Analog vs Digital poll

Ψηφιακος Αναλογικος η και τα δυο?


  • Total voters
    148

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Εγώ δε θα ξαναασχολούμουν με CD, αν το αμάξι που πήρα πριν λίγους μήνες δεν είχε μόνο 6πλη CDέρα. Βέβαια θα μπορούσα με 50 ευρώ να πάρω ένα player και να παίζω από USB, αλλά τελικά θα το πουλήσω.
Πάρε υβριδικό, usb + βινύλιο.
Θα τον κουφάνεις τον πωλητή
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Το 4 σαν απάντηση είναι οφ τόπικ, έτσι για αλλαγή, λες και ποιος ακούει μουσική πάνω από 2 - 3 φορές την εβδομάδα με απαιτήσεις στην πχιότητα. Π.χ. προσωπικά ακουω 12+ ώρες κάθε μέρα από τα ηχεία του λαπτοπ ή από το στέρεο σε εντάσεις μουσικό χαλί.
 
Last edited:



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.590
Δημήτρη νομίζω πως πρέπει να διευκρινιστεί καλύτερα η επιλογή "υβριδικος" με κριτήριο την συχνότητα χρήσης.
- η συχνότητα χρήσης ενδεχομένως παραπλανήσει καθ΄ ότι κουρασμένος πχ σήμερα και με λίγο ελεύθερο χρόνο , πάω στο cd σαν ποιό πρόχειρη λύση , από το να βγάλω το καπάκι του πικάπ , να καθαρίσω την ακίδα , τον δίσκο κλπ
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
View attachment 76361
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι αναβάθμιση στο αυτοκίνητο τώρα που καλοκαίριασε γιατί πως θα ακούω ποιοτική μουσική στις διακοπές ε?
Καλά εάν δεν έχει κίνηση στον δρόμο δεν παίζει να ακούσεις μουσική με αυτό το πράμα........:roflmao:

Διαφορετικά είσαι με την ταυτότητα στο στόμα.:help:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.590
Με ντροπή δηλώνω ότι τα χιλιάδες βινύλια που έχω είναι σκορπισμένα σε αποθήκες και ντουλάπες, μαζί με αρκετά (!!!) MKII και μίκτες όλων των ειδών και εποχών. To 80% των ακροάσεων γίνεται στο αυτοκίνητο μέσω Spotify και MP3 συλλογών. Στο σπίτι ακούω τα παλιά (αυτά που έχω σε βινύλια αλλά βαριέμαι να τα βρω και να τα παίξω) από το Youtube και τα υπόλοιπα από το Souncloud, Beatport κλπ.
- καθόλου ντροπή . . . τα σύγχρονα εμπορικά μουσικά έργα ισοσταθμίζονται από τους ηχολήπτες με πρώτο ή δεύτερο πλέον κριτήριο την ακρόαση στο αυτοκίνητο
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
No.3 και για μένα. Νομίζω το καλύτερο deal είναι όταν αγοράζεις ένα δισκάκι και μέσα έχει κωδικό για να κατεβάσεις σε flac το περιεχόμενο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.590
Και τα δυο βεβαίως βεβαίως!
- και εγώ επίσης . . . και το θεωρώ δεδομένο πως όσοι δοκιμάζουν και τα 2 ή και περισσότερα ( μπορεί κάποιος τυχερός πχ , να έχει στην κατοχή του master tapes και ένα πολύ καλοσυντηρημένο επαγγελματικό deck αξιώσεων ) . . . έχουν ποιό ευρεία αντίληψη της μουσικής αναπαραγωγής απ΄ όσους ασχολούνται μόνον με ένα ( οποιοδήποτε ένα )
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Καλά εάν δεν έχει κίνηση στον δρόμο δεν παίζει να ακούσεις μουσική με αυτό το πράμα........:roflmao:

Διαφορετικά είσαι με την ταυτότητα στο στόμα.:help:
και όμως ένας φίλος του πατέρα μου είχε τέτοιο σε μίνι κουπερ στεισον όταν ήμουνα μικρός και έμπαινα μέσα στις εκδρομές και άκουγα δισκακια
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.590
και soul/funk/disco ηχογραφήσεις των 60s και 70s, οπότε η πιστότητα είναι πολύ σχετική.
- να θυμίσω πάντως πως κάποια funk - 70s έχουν πολύ καλές παραγωγές - εγγραφές , πχ material , fynkadellic , Curtis Mayfield , War , Neville Brothers , Isaac Hayes κλπ . . .


- εδώ ένα δείγμα άρτιας δουλειάς . . .

Isaac Hayes - Walk On By


- και αναλογικά . . .

ISAAC HAYES - Walk On By

 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
. . . τα σύγχρονα εμπορικά μουσικά έργα ισοσταθμίζονται από τους ηχολήπτες με πρώτο ή δεύτερο πλέον κριτήριο την ακρόαση στο αυτοκίνητο
Με ΠΡΩΤΟ κριτήριο την ακρόαση στο αυτοκίνητο...
Καθόλου δεν ενδιαφέρει το 99,9 των παραγωγών, να σε βοηθήσουν να απολαύσεις το έργο τους στο dcs vivaldi σου... Η έστω στο καινούριο σούπερ-ντούπερ-ουάου cd transport σου... :( Μα καθόλου λέμε...
Αυτό είναι το κοινό τους... Όλοι εμείς δηλαδή, στον ελεύθερο χρόνο μας... Νάν' καλά οι άνθρωποι... :hi:

Στο παρακάτω γράφημα, προσέξτε τη βουνοκορφή (έκρηξη πωλήσεων cd) ανάμεσα στο 1997 και στο 2003. Τι έγινε τότε; :focus: Αρκετά πράγματα.

Να, πάρε μια ιδέα:


Το 1997
βγήκε το πρώτο οικιακό cd-recorder σε χαμηλή τιμή (PHILIPS, ακόμα έχω το μικρό , μοιάζει σαν καινούριο),
κυκλοφόρησαν τα DVD player στην Αμερική (μέσα σε 6 μήνες και η τελευταία καλύβα στους βάλτους της Λουιζιάνα, είχε και ένα Home Cinema), τα οποία σύμφωνα με τον τότε ειδικό τύπο έπαιζαν και τη μουσική καλύτερα... (αυτό ευτυχώς καταρίφθηκε γρήγορα).

Και τέλος, κάθε τετράτροχο του Δυτικού κόσμου μέσα σ' αυτή την περίοδο απέκτησε ράδιο-cd... (σιντιέρα στα καθ' υμάς... :gotcha:)
Κι έτσι φτάσαμε να αγοράζουμε δυο-τρείς εφημερίδες κάθε Κυριακή και να παίρνουμε δώρο τα άπαντα του Στράτου (ΕΝΑΣ είν ο Στράτος) μαζί με τις Συμφωνίες του Μπετόβεν (κι αυτός ΕΝΑΣ είναι...) ;)

Ναι, αλλά τι έγινε απ' το 2004 και μετά και άρχισε η κατηφόρα; Όλοι θυμόμαστε τι έγινε το 2004 (εγώ πχ. νομίζω πώς έζησα τη μισή μου ζωή σ' εκείνη τη χρονιά! :tongue: )
Τότε άρχισαν να ακούγονται και να πυκνώνουν οι φωνές για το Loudness War...
"Το μόνο πράγμα που ακούς μέσα σε μια Rolls-Royce που κινείται με 160 χλμ\ώρα, είναι το τικ-τακ του Αναλογικού :p ρολογιού" όπως πολύ καλά γνωρίζουμε όλοι εμείς οι τυχεροί ιδιοκτήτες... :drinks:
Έλα μου όμως που εκατοντάδες εκατομμύρια "αμάξα" στις ΗΠΑ, δεν ήταν Rolls-Royce... :o (κελ ντεκαντάνς...)
Το μέσο τραγουδάκι σήμερα (και τότε) περιλαμβάνει τέσσερα πραγματάκια:
α) Μπούμ - Μπούμ (μπάσα)
β) Τσίκι - Τσίκι (πρίμα)
γ) Τρα-λα-λά (αέρινες μεσαίες)
δ) Πολύ - πολλή :) ΑΓΑΠΗ από τον Δημιουργό... (πχιότητα).

Όταν λοιπόν εγώ (και μάλλον και εσείς...) "κινείται" με 160** έως 120 χλμ/ώρα στην εθνική τι ακούω;
α) Το Μπούμ - Μπούμ,
β) Τα λάστιχα (Μισελέν, Μπριτζστόουν τα ίδια χάλια...)
γ) Τον ΑΕΡΑ (αέρινα μπάσα με πολύ χοντρό ΓΡΕΖΙ ρε παιδάκι μου...)
δ) Ενίοτε το τραλαλά των συνεπιβατών...
Όλα αυτά στα 90-95 dbspl (και λίγα λέω...)

Οπότε για να με βοηθήσει ο καλός παραγωγός, τα πάει "ΟΛΑ ΠΑΝΩ"...
Με απλά λόγια ΚΕΡΑΥΝΟΙ, ΕΚΡΗΞΕΙΣ, ΨΙΘΥΡΟΙ και ΤΟ ΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ στα 110 db.
Όλα ίσα κι όμοια... Για να ακούω εγώ κι εσείς καλύτερα βρε χαζά... Φανταστείτε να "γραφόντουσαν" έτσι τα soundtrack του Χόλυγουντ... Θα πετάγαμε όλοι τα Χόμ-σίνεμα απ' το παράθυρο...
Γι' αυτό λέω, "Εν αρχή ην η ηχογράφησις" :p
Ένα cd της Στόκφις, ένα sacd της Τσάνελ κλάσικς, ένα βαρβάτο σάουντρακ βρε αδερφέ, άντε κ ένα LP πολλών εταιρειώνε - (χωρίς χράτς-χρούτς όμως, αυτό επιτρέπεται μόνο σε ιδιαίτερης συναισθηματικής αξίας δίσκους, και η συναισθηματική αξία είναι σχεδόν πάντα προσωπική μην περιμένετε να αρέσει σε όλους) - ανεξάρτητα απ το αν ακούγονται σε ένα σύστημα τριών χιλιάδων η τριών εκατομμυρίων:o, συναινούντος του χώρου σας, έχουν ένα ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ!
ΠΧΙΟΤΗΤΑ κι ΑΓΑΠΗ ! :)

**Από τότε που πλήρωσα 1500 ευρώ στο δικαστήριο για υπερβολική ταχύτητα :cry:, κι έκανα Πάσχα μόνος μου στο σπίτι με σουβλάκια :cry::cry:, λύθηκε για μένα και το πρόβλημα της πχιοτικής αναπαραγωγής στο αυτοκίνητο... Ακούω μόνο ΕΡΑ-ΣΠΟΡ!!! Εκεί να ακούσετε ρύθμιση ήχου... :hunter:

Αν διαβάσατε μέχρις εδώ, σας ευχαριστώ... :thumbsup:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Με ΠΡΩΤΟ κριτήριο την ακρόαση στο αυτοκίνητο...
Καθόλου δεν ενδιαφέρει το 99,9 των παραγωγών, να σε βοηθήσουν να απολαύσεις το έργο τους στο dcs vivaldi σου... Η έστω στο καινούριο σούπερ-ντούπερ-ουάου cd transport σου... :( Μα καθόλου λέμε...
Αυτό είναι το κοινό τους... Όλοι εμείς δηλαδή, στον ελεύθερο χρόνο μας... Νάν' καλά οι άνθρωποι... :hi:

Στο παρακάτω γράφημα, προσέξτε τη βουνοκορφή (έκρηξη πωλήσεων cd) ανάμεσα στο 1997 και στο 2003. Τι έγινε τότε; :focus: Αρκετά πράγματα.




Το 1997
βγήκε το πρώτο οικιακό cd-recorder σε χαμηλή τιμή (PHILIPS, ακόμα έχω το μικρό , μοιάζει σαν καινούριο),
κυκλοφόρησαν τα DVD player στην Αμερική (μέσα σε 6 μήνες και η τελευταία καλύβα στους βάλτους της Λουιζιάνα, είχε και ένα Home Cinema), τα οποία σύμφωνα με τον τότε ειδικό τύπο έπαιζαν και τη μουσική καλύτερα... (αυτό ευτυχώς καταρίφθηκε γρήγορα).

Και τέλος, κάθε τετράτροχο του Δυτικού κόσμου μέσα σ' αυτή την περίοδο απέκτησε ράδιο-cd... (σιντιέρα στα καθ' υμάς... :gotcha:)
Κι έτσι φτάσαμε να αγοράζουμε δυο-τρείς εφημερίδες κάθε Κυριακή και να παίρνουμε δώρο τα άπαντα του Στράτου (ΕΝΑΣ είν ο Στράτος) μαζί με τις Συμφωνίες του Μπετόβεν (κι αυτός ΕΝΑΣ είναι...) ;)

Ναι, αλλά τι έγινε απ' το 2004 και μετά και άρχισε η κατηφόρα; Όλοι θυμόμαστε τι έγινε το 2004 (εγώ πχ. νομίζω πώς έζησα τη μισή μου ζωή σ' εκείνη τη χρονιά! :tongue: )
Τότε άρχισαν να ακούγονται και να πυκνώνουν οι φωνές για το Loudness War...
"Το μόνο πράγμα που ακούς μέσα σε μια Rolls-Royce που κινείται με 160 χλμ\ώρα, είναι το τικ-τακ του Αναλογικού :p ρολογιού" όπως πολύ καλά γνωρίζουμε όλοι εμείς οι τυχεροί ιδιοκτήτες... :drinks:
Έλα μου όμως που εκατοντάδες εκατομμύρια "αμάξα" στις ΗΠΑ, δεν ήταν Rolls-Royce... :o (κελ ντεκαντάνς...)
Το μέσο τραγουδάκι σήμερα (και τότε) περιλαμβάνει τέσσερα πραγματάκια:
α) Μπούμ - Μπούμ (μπάσα)
β) Τσίκι - Τσίκι (πρίμα)
γ) Τρα-λα-λά (αέρινες μεσαίες)
δ) Πολύ - πολλή :) ΑΓΑΠΗ από τον Δημιουργό... (πχιότητα).

Όταν λοιπόν εγώ (και μάλλον και εσείς...) "κινείται" με 160** έως 120 χλμ/ώρα στην εθνική τι ακούω;
α) Το Μπούμ - Μπούμ,
β) Τα λάστιχα (Μισελέν, Μπριτζστόουν τα ίδια χάλια...)
γ) Τον ΑΕΡΑ (αέρινα μπάσα με πολύ χοντρό ΓΡΕΖΙ ρε παιδάκι μου...)
δ) Ενίοτε το τραλαλά των συνεπιβατών...
Όλα αυτά στα 90-95 dbspl (και λίγα λέω...)

Οπότε για να με βοηθήσει ο καλός παραγωγός, τα πάει "ΟΛΑ ΠΑΝΩ"...
Με απλά λόγια ΚΕΡΑΥΝΟΙ, ΕΚΡΗΞΕΙΣ, ΨΙΘΥΡΟΙ και ΤΟ ΘΡΟΙΣΜΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ στα 110 db.
Όλα ίσα κι όμοια... Για να ακούω εγώ κι εσείς καλύτερα βρε χαζά... Φανταστείτε να "γραφόντουσαν" έτσι τα soundtrack του Χόλυγουντ... Θα πετάγαμε όλοι τα Χόμ-σίνεμα απ' το παράθυρο...
Γι' αυτό λέω, "Εν αρχή ην η ηχογράφησις" :p
Ένα cd της Στόκφις, ένα sacd της Τσάνελ κλάσικς, ένα βαρβάτο σάουντρακ βρε αδερφέ, άντε κ ένα LP πολλών εταιρειώνε - (χωρίς χράτς-χρούτς όμως, αυτό επιτρέπεται μόνο σε ιδιαίτερης συναισθηματικής αξίας δίσκους, και η συναισθηματική αξία είναι σχεδόν πάντα προσωπική μην περιμένετε να αρέσει σε όλους) - ανεξάρτητα απ το αν ακούγονται σε ένα σύστημα τριών χιλιάδων η τριών εκατομμυρίων:o, συναινούντος του χώρου σας, έχουν ένα ΚΟΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ!
ΠΧΙΟΤΗΤΑ κι ΑΓΑΠΗ ! :)

**Από τότε που πλήρωσα 1500 ευρώ στο δικαστήριο για υπερβολική ταχύτητα :cry:, κι έκανα Πάσχα μόνος μου στο σπίτι με σουβλάκια :cry::cry:, λύθηκε για μένα και το πρόβλημα της πχιοτικής αναπαραγωγής στο αυτοκίνητο... Ακούω μόνο ΕΡΑ-ΣΠΟΡ!!! Εκεί να ακούσετε ρύθμιση ήχου... :hunter:

Αν διαβάσατε μέχρις εδώ, σας ευχαριστώ... :thumbsup:
Σσσσωραιος:hi:
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Αν εχει συμμετοχη η ψηφοφορια (και εαν βγει το σωστο αποτελεσμα:D)

κ αν μπορουν να δουν οι διαχειριστες ποιοι εχουν ψηφισει

κανω δωρο εγω αν μπορεσω να το βρω μετα απο κληρωση παλι των διαχειριστων για ευνοητους λογους
ενα

LP the dark side of the moon
σε μια καποια συναντηση καποια στιγμη του φορουμ μεταξυ αναλογικαριων και ψηφιακων που ψηφισαν!!:drinks:
καλησπερα
αυτο που ειχα αναφερει ισχυει
το LP δηλαδη
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.590
- από την Κυριακή το βράδυ , επαναλαμβάνω τα 5 πρώτα των Dead Can Dance ( 4ad καλές έγραφες και παραγωγές ) σε ψηφιακό & αναλογικό από ακουστικά . . .

. . . συμπεράσματα : πολύ καλή ανάλυση , εννοείται καλύτερο μπάσο ( στερεοφωνικό και απαλλαγμένο από riaa ) , καλύτερο s/n και φυσικά χωρίς θόρυβο επιφανείας το ψηφιακό . . .

. . . όμως , από χροιές . . . σηδερίλα

- νομίζω πως εάν κάποιος έχει αφήσει πίσω το βινύλιο , σιγά - σιγά παρασύρεται από τα θετικά του ψηφιακού και ξεχνάει τις χροιές που στο συγκεκριμένο ακρόαμα λειτούργησαν αποτρεπτικά ( δεν ευχαριστήθηκα , με το ζόρι άκουσα τα cd για την σύγκριση και μόνο με τα LP )




- χρησιμοποιήθηκαν original cd & lp της 4AD
- το σύστημα : ADCOM GCD-750 ( 8x44.1 upsambling ) vs pro-ject studie + 10ιντσο βραχίονα + audio technica AT150 MLX . . . και τα δύο μέσω της εξόδου ακουστικών του adcom gfp 565 , που έχει καλό phono & ενισχυτή ακουστικών ( https://www.stereophile.com/content/adcom-gfp-565-preamplifier )
- ακουστικά : grado sr80
- interconect : όλα monster M-1000
- χώρος : εν προκειμένω παρακάμφθηκε
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Ακούω και απολαμβάνω μουσική από cd's, flac αρχεία, αλλά και βινύλια. Αγοράζω πλέον μόνο βινύλια (4-6 το μήνα) και σκοπός μου ήταν και είναι η απόλαυση της καλής μουσικής, ανεξαρτήτως format ! :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.590
Analog vs Digital: Home-Brew Science at the Edge of the Art . . .

The Listening Method and Criteria for Evaluation
The tests were conducted over a three-day, 12-hour period at the sites of Systems One and Two. Our listening procedure had been developed and refined over a two-year period in which we had established a vocabulary that allowed us to communicate clearly with each other.

Each listening comparison started with careful gain matching between components. Our usual approach was to play a selection completely through, repeat the selection on the alternate playback system, then repeat this cycle for as many times as it took to satisfy both of us that we had heard specific differences. To ensure that we did not influence one another, no discussion was allowed during this time. Once we were satisfied with our initial impressions, we described to each other the differences we had heard. If one described a difference not heard by the other, we repeated the comparison until both agreed about what we had heard.

In previous equipment evaluations, we had sometimes "agreed to disagree" in our value judgments about differences, but we have always been able to precisely verbalize, in nonjudgmental terms, what differences existed.) In these tests, however, there was not a single point of disagreement. As an additional listening method, we synchronized pairs of playback components and switched between the two. This permitted quick identification of major differences in tonality, bass impact, and clarity.



Our results indicate that, for average listeners who do not own state-of- the-art audio equipment, a well-chosen compact disc player will provide a much more satisfying home musical experience than will a comparably priced turntable and cartridge. We suggest to perfectionist audiophiles that they go to the trouble of repeating our experiment. Like us, they may be surprised at the outcome.


https://www.stereophile.com/content/analog-vs-digital-home-brew-science-edge-art
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.714
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top