Analog vs Digital poll

Ψηφιακος Αναλογικος η και τα δυο?


  • Total voters
    148

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
At the end of the testing, we were forced to conclude that, using the equipment at our disposal, the CD was not only a more accurate facsimile of a first-generation copy of the master tape, but was actually preferable to the best analog records available.
Read more at https://www.stereophile.com/content...w-science-edge-art-page-3#kyxDW66rqx4UeZs2.99

Άμα το λέει ακόμα και το στερεοφιλ, υπάρχει "θέμα" για τους εναπομείναντες υπέρμαχους της ποιότητας του βινυλίου..:p
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
μια αντι-παραβολή λόγω της ημέρας της γυναίκας, όταν κάποιος ακούσει βινύλιο σ' ένα καλό σύστημα είναι σαν την πρώτη φορά που πήγε με μια θεογκόμενα και του τα 'κανε όλα και τον έστειλε στους 7 ουρανούς.. ποτέ του δεν το πίστευε ότι θα ήταν έτσι.. τα πρότυπα και οι εμπειρίες του ήταν η Μαιρούλα η αχλαδοκώλα, η Ρίτσα που το στόμα της μύριζε σκορδίλα και η Βάσω που του τα ζάλιζε μέχρι να του κάτσει..
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
όταν κάποιος ακούσει βινύλιο σ' ένα καλό σύστημα είναι σαν την πρώτη φορά που πήγε με μια θεογκόμενα και του τα 'κανε όλα και τον έστειλε στους 7 ουρανούς.
Like!!!!
 







Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ο μίστερ Σποκ με πρόλαβε...


Και εκτός από αυτό

At the end of the testing, we were forced to conclude that, using the equipment at our disposal, the CD was not only a more accurate facsimile of a first-generation copy of the master tape, but was actually preferable to the best analog records available.
εγώ στάθηκα ακόμα περισσότερο σε τούτο (υπογραμμίσεις δικές μου):
[...] These results indicate that the extra bass and the "sheen" or "bloom" heard on other phono playback combinations derive not from the program material, but from the turntable. We strongly believe that the characteristic sound of analog playback equipment pronounced accurate by the digital detractors includes many euphonic colorations to which we have become accustomed [...]
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
βρε συ kostas Papas εσύ πριν μερικά χρόνια δεν 'κούρδιζες' ΜΚΙΙ?? ή με απατά η μνήμη μου??
Ορθόν και εξακολουθώ για τους φίλους Μανο να "κουρδίζω" τα παντα, όπως επίσης τυγχάνει να έχω και μερικές χιλιάδες βινύλια και και, - αλλά δεν αντιλήφθηκες το χιούμορ ! :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
254
Reaction score
219
View attachment 76361
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι αναβάθμιση στο αυτοκίνητο τώρα που καλοκαίριασε γιατί πως θα ακούω ποιοτική μουσική στις διακοπές ε?
Χαχαχαχαχαχαχαχα...το είχε σε Σιτροέν ντεσεβο μαθηματικός στο γυμν.Τουμπας κάπου στα’70 τι μου θύμησες !!!!!!χαχαχαχαχχα
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Ακούω ό,τι μου αρέσει, ό,τι μπορεί να με "συγκινήσει" στη διάθεση που βρίσκομαι εκείνη την ώρα, από οποιοδήποτε μέσο (αναλογικό, cd player, youtube, spotify κ.λπ.).
Αν πρόκειται για μουσικό θέμα που μου αρέσει πραγματικά, θα το αγοράσω σε οποιοδήποτε μέσο το βρω "πρόχειρο" και σύντομα (βινύλιο, cd)
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.875
σα το εξώφυλλο δεν έχει ! Αγοράζω αναλογικά ακούω 01 από portable κατα βάση player
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- σφήνα μια σκόρπια σκέψη

- ο κύλινδρος του Έντισον λειτουργεί χωρίς απώλεια πληροφορίας κατά την ανάγνωση, σε σχέση με το πικάπ λόγω σταθερής γραμμικής ταχύτητας,,, οπότε εάν συνδιαζοταν με βραχίονα παράλληλης μετατόπισης θα είχαμε πλησιάζει το απόλυτο αναλογικό εργαλείο μετά το μπομπινοφωνο
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
- ο κύλινδρος του Έντισον λειτουργεί χωρίς απώλεια πληροφορίας κατά την ανάγνωση, σε σχέση με το πικάπ λόγω σταθερής γραμμικής ταχύτητας,,, οπότε εάν συνδιαζοταν με βραχίονα παράλληλης μετατόπισης θα είχαμε πλησιάζει το απόλυτο αναλογικό εργαλείο μετά το μπομπινοφωνο
Ξεκινάω τα σχέδια για κατασκευή κυλινδρόφωνου.
Τρέμε spotify και tidal.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top