Amir's interview (ASR)

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828
Όλες οι αλλαγές σε ένα σύστημα ακούγονται όταν εντείνεις την προσοχή σου στην αλλαγή.
Μετά την αποκόμιση των όποιων εντυπώσεων, συνεχίζεις και ακούς τη μουσική σου, δεν το ξανασκέφτεσαι...
Εκτός και του μάμησες τα μπρέκια, έκαψες τον ενισχυτή κλπ.
Τώρα, όταν είσαι άρρωστος, το διαδίδεις, το ντύνεις, το μεγαλώνεις (αν έχωσες πολλά λεφτά πρέπει να το δικαιολογήσεις υπερθετικά στον εαυτό σου, σε όσους το γνωρίζουν και πάει λέγοντας..)
Όλοι το κάνουμε αυτό, αλλοιώς γιατί βολτάρουμε δω μέσα και τα γράφουμε?
Να, εγώ άλλαξα τελικό σε κάτι που δοκιμάζω και επιτέλους...ακούγεται!!!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Ωχου μωρ αδερφάκι μου , υποχόνδριος είσαι.
Εγω ακούω μουσική και απο άλλο δωμάτιο. Κάνοντας και δουλειές ταυτόχρονα.
Πχ οταν σκουπιζεις με την ηλεκτρικη?
Όπως και να'χει όλα είναι θέμα value, πχ στο χιλιάρικο παίρνουμε καλώδιο ηχείων ή 2 σαμπ(ζ)?

Δεν υφιστατε τετοιο διλλειμα, παιρνουμε φυσικα καλωδιο. Κι αν μαλιστα υπαρχει προβληματισμος μεταξυ δυο ποιο να παρω? Ενας γενικος κανονας ειναι το πιο βαρυ. Αν ειναι ιδια, περνουμε και τα δυο. Απλα πραγματα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Νομίζω υπάρχει μια παρεξήγηση γενικά με το "ακουω διαφορές" απο καλώδια.
Όλοι ακουν διαφορές (οι περισσότεροι δηλαδή), απλά οι "αρνητές" θεωρούν ότι οι όποιες διαφορές αυτές είναι τρίχες κατσαρές μπροστά σε άλλα πράγματα όπως πχ στη σωστή τοποθέτηση των ηχείων και επεμβάσεις ακουστικές στο χώρο, ηχητικές επεμβάσεις σε ψηφιακό επίπεδο κλπ
Αγαπητέ Στέργιο οι αρνητές των καλωδίων είναι οι αντίστοιχοι αρνητές των εμβολίων.
Κράζουν , λένε τα δικά τους ( θεωρίες συνομωσίας κλπ ) αλλά είναι οι πρώτοι που τρέχουν να εμβολιαστούν και συνωμοτούν τις περισσότερες φορές για να εμβολιαστούν προνομιακά πριν τη σειρά τους :D
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δεν μίλησα για ακριβά καλώδια ,άλλα για διαφορετικά καλώδια.
δλδ εάν κάνω αλλαγή από northdost σε dnm χρειάζεται να μετακινήσω το ηχείο κοντά στον τοίχο..
είναι δυνατόν αυτή η αλλαγή να μην είναι μετρήσιμη ?.(αν βάλω τα qed το σύστημα δεν ακούγετε 😄)

Desembered : μέτρηση πως να κάνω?
τα ηχεία μου είναι ιδιοκατασκευη , με μοναδες τις sb
Διάφοροι αντιρρησίες όλως τυχαίως τα DNM ηχείων επικαλούνται...Καλώδια στα οποία τα ηλεκτρικά χαρακτηριατικά είναι ριζικώς διαφοροποιημένα σε σχέση με τυπικές γεωμετρίες και πολύκλωνα καλώδια...

Το να διαρρυθμίζουμε απόκριση στις πρώτες οκτάβες πλησιάζοντας main ηχεία - ακόμα περισσότερο φέροντα διατάξεις ενίσχυσης χαμηλών όπως bass reflex - σε τοίχο αντί να έμπαιναν αυτόνομα sub στο παιγνίδι,είναι ό,τι πιο χαοτική ενέργεια - κυριολεκτικά και μεταφορικά - υπάρχει.Καθότι αναμένεται να εντείνουμε χωρίς αντιστάθμιση διάφορες βλαβερές επιδράσεις από το χώρο.

Εφόσον εμπλέκονται sub στις τρεις πρώτες οκτάβες,αφενός μεν δεν χρειάστηκε να...πλησιάσουν τα main σε τοίχους,αφετέρου δε οι μετρήσιμες διαφορές από τρίτη οκτάβα και άνω όταν εμπλέκονται sub κρίνονται μικρές,ιδίως όταν υπάρχουν και αποκλίσεις από μεσοϋψηλές και άνω αποδιδόμενες στο μοτίβο περιστροφής για το μικρόφωνο.
1614750607538.png

(Επιμέρους κανάλια εκπέμποντα μαζί,κόκκινη καμπύλη πολύκλωνο Viablue , πράσινη μονόκλωνο DNM μεταξύ τελικού-παθητικού δορυφόρου)
Εννοείται ότι χρησιμοποιήθηκαν καλώδια ηχείων με το ίδιο μήκος (60 cm ελέω μονομπλόκ τελικών)...

Δεν αλλάζουν βεβαίως οι Κρουστικές αποκρίσεις οι οποίες λαμβάνονται με σταθερή θέση μικροφώνου (πλήρης ταύτιση για το κύριο τμήμα και ανάμεσα στα επιμέρους κανάλια)
1614751014832.png


Επειδή όμως τα καλώδια είναι πάντα δευτερεύον ζήτημα,μπορούμε πολύ εύκολα να μεταβάλουμε την (αδιόρθωτη πάντα) καμπύλη απόκρισης σε αισθητό βαθμό με αλλαγή ρυθμίσεων σε στάθμη και συχνότητα ως προς το βαθυπερατό φίλτρο πάνω στα sub,όπως φανερώνει τώρα η σκούρα μπλε καμπύλη :
1614751276449.png


Αγαπητέ Στέργιο οι αρνητές των καλωδίων είναι οι αντίστοιχοι αρνητές των εμβολίων.
Κράζουν , λένε τα δικά τους ( θεωρίες συνομωσίας κλπ ) αλλά είναι οι πρώτοι που τρέχουν να εμβολιαστούν και συνωμοτούν τις περισσότερες φορές για να εμβολιαστούν προνομιακά πριν τη σειρά τους :D
Είμαι βέβαιος ότι και οι μεν και οι δε πράττουν ό,τι θεωρούν καθένας ωφελιμότερο για τον εαυτό του...Ιερό δικαίωμα όλων μας αυτό...Η διαφορά είναι ότι διαδίδοντας αυτό που κρίνουν οι ίδιοι ως καλύτερο για τη δική τους οντότητα,οι αντιρρησίες των εμβολίων μπορεί να παίρνουν αναποφάσιστο κόσμο στο λαιμό τους για ζητήματα που είναι πραγματικά σοβαρά.Η διαφορά έγκειται στη διάδοση ανυπόστατων στοιχείων έναντι ακλόνητων δεδομένων...
 
Last edited:

Μηνύματα
25
Reaction score
24
ως τεχνικός,έχω να κάνω με μετρήσεις καθημερινά και βασίζομαι σε αυτές, το τελευταίο ποστ ειναι διαφωτιστικο .
Ναι έχω προβληματικό χώρο,δεν έχω sub και έχω DNM.
θα κάνω τις μετρήσεις μου όταν αλλάξω χώρο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ως τεχνικός,έχω να κάνω με μετρήσεις καθημερινά και βασίζομαι σε αυτές, το τελευταίο ποστ ειναι διαφωτιστικο .
Ναι έχω προβληματικό χώρο,δεν έχω sub και έχω DNM.
θα κάνω τις μετρήσεις μου όταν αλλάξω χώρο.
Ξεκίνα και προπονήσου στο άθλημα από τώρα...Βρίσκοντας χρήσιμα δεδομένα που μπορεί να εφαρμοστούν στην πράξη ακόμα και υπό δυσμενείς συνθήκες.
 

Μηνύματα
1.862
Reaction score
4.429
Όλες οι αλλαγές σε ένα σύστημα ακούγονται όταν εντείνεις την προσοχή σου στην αλλαγή.
Μετά την αποκόμιση των όποιων εντυπώσεων, συνεχίζεις και ακούς τη μουσική σου, δεν το ξανασκέφτεσαι...
......
Τώρα, όταν είσαι άρρωστος, το διαδίδεις, το ντύνεις, το μεγαλώνεις (αν έχωσες πολλά λεφτά πρέπει να το δικαιολογήσεις υπερθετικά στον εαυτό σου, σε όσους το γνωρίζουν και πάει λέγοντας..)
Σωστά ως προς τις μικροαλλαγές.
Και αποτελεί πληγή για τον χώρο η συντήρηση
για ευνόητους λόγους αυτής της νοοτροπίας.
Η υπερεκτίμηση μικρων βελτιωσεων στην απόδοση που συμπτωματικά κοστίζουν πολύ.

Αλλά ...δεν είναι όλες οι βελτιώσεις μικρές.
 

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828
Η υπερεκτίμηση μικρων βελτιωσεων στην απόδοση που συμπτωματικά κοστίζουν πολύ.

Αλλά ...δεν είναι όλες οι βελτιώσεις μικρές.
Όχι βέβαια!!
Δεν γνωρίζω για ποιον λόγο, αλλά η αντικατάσταση του τελικού (ίδια watt) σε ένα συστηματάκι που δοκιμάζω (τρείς εκδόσεις BBC ls3/5a), έκανε ένα άκουσμα υποφερτό (έως και συμπαθητικό θάλεγα) από ανυπόφορο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σωστά ως προς τις μικροαλλαγές.
Και αποτελεί πληγή για τον χώρο η συντήρηση
για ευνόητους λόγους αυτής της νοοτροπίας.
Η υπερεκτίμηση μικρων βελτιωσεων στην απόδοση που συμπτωματικά κοστίζουν πολύ.

Αλλά ...δεν είναι όλες οι βελτιώσεις μικρές.
Ούτε και όλες οι αντιλαμβανόμενες βελτιώσεις είναι καθαρές...βελτιώσεις - υπό αντικειμενικά δηλαδή κριτήρια.Ιδίως όταν δεν παρέχονται επαρκή στοιχεία.
Όχι βέβαια!!
Δεν γνωρίζω για ποιον λόγο, αλλά η αντικατάσταση του τελικού (ίδια watt) σε ένα συστηματάκι που δοκιμάζω (τρείς εκδόσεις BBC ls3/5a), έκανε ένα άκουσμα υποφερτό (έως και συμπαθητικό θάλεγα) από ανυπόφορο.
Ενδεικτικώς επικαλούμαι την ανωτέρω περιγραφή,αφού από τη μια ο καλός μας geo δεν ξέρει την αιτία,ενώ από την άλλη οι αναγνώστες δεν έχουν επαρκή στοιχεία πάνω στην απόδοση του αναφερόμενου setup...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Μου έδωσες ιδέα για το δεύτερο συστηματακι. Πεντακάναλο με vintage LS3/5a, με σαμπς και ισοσταθμιση μόνο μεχρι 150Hz
Ναι, βάλε και λαμπατους.
Βρε αϊντε...(πάρε κάνα τζενελεκ)
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μου έδωσες ιδέα για το δεύτερο συστηματακι. Πεντακάναλο με vintage LS3/5a, με σαμπς και ισοσταθμιση μόνο μεχρι 150Hz
Και μονόκλωνες καλωδιώσεις...Όχι μισοδουλειές...
Ναι, βάλε και λαμπατους.
Βρε αϊντε...(πάρε κάνα τζενελεκ)
Ηθικόν δίδαγμα : το να πάρει genelec ισοδυναμεί με το δεύτερο συνθετικό του ΄΄Άϊντε...΄΄ :roflmao:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Επόμενο βήμα, ρεντεκο.

Σοστάθμι'ς και πράσιν'άλογα.. Πχιούρ ρεντεκο.

Βινταζ ανωμαλιά ουάν χάντρετ περσέντ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επόμενο βήμα, ρεντεκο.

Σοστάθμι'ς και πράσιν'άλογα.. Πχιούρ ρεντεκο.

Βινταζ ανωμαλιά ουάν χάντρετ περσέντ.
΄΄50 Shades of...Rehdeko΄΄
Εάν με κάποιο μαγικό τρόπο μου έδιναν για τα περαιτέρω Rehdeko,υπό τα τωρινά μου δεδομένα (sub,διόρθωση, εφαρμογή γνώσεων κτλ) θ'αποδεχόμουν την πρόκληση.
Και με οδήγηση από μονοτελικούς λυχνιακούς κατά προτίμηση...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Εάν με κάποιο μαγικό τρόπο μου έδιναν 7 τεμάχια me Geithain 901, υπό τα τωρινά μου δεδομένα (γνώσεων) θα'καιγα όλα τα υπόλοιπα σεταπ που έχω στην αυλή στο χτιστό ξυλοφουρνο χορεύοντας με τις γάτες.
Φιξντ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top