Amir's interview (ASR)


Μηνύματα
25
Reaction score
24
Νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση γενικά με το "ακουω διαφορές" απο καλώδια.
Όλοι ακουν διαφορές (οι περισσότεροι δηλαδή), απλά οι "αρνητές" θεωρούν ότι οι όποιες διαφορές αυτές είναι τρίχες κατσαρές μπροστά σε άλλα πράγματα όπως πχ στη σωστή τοποθέτηση των ηχείων και επεμβάσεις ακουστικές στο χώρο, ηχητικές επεμβάσεις σε ψηφιακό επίπεδο κλπ
για οτιδήποτε άλλο δεν μπορώ να πω ,όμως όταν κάνω αλλαγή καλωδίων, αλλάζω και την απόσταση των ηχείων από τον τοίχο...
με λίγα λόγια το σωστό θα ήταν σε ένα σύστημα αναφοράς να γίνετε η μέτρηση στον ήχο(η στο ηχείο). και όχι στο καλώδιο.
Για να δούμε εάν υπάρχουν μετρήσιμες διαφορές.

(ε βαλε ηχεια που να παιρνουν καλωδια που δεν ειναι επιρεπη σε τετχοιες αλλαγες )

ίσως αν πάρουμε φτηνιάρικα ηχεία να μην καταλαβαίνεις τίποτα,άλλα το θέμα είναι τι γίνετε στα ποιοτικά ηχεία που έχουμε.
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
για οτιδήποτε άλλο δεν μπορώ να πω ,όμως όταν κάνω αλλαγή καλωδίων, αλλάζω και την απόσταση των ηχείων από τον τοίχο...
με λίγα λόγια το σωστό θα ήταν σε ένα σύστημα αναφοράς να γίνετε η μέτρηση στον ήχο(η στο ηχείο). και όχι στο καλώδιο.
Για να δούμε εάν υπάρχουν μετρήσιμες διαφορές.
Αν ένα καλώδιο δημιουργεί τόσο μεγάλες διαφορές (ανάγκη αλλαγής θέσης ηχείου) τότε κάτι δε πάει καλά με το σύστημα ή το καλώδιο κάνει τόσο μεγάλο eq που καλό είναι να μη χρησιμοποιείται.
Όπως και να'χει όλα είναι θέμα value, πχ στο χιλιάρικο παίρνουμε καλώδιο ηχείων ή 2 σαμπ(ζ)?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
(ε βαλε ηχεια που να παιρνουν καλωδια που δεν ειναι επιρεπη σε τετχοιες αλλαγες )

ίσως αν πάρουμε φτηνιάρικα ηχεία να μην καταλαβαίνεις τίποτα,άλλα το θέμα είναι τι γίνετε στα ποιοτικά ηχεία που έχουμε.
ποσο ποιοτικα? (ρητορικο)
τεσπα, κανε μια μετρηση αλλαξε καλωδια και ξανακανε μετρηση, να δεις και μονος σου και τι ακους και τι παιζουν και τι διαφορα κανουν. 🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κοιτάξτε, δεν είναι καθόλου κακό να παραδεχτούμε πως όλοι μας είμαστε θύματα του πλασεμπο εφεκτ, πως περιμένουμε να ακούσουμε διαφορά όταν αλλάζουμε καλώδια ηχείων, και πως καθόμαστε, κοτζαμάν μαντραχαλάδες, σοβαροί σοβαροί, να "ακούσουμε" τα νέα μας καλώδια ηχείων, χωρίς ντροπή, αφού το ίδιο πράγμα κάνουν ένα σωρό βλαμμένοι σαν εμάς χαϊεντάδες και ριβγιούερς του τας. :lol:

Όλοι μαζί ενωμένοι στην γελοιοτητα, στο εντελώς γελοίο θέαμα για οποιονδήποτε φυσιολογικό άνθρωπο στον πλανήτη, που μας βλέπουν να ακούμε καλώδια και αλλάζουν δρόμο, μας κοροϊδεύουν και γελάνε μαζί μας, δικαίως βέβαια.8-)

Πόσο πιο τέλεια θα ήταν αν αλλάζαμε καλώδια ηχείων γιατί βρήκαμε πιο χοντρά μπελντενάκια 2*6mm , και μετά δεν καθόμασταν με σκοπό να ακούσουμε διαφορά που ενδόμυχα πιστεύουμε πως υπάρχει, αλλά απλώς να ακούσουμε ένα νέο δίσκο μουσικής; 8-)

Προσωπικά μου πήρε πολλά χρόνια για να το καταφέρω αυτό.
Στην αρχή ήθελε προσπάθεια.
Μεγάλη προσπάθεια, όχι αστεία.
Πάει το μυαλό μόνο του ρε, ψάχνει κάτι που να ακούγεται διαφορετικά, και όταν ψάχνει, βρίσκει! Μαγικό; Ε, ναι.

Τώρα είναι αλλιώς για μένα. Χρειάστηκε πολλές φορές να αλλάξω καλωδίωση, για διάφορους λόγους. Πάντα, μόλις τελειώσω την αλλαγή, ανοίγω το σύστημα να δουλέψει, να ακούσω, αλλά τι ακούω; Απλά ότι δουλεύουν όλα, παίζουν όλα τα ηχεία, παίζουν όλα τα σαμπ, σμπατ δεν έγινε, ειμ'ωραιος λέω και συνήθως το κλείνω, πα να κάνω ένα μπανάκι και μετά να δούμε καμιά ταινιουλα με τη γυναίκα.

Ειλικρινά έχω ξεχάσει πως κάτι άλλαξα, δεν υπάρχει ούτε ίχνος ας πούμε περιέργειας ή οτιδήποτε άλλο, για να κάτσω να ακούσω οτιδήποτε, δεν παίζει τέτοιο σενάριο.

Βεβαίως ακούω πολύ προσεκτικά τη μουσική μου, πάντα, χωρίς να διαβάζω ή να κάνω κάτι άλλο ταυτόχρονα.

Θέλω να διακρίνω κάθε φωνή ξεχωριστά, τη θέση τους στο χώρο, το κάθε όργανο που βρίσκεται και τι ήχο βγάζει, να νιώθω την κάθε μποτιά, να εστιάζω στο ύψος από κάθε πιατίνι, αναλύω αυτό που ακούω, κι έτσι μ'ευχαριστεί πιο πολύ, έτσι το απολαμβάνω, αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν ψάχνω για "διαφορές" για κανένα λόγο, ούτε για πλάκα όμως.
Ευτυχώς, το ξεπέρασα.
Χρόνια χαϊεντάς, πως δγιάλο τα κατάφερα, ούτε γω δε ξέρω. :gotcha:

Εύχομαι από καρδιάς: και στα δικά σας. ;)


ΥΓ. Έχω σπαταλήσει εκατοντάδες, ή μάλλον χιλιάδες ώρες ακροάσεων, για να ακούω διαφορές σε καλώδια. Φτύστε με. Ντροπής πράματα.. :o
Δε μπορεί να το χωρέσει το μυαλό σας πόσο έχω μετανιώσει για αυτές τις χαμένες ώρες, πόσα πράγματα θα μπορούσα να είχα μάθει διαβάζοντας όλες εκείνες τις πεταμένες μέρες/εβδομάδες/μήνες της ζωής μου...
 
Last edited:



Μηνύματα
25
Reaction score
24
δεν μίλησα για ακριβά καλώδια ,άλλα για διαφορετικά καλώδια.
δλδ εάν κάνω αλλαγή από northdost σε dnm χρειάζεται να μετακινήσω το ηχείο κοντά στον τοίχο..
είναι δυνατόν αυτή η αλλαγή να μην είναι μετρήσιμη ?.(αν βάλω τα qed το σύστημα δεν ακούγετε 😄)

Desembered : μέτρηση πως να κάνω?
τα ηχεία μου είναι ιδιοκατασκευη , με μοναδες τις sb
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
για οτιδήποτε άλλο δεν μπορώ να πω ,όμως όταν κάνω αλλαγή καλωδίων, αλλάζω και την απόσταση των ηχείων από τον τοίχο...
με λίγα λόγια το σωστό θα ήταν σε ένα σύστημα αναφοράς να γίνετε η μέτρηση στον ήχο(η στο ηχείο). και όχι στο καλώδιο.
Για να δούμε εάν υπάρχουν μετρήσιμες διαφορές.

(ε βαλε ηχεια που να παιρνουν καλωδια που δεν ειναι επιρεπη σε τετχοιες αλλαγες )

ίσως αν πάρουμε φτηνιάρικα ηχεία να μην καταλαβαίνεις τίποτα,άλλα το θέμα είναι τι γίνετε στα ποιοτικά ηχεία που έχουμε.
Α,καλά!!!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@aristidis540 με rew και umik (το δευτερο το πληρωνεις το σοφτγουερ ειναι ελευθερο).
ο Αμιρ οτι πχιασει το περναει ενα μετρημα...
ε ντροπη ειναι να μην μετραμε και εμεις το χωρο μας αφου μπορουμε και το αντιτιμο του μικροφωνου ουτε για ενα φιδοκαλωδιο δε φτανει ... (το λεω να το ακουω και εγω, που εχω κρυψει το μικροφωνο 🐒 )
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ωραιος ο Αmir άλλα εγώ θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση ....υπάρχει κάποιος που όταν κάνει αλλαγή καλωδίων στα ηχεία δεν ακούει διαφορές?
Φυσικά: οι περισσότεροι που κάνουν προσεκτικές (τυφλές και επαναλαμβανόμενες) δοκιμές αλλά πρώτοι και καλύτεροι οι ίδιοι οι κατασκευαστές "εξωτικών" audio καλωδίων.
Ακριβώς όπως πρώτοι και καλύτεροι που δεν πιστεύουν στην αστρολογία είναι οι ίδιοι οι αστρολόγοι.
Ούτε οι μεν, ούτε οι δε θα το ομολογήσουν ποτέ, είναι η δουλειά τους.
Αλλά το θέμα έχει εξαντληθεί κι εδώ και σε πολλά άλλα thread και φόρουμ.

(Πάντα μιλάμε για καλώδια με σωστές προδιαγραφές για τη χρήση που προορίζονται. Αυτές επιτυγχάνονται 100% και με λίγα ευρώ ανά μέτρο καλωδίου).
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ πάντως, άλλαξα καλώδιο στον εκτυπωτή..
Ακριβώς την ίδια αντίδραση έχω πλέον όταν αλλάζω καλώδια στο ηχοσύστημα ή καλώδια στον εκτυπωτή: τσεκαρω αν δουλεύει. ;)
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Κοιτάξτε, δεν είναι καθόλου κακό να παραδεχτούμε πως όλοι μας είμαστε θύματα του πλασεμπο εφεκτ, πως περιμένουμε να ακούσουμε διαφορά όταν αλλάζουμε καλώδια ηχείων, και πως καθόμαστε, κοτζαμάν μαντραχαλάδες, σοβαροί σοβαροί, να "ακούσουμε" τα νέα μας καλώδια ηχείων, χωρίς ντροπή, αφού το ίδιο πράγμα κάνουν ένα σωρό βλαμμένοι σαν εμάς χαϊεντάδες και ριβγιούερς του τας. :lol:

Όλοι μαζί ενωμένοι στην γελοιοτητα, στο εντελώς γελοίο θέαμα για οποιονδήποτε φυσιολογικό άνθρωπο στον πλανήτη, που μας βλέπουν να ακούμε καλώδια και αλλάζουν δρόμο, μας κοροϊδεύουν και γελάνε μαζί μας, δικαίως βέβαια.8-)

Πόσο πιο τέλεια θα ήταν αν αλλάζαμε καλώδια ηχείων γιατί βρήκαμε πιο χοντρά μπελντενάκια 2*6mm , και μετά δεν καθόμασταν με σκοπό να ακούσουμε διαφορά που ενδόμυχα πιστεύουμε πως υπάρχει, αλλά απλώς να ακούσουμε ένα νέο δίσκο μουσικής; 8-)

Προσωπικά μου πήρε πολλά χρόνια για να το καταφέρω αυτό.
Στην αρχή ήθελε προσπάθεια.
Μεγάλη προσπάθεια, όχι αστεία.
Πάει το μυαλό μόνο του ρε, ψάχνει κάτι που να ακούγεται διαφορετικά, και όταν ψάχνει, βρίσκει! Μαγικό; Ε, ναι.

Τώρα είναι αλλιώς για μένα. Χρειάστηκε πολλές φορές να αλλάξω καλωδίωση, για διάφορους λόγους. Πάντα, μόλις τελειώσω την αλλαγή, ανοίγω το σύστημα να δουλέψει, να ακούσω, αλλά τι ακούω; Απλά ότι δουλεύουν όλα, παίζουν όλα τα ηχεία, παίζουν όλα τα σαμπ, σμπατ δεν έγινε, ειμ'ωραιος λέω και συνήθως το κλείνω, πα να κάνω ένα μπανάκι και μετά να δούμε καμιά ταινιουλα με τη γυναίκα.

Ειλικρινά έχω ξεχάσει πως κάτι άλλαξα, δεν υπάρχει ούτε ίχνος ας πούμε περιέργειας ή οτιδήποτε άλλο, για να κάτσω να ακούσω οτιδήποτε, δεν παίζει τέτοιο σενάριο.

Βεβαίως ακούω πολύ προσεκτικά τη μουσική μου, πάντα, χωρίς να διαβάζω ή να κάνω κάτι άλλο ταυτόχρονα.

Θέλω να διακρίνω κάθε φωνή ξεχωριστά, τη θέση τους στο χώρο, το κάθε όργανο που βρίσκεται και τι ήχο βγάζει, να νιώθω την κάθε μποτιά, να εστιάζω στο ύψος από κάθε πιατίνι, αναλύω αυτό που ακούω, κι έτσι μ'ευχαριστεί πιο πολύ, έτσι το απολαμβάνω, αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν ψάχνω για "διαφορές" για κανένα λόγο, ούτε για πλάκα όμως.
Ευτυχώς, το ξεπέρασα.
Χρόνια χαϊεντάς, πως δγιάλο τα κατάφερα, ούτε γω δε ξέρω. :gotcha:

Εύχομαι από καρδιάς: και στα δικά σας. ;)


ΥΓ. Έχω σπαταλήσει εκατοντάδες, ή μάλλον χιλιάδες ώρες ακροάσεων, για να ακούω διαφορές σε καλώδια. Φτύστε με. Ντροπής πράματα.. :o
Δε μπορεί να το χωρέσει το μυαλό σας πόσο έχω μετανιώσει για αυτές τις χαμένες ώρες, πόσα πράγματα θα μπορούσα να είχα μάθει διαβάζοντας όλες εκείνες τις πεταμένες μέρες/εβδομάδες/μήνες της ζωής μου...
Ένα από τα καλύτερα post για το θέμα...
:thumbsup::hi:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ!
Ε τώρα και συ, πάλιωσε εκείνο το θρεντ, ας τα ξαναγράψουμε, άλλωστε πως θα περάσει η καραντίνα;

Τέλος πάντων, ίσως να γλυτώσω πάλι τον κόπο να γράφω για τη σύνθετη ωμική αντίσταση και τα ζομπελ, αλλά όταν μπαίνουν τύποι φυσικής στην κουβέντα, κάποιοι τύποι ανθρώπων, φεύγουν απ' την κουβέντα.. :gotcha:

Ξανάρχονται όμως, με νέες εντυπώσεις ακρόασης! Χαχαχαχαχαχαχα
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Κοιτάξτε, δεν είναι καθόλου κακό να παραδεχτούμε πως όλοι μας είμαστε θύματα του πλασεμπο εφεκτ, πως περιμένουμε να ακούσουμε διαφορά όταν αλλάζουμε καλώδια ηχείων, και πως καθόμαστε, κοτζαμάν μαντραχαλάδες, σοβαροί σοβαροί, να "ακούσουμε" τα νέα μας καλώδια ηχείων, χωρίς ντροπή, αφού το ίδιο πράγμα κάνουν ένα σωρό βλαμμένοι σαν εμάς χαϊεντάδες και ριβγιούερς του τας. :lol:

Όλοι μαζί ενωμένοι στην γελοιοτητα, στο εντελώς γελοίο θέαμα για οποιονδήποτε φυσιολογικό άνθρωπο στον πλανήτη, που μας βλέπουν να ακούμε καλώδια και αλλάζουν δρόμο, μας κοροϊδεύουν και γελάνε μαζί μας, δικαίως βέβαια.8-)

Πόσο πιο τέλεια θα ήταν αν αλλάζαμε καλώδια ηχείων γιατί βρήκαμε πιο χοντρά μπελντενάκια 2*6mm , και μετά δεν καθόμασταν με σκοπό να ακούσουμε διαφορά που ενδόμυχα πιστεύουμε πως υπάρχει, αλλά απλώς να ακούσουμε ένα νέο δίσκο μουσικής; 8-)

Προσωπικά μου πήρε πολλά χρόνια για να το καταφέρω αυτό.
Στην αρχή ήθελε προσπάθεια.
Μεγάλη προσπάθεια, όχι αστεία.
Πάει το μυαλό μόνο του ρε, ψάχνει κάτι που να ακούγεται διαφορετικά, και όταν ψάχνει, βρίσκει! Μαγικό; Ε, ναι.

Τώρα είναι αλλιώς για μένα. Χρειάστηκε πολλές φορές να αλλάξω καλωδίωση, για διάφορους λόγους. Πάντα, μόλις τελειώσω την αλλαγή, ανοίγω το σύστημα να δουλέψει, να ακούσω, αλλά τι ακούω; Απλά ότι δουλεύουν όλα, παίζουν όλα τα ηχεία, παίζουν όλα τα σαμπ, σμπατ δεν έγινε, ειμ'ωραιος λέω και συνήθως το κλείνω, πα να κάνω ένα μπανάκι και μετά να δούμε καμιά ταινιουλα με τη γυναίκα.

Ειλικρινά έχω ξεχάσει πως κάτι άλλαξα, δεν υπάρχει ούτε ίχνος ας πούμε περιέργειας ή οτιδήποτε άλλο, για να κάτσω να ακούσω οτιδήποτε, δεν παίζει τέτοιο σενάριο.

Βεβαίως ακούω πολύ προσεκτικά τη μουσική μου, πάντα, χωρίς να διαβάζω ή να κάνω κάτι άλλο ταυτόχρονα.

Θέλω να διακρίνω κάθε φωνή ξεχωριστά, τη θέση τους στο χώρο, το κάθε όργανο που βρίσκεται και τι ήχο βγάζει, να νιώθω την κάθε μποτιά, να εστιάζω στο ύψος από κάθε πιατίνι, αναλύω αυτό που ακούω, κι έτσι μ'ευχαριστεί πιο πολύ, έτσι το απολαμβάνω, αλλά σε καμία μα καμία περίπτωση δεν ψάχνω για "διαφορές" για κανένα λόγο, ούτε για πλάκα όμως.
Ευτυχώς, το ξεπέρασα.
Χρόνια χαϊεντάς, πως δγιάλο τα κατάφερα, ούτε γω δε ξέρω. :gotcha:

Εύχομαι από καρδιάς: και στα δικά σας. ;)


ΥΓ. Έχω σπαταλήσει εκατοντάδες, ή μάλλον χιλιάδες ώρες ακροάσεων, για να ακούω διαφορές σε καλώδια. Φτύστε με. Ντροπής πράματα.. :o
Δε μπορεί να το χωρέσει το μυαλό σας πόσο έχω μετανιώσει για αυτές τις χαμένες ώρες, πόσα πράγματα θα μπορούσα να είχα μάθει διαβάζοντας όλες εκείνες τις πεταμένες μέρες/εβδομάδες/μήνες της ζωής μου...
Ωχου μωρ αδερφάκι μου , υποχόνδριος είσαι.
Εγω ακούω μουσική και απο άλλο δωμάτιο. Κάνοντας και δουλειές ταυτόχρονα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top