All In One για μεγαλο δωματιο 85 m2

TGD

Μηνύματα
7.209
Reaction score
7.236
Στην Audioevolution/Adience υπάρχει αυτό το ex-demo που χαλβαδιάζω κι εγώ:

Πήγαινε και άκουσε αν σε καλύπτει ως ένταση και δυνατότητες (γιατί από εμφάνιση σκίζει).
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Έχω άλλη μία πρόταση η οποία βέβαια οπτικά ίσως δεν κάνει αλλά πιάνει budget και εντάσεις για κάλυψη του χώρου.
Παίρνεις 2 jbl boombox 3.
Συνδέονται μεταξύ τους, έχουν bluetooth,φορητότητα και δουλεύουν με την μπαταρία τους. Μόνη προϋπόθεση να τα βάζετε για φόρτιση το βράδυ. Παίρνεις και τρίτο με το budget και έχεις ξεμπερδέψει μιά και καλή.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Θα είμαι αρκετά αιρετικός αν προτείνω πχ 2 ή 4 IKEA Symfonisk? Παίζουν ικανοποιητικά (για το κόστος τους), είναι φορητά, συγχρονίζονται μεταξύ τους και χρειάζονται μόνο μια παροχή ρεύματος και wifi.
Αιρετικος σιγουρα οχι. Εξυπηρετικος ομως ναι.;)
Επισης σε σιγουρες λυσεις και διακριτικα ειναι αυτα,τα δινουν για καλυψη για περισσοτερα απο 150 ατομα.
https://www.thomann.de/gr/ld_systems_maui_28_g2.htm
Ναι αλλα ειναι θεοβαρο!
Έχω άλλη μία πρόταση η οποία βέβαια οπτικά ίσως δεν κάνει αλλά πιάνει budget και εντάσεις για κάλυψη του χώρου.
Παίρνεις 2 jbl boombox 3.
Συνδέονται μεταξύ τους, έχουν bluetooth,φορητότητα και δουλεύουν με την μπαταρία τους. Μόνη προϋπόθεση να τα βάζετε για φόρτιση το βράδυ. Παίρνεις και τρίτο με το budget και έχεις ξεμπερδέψει μιά και καλή.
Θελουμε κατι που να μπορει να τροφοδοτηθει και με ρευμα, οποτε με σκετη μπαταρια δεν μας κανει δυστυχως
 


Μηνύματα
675
Reaction score
670
Τροφοδοτούνται και με ρεύμα
Χμμμ....οκ ευχαριστω και παλι, θα το δω αν και ειναι εκτος του Yoga style που θελουμε. Ειναι ομως μια λυση και αυτο 🙏
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Ναι αλλα ειναι θεοβαρο!
Κάλησπερα,

Εικοσι κιλα ειναι το subwoofer και απο εξι ο καθε δορυφορος,δεν ειναι και τοσο βαρυ,τα οποια αποσυναρμολογουνται.
Γενικα οτι και να παρετε να κοιταξετε να ειναι για επαγγελματικη χρηση γιατι τα οικιακα μπορει να σας δημιουργησουν προβλημα,σε καθημερινη πολυωρη χρήση.

Φιλικα και χωρις να εχω καμια σχεση με κανενα καταστημα.
 

K

kimon

Guest

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Καλύτερα να μας πείτε όμως ακριβώς μέχρι πόσα κομμάτια θα σας εξυπηρετούσαν (1, 2, max 3?) για να μην σας κουράζουμε με προτάσεις που δεν..
Αν μόνο 1 οκ..
Αν μέχρι 2 καλύτερα.. 8-)
Και βάρος - όγκο..
1-2 κιλά το πολύ?
Εγώ έβαλα το ''μπαουλάκι'' της εταιρίας απλά για καλύτερη κάλυψη, αλλά υπάρχουν και πολύ μικρότερα με ικανοποιητικό ήχο.
Το αισθητικό είναι άλλο πράγμα και εκεί ''παίζουμε'' οκ..
Απλά όχι πλαστικούρες (κατανοητό).
Να παίρνει ρεύμα (κατανοητό).
Να μην χρειαστούν βιδώματα - μερεμέτια κλπ..
Οι μεγάλες εντάσεις για τέτοιο χώρο φαντάζομαι δεν είναι προτεραιότητα οπότε μπορεί να γίνει ''παιχνίδι'' κι εκεί ειδικά αν πάρετε παραπάνω από ένα..

Κάτι άλλο που δεν σκέφτηκα?

Και αυτά που έβαλε ο tanto πριν φαίνονται όμορφα και μάλλον κάνουν τη δουλειά (τώρα τα είδα.. :tongue:), τιμές δεν είδα μόνο.. :whistling:
https://www.genevalab.com/classic-series
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Βρήκα κι ένα της Ruark που είναι σαν τραπεζάκι τηλεόρασης.. 8-)
Προσεγμένο όμως.. ;)
Έχει πολλά καλούδια, δεν τα είδα όλα αναλυτικά..
''Παίζει'' και χωρίς τα ποδαράκια.. ;)
Είναι όμως ακριβό (2800 ? :whistling:)
Άντε να το αφήσω κι αυτό εδώ να υπάρχει.. :biggrin:

https://www.ruarkaudio.com/products/r7-high-fidelity-radiogram
 
Last edited:

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Στην Audioevolution/Adience υπάρχει αυτό το ex-demo που χαλβαδιάζω κι εγώ:
Πήγαινε και άκουσε αν σε καλύπτει ως ένταση και δυνατότητες (γιατί από εμφάνιση σκίζει).
Aυτο ειναι πολυ ωραιο και αν ακουγεται και καλα ειναι κατι που σιγουρα θα μασ εκανε. Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
https://www.skroutz.gr/s/24414759/Bowers-Wilkins-%CE%97%CF%87%CE%BF%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-2-1-Zeppelin-Wireless-240W-%CE%BC%CE%B5-Network-Player-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Bluetooth-White-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html Νομίζω ότι το παραπάνω δεν έχει προταθεί ως τώρα.
Στις αξιολογήσεις της συσκευής υπάρχουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Αλλο ενα υποψηφιο που μας κανει και αισθητικα. Ευχαριστω πολυ!
Καλύτερα να μας πείτε όμως ακριβώς μέχρι πόσα κομμάτια θα σας εξυπηρετούσαν (1, 2, max 3?) για να μην σας κουράζουμε με προτάσεις που δεν..
Αν μόνο 1 οκ..
Αν μέχρι 2 καλύτερα.. 8-)
Και βάρος - όγκο..
1-2 κιλά το πολύ?
Εγώ έβαλα το ''μπαουλάκι'' της εταιρίας απλά για καλύτερη κάλυψη, αλλά υπάρχουν και πολύ μικρότερα με ικανοποιητικό ήχο.
Το αισθητικό είναι άλλο πράγμα και εκεί ''παίζουμε'' οκ..
Απλά όχι πλαστικούρες (κατανοητό).
Να παίρνει ρεύμα (κατανοητό).
Να μην χρειαστούν βιδώματα - μερεμέτια κλπ..
Οι μεγάλες εντάσεις για τέτοιο χώρο φαντάζομαι δεν είναι προτεραιότητα οπότε μπορεί να γίνει ''παιχνίδι'' κι εκεί ειδικά αν πάρετε παραπάνω από ένα..
Η φορητοτητα και ο σχεδιασμος ειναι παραπανω απο καλοδεχουμενα. Επειδη η επιχειρηση ειναι καθαρα οικολογικη, το ξενοδοχειο στο οποιο ανηκει το Yoga room (το οποιο θα ειναι ετοιμο σε περιπου 20 μερες) ειναι Vegan απο την κορυφη ως τα νυχια, προσπαθουμε να μην εχουμε πραγματα που δεν ειναι sustainable. Λιγο δυσκολο οταν μιλαμε για ηχοσυστηματα αλλα το ξυλινο περιβλημα που ειχαν καποιες απο τις προτεινομενες συσκευες ειναι σιγουρα ενα πλεονεκτημα που θα μετρησει για την αποφαση αγορας τους γιατι ταιριαζει πολυ και με ολο τον χωρο που θα εχει ξυλινο πατωμα Ιροκο. Επισης ολη η οροφη αλλα και τα παραθυρα θα ντυθουν με ξυλινες η πλεκτες με βιωσιμα υλικα κατασκευες για να γινει ο χωρος οσο πιο ...ζεν μπορει να γινει. Από τα πολυ ωραια φορητα που ειδα μεχρι τωρα, αν η τιμη το καλυψει θα μπορουσαμε να παρουμε 2. Για το Martin Logan δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει γιατι η Audioevolution δεν νομιζω να εχει αλλο σε αυτη την τιμη.
 
Last edited:

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Κάτι παρόμοιο με το ifi Aurora είναι και το Naim Mu-so Light Wood:



Πιο "μοντέρνο" αισθητικά δείχνει το Aurora, ενώ το Naim πιο "κλασσικά μινιμαλιστικό".

Και στις δύο περιπτώσεις, εάν ηχητικά δεν καλύπτεται ο χώρος με μια μονάδα, μπορείς να προσθέσεις

και δεύτερη.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Κάτι παρόμοιο με το ifi Aurora είναι και το Naim Mu-so Light Wood:

Πιο "μοντέρνο" αισθητικά δείχνει το Aurora, ενώ το Naim πιο "κλασσικά μινιμαλιστικό".

Και στις δύο περιπτώσεις, εάν ηχητικά δεν καλύπτεται ο χώρος με μια μονάδα, μπορείς να προσθέσεις

και δεύτερη.
Καλημερα Νικο, ευχαριστω πολυ. Δυο απο αυτο δεν το βλεπω γιατι ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη αλλα ειναι υπεροχο στην εμφανιση.
Δεν καταλαβαινω ομως τα specs παρακατω. Τι σημαινει

Amplifier Output: 450W – (6 x 75W) ???
 


Μηνύματα
303
Reaction score
306
Καλημερα Νικο, ευχαριστω πολυ. Δυο απο αυτο δεν το βλεπω γιατι ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη αλλα ειναι υπεροχο στην εμφανιση.
Δεν καταλαβαινω ομως τα specs παρακατω. Τι σημαινει

Amplifier Output: 450W – (6 x 75W) ???
'Αλεξ καλημέρα επίσης,
δεν νομίζω πως χρειάζεται να σε απασχολήσουν αυτού του τύπου τα τεχνικά αυτά χαρακτηριστικά,
συνήθως τα ολοκληρωμένα συστήματα είναι σχεδιασμένα εξ΄ αρχής να ταιριάζουν οι μονάδες των
μεγαφώνων με τα ηλεκτρονικά που περιέχουν, πάντως όπου βλέπεις "music power" είναι περισσότερο
για εντυπωσιασμό και δεν αντιστοιχούν σε "πραγματικές" μετρήσεις.
Νομίζω, πως το Naim έχει παρόμοια μονάδα μόνο με μεγάφωνα και ενισχυτικά δηλαδή, ως συμπληρωματική, που προφανώς θα κοστολογείται οικονομικότερα. Ίσως αντίστοιχη συμπληρωματική μονάδα να έχει και η ifi, αλλά δεν είμαι βέβαιος.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Επανέρχομαι γιατί μετά από μια πιο ενδελεχή έρευνα, μάλλον έσφαλα για το αν υπάρχουν συμπληρωματικές μονάδες, απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχουν, έως τώρα.
Πάντως το καλύτερο είναι να πας να τα ακούσεις στους αντιπροσώπους ή μεταπωλητές, και να ζητήσεις μια επίδειξη στο χώρο για τον οποίο προορίζονται, έτσι σίγουρα θα έχεις μια ασφαλή κρίση.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Επανέρχομαι γιατί μετά από μια πιο ενδελεχή έρευνα, μάλλον έσφαλα για το αν υπάρχουν συμπληρωματικές μονάδες, απ' ότι φαίνεται δεν υπάρχουν, έως τώρα.
Πάντως το καλύτερο είναι να πας να τα ακούσεις στους αντιπροσώπους ή μεταπωλητές, και να ζητήσεις μια επίδειξη στο χώρο για τον οποίο προορίζονται, έτσι σίγουρα θα έχεις μια ασφαλή κρίση.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. δεν μπορω ομως να φυγω γιατι εχω καθημερινα μαθηματα και ειμαστε στην Μυκονο οποτε το να τα ακουσω δεν παιζει και πολυ σαν πιθανοτητα. Ποσο μαλλον να το ακουσω στον χωρο μου οταν αυτος θελει 20 μερες τουλαχιστον για να παραδοθει ετοιμος. Ειμαι περισσοτερο προς Ifi Aurora, Naim Muso και Martin Logan εως τωρα αλλα θα δουμε. ολα ειναι πιθανα. ευχαριστω και παλι. Ολους σας βασικα. 🙏
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.008
Λοιπόν, υποθέτω δεν είναι ρεαλιστικές προτάσεις αλλά πιο eco δεν γίνεται.. :rolleyes:
Και επειδή μάλλον δεν θα μπουν πουθενά αλλού, άρπαξα την ευκαιρία να μπουν εδώ κι αυτά να τα έχουμε..
Βρήκα ίσως τα μοναδικά ηχεία στον πλανήτη που θέλουν πότισμα.. (ίσως και κηπουρό 8-))
Και ψηλοτάβανο χώρο γιατί.. μεγαλώνουν :p
Ελπίζω να μην με ρωτήσει κανείς για το πως παίζουν.. :idk:

https://www.yankodesign.com/2009/03/23/grow-a-bamboo-to-get-better-sound/

Και αυτά από οικολογικά υλικά είναι φτιαγμένα αλλά δεν έχω καταλάβει αν μπαίνουν σε πρίζα..
Αλλιώς με 2-3 τεμάχια τριγύρω θα γινόταν η δουλειά μια χαρά.. (είναι και όμορφα)

https://www.thehouseofmarley.com/get-together-2-xl-portable-bluetooth-speaker
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.623
Μηνύματα
2.868.434
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top