί τόσο είναι συνήθως..)
ΜΟΝΟ για ακραίες περιπτώσεις κέρδους θα δικαιολογούσα κάτι τέτοιο..
Πχ στα 1500 μέση τιμή προβολέα , το κατάστημα να τον δίνει 1700 και το internet store 1300...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Απάντηση: Aπο που αγοραζετε?

Από καταστήματα.
Αλλά έχω πάρει κι εναν πρόχειρο Infocus για το μαγαζί από ιντερνέτ. Επειδή δεν υπήρχε εδώ το συγκεκριμένο μοντέλο (SP5000).
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Σωστή συμπεριφορά καταναλωτή για μένα αν θες να ψωνίσεις από το internet η εξής:

1.Κάνεις την έρευνα αγοράς σου

2.Βρίσκεις την τιμή που σου ταιριάζει και τον αγοράζεις. Αυτό είναι και το νόημα ρε παιδιά της διαδικτυακής αγοράς. Το αγοράζεις φτηνότερα γιατί αυτός που στο πουλάει είναι μια αποθήκη (και αν) κι ένας υπολογιστής, δεν έχει ούτε έξοδα showroom (ρεύμα, νερό κτλ), ούτε τους μισθούς και τα έξοδα (ασφάλιση κτλ) των υπαλλήλων ενός καταστήματος ούτε χίλια δυό άλλα κρυμμένα έξοδα που μπορεί να έχει ένα μαγαζί λιανικής.

Τώρα θες ντε και καλά να το δείς??? Κάντο τουλάχιστον τίμια. Πας στο μαγαζί και του λες, μεγάλε έχω βρεί το τάδε μηχανάκι τόσο, μπορείς να χτυπήσεις την τιμή? Ναι, καλώς, όχι κακώς και φεύγεις. Τώρα αν ο άλλος είναι διατεθειμένος να σε αφήσει να ρίξεις και μια ματιά οκ αλλά μη τον κοροϊδεύεις και τον βάζεις να σου ανεβάζει κατεβάζει μηχανήματα, να κάνεις Α Β συγκρίσεις, να βάζεις τα δισκάκια σου να δείς και να του φας όλη τη μέρα τζάμπα και μετά να του πείς οκ θα το σκεφτώ και να φύγεις τρίβοντας τα χέρια σου για τη μαγκιά που έκανες. Δεν είναι υποχρέωση του να σε ανέχεται...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Και εγω εξιδεικευμενο ψηφισα αν και τον αγορασα μεταχειρισμενο σε σουπερ τιμη και με κατω απο 100 ωρες λειτουργιας απο φιλο.
Ψηφισα αυτο γιατι οι αγορες ηλεκτρονικων μηχανηματων μου εχουν διδαξει οτι δεν ειναι μονο το απο που θα το παρεις πιο φτηνα γιατι εχεις πορεια μπροστα σου και τις περισσοτερες φορες θα χρειαστεις κατι.

Αλλα εδω θα ηθελα να πω οτι τα εξιδεικευμενα μαγαζια δεχονται πολυ μεγαλη πιεση απο τις προσφορες των hyper markets και φυσικα απο το internet.
Μιλαμε για διαφορες σε ορισμενες περιπτωσεις που εχει παρει το ματι μου , της ταξεως των 350 ευρω σε μηχανημα αξιας 1500 περιπου.
Καποιος μπορει να σκεφτει οτι το αγοραζω απο νετ συν οτι παιρνω και ενα σουπερ player με τα ιδιο ποσο που θα αγοραζα μονο το μηχανημα.
Ε αυτο γαργαλαει πολυ τον επιδοξο αγοραστη.
 

Μηνύματα
132
Reaction score
27
Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω αλλά δεν τίθεται κανένα ηθικό θέμα και περιορισμός από τη μεριά του καταναλωτή, όσον αφορά απο που θα ψωνίσει. Δικαίωμά του είναι να το πάρει απ όπου θέλει και να ενημερωθεί επίσης απ όπου θέλει. Αν τώρα θέλει να το παζαρέψει με τον μαγαζάτορα για να πετύχει καλύτερη τιμή δικαίωμά του...

Απλά αυτό μπορεί να αλλάζει στην πορεία με βάση την εμπειρία που αποκτάς (πόσες φορές την πατάς) πάντα σε σχέση με την οικονομική του δυνατότητα.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ και δεν θέλω να γενικολογήσω, μπορώ όμως σίγουρα να βασιστώ στην δική μου (και των φίλων) συλλογή εμπειριών από συναλλαγές με μαγαζάτορες- αντιπροσώπους, η συμπεριφορά και η τακτική των οποίων μας διώχνει όσο πιο μακριά γίνεται από την εγχώρια αγορά... Ο κολλητός μου πλέον ψωνίζει μόνο από το ίντερνετ ή από χομπίστες που πουλάνε τα παλιότερά τους. Πριν από έξι μήνες πέτυχε έναν 8720 ολοκαίνουριο φθηνότερα απ ότι πουλιέται μεταχειρισμένος σήμερα!!!
Εγώ πάλι κάθε φορά που επισκέπτομαι κάποιον ειδικευμένο χώρο ξέρω από πριν τι θα ακούσω αλλά αυτό δεν με χαλάει πια...

Αυτό που με χαλάει είναι πως αυτά που έχω να πω 9 στις 10 πάνε βρόντο και ακυρώνονται με ύφος 1000 καρδιναλίων. Οπα ρε φίλε. Χαλάρωσε κι άκου τον πελάτη αν θες να τον κρατήσεις. Αλλά προφανώς δεν θέλεις γιατί το πρόβλημά σου το έχεις... λυμένο.

Ειλικρινά οι τύποι τα βρίσκουν (τα θύματα) και κάνουν ό,τι κάνουν αλλά ο μαλάκας ξυπνάει κάποτε.

Φυσικά υπάρχουν και έμποροι εκεί έξω που προσπαθούν να παραμείνουν άνθρωποι αλλά εκτός του ότι είναι ελάχιστοι, εμπίπτουν στη κατηγορία
"μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά".

Λυπάμαι αλλά όσο οι μαγαζάτορες είναι Ελληνάρες θα έχουν μόνο Ελληνάρες πελάτες. Οσοι αισθάνονται και είναι πιο "ευρωπαίοι" δυστυχώς με τους Ελληνάρες δεν έχουν πολλά να πουν πόσο μάλλον να κάνουν...
 

Μηνύματα
107
Reaction score
0
Την περίπτωση να αντιμετωπιστείς ως χομπίστας από το εξειδικευμένο κατάστημα αντί ως πορτοφόλι από τα hypermarkets γιατί δεν την λαμβάνουμε υπόψη?

Από προσωπική εμεπιρία ενώ είχα "διαλέξει" ένα μηχάνημα, αναθεώρησα πλήρως την άποψη μου μόλις είδα κάποιο άλλο φθηνότερο σε σύγκριση το οποίο μου το πρότεινε ο πωλητής σταθμίζοντας τις ανάγκες μου και τα γούστα μου.
Αυτό μου γλύτωσε 300 ευρώ περίπου.

Οποτε έχω αγοράσει από ανίδεους προσπαθούν να σου πουλήσουν το ακριβότερο.
Η άποψη ενός καλού επαγγελματία που ξέρει το αντικείμενο και σου προτείνει την καλύτερη -προσωπική- λύση είναι η καλύτερη έκπτωση για μένα.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Ξερεις τι Γιωργο?
Θελω να δω εαν κανενας σχολιασει πως "παει και τον βλεπει σε εξειδικευμενα καταστηματα αλλα αγοραζει μεσω net η οπουδηποτε αλλου για να γλυτωσει μερικα ευρω"
Οποιος εχει το θαρρος/θρασος να το κανει πρεπει να εχει και το αντιστοιχο να το πει...:cool_4:

Και πριν προλαβει καποιος να σχολιασει αρνητικα το μηνυμα μου, δεν εχω κανενα προβλημα στο απο που αγοραζει καποιος αρκει να μην παει να το δει καπου αλλου.Αυτο δεν ονομαζεται μαγκια αλλα καπως αλλιως...
Εκτος φυσικα εαν εχει το θαρρος να ενημερωσει εκ των προτερων για τις διαθεσεις του...:bravo:

:bravo:

Λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω αλλά δεν τίθεται κανένα ηθικό θέμα και περιορισμός από τη μεριά του καταναλωτή, όσον αφορά απο που θα ψωνίσει.
Να συμπεράνω λοιπόν, ότι όταν κάποιος φέρνει προβολέα - αγορασμένο από Internetο-μάγαζα - που έχει πρόβλημα, και απαιτεί με ύφος "1000 καρδιναλίων" να τον εξυπηρετήσω ΕΓΩ ώς επίσημος εισαγωγέας, παπαγαλίζοντας τα περί "νομικής υποχρέωσης" ή όταν ζητάει αντάπτορες για το συγκεκριμένο προβολέα, δεν τίθεται "ηθικό θέμα και περιορισμός" να τον παραπέμψω στον μεταπράτη του Internet από τον οποίο τον αγόρασε ?



Λυπάμαι αλλά όσο οι μαγαζάτορες είναι Ελληνάρες θα έχουν μόνο Ελληνάρες πελάτες. Οσοι αισθάνονται και είναι πιο "ευρωπαίοι" δυστυχώς με τους Ελληνάρες δεν έχουν πολλά να πουν πόσο μάλλον να κάνουν...
Προεκτείνοντας την λογική σου, όσοι αισθάνονται "πιό Ευρωπαίοι" καλά θα κάνουν να συνδιαλέγονται με τα "Ευρωπαϊκά" interneto-μάγαζα και στο θέμα της υποστήριξης και της εγγύησης και να αφήσουν τους "Ελληναράδες" μεταπράτες να εξυπηρετήσουν τους "Ελληναράδες" πελάτες τους.


ΥΓ.

Τα σχόλια μου είναι καθαρά προσωπικά και σε καμμία περίπτωση δεν γράφω ως εκπρόσωπος της εταιρείας στην οποία εργάζομαι.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Aπο που αγοραζετε?

:bravo:



Να συμπεράνω λοιπόν, ότι όταν κάποιος φέρνει προβολέα - αγορασμένο από Internetο-μάγαζα - που έχει πρόβλημα, και απαιτεί με ύφος "1000 καρδιναλίων" να τον εξυπηρετήσω ΕΓΩ ώς επίσημος εισαγωγέας, παπαγαλίζοντας τα περί "νομικής υποχρέωσης" ή όταν ζητάει αντάπτορες για το συγκεκριμένο προβολέα, δεν τίθεται "ηθικό θέμα και περιορισμός" να τον παραπέμψω στον μεταπράτη του Internet από τον οποίο τον αγόρασε ?
Όχι, δεν τίθεται κανένα ''ηθικό θέμα, ούτε περιορισμός''. Τίθεται κανόνας Δικαίου. Ή, λοιπόν, αυτός (ο νόμος) υπάρχει και ο εκάστοτε αντιπρόσωπος δεν βγάζει άχνα μπροστά στις απαιτήσεις που προβάλλει ο πελάτης του για την κάλυψη μέσω εγγυήσεως, ή δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, οπότε ο αντιπρόσωπος τον στέλνει στα τσακίδια και τον παραπέμπει στα εγχειρίδια Κοινοτικού Δικαίου.

Τα ηθικά ζητήματα μπαίνουν στον καθένα, ο οποίος είναι ελεύθερος να τα ακολουθήσει ή όχι σύμφωνα με τη βούλησή του, όχι όταν τίθενται ζητήματα που καλύπτονται από νομικές υποχρεώσεις.

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τον Ανδρέα, αν και είναι πολύ λεπτό και δύσκολο το θέμα, ειδικά για τον πωλητή.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Re: Απάντηση: Re: Aπο που αγοραζετε?

Όχι, δεν τίθεται κανένα ''ηθικό θέμα, ούτε περιορισμός''. Τίθεται κανόνας Δικαίου. Ή, λοιπόν, αυτός (ο νόμος) υπάρχει και ο εκάστοτε αντιπρόσωπος δεν βγάζει άχνα μπροστά στις απαιτήσεις που προβάλλει ο πελάτης του για την κάλυψη μέσω εγγυήσεως, ή δεν υπάρχει τέτοιος νόμος, οπότε ο αντιπρόσωπος τον στέλνει στα τσακίδια και τον παραπέμπει στα εγχειρίδια Κοινοτικού Δικαίου.......................
Μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις - ρωτώ καλοπροαίρετα - ποιά είναι η συγκεκριμένη νομοθεσία, εάν είναι Ελληνική ή της Ευρωπαϊκής Ενωσης, εάν είναι νόμος ή οδηγία και πόσο δεσμευτική είναι.....

( Ετσι που πάω, θα το φάω το κεφάλι μου :cool_3: )

ΥΓ
Τα σχόλια μου είναι καθαρά προσωπικά και σε καμμία περίπτωση δεν γράφω ως εκπρόσωπος της εταιρείας στην οποία εργάζομαι.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
από οπου ειναι φθηνότερα ... απλό δεν ειναι? τι σημασια εχει τι ιδιοτητα εχουν τα μαγαζια? εμεις δεν αγοραζουμε ιαπωνεζικα αυτοκινητα φτιαγμενα στην τουρκια? που μας τα συντηρουν αλβανοι εργάτες με ανταλλακτικα απο την βουλγαρια? ... εχουν χαθει οι τιμες και οι αξιες ... για 50-100€ τα ξεπουλαμε ... που ειναι οι ανθρωποι? μονο τα λεφτα ...

επειδη δεν εχει την επιλογη που εγω θα ψηφιζα ... λεω εκει που δεν κοιτανε μονο το πορτοφολι σου ... εκει που μπορεις να πεις την αποψη σου και να βρεθει μια λυση ... εκει που καταλαβαινουν τις αναγκες σου ... τωρα αν καποιος τα ξερει ολα και δεν χρειαζεται συμβουλες ... αγοραζει απο αυτο που ειναι πιο κοντα του για να το φερει στο κεφαλι του πωλητη οταν χαλασει:happy_5:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Aπο που αγοραζετε?

Να υποθεσω πως οσοι εγραψαν πως αγοράζουν απο εξειδικευμένα καταστηματα ( και προφανώς αναφερόμαστε σε προβολείς) ειναι κάτοικοι Αθηνων;
Γιατι στην επαρχια , αλλα και στην Θεσσαλονίκη ακομα που ειναι η δεύτερη μεγαλυρετη σ πληθυσμό πολη , τετοια καταστήματα δεν υπάρχουν.
Βλεπω λοιπόν να μιλατε ολοι για εξειδικευμένα καταστηματα και σας κοιτάζω λιγο παραξενα.
Για πέστε ποια είναι αυτά πχ της Θεσσαλονίκης ποια των Πατρών και ποια της Καβάλας;
<o:p> </o:p>
Παίρνοντας παράδειγμα απο τον εαυτο μου στην μια και μοναδική αγορα προβολέα που εχω κανει ,η μονη δυνατότητα που ειχα ώστε να δω και να ενημερωθώ πριν αγορασω ηταν από ενα φιλο που ειχε ηδη στην κατοχή του.
Η αλλη περιπτωση ηταν απο καποιον αντιπροσοπο που ειχε την δυνατοτητα και τον χώρο να παρουσιάσει τα προϊόντα που εισάγει.
Βέβαια η εναλακτικη λυση όταν δεν εχεις ουτε αυτή τη δυνατότητα είναι να μπεις σε ένα φορουμ ( όπως καλη ωρα) και με τα γραφομενα των μελων του να καταλήξεις στην επιλογη σου, χωρις να χρειαστεί να δεις τον προβολέα που σε ενδιαφέρει ( αυτό πιστευω πως γινετε από τους περισσοτέρους )
<o:p> </o:p>
Εγω την αγορα μου την εκανα από τον διαδίκτυο όχι τοσο λογο της τιμης που αν θυμαμαι καλα η διαφορα ηταν πενιχρή οσο από τον χρονο παράδοσης.
Συγκεκριμένα το καταστημα ηθελε από τρεις εως πεντε μερες να παραδώσει καθως δεν ειχε στοκ και επρεπε να παραγγείλει για να μου το δώσει , ενώ από το eshop παραγγελία με ένα κλικ Παρασκευή το απόγευμα 7 η ωρα , στα χερια μου το Σαββατο στις 12 το μεσημέρι.
Η γρήγορη παράδοση όταν ανυπομονείς για το καινούργιο σου παιχνίδι μετράει περισσότερο από τα 50 ευρω διαφορα που πιθανον να υπάρχει.
<o:p> </o:p>
Στο γκάλοπ θα ηθελα να υπήρχε η δυνατότητα να ψηφίσω δυο επιλογες .
Μια Καταστηματα-αλυσιδες και μια Internet. ( δυστηχως εβαλα μονο στο πρωτο)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top