Advance acoustic a 10

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Δοκίμασε καλώδια Shunyata , ειδικά την ακριβή σειρά. Θα ακούσεις διαφορά γιατι θα μειώσεις τον θόρυβο σήματος. Δεν ειναι το καλώδιο μέσα αλλά η θωράκιση που έχει και πιστεψε με παίζει σημαντικό ρόλο.
Αγαπητέ μου, αν θες να μειώσεις ουσιαστικά τον προερχόμενο από το δίκτυο θόρυβο, μία είναι η λύση. Αφαιρείς το φτηνό πλαστικό IEC που έχουν στην είσοδο τους όλες οι συσκευές ήχου, και στη θέση του τοποθετείς ένα με φίλτρο.

Για παράδειγμα, το schaffner FN9255. Τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά, άρα και το έργο του, είναι απείρως καλύτερα από το οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος. Το δε κόστος του από 12 έως 16 ευρώ, αναλόγως της κατανάλωσης ρεύματος που απευθύνεται!!!!!
Παρακάτω δε, μπορείς να δεις όλα τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και τις μετρήσεις του. Κάτι αντίστοιχο βέβαια δεν θα δεις ΠΟΤΕ για καλώδιο ρεύματος γιατί απλά οι <<κατασκευαστές>> τους ξέρουν που απευθύνονται.
https://www.schaffner.com/product-storage/datasheets/fn9255/
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όσο δουλεύει καλύτερα μια καφετιέρα, αν της αλλάξεις καλώδιο ρεύματος.
Και όμως, υπάρχει σαφής διαφορά στο σώμα του καφέ με ένα καλύτερο καλώδιο.
Το πρόβλημα είναι πως άλλα καλώδια είναι κατάλληλα για εσπρεσσιερες και άλλα για φίλτρου. Αυτό βέβαια ένας έμπειρος χρήστης ξέρει να το αντιμετωπίσει και να επιλέξει το κατάλληλο, εκτός αν έχει πολυκαφετιέρα που βγάζει και τα δύο είδη καφέ. Εκεί η εξίσωση περιπλέκεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Και όμως, υπάρχει σαφής διαφορά στο σώμα του καφέ με ένα καλύτερο καλώδιο.
Το πρόβλημα είναι πως άλλα καλώδια είναι κατάλληλα για εσπρεσσιερες και άλλα για φίλτρου. Αυτό βέβαια ένας έμπειρος χρήστης ξέρει να το αντιμετωπίσει και να επιλέξει το κατάλληλο, εκτός αν έχει πολυκαφετιέρα που βγάζει και τα δύο είδη καφέ. Εκεί η εξίσωση περιπλέκεται.
Ξέρεις και για δονητές;
 


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα,
Φίλε @laflolaz αυτές τις απορίες τις είχαμε και εμείς αν υπάρχει καλύτερο καλώδιο ρεύματος, καλύτερα rca, καλύτερα καλώδια ηχείων, εύχομαι να μη μπλέξεις με αυτά ......... θα πονοκεφαλιάσεις !!!!!!!
Τώρα αν θέλεις να κάνεις τις αλλαγές σου δε θα σου πω όχι, αλλά σε θέματα ρεύματος πρώτα θα πρέπει να τσεκάρεις αν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση από τη ΔΕΗ μέχρι το πίνακα σου, και από εκεί μέχρι τις πρίζες των μηχανημάτων σου.
Έχω κουραστεί να βλέπω κόσμο να αγοράζει καλά και ακριβά καλώδια ρεύματος και ταυτόχρονα το υπόλοιπο ηλεκτρικό δίκτυο από τον πίνακα μέχρι τις πρίζες να είναι άχρηστο !!!!!
 

N

nickmitro

Guest
Οπως και να ειναι το δικτυο σου,η διαφορα θα ειναι αμεσα ακουστη ομως δοκιμασον μεν,αγορασον δε.Αν περιμενεις να κανεις πρωτα ολα τα αλλα προτεινομενα τοτε αμωμι εν οδω αλληλουια.Στη βραση κολλαει το σιδερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Στη βραση κολλαει το σιδερο.
Αυτό μάλλον ψέμα είναι.

Δεν έχω δει ποτέ σίδερο να κολλάει στη βράση.

Και τα υπόλοιπα ψέματα είναι, αλλά το σίδερο με καίει.
 



Μηνύματα
58
Reaction score
12
Παιδια οκ
Η ερωτηση ειναι τελείως εκπευδευτικη. Τι να τσεκαρω στον πίνακα ακριβως . Δεν εχω θεματα με ρευματα. Καινουργες ασφαλεις υπαρχουν. Τι ακριβως να κοιτάξω. Ρωτάω διότι αν βαλω ενα καλωδιο των 100ευρω? Μετα θα θελω και πολυμπριζο τον 200? Και μετα και φιλτρο ρευματος? Και αν ναι αυτος ο ενισχυτής θα αποδωσει καλύτερα?
Αγαπητέ μου, αν θες να μειώσεις ουσιαστικά τον προερχόμενο από το δίκτυο θόρυβο, μία είναι η λύση. Αφαιρείς το φτηνό πλαστικό IEC που έχουν στην είσοδο τους όλες οι συσκευές ήχου, και στη θέση του τοποθετείς ένα με φίλτρο.

Για παράδειγμα, το schaffner FN9255. Τα ηλεκτρικά του χαρακτηριστικά, άρα και το έργο του, είναι απείρως καλύτερα από το οποιοδήποτε καλώδιο ρεύματος. Το δε κόστος του από 12 έως 16 ευρώ, αναλόγως της κατανάλωσης ρεύματος που απευθύνεται!!!!!
Παρακάτω δε, μπορείς να δεις όλα τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και τις μετρήσεις του. Κάτι αντίστοιχο βέβαια δεν θα δεις ΠΟΤΕ για καλώδιο ρεύματος γιατί απλά οι <<κατασκευαστές>> τους ξέρουν που απευθύνονται.
https://www.schaffner.com/product-storage/datasheets/fn9255/
Φανταζομαι θελω τεχνικο? Και μετα χανουμε εγγύηση?
Καταρχην τι δεν σου αρεσει σε αυτο που ακους τωρα
Ο ενισχυτης πεζει καλά. Θα πεζει ας πουμε με πιο πολυ ογκο πιο δυνατα? Θα περναει περισσότερο ρευμα στα τροφοδοτικά. Τι αλλάζει. Εγω εχω το κλασσικο των 3 ευρώ σε πολυμπριζο των 15 ευρω. Αυτά
 
Last edited:

Μηνύματα
58
Reaction score
12
-
Εχω 2-3 φιλαράκια στην περιοχή που έχεις δηλώσει .
Όλοι τους έχουν " φίλτρο ρεύματος " ...θα σου πρότεινα γιά αρχή - να δανειστείς από κάποιον φίλο σου ένα .. - και αν ακούσεις διαφορά , να ξεκινήσεις από αυτό κάνοντας τέστ αρκετές φορές και μετά να πας στα καλώδια τροφοδοσίας .
-
Ότι καλύτερο προσθέτουμε στην γραμμή της αναπαραγωγής του οικιακού μας ήχου , θά μας δώσει κάποιες φορές , το κάτι παραπάνω .
πολύπριζο με φίλτρο ,
καλώδια τροφοδοσίας γιά ενισχυτές - προ ενισχυτές , 2.20 -2.40 μ.
καλώδια τροφοδοσίας γιά πηγές , 1.80 μ.
---------
Πάνω από όλα όμως είναι Ο Χώρος !
.......Εν αρχή είναι Ο Χώρος .......όλα ξεκινούν από εκεί .
Μετά είναι το στήσιμο τών ηχείων . που και πώς θα τα τοποθετήσουμε ;
Μετά είναι η απόσταση ή σωστή , που πρέπει να ακούσω τα ηχεία μου .
Μετά είναι , το πώς ακούω ; ακούω καλά ; έχω ήχο που με προβληματίζει ; Τι θέλω , διάχυση ή απορρόφηση ;
και το γαϊτανάκι ....πάει παρα πολύ μακριά .
---------
Υπάρχει κάτι πιό πάνω από τον Χώρο ;
Ναί Υπάρχει !
Δεν ακούει το δεξί αυτί με το αριστερό αυτί μας το ίδιο ! πάντα ένα από τα δύο μας ακούει ένα τσίκ - το λιγότερο - καλύτερα !
Το πως ακούμε ό καθένας μας ....είναι μοναδικό ! κάτι σαν το δακτυλικό μας αποτύπωμα .
Αν κάνουμε όλοι εδώ ένα ακουόγραμμα δεν πρόκειται να ζευγαρώσει κανένας μας και να πούμε αυτοί οι δυό ακούνε το ίδιο !
Φτιάξε τον ήχο που ακούς από τα ηχεία σου στα δικά σου μέτρα και σταθμά .

Αυτά για τα αυτιά μας .
Θέλω να πώ πώς , πριν τα καλώδια , υπάρχουν αλλά 1000 ερωτηματικά ; ερωτηματικά μικρα μα και μεγάλα .
Οκ ειμαι καινουργιος στον χωρο. Ολα αυτα τα ψαχνω. Προσπαθω να πηγενω με τους βασικους κανόνες. Θα δω το θεμα του φίλτρου. Αυτη την στιγμη για να παρω ρευμα παρεμβαλεται μπαλαντεζα 10 μετρων ενα καλο πολυμπριζο. Θέλει δουλεια ακομα. Κανω καλες ακροάσεις αλλα καποια βασικα πραματα θελουν βελτίωση. Και κοιταω τα πιο σημαντικα.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.525
Ένας Χαιεντάς ....πετυχαίνει τη γυναίκα του στο νεροχύτη να πλένει πιάτα .
Από τα 8 μέτρα ...την ρωτάει :
- Γυναίκα , τι φαΐ έχουμε σήμερα ;
Καμία απάντηση .
Πάει στα 7 μέτρα :
- Γυναίκα , τι φαΐ έχουμε σήμερα ;
Πάλι καμία απάντηση .
.....Στα 6 μέτρα :
- Γυναίκα , τι φαΐ έχουμε σήμερα ;
Επίσης τίποτα .
Πάει στα 5, στα 4, 3, 2, ώσπου στο τέλος φτάνει στο 1 μέτρο .
- Γυναίκα , τι φαΐ έχουμε σήμερα ;
Όπου και αποκρίνεται η γυναίκα του :
-Σήμερα έχω φτιάξει κεφτεδάκια και είναι η όγδοη φορά που σ' το λέω !

* Πρόσεξε μη γίνεις Χαιεντάς αδερφέ !
-
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Οκ ειμαι καινουργιος στον χωρο. Ολα αυτα τα ψαχνω. Προσπαθω να πηγενω με τους βασικους κανόνες. Θα δω το θεμα του φίλτρου. Αυτη την στιγμη για να παρω ρευμα παρεμβαλεται μπαλαντεζα 10 μετρων ενα καλο πολυμπριζο. Θέλει δουλεια ακομα. Κανω καλες ακροάσεις αλλα καποια βασικα πραματα θελουν βελτίωση. Και κοιταω τα πιο σημαντικα.
Μην το κουράζεις παραπάνω...
Έχεις δει στα τεχνικά χαρακτηριστικά κάποιου ενσχυτή, να λέει πως αυτά ισχύουν με το τάδε καλώδιο;
Ούτε πρόκειται να δεις.
Στις διάφορες μετρήσεις που γίνονται στα εργαστήρια, έχεις δει να αναφέρουν το καλώδιο;
Ούτε πρόκειται να δεις.
Έχεις δει κάποιο τεχνικό χαρακτηριστικό ενισχυτή, να διαφοροποιείται με το καλώδιο;
Ούτε πρόκειται να δεις.
Να είμαστε καλά!
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.252
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top