Advance EL 250

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Τελικά,ο κύβος εριφθη και μετα απο αρκετο και χρονοβόρο ψάξιμο,μου τα έκανα δώρο στα γενεθλιά μου:) Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες,''έκατσε'' εύκολα και αμέσως στον χώρο μου,χωρίς κάποια εμφανή προβλήματα τοποθέτησης,αν και φυσικά θα το ψάξω ακόμα λίγο το θέμα.Τα εχω και παίζουν,αλλοτε σε χαμηλές και αλλοτε σε ανεβασμένες εντάσεις,ετσι ωστε κάποια στιγμή να ''στρώσουνε''. Πήρα το ενα και μοναδικό ζευγάρι σε μαύρη λάκα,οπου το φινίρισμά του,ειναι πράγματι άψογο και υπεράνω κάθε κριτικής. Στο ακουστικό θέμα τώρα,μου έχουν πέσει τα...σαγόνια με το χαμηλό τους! Είναι απίστευτο και δεν μπορώ να φανταστώ,πως θα γίνει οταν με το καλό ''στρώσουν'' τα ηχεία. Περισότερα,οταν ζήσω λίγο μαζί τους και κάποια στιγμή,θα ανεβάσω και φωτό:)
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Καλορίζικο!
Μέχρι τώρα επιβεβαιώνεις τον παναγοπουλο του high-fidelity που έγραψε παρόμοια πράγματα
Τα προηγούμενα σου τι ήταν?
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Advance EL 250

Σ'ευχαριστώ!Ειχα ( και τα εχω δλδ ακόμα...) Acoustat 1200 Pininfarina,που εχουν καμπίνα με 8άρι γούφερ στο κάτω μέρος τους και ηλεκτροστατικό πάνελ στο επάνω τους μέρος. Είχα όμως και Tannoy Saturn S 10 ,που είχανε και αυτά επάνω τους 2 10ιντσα,αλλά καμία σχέση το χαμηλό τους με τούτο δω το πράγμα! Εχω ακούσει πολλα ηχεία,αλλά τέτοιο χαμηλό,δεν έτυχε να ξανακούσω,ασχέτως κατηγορίας τιμής. Βασικά.δεν ειναι θέμα ποσότητας,αλλά ποιότητας του χαμηλού του,το οποίο δεν ''σέρνεται'',δεν μπουμάρει,''σβήνει'' γρήγορα και έχει ατάκα,καταφέρνοντας με μαεστρία να μην βγαίνει επάνω απο το υπόλοιπο συχνοτικό φάσμα. Αλλη παρατήρηση που εχω να κάνω,υστερα απο περίπου τρεις ωρες ακροάσεων,είναι πως δεν ''κρέμεσαι'' απο το sweet spot,αφου αλλάζω θέσεις στον καναπέ μου και όλα μένουν στην θέση τους,ενώ το ίδιο ακριβώς,ισχύει και στο ύψος. Μέχρι στιγμής,πάμε καλά,απρόσμενα καλά για την ακρίβεια και επαναλαμβάνω,ασχέτως χρημάτων,γιατί αν βάλουμε στο θέμα και την τιμή τους,εχω την πεποίθηση πως πρόκειται για ευκαιρία... Ιδωμεν...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Advance EL 250

Κατ αρχη καλοριζικα και συγχαρητηρια για την επιλογη σου. Ειναι γεγονος οτι το ηχειο απο πλευρα τεχνικων χαρακτηριστικων κανει πολλα ηχεια με διπλασια και τριπλασια τιμη να κοκινιζουν. Για τις δυνατοτητες του χαμηλο του δεν ειχα καμμια αμφιβολια για τα υπολοιπα πιστευω να μας γραψεις κατι παραπανω μετα το στρωσιμο. Τα συνοδα του ποια ειναι?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
καλοριζικα....
φωτο φωτο φωτο φωτο:613:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.122
Reaction score
20.630
Απάντηση: Advance EL 250

Καλορίζικα κι από μένα. Πόσο κοστίζουν περίπου;
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Advance EL 250

Κατ αρχη καλοριζικα και συγχαρητηρια για την επιλογη σου. Ειναι γεγονος οτι το ηχειο απο πλευρα τεχνικων χαρακτηριστικων κανει πολλα ηχεια με διπλασια και τριπλασια τιμη να κοκινιζουν. Για τις δυνατοτητες του χαμηλο του δεν ειχα καμμια αμφιβολια για τα υπολοιπα πιστευω να μας γραψεις κατι παραπανω μετα το στρωσιμο. Τα συνοδα του ποια ειναι?
Σε ευχαριστώ:) Στα χαρτιά τα περισότερα μηχανήματα,καλά τα πάνε,τις περισότερες φορές τουλάχιστον,απλά επειδή εχει τύχει πολλές φορές τα χαρτιά να ''τσακώνονται'' με τα αυτιά μου,πλέον αν δεν ακούσω κάτι και ειδικά στον χώρο μου,δεν προχωρώ σε αγορά του! Πάντως,μέχρι στιγμής, η επιλογή του ηχείου,δείχνει τέλεια,τουλάχιστον στα αυτιά μου,αλλά αυτο το χαμηλό του,απλά δεν παιζεται,εχει ρε παιδί μου έκταση,παλμό,βάθος! Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω,δεν είμαι και συντάκτης του χώρου! Τα υπόλοιπα ναι,μετά απο κάποιες αρκετές ωρες λειτουργίας τους,θα επανέλθω με περισότερα! Απο συνοδά,εχω δικό μου ενισχυτή 2Χ280/8 , 2Χ560/4, κατεβαίνει και στα 2 ωμ,οπότε τα πάει περίπατο:) Η advance τα λέει 6ωμα και με 89 ντιμπια ευαισθησία,οπότε ειναι σχετικά ''εύκολο'' σαν φορτίο,αν και ενας Denon avr 1910 πολυκάναλος που συνδέθηκε,απλά για δοκιμή,ατύχησε... Βέβαια,ειναι και λάθος η σύγκριση,πολύ απλά γιατί δεν ΄περιμένεις και πολλά απο την κατηγορία τιμής του,οπότε...
Απο πηγή,εχω ενα απλό,απλούστατο 5απλό σιντι της yamaha,αλλά ίσως και να δοκιμάσω και με ενα advance 203 II που τόχω σφραγισμένο και κάθεται... Απλά θα περιμένω λίγο,ετσι ωστε να μου γίνει λίγο πιο ''οικοίο'' αυτό που ακούω τώρα και να κάνω πιο εύκολα τις δοκιμές μου. Αυτα!
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Re: Advance EL 250

καλοριζικα....
φωτο φωτο φωτο φωτο:613:

Χαχαχαχα,όταν γυρίσει η οικογένεια,θα βάλω! Εχει την ψηφιακή μαζί της...
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Advance EL 250

Καλορίζικα κι από μένα. Πόσο κοστίζουν περίπου;
Σ'ευχαριστω! Λιανική τιμή,αν δεν πέφτω πολύ εξω,πρέπει να εχουν 3500e Στην συσκευασία τους,είχαν και γαντάκια:)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Advance EL 250

Να φανταστουμε απο τον τροπο που γραφεις οτι τα πηρες ακομη πιο κατω απο τα 3,5. Μπραβο. Παντως θεωρητικα 89db και 6 ωμ δεν ακουγονται για ευκολα ηχεια. Βεβαια ο ενισχυτης που εχεις ειναι μια χαρα. Ξερεις καμμια φορα ακουμε καποιο ηχειο, ολα μας φαινονται καλα αλλα οταν διαβαζουμε τα χαρακτηριστικα του κατι μας λειπει. Εσυ λοιπον τετοιο προβλημα δεν θα εχεις και πολυ περισσοτερο που το ηχειο πριν το στρωσιμο σ εχει ενθουσιασει. Παντως η Advance συνεχιζει να πουλαει σε τιμες προσιτες κατι που μονο κανονας δεν ειναι.
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Re: Απάντηση: Advance EL 250

Όπως στα player της SHANLING!

:107:
In Internet slang, a troll is someone who posts controversial, inflammatory, irrelevant or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum, chat room or blog, with the primary intent of provoking other users into an emotional or disciplinary response[1] or of otherwise disrupting normal on-topic discussion.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Re: Απάντηση: Advance EL 250

Βεβαια ο ενισχυτης που εχεις ειναι μια χαρα
αφου διπλασιαζει απο τα 8 στα 4 τι ψαχνεις...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Re: Απάντηση: Advance EL 250

In Internet slang, a troll is someone who posts controversial, inflammatory, irrelevant or off-topic messages in an online community, such as an online discussion forum, chat room or blog, with the primary intent of provoking other users into an emotional or disciplinary response[1] or of otherwise disrupting normal on-topic discussion.

H μόνη συσκευή που μέχρι σήμερα προσφέρεται με γάντια, από όσο εγώ γνωρίζω, είναι το, καταξιωμένο, scd-200 της SHANLING και ίσως ορισμένα μοντέλα της ακόμα. Aυτό το γεγονός ήρθε στο μυαλό μου ακούγοντας ότι, τα αναμφισβήτητα εξαιρετικά αυτά ηχεία, έχουν στην συσκευασία τους γάντια και έκανα αυτήν την απλή αναφορά.

Είναι επιλήψιμο;

Επιστρέφω λοιπόν στο ακέραιο τις κατηγορίες, για άλλη μια φορά, στο πρόσωπο που τις απηύθηνε!

:107:
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Advance EL 250

Να φανταστουμε απο τον τροπο που γραφεις οτι τα πηρες ακομη πιο κατω απο τα 3,5. Μπραβο. Παντως θεωρητικα 89db και 6 ωμ δεν ακουγονται για ευκολα ηχεια. Βεβαια ο ενισχυτης που εχεις ειναι μια χαρα. Ξερεις καμμια φορα ακουμε καποιο ηχειο, ολα μας φαινονται καλα αλλα οταν διαβαζουμε τα χαρακτηριστικα του κατι μας λειπει. Εσυ λοιπον τετοιο προβλημα δεν θα εχεις και πολυ περισσοτερο που το ηχειο πριν το στρωσιμο σ εχει ενθουσιασει. Παντως η Advance συνεχιζει να πουλαει σε τιμες προσιτες κατι που μονο κανονας δεν ειναι.
Εγω εχω τα ''μεσα'':)) Ειναι αληθεια παντως,πως δεν φαινεται και πολυ ευκολο σαν φορτιο,θα δοκιμασω και αλλους ενισχυτες,περα δλδ απο τον ντενον που εχω εδω( τον οποιο και γονατισε...) και θα δουμε. Εννοειται πως οποιος συνφορουμιτης ενδιαφερεται,κερναω καφε:)
Μεχρι στιγμης παντως και εκτος απροοπτου,δειχνουν ευκαιρια,γιατι παιζουν εξαιρετικα( παντα κατα την γνωμη μου) ασχετως χρηματων!
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Re: Απάντηση: Advance EL 250

Μεχρι στιγμης παντως και εκτος απροοπτου,δειχνουν ευκαιρια,γιατι παιζουν εξαιρετικα( παντα κατα την γνωμη μου) ασχετως χρηματων!
Φίλε audioj τα νέα σου ηχεία είναι πολύ όμορφα και σίγουρα παίζουν εξαιρετικά! Συγχαρητήρια και καλοάκουστα!

:107:
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Re: Απάντηση: Advance EL 250

Φίλε audioj τα νέα σου ηχεία είναι πολύ όμορφα και σίγουρα παίζουν εξαιρετικά! Συγχαρητήρια και καλοάκουστα!

:107:


Τωρα εσεις θα με πειτε τρελλο,αλλα οσο περναει η ωρα,τοσο ανακαλυπτω πραγματα που δεν ακουγα σε γνωστα μου σιντακια. Αυτο το χαμηλο τους,ειναι για ναναι ομως! Κολλησα ασχημα μου φαινεται,θελω γιατρο...:p
Σε ευχαριστω πολυ! Στο θεμα φινιρισματος ο Γαλλοκινεζος εχει κανει εξαιρετικη δουλεια,ειναι στολιδι στον χωρο!
ΥΓ.
Ανοιξα και το CD player,Advance 203 II απο το κουτακι του. Ξερει καποιος χριστιανος πως παιρνει μπαταριες το ρημαδοκοντρολ του? Μη μου πειτε για manual,δεν αντεχω...
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Advance EL 250

Στο θεμα φινιρισματος ο Γαλλοκινεζος εχει κανει εξαιρετικη δουλεια,ειναι στολιδι στον χωρο!
To πρόσεξα!


:446:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Απάντηση: Advance EL 250

με γειές!

σίγουρα, το ενισχυτικό σου τα αναδεικνύει.

με άλλα "δήθεν" ενισχυτικά, κολοκύθια θα παίζανε....
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Advance EL 250

με γειές!

σίγουρα, το ενισχυτικό σου τα αναδεικνύει.

με άλλα "δήθεν" ενισχυτικά, κολοκύθια θα παίζανε....
Thnx:)
Λες? Δεν ξέρω,μονο με εναν 1909 Denon πολυκαναλο τα δοκιμασα,αλλα δεν... με τιποτα ομως. Σε χαμηλες σταθμες,ηταν ανεκτα τα πραγματα,αν και το χαμηλο,ακομα και εκει,ειχε ''ουρα''. Οταν ανεβασα την ενταση,χαθηκε η μπαλα,ο Denon τελειωσε και θολωσαν ολα! Θα δοκιμασω κι αλλους,ετσι,απο περιεργεια,καταλαβαινεις:) Βασικα,εχω την αισθηση πως μαλλον εχεις δικιο,απο την αποψη πως επειδη αυτο το ηχειο εχει τρομερες δυνατοτητες ειδικα στα χαμηλα,θελει ''γρηγορο'' ενισχυτη και μαλλον καπου εκει,''εδεσε'' το γλυκο με τους δικους μου,επειδη ειναι class D. Βεβαια,ολα ειναι και θεμα γουστου οπως ξερουμε!
( Την περασμενη εβδομαδα σε αναζητησα που ειχα ερθει για λιγες μερες,αλλα ενα πουλακι μου ειπε πως ελειπες,οποτε αλλη φορα!:) )
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.695
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top