All In One για μεγαλο δωματιο 85 m2

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Tannoy Gold 8 B-Stock – Thomann Elláda για ενεργά με πολύ καλό dark brown & gold φνίρισμα. Είναι b-stock στο Thomann αλλά σε πολύ καλή τιμή και με εγγύηση 3 χρόνων. Μετά θα χρειαστείς dac/streamer με volume control οπώς είπαν και οι φίλοι παραπάνω.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.816
Reaction score
2.230
Αναφέρομαι στο video από Μύκονο, που είναι για zumba και για εντονη γυμναστική με ηχεία σε εκκωφαντικές στάθμες.
Που είναι αντίθετα με Yoga, διαλογισμό κλπ...

Στα 1.499 το iFI Aurora είναι ιδανικό και με ΖΕΝ γραμμές, ξύλο bamboo κλπ.

Σε ποιο αναφερεσαι γιατι μπερδευτηκα λιγο....

Οχι πανω απο 1500 ευρω
 


Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Σε κάποιο προσεγμένο αισθητικά χώρο, θα σκεφτόμουν σοβαρά αυτό, έστω και με υποχωρήσεις στο θέμα έντασης ( που υποθέτω δεν αποτελεί προτεραιότητα) :

Phantom II 98 dB

Βάζοντας το δε να σταθεί εδώ (Legs), έχεις ένα εξαιρετικό αισθητικό αποτέλεσμα, με εξαιρετική συνδεσιμότητα και αξιοπρεπή ήχο. Αν δε σου αρκεί μπορείς ανά πάσα στιγμή να το παντρέψεις μ' ένα δεύτερο για καλύτερο αποτέλεσμα και ένταση.
Η τιμή νομίζω είναι ή ξεπερνάει ελαφρά το όριο, άλλα είναι κάτι διαφορετικό...
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Στα 1.499 το iFI Aurora είναι ιδανικό και με ΖΕΝ γραμμές, ξύλο bamboo κλπ.
Συμφωνω....γι αυτο και ειχε παει εκει το ματι μου απο την αρχη. Δεν ξερω αν η αποδοση του θα εινα αρκετη αλλα τα χαρακτηριστικα του ειναι εντυπωσιακα
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Κάνω διάλειμμα στο γραφείο και αναλύω αυτό που πρότεινα στην αρχή. Καλά τα συστήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω,αλλά ακριβούτσικα και με κάποιες αμφιβολίες αν θα καταφέρουν να γεμίσουν τον χώρο (και αφού δεν μπορείς να τα ακούσεις,το ρίσκο είναι πιο μεγάλο). Αυτο που πρότεινα,ενεργά ηχεία και ενα streamer ή ακόμα και παθητικά ηχεία με έναν τελικό ενισχυτή και streamer ή ολοκληρωμένο ενισχυτή και streamer,σε ένα κουτί με το φινίρισμα που επιθυμείς. Θα χρειαστείς από δύο ως τέσσερις παροχές ρεύματος (αντί για μία),αλλά είναι πολύ απλό να μπει ένα πολύπριζο στην πίσω μεριά του κουτιού. Φαντάσου κάτι τέτοιο........σαν τα σύστημα της Geneva περίπου εξωτερικά,απλά μέσα στο κουτί θα υπάρχουν ξεχωριστές συσκευές.


Εχω δει τέτοια υλοποίηση και χωρίς τα επιμέρους κομμάτια να είναι κάτι ιδιαίτερο,ο ήχος ήταν πολυ καλός. Εννοείται πως σε μια τέτοια λύση μας ενδιαφέρει ο μαζεμένος όγκος και ξεχνάμε θέματα όπως η στερεοφωνική εικόνα κλπ.
Αν υπάρχει όμως η δυνατότητα να τοποθετηθούν ηχεία ψηλά στον τοίχο,τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσεις μια λύση "όλα σε ένα" ή έστω "όλα τα επιμέρους-μαζεμένα σε ένα".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
1 ή 2 (ή περισσότερα, αναλόγως κόστους σε συνάρτηση με τον διαθέσιμο προϋπολογισμό) ηχεία της Sonos, δεν αρκούν για τη δουλειά που θέλει ο @alex200;
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Κάνω διάλειμμα στο γραφείο και αναλύω αυτό που πρότεινα στην αρχή. Καλά τα συστήματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω,αλλά ακριβούτσικα και με κάποιες αμφιβολίες αν θα καταφέρουν να γεμίσουν τον χώρο (και αφού δεν μπορείς να τα ακούσεις,το ρίσκο είναι πιο μεγάλο). Αυτο που πρότεινα,ενεργά ηχεία και ενα streamer ή ακόμα και παθητικά ηχεία με έναν τελικό ενισχυτή και streamer ή ολοκληρωμένο ενισχυτή και streamer,σε ένα κουτί με το φινίρισμα που επιθυμείς. Θα χρειαστείς από δύο ως τέσσερις παροχές ρεύματος (αντί για μία),αλλά είναι πολύ απλό να μπει ένα πολύπριζο στην πίσω μεριά του κουτιού. Φαντάσου κάτι τέτοιο........σαν τα σύστημα της Geneva περίπου εξωτερικά,απλά μέσα στο κουτί θα υπάρχουν ξεχωριστές συσκευές.

Εχω δει τέτοια υλοποίηση και χωρίς τα επιμέρους κομμάτια να είναι κάτι ιδιαίτερο,ο ήχος ήταν πολυ καλός. Εννοείται πως σε μια τέτοια λύση μας ενδιαφέρει ο μαζεμένος όγκος και ξεχνάμε θέματα όπως η στερεοφωνική εικόνα κλπ.
Αν υπάρχει όμως η δυνατότητα να τοποθετηθούν ηχεία ψηλά στον τοίχο,τότε δεν βλέπω κανένα λόγο να προτιμήσεις μια λύση "όλα σε ένα" ή έστω "όλα τα επιμέρους-μαζεμένα σε ένα".
Αποφασισθηκε να παμε σε κατι που να μπορει να μετακινηθει για λογους ασφαλειας και ευχρηστιας. Για αυτο και ψαχνω για αυτονομο ολα σε ενα. Η λυση των ηχειων σε γωνιεσ δυστυχως δεν μπορει να εφαρμοσθει εδω. Ευχαριστω πολυ παντως. Ολους σας!
Tannoy Gold 8 B-Stock – Thomann Elláda για ενεργά με πολύ καλό dark brown & gold φνίρισμα. Είναι b-stock στο Thomann αλλά σε πολύ καλή τιμή και με εγγύηση 3 χρόνων. Μετά θα χρειαστείς dac/streamer με volume control οπώς είπαν και οι φίλοι παραπάνω.
Αυτο εδω με τα ΤΑΝΝΟΥ δεν το ειχα υποψιν μου και ειναι και σε καλη τιμη. Ειναι ομως 14 κιλα το καθενα? κομματακι βαρια μου πεφτουν...και δεν ειναι ΒΤ και wireless....
 
Last edited:


Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047

Του πετατε κι ενα αυτοκολλητο σε χρωμα ξυλου και γινατε. Εχει και bluetooth και 127db.

Οκ, ασχημο αλλα με τους περιορισμους που εχετε, δε νομιζω να υπαρχει πραγματικα καλυτερη επιλογη για να γεμισει εστω τυπικα η αιθουσα και ειναι ακριβως στο budget.
Τωρα το πως θα το κουβαλατε ειναι αλλο θεμα αλλιως παρτε ενα boombox και τερμα.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Δεν πρόκειται να περάσει από την διεύθυνση το Electrovoice για την εμφάνιση και μόνο. Στα χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό αλλά ....πολύ άσχημο. Και η αισθητική έχει μεγάλη σημασία σε μια τόσο μεγάλη αίθουσα προσανατολισμένη σε χαλάρωση και διαλογισμό. Αυτό θα το βλέπουν από μακριά και θα νομίζουν ότι θα ετοιμάζεται να τους επιτεθεί!😉 Οκ αστειεύομαι ....αλλά δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο μπορεί να εγκριθει
 


Μηνύματα
675
Reaction score
670
Τσιμπάει η (α)τιμη αλλα αισθητικα πάει γάντι

Αυτό μάλιστα! Δεν το θεωρώ πολύ ακριβό για αυτό που σου δίνει αλλά ξεφεύγει αρκετά από το μπάτζετ. Ευχαριστώ πολύ πάντως, ποτέ δεν ξέρεις. Πολλές φορές λέμε όχι γιατί ειναι ακριβό και μετά με κάποιο μαγικό τρόπο βρίσκεται στα χέρια μας. 🙏😉
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.237
Reaction score
27.047
Με 1-2 ηχεία θα υπάρχουν αισθητές διαφορές στάθμης στις διάφορες θέσεις.
Εκτός από SONOS υπάρχουν και SONY
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Στη θέση σας θα θεωρούσα σημαντικό να υπάρχουν τουλάχιστον 2 ή περισσότερες πηγές ήχου για καλύτερο αποτέλεσμα.
Είναι χώρος χαλάρωσης οπότε καλύτερα να παίζουν πολλά (2+) ηχεία ''πιο χαλαρά'' και να υπάρχει κάποια ομοιογένεια στον ήχο παρά ένα μόνο του.
Υπάρχει η πιθανότητα να ενοχλεί λίγο όσους βρίσκονται κοντά του ενώ κάποιοι σε άλλο σημείο του χώρου να μην ακούνε καλά.
Θα έψαχνα λοιπόν για προιόντα με κόστος μικρότερο ώστε να ήταν εφικτή η αγορά 2 ή περισσότερων τεμαχίων μέσα στο μπάτζετ.
Δεν ξέρω αν σας κάνει σαν εμφάνιση αλλά με 2 τέτοια π.χ. θα ήσασταν στο μπάτζετ (με ρέστα) και θα πετυχαίνατε (νομίζω, ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους) ένα πιο ομοιογενές αποτέλεσμα..
https://www.marshallheadphones.com/gr/en/woburn-iii.html
Υπάρχουν εναλλακτικές προφανώς, αυτά είναι μόνο μια ''εύκολη'' πολύ γνωστή πρόταση.

Ιδανικά θα έλεγα να πείσετε τη διεύθυνση :biggrin: να ψωνίσετε 2 απ' αυτά που προτάθηκαν και είναι πανέμορφα (άριστα για τέτοιο χώρα θα έλεγα) και προφανώς καλύτερα.. 8-)
Τσιμπάει η (α)τιμη αλλα αισθητικα πάει γάντι

.
Καλή τύχη στις επιλογές.. ;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Αν τελικά αποφασίσετε να πάρετε ένα μόνο κομμάτι αυτό που έχετε βρει μόνος σας εμένα μ' αρέσει..
Και σε στυλ (είναι όμορφο και ταιριάζει), αλλά και σε χαρακτηριστικά φαίνεται αρκετά καλό.
 

Μηνύματα
1.734
Reaction score
1.008
Στη θέση σας θα θεωρούσα σημαντικό να υπάρχουν τουλάχιστον 2 ή περισσότερες πηγές ήχου για καλύτερο αποτέλεσμα.
Είναι χώρος χαλάρωσης οπότε καλύτερα να παίζουν πολλά (2+) ηχεία ''πιο χαλαρά'' και να υπάρχει κάποια ομοιογένεια στον ήχο παρά ένα μόνο του.
Υπάρχει η πιθανότητα να ενοχλεί λίγο όσους βρίσκονται κοντά του ενώ κάποιοι σε άλλο σημείο του χώρου να μην ακούνε καλά.
Θα έψαχνα λοιπόν για προιόντα με κόστος μικρότερο ώστε να ήταν εφικτή η αγορά 2 ή περισσότερων τεμαχίων μέσα στο μπάτζετ.
Δεν ξέρω αν σας κάνει σαν εμφάνιση αλλά με 2 τέτοια π.χ. θα ήσασταν στο μπάτζετ (με ρέστα) και θα πετυχαίνατε (νομίζω, ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους) ένα πιο ομοιογενές αποτέλεσμα..
https://www.marshallheadphones.com/gr/en/woburn-iii.html
Υπάρχουν εναλλακτικές προφανώς, αυτά είναι μόνο μια ''εύκολη'' πολύ γνωστή πρόταση.

Ιδανικά θα έλεγα να πείσετε τη διεύθυνση :biggrin: να ψωνίσετε 2 απ' αυτά που προτάθηκαν και είναι πανέμορφα (άριστα για τέτοιο χώρα θα έλεγα) και προφανώς καλύτερα.. 8-)


Καλή τύχη στις επιλογές.. ;)
Συμφωνω με τον Δημητρη στο θεμα ομοιογενειας του ηχου . Με μικρα ηχεια multiroom οπως πχ η Audio pro που εχει βγαλει καλα και οικονομικα ηχεια σε μικρο μεγεθος .
Επισης μια αλλη προσεγγυση .Στη χωρο της κουζινας τυχαινει να εχουμε 2 ηχεια στο ταβανι εντοιχιζομενα
Πολυ ωραιος και ομοιογενης ηχος χωρις να φαινεται τιποτα !
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Καλημερα και σας ευχαριστω όλους σας! Αν μη τι αλλο αυξηθηκαν οι επιλογες μου. Δυστυχως δεν μπορω με κανενα τροπο να παω σε ξεχωριστα ηχεια ειτε στο ταβανι ειτε στο εδαφος λογω φορητοτητας. Θελουμε κατι που να μπορει να μεταφερεται, να ταιριαζει στον χαρακτηρα της αιθουσας και να ειναι και καποιας ηχητικης ποιοτητας. Θα δουμε. Ευχαριστω και παλι!🙏
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.584
Θα είμαι αρκετά αιρετικός αν προτείνω πχ 2 ή 4 IKEA Symfonisk? Παίζουν ικανοποιητικά (για το κόστος τους), είναι φορητά, συγχρονίζονται μεταξύ τους και χρειάζονται μόνο μια παροχή ρεύματος και wifi.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.434
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top