Adam ο Πρωτόπλαστος







Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φίλε το philosopher είναι εμπνευσμένο από το κομμάτι των Death οπότε έχει νόημα να περιμένουμε εναγωνίως, υποθέτοντας ότι ακούς τέτοιο είδος μουσικής;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Λοιπόν, σορρυ αν απογοητεύσω, το ηχείο δεν είναι τπτ φοβερό, δεν είναι καν από την καινούρια σειρά της Adam, αφού για οικονομικούς λόγους προτιμήθηκε το S3X-V, που βρέθηκε καινούριο σε τιμή γαργαλιστική.
Προορίζεται για το σαλόνι, και δε μου είναι άγνωστο, αφού το έχω δουλέψει στο παρελθόν.
Είναι το 5ο κατά σειρά ενεργό ηχείο που παίζει σαλονάτα (Στο γραφείο έχουν περάσει άπειρα, από εποχές home studio)

Στήθηκε και προς το παρόν κυκλοφορώ με το ηλίθιο χαμόγελο.
Έχω κλείσει και τα παράθυρα, να μην ξεμυρίσει η καινουργίλα.

Έπονται μετρήσεις μέχρι να ιδρώσει και οδοστρωτήρας Dirac βέβαια, από το πιστό μου ddrc-22d
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
:party::party::party:

:drinks::drinks::drinks:

:neo::neo::neo:

:beach:

:thumbsup:
[DOUBLEPOST=1516223603][/DOUBLEPOST]
Είναι το 5ο κατά σειρά ενεργό ηχείο που παίζει σαλονάτα
Τι;;;;;

Δεν ισχύει πως δεν παίζουν καλά τα ενεργά στα σαλόνια;

Ψέματα μας λένε οι γρεζογκουρού;;;
[DOUBLEPOST=1516223652][/DOUBLEPOST]
Στήθηκε και προς το παρόν κυκλοφορώ με το ηλίθιο χαμόγελο.
Φωτό. Θελουμε φωτό. (Του ηχείου, όχι του χαμόγελου)
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Φίλε το philosopher είναι εμπνευσμένο από το κομμάτι των Death οπότε έχει νόημα να περιμένουμε εναγωνίως, υποθέτοντας ότι ακούς τέτοιο είδος μουσικής;
Χαχα, άκουγα κάποτε, αν και το nickname δεν εμπνεύστηκε από το ομώνυμο έπος του Individual Thought Patterns.

Ο αείμνηστος Schuldiner πρόσεχε αρκετά τις παραγωγές του (έδινε λεφτά) και φρόντιζε να συνεργάζεται με καλούς μουσικούς, οπότε είμαι σίγουρος ότι θα ακούγεται θαυμάσια και σε αυτά τα ηχεία!

Ακούω blues/funk/rock και ενίοτε metal, αλλά στην πιο ήρεμη και progressive απόχρωσή του πια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Στήθηκε και προς το παρόν κυκλοφορώ με το ηλίθιο χαμόγελο.
Άντε και στα δικά μας! (ηλίθια χαμόγελα) :p

Με γειες! ( η ηχειάρα) 8-)

Ο χώρος πως τα πάει; Συμπεριφέρεται ευγενικά, ή θέλει ξύλο; :drinks:
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Βλέποντας τα Adam, μου δημιουργήθηκε μια απορία! εάν έχεις σύστημα 13.2 Auro, ανοίγεις κάθε φορά, 15+ όλο το υπόλοιπο σύστημα διακόπτες on-off, για να δεις ταινία, ή να ακούσεις μουσική;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Το εν λόγω ηχειάκι:




Έχει 9' γουφερ με 250 βατ ενισχυτή, ίδιο ενισχυτή διαθέτει το 4' μιντ, ενώ ένας 50 βατ ενισχυτής παίζει το ριμπον.
Μ'αυτά και μ'αυτά, βγάζει Max. SPL per pair at 1 m ≥124 dB.
Παίζει από 32 Hz μέχρι τα 50 kHz, και μπορείς να επέμβεις στην απόκριση με αυτά τα ρυθμιστικά, που τα'χει στα μούτρα του ηχείου, όχι στην πλάτη:



ακριβώς πάνω από τη μία από τις 2 οπές του μπας ριφλεξ, τις οποίες επίσης αναγκάζεσαι να τις βλέπεις, είναι όλα μπροστά (μη τυχόν θες να το εντοιχίσεις)

Συνολικά, μια αισχρότητα και μισή.
Άσε που το κιτρινακι δεν είναι πια της μόδας.
Απορώ ώρες ώρες με τι κριτήρια ψωνίζει ο κόζμος, σε το κόζμο φέρνουμε τα παιδιά μας και τέτοια.
 
Last edited:



Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Βλέποντας τα Adam, μου δημιουργήθηκε μια απορία! εάν έχεις σύστημα 13.2 Auro, ανοίγεις κάθε φορά, 15+ όλο το υπόλοιπο σύστημα διακόπτες on-off, για να δεις ταινία, ή να ακούσεις μουσική;
Δεν ξέρω για τα συγκεκριμένα, αλλά μπορείς να επιλέξεις κάποιο μοντέλο με stand-by, πχ τα Dynaudio LYD, τα DENON DN508S (τα έχω, κλώνοι των M-Audio M3-8). "Ξυπνάνε" μόλις έρθει σήμα, ενώ σβήνουν κανά 10λεπτο από τη στιγμή που σταματάει.
Άσχετο, αλλά τα DENON επιπλέον έχουν και τρύπα Μ10 με σπείρωμα στην πλάτη τους αλλά και VESA100 στη βάση τους, για ευκολότερη τοποθέτηση σε ταβάνι, τοίχο κτλ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.083
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top