Amir's interview (ASR)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για τυπικό πολύ οικονομικό και απλό δικάναλο σεταπ χωρίς σαμπ και χωρίς ισοσταθμιση, τα 901 δεν έχουν αντίπαλο στο γνωστό σύμπαν.

Ένα ζευγάρι ηχεία, τέλος.

Κανένα αντίπαλο. Τίποτα, μηδέν.

Έως και για 5.1 ισχύει αυτή η συνθήκη, με προϋπόθεση να χωράνε 5 τέτοια γομαρια σε απόσταση ακρόασης τουλάχιστον 2,5 πέριξ της MLP, δηλαδή οι μίνιμουμ διαστάσεις του δωματίου είναι 7*7μ, οι απολύτως μίνιμουμ.
8*8 θα έλεγα.

Immersive setup με αυτά τα ηχεία, πρακτικά δε χωράει σε κανένα σπίτι. Μόνο αν το χτίσεις εσύ με αυτή τη συνθήκη είναι εφικτό.
50τμ με ύψος 4μ είναι οκ.
Υπάρχουν και μικρότερα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Υπάρχουν και μικρότερα
Δεν με πείθει.
Οι 10" είναι λίγες για καρδιοειδή καμπίνα, όπου υπάρχει σημαντική ακύρωση όλης της περιξ ακτινοβολίας του γουφερ από το αντίθετης φάσης εσωτερικό μπας ριφλεξ.

Εκτιμώ πως οι max SPL στάθμες του στην 3η οκτάβα, είναι αντίστοιχες ενός 8", όχι 10".

Ομοίως συμβαίνει με το 16" 901, του οποίου οι στάθμες max SPL στην 3η οκτάβα θα αντιστοιχούν πάνω κάτω σε 11"-12" γουφερ, λόγω αρχιτεκτονικής ακύρωσης.

Από me Geithain, θα έπαιρνα μόνο το 901, κανένα άλλο (έχει και ακριβότερα του 901, όχι ευχαριστώ).

Αντίστοιχα, από Genelec θα έπαιρνα μόνο το 8351.

Αυτά τα δύο, είναι χονδρικά στο ίδιο κοστολογιο μεταξύ τους, αλλά η καλύτερη αντιστοιχία του 901 είναι με το 8361, που είναι σημαντικά ακριβότερο.
Δηλαδή, είναι πολύ φτηνό το 901.
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Για τυπικό πολύ οικονομικό και απλό δικάναλο σεταπ χωρίς σαμπ και χωρίς ισοσταθμιση, τα 901 δεν έχουν αντίπαλο στο γνωστό σύμπαν.

Ένα ζευγάρι ηχεία, τέλος.

Κανένα αντίπαλο. Τίποτα, μηδέν.
Αυτο θελουμε εμεις οι καψερες δικαναλες ,τα πολυκαναλα ιμερσιβια και ντιπιεσια τα αφηνουμε για σενα χερ ντοκτορ δεν μας ενδιαφερουν, για σινεματζιδες μια χαρα ειναι :drinks: :party:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αυτο θελουμε εμεις οι καψερες δικαναλες ,τα πολυκαναλα ιμερσιβια και ντιπιεσια τα αφηνουμε για σενα χερ ντοκτορ δεν μας ενδιαφερουν, για σινεματζιδες μια χαρα ειναι :drinks: :party:
Σε λυπάμαι κ.Χρήστο :(
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
αμ εγω να δεις ποσο λυπαμαι τους πολυκαναλους κ. Δημητρη
οχι τον χερ ντοκτορα δεν τον λυπαμαι ειναι συναδελφος εν οπλοις και ανωτερος εμου :) :drinks:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Στερνή μου γνώση....😭
Θα συμφωνούσα, αλλά (είμαι με την εντύπωση ότι) τα Ones δεν κυκλοφορούσαν όταν αγόρασα ηχεία. Φυσικά, τότε δεν ήξερα την τύφλα μου, κολλημένος παθητικοστερεοαναλογικοφρίκουλας ήμουν (και είμαι!), αλλά τουλάχιστον, τώρα ξέρω.
Συμπερασματικά αγαπητέ @Fns777 αν αγόραζα σήμερα ηχεία θα αγόραζα Genelec Ones.
Αν αγόραζα σπίτι, θα αγόραζα με κύριο κριτήριο να χωράνε τα ME Geithain.
Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Μαλλον δεν εγινα κατανοητος κ .Δημητρη να τα πω αλλη μια φορα ισως γινω
Οτι πολυκαναλο εχω ακουση εδω και 20 χρονια ειναι φρικτη εμπειρια για μενα
Οταν ερθω στη θεσσαλονικη και ακουσω το σεταπιον του χερ ντοκτορ που εμαι σιγουρος οτι πεζ καλα θεωρητικα τουλαχιστον προσεγγιζομενο απο μενα απο τα γραπτα του και φωτος του δωματιου , Οταν θα ναρθω χερ ντοκτορ μη μου βαλεις σινεμα Μουσικη θελω να ακουσω
Πιστευω να εχεις την 9η συμφωνια το ρεκβιεμ και τοκκατα και φουγκα το μπαχ:p
Θα γραψω και ριβιου μετα αμ πως:gamer::drinks:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ξεκινα απο τωρα να βρισκεις λεξεις Μαεστρο.... 🐒
δηλωνουμε συμμετοχη ηδη διπλα...μπηκα τελευταιος εγω, γιατι ελπιζω να εχω ξεπερασει μεχρι τοτε τα θεματα ικογκνιτο.
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Αυτο που με εντυπωσιασε διαβαζοντας στα πεταχτα το review του Amir στα Genelec 8030c ειναι οτι μετα την μετρηση , ειδε οτι υπηρχε ενα βυθισμα 2 db στα 2-3 khz , το διορθωσε με το eq μονο εκει και μετα τα λογια του " Once there, the response was exceptional. As often it happens, I could not stop listening to my music tracks. "
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μόλις σήμερα πήρα είδηση τη συνέντευξη του Amir, είχα χρόνο και την είδα ολόκληρη. Όχι μόνο δεν μου φάνηκαν ακραίες ή "αιρετικές" για το χώρο του audio οι απόψεις του, αντίθετα προκύπτουν αβίαστα και για όποιον έχει το σχετικό γνωστικό υπόβαθρο, εμπειρία και επίγνωση των όπλων μάρκετινγκ που χρησιμοποιεί αδίστακτα η βιομηχανία του (high-end) audio - και κάθε βιομηχανία που απευθύνεται στον καταναλωτή κι όχι σε επαγγελματίες.
Μπράβο που τη φιλοξενήσατε εδώ και μακάρι να ωθήσει αρκετούς σε κριτική στάση απέναντι σε κοινά high-end παραμύθια και στην αποφυγή θλιβερών, ανώφελων (το λιγότερο) περιπετειών. (Ωστόσο, δεν έχουμε και την ψευδαίσθηση ότι το snake-oil θα εκλείψει, όπως ούτε άλλωστε και η αστρολογία...)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ωραιος ο Αmir άλλα εγώ θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση ....υπάρχει κάποιος που όταν κάνει αλλαγή καλωδίων στα ηχεία δεν ακούει διαφορές?
βαλτος εισαι? 🐒
και εχει συζητηθει και αρκετες φορες τις τελευταιες μερες συζητιεται στο νημα blind tests..
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Ωραιος ο Αmir άλλα εγώ θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση ....υπάρχει κάποιος που όταν κάνει αλλαγή καλωδίων στα ηχεία δεν ακούει διαφορές?
Νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση γενικά με το "ακουω διαφορές" απο καλώδια.
Όλοι ακουν διαφορές (οι περισσότεροι δηλαδή), απλά οι "αρνητές" θεωρούν ότι οι όποιες διαφορές αυτές είναι τρίχες κατσαρές μπροστά σε άλλα πράγματα όπως πχ στη σωστή τοποθέτηση των ηχείων και επεμβάσεις ακουστικές στο χώρο, ηχητικές επεμβάσεις σε ψηφιακό επίπεδο κλπ
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top