Ambient lights

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.614
Η διαφορα δεν είναι ο μηχανισμοςπου είναι κάτι σαν ρασμπερυ και είναι φθηνος αλλά η λεντοταινεια που είναι πανάκριβη κ διαφορετικη από τις κοινές
Να φανταστείς ότι βάζεις μέγεθος οθόνης στο προγραμμα για να λειτουργήσει κ διάφορες άλλες παραμέτρους , θελει δηλαδή κ προγραμματισμό και δεν είναι plug and play .
Εγώ δεν το έχω δει αλλά το έχει δει φίλος που τον εμπιστεύομαι .
Ναι κάνει διάφορα για μένα αλλά προς το παρών δεν θα το υλοποιήσω
Έστειλα τα λινκς στον φίλο και μόλις τα μελετήσει θα σου πω διάφορες όταν απαντήσει
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
"Bobby τι σύστημα έχεις?"

Kαλημέρα..
Εγώ κοίτα αγόρασα αυτό το κίτ στα 60€ από Ebay. Εδώ αν υπάρχει θα έχει τα τριπλάσια χρήματα!
https://www.ebay.com/itm/60-RGB-CRE...=item20f3858f9f:g:vCUAAOSwq7JUAhXN:rk:45:pf:0

Αρκετά ποιοτικό με CREE leds το οποίο συνδέεται κ με USB κ κάνει παπάδες μέσω προγράμματος από υπολογιστή,κινητό κλπ.υποτίθεται..
Το τοποθέτησα σε μία Samsung 50" Led Tv.
Δοκίμασα όλους τους δυνατούς συνδυασμιούς μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος που υποτίθεται μέσω του USB διαβάζει από την Tv, κ μπορείς μέσω εφαρμογής Android,iOs, κλπ, ή από υπολογιστή να παίξεις με τα πάντα..
Η εμπειρία μου εμένα έδειξε ότι με κούρασε.
Εντάξει εγώ βλέπω περίπου από τα 3 μέτρα σαν απόσταση θέασης της Tv.
Ιδιαίτερα όλοι αυτοί οι λαμπεροί συνδυασμοί των RGB Mix χρωμάτων..
Μόνο σε κάποιους ελαφρούς τόνους κ στην χαμηλότερη ένταση μπόρεσα να το ανεχτώ..
Πλέον το χρησιμοποιώ όπως ξαναείπα σαν οπίσθιο ατμοσφαιρικό φωτισμό χώρου.
 


Μηνύματα
57
Reaction score
9
Η διαφορα δεν είναι ο μηχανισμοςπου είναι κάτι σαν ρασμπερυ και είναι φθηνος αλλά η λεντοταινεια που είναι πανάκριβη κ διαφορετικη από τις κοινές
Να φανταστείς ότι βάζεις μέγεθος οθόνης στο προγραμμα για να λειτουργήσει κ διάφορες άλλες παραμέτρους , θελει δηλαδή κ προγραμματισμό και δεν είναι plug and play .
Εγώ δεν το έχω δει αλλά το έχει δει φίλος που τον εμπιστεύομαι .
Ναι κάνει διάφορα για μένα αλλά προς το παρών δεν θα το υλοποιήσω
Έστειλα τα λινκς στον φίλο και μόλις τα μελετήσει θα σου πω διάφορες όταν απαντήσει
Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς..Οτι τα led είναι διαφορετικά απο τα "απλά" που έχουν αυτά...
Και η Dream Screen παντως περα απο το hdmi και οτι εχει διαφορετικά set ανάλογα την tv(45-65)πχ για εμένα που έχω 55άρα....Εχει και εφαρμογή κινητο για ρυθμίσεις κλπ.
Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη του φίλου σου εφόσον το έψαξε τόσο κίολας.Μόλις μάθεις σε παρακαλώ κάνε τον κόπο και πες μου τι συμπέρασμα έβγαλε.
"Bobby τι σύστημα έχεις?"

Kαλημέρα..
Εγώ κοίτα αγόρασα αυτό το κίτ στα 60€ από Ebay. Εδώ αν υπάρχει θα έχει τα τριπλάσια χρήματα!
https://www.ebay.com/itm/60-RGB-CRE...=item20f3858f9f:g:vCUAAOSwq7JUAhXN:rk:45:pf:0

Αρκετά ποιοτικό με CREE leds το οποίο συνδέεται κ με USB κ κάνει παπάδες μέσω προγράμματος από υπολογιστή,κινητό κλπ.υποτίθεται..
Το τοποθέτησα σε μία Samsung 50" Led Tv.
Δοκίμασα όλους τους δυνατούς συνδυασμιούς μέσω του αυτοματοποιημένου συστήματος που υποτίθεται μέσω του USB διαβάζει από την Tv, κ μπορείς μέσω εφαρμογής Android,iOs, κλπ, ή από υπολογιστή να παίξεις με τα πάντα..
Η εμπειρία μου εμένα έδειξε ότι με κούρασε.
Εντάξει εγώ βλέπω περίπου από τα 3 μέτρα σαν απόσταση θέασης της Tv.
Ιδιαίτερα όλοι αυτοί οι λαμπεροί συνδυασμοί των RGB Mix χρωμάτων..
Μόνο σε κάποιους ελαφρούς τόνους κ στην χαμηλότερη ένταση μπόρεσα να το ανεχτώ..
Πλέον το χρησιμοποιώ όπως ξαναείπα σαν οπίσθιο ατμοσφαιρικό φωτισμό χώρου.
Αυτό το κιτ που λές μόνο που δεν έχει HDMI μου φαίνεται λάθος(μπορεί και να κάνω λάθος) αρα θέλω να ελπίζω οτι το σύστημα δεν σε βόλεψε-άρεσε τόσο γιατι δεν ηταν αυτό που θα έπρεπε θεωρητικά να είναι.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Συνέχισα να ψάχνω και τελικά το lightpack είναι μια μούφα.Ειχα πάρα πολλά προβλήματα είχα κατι smart corners που τελικά δεν έβαλαν.Ακόμα και τώρα απο όσο κατάλαβα δεν υπάρχει και μόνο ταλαιπωρία είχαν.
Το Dreamscreen 4k πάιζει αλλα στα σίγουρα το πόσο καλό είναι ακόμα δεν κατάφερα να μάθω.
Αν εχω νέα θα ενημερώσω.,
 

Μηνύματα
57
Reaction score
9
Καλημέρα σε όλους επανέρχομαι...
Λοιπόν το lightpack2 πέρα απο την PC έκδοση δεν την έχει παραλάβει κανείς!!
Κορόιδευαν τον κόσμο έσβησαν άτομα απο το fb-kickstarter κλπ κλπ για να μην μπορούν να τους Pusharoun και και και.Οποιοσδήποτε σκεφτεί μετά απο το post που έκανα να κάνει παραγγελια το lightpack 2 ..ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ και ζητώ συγνώμη και μόνο που το ανέβασα στο forum.

Τώρα για το dream screen...Απο χρήστη που είχε το lightpack1...παρήγγειλε το lightpack2 και αγ΄΄ορασε και το DreamScreen 4κ και ταυτόχρονα φαίνεται "legit" άτομο και σωστός μετά απο επικοινωνίας μας μου είπε αυτό το πράγμα.

"Honestly I would recommend it if you’re looking for an easy to use ambient light setup! It’s not perfect. Sometimes it doesn’t turn itself on and you have to manually do it with the app. Or manually change inputs. Or the app won’t connect and you have to power cycle it from the app briefly to get it working, but no major issues. Mainly minor inconveniences that are outweighed by the great effect it brings.".

Αυτη την στιγμή ίσως είναι το μοναδικό ambient light που μπορείς να πάρεις ΕΚΤΟΣ αν κάνεις custom μόνος σου.Τωρα, πράγματα που θα το έκαναν ακόμα πιο καλό θα ήταν μηχανισμός που να ενώνει τις γωνίες και να είναι interactive(κάτι τέτοιο ήθελε να βγάλει η lightpack αλλα το ακύρωσε μήνες πριν).

Το μόνος σου(DIY) δεν ξέρω πόσο καλύτερο θα μπορούσε να γίνει αλλα ακόμα θα ήθελα να μάθω τι χρειάζεται για να γίνει σωστά και "τέλεια" και χρειάζεται 1000euro όπως είπε ο @makis.pol για τον φίλο του.Πράγμα που όσο διαβάζω και μαθαίνω για αυτο το εφε πιστευω οτι ο φίλος σου μπορεί να ήταν λίγο υπερβολικός αλλα γενικά είχε δίκιο(μάλλον).
Θα ήθελα να μάθω και πότε την κάνατε αυτη την κουβέντα για να καταλάβω τί ηταν αυτό που έψαχνε.
Το λέω γιατι το dream screen μετράει τα led που έχεις στις πλευρές εχει hdmi(3),εχει software ωστε να ρυθμίσεις κλπ κλπ.

Αυτά έμαθα λοιπόν απο το ψάξιμό μου και εγώ προσωπικά μετά τα χριστούγεννα η κάπου εκεί με΄σα θα πάω για παραγγελία(εχω pc build να τελειώσω.).
Τώρα αν αξίζει να περιμένετε-περιμένουμε δεν ξέρω μιας και το dreamscreen 4k εχει κανα χρόνο+ που άρχισαν να το πουλάνε και προσωπικά δεν πιστευω οτι φέτος θα βγάλουν κάτι καινούργιο.

καλημέρα σε όλους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.318
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top